Každý kto to s investovaním myslí vážne a rád číta, by si mal prečítať knihy, ktoré väčšina ľudí v tejto oblasti považuje za povinné čítanie. Patria k nim tieto: Inteligentný investor od Benjamina Grahama (dnes už neskoršie vydania s príspevkami Jasona Zweiga a Warrena Buffetta), Analýza cenných papierov (Security Analysis: Principles and Technique, Benjamin Graham, David L. Dodd, Charles Tatham), Kmeňové akcie a neobvyklé zisky (Common Stocks and Uncommon Profits and Other Writings, Philip A. Fisher, Kenneth L. Fisher), One Up On Wall Street: Ako využiť to, čo už viete, na zarábanie peňazí na trhu (One Up On Wall Street: How to Use What You Already Know to Make Money in the Market) a niekoľko ďalších. Tieto knihy sú už mnoho rokov (prvé vydanie Inteligentného investora bolo už v roku 1949) na zozname najčítanejších investičných kníh. V tomto článku vám predstavíme niekoľko úžasných kníh, ktoré boli publikované v posledných rokoch a rozhodne stoja za prečítanie.

Vynikajúca kniha, ako premýšľať o peniazoch je Psychológia peňazí: Nadčasové lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí (Morgan Housel, The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness, 2021). Peniaze – investovanie, osobné financie a obchodné rozhodnutia – sa zvyčajne vyučujú ako oblasť založená na matematike, kde nám dáta a vzorce presne hovoria, čo máme robiť. Ale v skutočnom svete ľudia nerobia finančné rozhodnutia podľa excelovskej tabuľky. Robia ich pri jedálenskom stole alebo v zasadačke, kde sa spája osobná história, náš vlastný jedinečný pohľad na svet, ego, hrdosť, marketing a svojské stimuly. Morgan Housel v knihe Psychológia peňazí zdieľa 19 krátkych príbehov, ktoré skúmajú nezvyčajné spôsoby, akými ľudia premýšľajú o peniazoch, a naučí nás, ako lepšie pochopiť jednu z najdôležitejších životných tém. Ide o jednoduché a nenáročné čítanie, dôležité pre každého.

Nazrime do tejto knihy … „Poviem vám príbeh dvoch investorov, ktorí sa navzájom nepoznali, no ich cesty sa zaujímavým spôsobom skrížili. Grace Gronerová osirela vo veku 12 rokov. Nikdy sa nevydala. Nikdy nešoférovala auto. Väčšinu života prežila sama v jednoizbovom dome a celú kariéru pracovala ako sekretárka. Podľa všetkého to bola milá dáma. Žila však skromným a tichým životom. Po svojej smrti v roku 2010 vo veku 100 rokov odkázala 7 miliónov dolárov na charitu, čo všetkých zmiatlo. Ľudia, ktorí ju poznali, sa pýtali: Kde vzala Grace všetky tie peniaze? Ale nebolo to žiadne tajomstvo. Nešlo o žiadne dedičstvo. Grace osemdesiat rokov zo skromného platu sporila a investovala na akciovom trhu.

Niekoľko týždňov po Gracinej smrti sa do správ dostal iný nesúvisiaci investičný príbeh. Richard Fuscone, bývalý podpredseda spoločnosti Merrill Lynch vyhlásil osobný bankrot, boj proti exekúcii na dva domy, z ktorých jeden mal takmer 20 000 štvorcových stôp a mal hypotéku 66 000 $ mesačne. Fuscone bol opak Grace Gronerovej; vzdelanie na Harvarde a University of Chicago, stal sa tak úspešným v investičnom odvetví, že odišiel do dôchodku vo svojich 40 rokoch. Ale veľké pôžičky a nelikvidné investície ho položili. V tom istom roku Grace Gronerová zanechala nepochybný majetok na charitu, kým Richard Fuscone žiadal bankrot. Účelom týchto príbehov nie je povedať, že by sme mali byť ako Grace a vyhnúť sa tomu, aby sme boli ako Richard.

Je potrebné zdôrazniť, že neexistuje žiadna iná oblasť, kde sú tieto príbehy vôbec možné. V ktorej inej oblasti niekto bez vzdelania, relevantných skúseností, zdrojov a kontaktov výrazne prevyšuje niekoho s najlepším vzdelaním, najrelevantnejšími skúsenosťami, najlepšími zdrojmi a najlepšími kontaktmi? Je to preto, že investovanie nie je štúdiom financií. Je to štúdium toho, ako sa ľudia správajú k peniazom. A správanie je ťažké naučiť, dokonca aj pre skutočne inteligentných ľudí. Správanie nemôžete zhrnúť pomocou vzorcov na zapamätanie alebo modelov tabuliek, ktoré sa majú riadiť. Správanie je vrodené, líši sa od človeka k človeku, je ťažké ho merať, časom sa mení a ľudia sú náchylní popierať jeho existenciu. Grace a Richard ukazujú, že spravovanie peňazí nie je nevyhnutne o tom, čo viete; ale ako sa správame.

Druhou veľmi príjemnou knihou – ktorá je sériou rozhovorov s najlepšími investormi – je Ako investovať: Majstri v remesle (David M. Rubenstein , How to Invest: Masters on the Craft, 2022). Čo majú spoločné najúspešnejší investori? David M. Rubenstein, spoluzakladateľ jednej z najväčších svetových investičných firiem, strávil roky rozhovormi s najväčšími investormi na svete, aby objavil rokmi overené princípy, ťažko nadobudnutú múdrosť a nevyhnutné nástroje, ktorými sa riadia. Rubenstein , ktorý strávil viac ako tri desaťročia v hyper-konkurenčnom svete private equity, teraz destiluje všetko, čo sa naučil o umení a remesle investovania, od rizikového kapitálu, nehnuteľností, private equity, hedžových fondov až po kryptomeny, ESG, apod.

Dozvieme sa tu: Ako Stan Druckenmiller shortoval britskú libru v jednom deale so ziskom 1 miliardy dolárov? Čo urobilo Sama Zella najinteligentnejším a najodolnejším investorom, akého kedy svet nehnuteľností videl? Ako Mike Novogratz zarobil 250 miliónov dolárov z kryptomien za jeden rok? Ako Larry Fink vybudoval BlackRock od nuly na firmu, ktorá spravuje viac ako 10 biliónov dolárov? Ako sa Mary Callahan Erdoesová dostala na vrchol divízie správy majetku v JP Morgan, aby spravovala viac ako 4 bilióny dolárov pre jednotlivcov a rodiny na celom svete? Ako Seth Klarman zdokonalil hodnotové (value) investovanie tak, aby trvalo dosahoval čisté výnosy takmer 20 percent?

A do tretice dobrou knihou je aj University of Berkshire Hathaway: 30 rokov lekcií od Warrena Buffetta a Charlieho Mungera na výročnom stretnutí akcionárov (University of Berkshire Hathaway: 30 Years of Lessons Learned from Warren Buffett & Charlie Munger at the Annual Shareholders Meeting, 2017, Daniel Pecaut, Corey Wrenn). University of Berkshire Hathaway je pozoruhodným prerozprávaním lekcií, múdrosti a investičných stratégií, ktoré osobne odovzdali Warren Buffett a Charlie Munger akcionárom počas 30 rokov ich výročných stretnutí za zatvorenými dverami. Z tohto sedadla v prvom rade uvidíte, ako sa rok čo rok odvíja jeden z najväčších rekordov budovania bohatstva v histórii.

Ak hľadáte zaprášenú starú investičnú teóriu, čakajú vás stovky ďalších kníh, ktoré vás vyliečia z nespavosti. Ak však hľadáte knihu o investovaní, ktorá je rovnako osobná ako objavná, už nehľadajte. Univerzita Berkshire Hathaway je plná nadčasovej, veľkorysej a často veselej múdrosti Buffetta a Mungera, ktorá nás serióznych investorov prinúti prevracať stránky dlho do noci. Získame jedinečný prehľad o myslení, stratégiách a rozhodnutiach – dobrých aj zlých – ktoré urobili z Buffetta a Mungera dvoch najväčších svetových investorov. Pozrime sa, prečo sa tieto výročné stretnutia často nazývajú „MBA za víkend“.

Začínate s investovaním? Potom skvelým východiskovým bodom pri investovaní môže byť pre vás táto kniha: Tajomstvá hodnotového investovania, ktoré potrebujete vedieť: Objavte techniky používané elitnými úspešnými investormi a naučte sa, ako si vybudovať bohatstvo a dosiahnuť finančnú slobodu rýchlejšie a bez námahy (JD Rams, The Secrets of Value Investing You Need to Know: Discover the Techniques used by Elite Successful Investors & Learn How to Build Wealth & Achieve Financial Freedom Faster & Effortless). Je určená pre tých, ktorí uvažujú o investovaní do akcií a chceli by získať informácie pred tým, než vhupnú na trh.

Možno pre niekoho strata času, ale možno pre niekoho môže byť zaujímavá: Nová veľká depresia: víťazi a porazení v postpandemickom svete (The New Great Depression: Winners and Losers in a Post-Pandemic World, James Rickard). Muž, ktorý predpovedal najhoršiu hospodársku krízu v histórii USA, vám ukáže, ako ju prežiť. Súčasná kríza nie je ako v roku 2008 alebo dokonca 1929. Nová depresia, ktorá sa objavila v dôsledku pandémie COVID, je najhoršou ekonomickou krízou v histórii USA. Rickards objasňuje udalosti, ktoré sa dejú, takže investori chápu, čo sa skutočne deje a čo s tým môžu robiť. Povinné čítanie pre všetkých fanúšikov Rickardsa a pre investorov na celom svete, ktorí chcú pochopiť, ako si zachovať svoje bohatstvo počas najhoršej hospodárskej krízy v histórii USA.

Ak ste začínajúcim investorom alebo skúseným investorom, ktorý chce zjednodušiť a vylepšiť svoje portfólio, potom odporúčam prečítať si neuveriteľne poučnú knihu The Bogleheads‘ Guide to Portfólio troch fondov: Ako jednoduché portfólio troch fondov s celkovým trhovým indexom prekonáva väčšinu investorov s menším rizikom (The Bogleheads‘ Guide to the Three-Fund Portfolio: How a Simple Portfolio of Three Total Market Index Funds Outperforms Most Investors with Less Risk, 2018, Taylor Larimore, John C. Bogle), ktorá je krátkym a ľahko čitateľným sprievodcom, ktorý vám ukáže, ako na to.

Zaujímate sa o kryptomeny? Potom môže byť pre vás zaujímavá The Only Cryptocurrency Investing Book You’ll Ever Need: An Absolute Beginner’s Guide to the Biggest „Millionaire Maker“ Asset of 2022 and Beyond – Including How to Make Money from NFTs, 2022, Freeman Publications). Kniha ponúka množstvo informácií o súčasných možnostiach kryptomien

Hľadáte fascinujúce, prelomové odhalenie toho, ako obchodníci s komoditami v New Yorku a Londýne destabilizovali spoločnosti na celom svete a nechali tých najzraniteľnejších napospas hladu, chaosu a vojne? Prečítajte si Price Wars: How the Commodities Markets Made Our Chaotic World, 2022. Pre autora knihy Ruperta Russella bolo hlasovanie o brexite iba posledným šokom za desaťročie, ktoré ich bolo plné: nezastaviteľná vojna v Sýrii, obrovské toky migrantov do Európy, sťatie hláv v Iraku, deti umiestnené v klietkach na hraniciach s USA. V Cenových vojnách sa vydáva na celosvetovú cestu, aby zistil, čo spôsobilo vlnu chaosu, ktorá pohltila svet v roku 2010.

Russell cestuje do Tuniska, Iraku, Venezuely, Ukrajiny, východnej Afriky a Strednej Ameriky a zisťuje, že nepokoje na všetkých týchto miestach vyvolali dramatické a záhadné výkyvy cien základných komodít. Deregulácia trhov s komoditami znamená, že ceny potravín môžu vystreliť nahor aj v rokoch bohatej úrody, čo spôsobí hlad a protesty. Ceny ropy a hodnoty nehnuteľností môžu rásť, aj keď sú zásoby normálne, čo obohacuje a povzbudzuje diktátorov. Práve táto nestabilita – podporovaná bankami a hedžovými fondmi v ďalekom New Yorku a Londýne – zvrhla režimy a znepokojila Západ. Price Wars je fascinujúca, originálna a prelomová ukážka sily komoditných trhov narušiť svet.

Nie som veľkým fanúšikom Petra Thiela, ale ako celkom dobrá jeho biografia slúži: The Contrarian: Peter Thiel a Silicon Valley snaha o moc (Max Chafkin , The Contrarian: Peter Thiel and Silicon Valley’s Pursuit of Power Hardcover, 2021). Môžeme tu sledovať jeho vzostup z introvertného syna nemeckých imigrantov na konzervatívneho aktivistu v kampuse Stanford U v osemdesiatych rokoch až po jeho úspechy v oblasti rizikového kapitálu investovania do spoločností ako PayPal, Facebook. , SpaceX a Palantir.

Jordan Belfort, ktorého zvečnil Leonardo DiCaprio v úspešnom filme Vlk z Wall Street, odhaľuje krok za krokom systém predaja a presviedčania, ktorý dokázal z každého urobiť rockovú hviezdu, ktorá uzatvára predaj a zarába peniaze. Ľudia nekupujú na základe logiky; nakupujú na základe emócií a potom svoje rozhodnutie odôvodňujú logikou. Jeho kniha Way of the Wolf: Straight Line Selling: Master the Art of Persuasion, Influence, and Success, 2017, Jordan Belfort). je plná skvelých tipov a trikov o ľudskej psychike a o tom, ako efektívne predávať. Naučiť sa predajné zručnosti je dnes dôležité v každom type podnikania, tak prečo sa neučiť od najlepších? Jordan Belfort je jedným z najpútavejších a najmotivujúcejších rečníkov na svete, toto si nemžeme nechať ujsť.

Z dôvodu ohraničeného rozsahu článku ďalšie tipy na dobré a užitočné čítanie zúžim len, že vymenujem názvy (originálny názov v anglickom jazyku): The Four Pillars of Investing (William J. Bernstein, 2010), All About Asset Allocation (Richard Ferri, 2005), Chokepoint Capitalism: How Big Tech and Big Content Captured Creative Labor Markets and How We’ll Win Them Back (Rebecca Giblin, 2022), Freezing Order: A True Story of Money Laundering, Murder, and Surviving Vladimir Putin’s Wrath (Bill Browder, 2022), The Dhandho Investor: The Low-Risk Value Method to High Returns (Mohnish Pabrai, 2007). Niektoré knihy už boli vydané dávnejšie, ale rád sa k nim vraciam alebo som ich objavil až teraz, dobrým príkladom je Ferriho Alokácia aktív, z ktorej som si odniesol mnoho cenných informácií.

„Niektorí ľudia sa rodia do rodín, ktoré podporujú vzdelanie; iní sú proti. Niektorí sa narodili do prosperujúcich ekonomík, ktoré podporujú podnikanie; iní sa rodia do vojny a biedy. Je dobré si uvedomovať skutočnosť, že nie za všetkým úspechom stojí tvrdá práca a nie za každou chudobou lenivosť. Majme to na pamäti pri posudzovaní ľudí, vrátane seba. Každá z vyššie uvedených kníh je v nejakom ohľade zaujímavá, hoci neprešla každá okamžite úplne mojim testom čítania. Niektorej knihe chvíľu trvá kým dosiahne s mojim čítaním krok. Ktosi kedysi povedal, „Toľko kníh, tak málo času.“ Napriek limitovanému času, snáď som vám poskytol tipy na zaujímavé čítanie, v mnohých smeroch bystré, užitočné, netradičné, či objavné. Mnohé z nich som predčasom prečítal a čítam ich znova, aj pretože je dôležité čítať správne veci v správnom čase.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here