Programovanie, písanie kódov je zábavné. Vytváranie modelov s nimi je ešte zaujímavejšie. Ale veci začínajú byť tricky (zložité), ak to máme prezentovať niekomu, kto nie je technicky založený.

A práve tu sa hodia dobré vizualizácie. Je to určite jeden z najlepších spôsobov, ako rozprávať príbeh s dátami. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najlepších diagramov a grafov, ktoré ľudia vytvorili pomocou nástrojov ako sú Python, R, Tableau a ďaľšie.

Zároveň tu nájdete odkaz na zdrojový kód alebo detailnejšie informácie, takže si môžete vytvoriť tieto vizualizácie na svojom počítači alebo získať hlbšie porozumieť tomu, ako boli vytvorené.

Vizualizácia aleje stromov pomocou solárnych panelov

 

 

 

 

Je to pekný graf, v ktorom autor vizualizoval stromy okolo svojho domu pomocou dát solárnych paneloch a pozície slnka.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: R

Výpočet veku vesmíru

 

Pomocou údajov od Hyperleda autor vytvoril túto vizualizáciu v R na výpočet veku vesmíru. Úžasné je, že jeho výpočty sa líšili len -0.187% od akceptovaného veku vesmíru.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: R

Stvárnenie Mesiaca pomocou farieb Zeme

 

Toto je prevedenie toho, ako by Mesiac mohol vyzerať, ak by bol naplnený farbami Zeme. Veľkolepé úsilie používajúce topoatografiu mesiaca, ktorá bola premenená na colormapu pomocou matplotlib a cpt mesta. 3-D model bol vytvorený s blenderom a pythonom.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: Python

Gaussovo rozdelenie

Čo je impozantné v súvislosti s touto grafikou, je to, že bola vytvorená pomocou jazyka JavaScript v HTML (áno, správne ste si to prečítali).

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: JavaScript

1,3 miliardy ciest taxíkov v New Yorku

 

Rozhodne úžasná vizualizácia podobná svetojánskym muškám. Autor zozbieral, vyčistil a vykreslil miesta vyzdvihnutia a odvozov všetkých jázd taxíkom v New Yorku v období od januára 2009 do júna 2016.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: Python

Nestabilita neriadeného bicykla

 

 

Toto by ste neuhádli. Táto neskutočná vizualizácia zobrazuje 800 otáčok bicykla, ktoré sa tlačia doprava. Pre každú jazdu je zobrazená dráha predného kolesa, kým bicykel nespadne. Výskumná práca je napísaná aj humorným tónom, čo ešte dopĺňa už samotné fascinujúce úsilie vytvoriť samoriadiace bicykle.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: Python

Svet videný cez 17.000 sprievodcov

 

Podľa autora: „Každé mesto je vykreslené s jeho (lat, lng) súradnicami a prepojené s ktorýmkoľvek iným mestom. Krajiny boli zoskupené a vyfarbené s využitím Louvain Modularity. Všetky krajiny rovnakej farby majú výlety, ktoré navzájom prechádzajú častejšie než ostatné krajiny.“

Môžete si prečítať o tejto vizualizácii a získať prístup k zdrojového kódu tu.

Použitý nástroj: Tableau, Gephy

BB-8 Droid

 

Ak ste fanúšikom Star Wars, potom je to pre vás. Autor vytvoril tento droid pomocou tvarov (a niekoľkých ďalších knižníc) v R.

Tu môžete násjť zdrojový kód.

Použitý nástroj: R

Vizualizácia slnečných zatmení

 

Autor zobrazil viac ako 5 tisícročí slnečného zatmenia na základe typu, dátumu, trvania a zemepisnej šírky. Veľkolepé úsilie.

Prístup k workbook-u Tableau nájdete tu.

Použitý nástroj: Tableau

Jimi Hendrix

 

Táto tabuľková vizualizácia obsahuje všetky živé vystúpenia Jimiho Hendrixa v rokoch 1967 až 1970. Obsahuje, ktoré skladby hrali, a ich frekvenciu, kde sa konali koncerty, medzi inými dôkladnými údajmi.

Prístup k workbook-u Tableau nájdete tu.

Použitý nástroj: Tableau

 

To sú len niektoré z úžasných vizualizácií. Ak ste sa stretli s inými peknými príkladmi prosíme vás dajte nám vedieť pomocou sekcie komentárov nižšie!

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here