K3. septembra 2017 Severná Kórea testovala svoje jadrové zariadenie, explózia spôsobila vibrácie, ktoré spôsobili otrasy po celej planéte. Asi o 45 minút neskôr vo Viedni zazvonil telefón a zobudil seizmológa Ezekiela Jonathana v čase ranného brieždenia, keď slnko ešte len začalo vychádzať. Jonathan zdvihol telefón a počul ako mu jeho šéf hovorí: „Máme zaujímavú udalosť. Môžeš prísť a pozrieť sa na dáta?“

Jonathan ubezpečil svoju rodinu, že všetko je v poriadku a potom utekal do práce – Organizácie zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO), medzinárodnej organizácie, ktorej úlohou je zabezpečiť globálne sledovanie jadrových testov.

„MÁME ZAUJÍMAVÚ UDALOSŤ.“

Inštitúcia CTBTO, zriadená 22-ročnou zmluvou zakazujúcou jadrové výbuchy, nerobí politické rozhodnutia ani neposkytuje rady. Je to „strážny pes“, ktorý upozorňuje vlády na celom svete na nezvyčajné zemetrasenia. Hoci bola zmluva sfinalizovaná v roku 1996, nenadobudla účinnosť nakoľko niekoľko krajín – vrátane USA, Číny, Iránu a Severnej Kórey – ju neratifikovali. Napriek tomu nikto de facto od roku 1998 neporušil zákaz, s výnimkou Severnej Kórey.

3. septembra 2017 sieť senzorov CTBTO zaznamenala masívny otras zeme, ktorý sa začal približne 400 míľ severovýchodne od hlavného mesta Severnej Kórey Pchjongjangu. O osem a pol minúty neskôr vyšli z rovnakého miesta menšie seizmické vlny. Keď dve obrie dosky zemskej kôry sa náhle šmýkajú okolo seba, „podobne ako keď srdce vnútri kostolného zvona narazí na jeho veniec“, môže to spôsobiť zemetrasenie, čo znamená, že zem zahučí za sprievodu vibrácií. Takto to vysvetľuje Kalifornská univerzita v Berkeley na svojom Seizmickom blogu. Ale to isté môžu spôsobiť aj obrovské výbuchy.

Severokórejský jadrový test 3. septembra 2017 bol doteraz najväčší. Grafika: CTBTO

Jonathanov kolega, Fekadu Kebede Alamneh, ho predbehol a teda Jonathan bol posledný zo štyroch členov tímu, ktorí to skoré ráno prišli do práce. Aj Alamneh mal skorý ranný telefonát. Zdvihol ho rýchlo bez toho, aby vedel, kto je na druhom konci linky. Obaja vedci spávajú so svojimi telefónmi pri posteli a tak trochu sa pripravujú na moment, ako je tento. Ale aj preto, že obaja majú príbuzných, ktorí žijú ďaleko: Jonathan v Zimbabwe, Alamneh v Etiópii. Presťahovali sa do Viedne pred niekoľkými rokmi, aby sa pripojili k CTBTO dohľadu nad tajnými jadrovými testami.

Tím sa to ráno zhromaždil okolo počítačových monitorov. Tentoraz neriešili kávu alebo raňajky. Ich úlohou bolo zabezpečiť, aby automatizovaný systém, ktorý zistil „zaujímavú udalosť“, ako to nazval ich šéf, neurobil chybu v súvislosti s veľkosťou týchto seizmických vĺn, ich tvarom alebo odkiaľ a kedy začali. „Situácia je nabitá vysokou energiou“, hovorí Jonathan. „Práve sme sa prebudili, takže ste naozaj naozaj zvedaví, čo sa deje. A posledná vec na ktorú vtedy myslíte je šálka kávy.“

Zabezpečiť, aby dáta boli čisté a správne, je kľúčové, pretože CTBTO tieto informácie zasiela členským štátom, ktoré podpísali Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Vedci v týchto členských krajinách môžu analýzou hĺbky, smeru a typov seizmických vĺn prechádzajúcich cez Zem zistiť, či to bolo zemetrasenie alebo výbuch, ktorý rozkmital seizmometre. A seizmická udalosť začínajúca na tom istom mieste ako päť predchádzajúcich severokórejských jadrových testov bola určite podozrivá.

Sediaci: vedúca analytička Marcela Villaroel Garrido. Stojaci, zľava doprava: Haijun Wang, Fekadu Kebede Alamneh a Ezekiel Jonathan. Foto: CTBTO

„Je to veľký pocit zodpovednosti, ktorý je na našich pleciach,“ hovorí Jonathan. „Ak urobíme chybu pri poskytnutí dát alebo informácií, ktoré nebudú presné, potom to znamená to, že všetky naše členské štáty prídu s nesprávnymi rozhodnutiami alebo opatreniami.“ A ak ide o jadrové zbrane, nesprávne rozhodnutie by mohlo byť katastrofické.

V súčasnosti, keďže zmluva nie je ratifikovaná, tím 260 pracovníkov organizácie môže len sledovať a poskytovať informácie členským štátom. Experti CTBTO nemôžu ísť a vyšetrovať tieto krajiny. Ak to napríklad Severná Kórea myslí seriózne ukončením jadrových testov, potom to môže dokázať v realite podpísaním Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, povedal jeden z expertov k tejto téme. Ďaľším odporúčaním je tiež, aby USA a ich spojenci „vyzvali Severnú Kóreu, aby umožnila inšpektorom CTBTO nainštalovať v Severnej Kórei monitorovacie zariadenia. Hoci by to nevyhnutne Severnú Kóreu nemuselo zastaviť, mohlo by to napomôcť ju odradiť od budúcich testov.

To je kľúč k tomu ako zabrániť tomu, aby ich program jadrových zbraní ďalej pokračoval. Pre začínajúce jadrové mocnosti sú testy jadrových zbraní nevyhnutným krokom v ich snahe rozšíriť svoj arzenál. Explodujúce jadrové testovacie zariadenia sú najlepší spôsob ako vyskúšať nové návrhy. Okrem toho, či zariadenie ide alebo nie (dokáže vybuchnúť), explozívne jadrové testy pomáhajú overiť počítačové modely, inžinierstvo a i elementárnu fyziku na ktorej je založená výroba jadrovej bomby.

„Inými slovami povedané, že sa to, čo majú, zhoduje s plánovaným návrhom,“ povedal Raymond Jeanloz, profesor zemskej a planetárnej vedy na Kalifornskej univerzite v Berkeley a expert na skúšky jadrových zbraní. Tieto plány môžu zahŕňať plány na jadrové hlavice, ktoré sú dostatočne malé na to, aby sa dostali do koncovky rakiet, a dostatočne robustné, aby odolali rýchlostiam a tlakom lietania atmosférou k cieľom.

Krajiny ako USA a Rusko nepotrebujú testovať nové návrhy; vybudovali si arzenály pred niekoľkými desiatkami rokov v súhrne explodujúcimi viac ako 1 700 nukleárnych zbraní, podľa združenia pre Arms Control Association. Obavy verejnosti týkajúce sa nebezpečenstva rádioaktívneho spádu nakoniec viedli obe krajiny k tomu, aby sa v roku 1963 dohodli na obmedzenom zákaze testov, ktorý zabraňoval vykonávať jadrové testy vo vzduchu, pod vodou a vo vesmíre. A tak sa testovanie presunulo pod zem, čo na druhej strane znamená, že monitorovanie je väčšou výzvou, pretože výbuch a jeho dopad sú viac-menej skryté.

V súčasnosti CTBTO dohliada na medzinárodný monitorovací systém so 151 seizmickými stanicami, 11 hydroakustickými monitormi na odhalenie jadrových skúšok pod vodou a 50 detektormi infrazvukov, ktoré dávajú pozor na atmosferické testy. Tiež majú k dispozícií aj 69 rádionuklidových staníc, ktoré sú pripravené na zachytenie rádioaktívnych častíc, ktoré vznikajú v dôsledku jadrových testov alebo nehôd.

Ak sa počas testu uvoľnili rádionuklidy, podľa tohto modelu je možné zistiť kam by mohli ísť. Animácia: CTBTO

3. septembra 2017, seizmické vlny vychádzajúce zo Severnej Kórey dosiahli monitorovacie stanice v rôznych časoch, v závislosti od polohy monitora a či vlny cestovali pozdĺž alebo pod zemským povrchom. CTBTO vyvinul automatický systém, ktorý by mal využiť tieto informácie na vyhľadanie zdroja seizmickej udalosti – zemetrasenia alebo výbuchu – a vypočítať jeho veľkosť. Ale ako povedal Alamneh, „automatický systém nie je 100% bezchybný.“ Preto analytici ako je Alamneh a Jonathan sú poverení dvojitou kontrolou.

„ZABEZPEČUJEME, ABY SVET BOL BEZPEČNÝ.“

V priebehu plynúcich hodín viac seizmických staníc zaslalo svoje dáta vedcom zhromaždeným okolo počítača, tím zostal neskoro do večera a sprístupnil svoje analýzy v celom rade bulletinov. „Po takomto dni“ povedal Jonathan, „som šiel skôr spať.“ „Pretože sa cítite úplne vyčerpaný a potom sa budete musieť zobudiť na ďalší deň, aby ste pracovali ako obvykle.“ Napriek všetkému táto skúsenosť bola pripomienkou toho, prečo túto prácu robia. „Zabezpečujeme, aby bol svet bezpečný,“ hovorí Jonathan. Ale viac než to, zároveň to dokazuje schopnosť tejtp inštitúcie CTBTO. Aj keď organizácia čaká, kým zmluva vstúpi do platnosti. Jej pracovníci dokazujú, že táto inštitúcia môže skutočne veciam pomôcť. Jonathan k tomuto dodal, „to nám dáva pocit naliehavejdôležitosti.“

Už o dva dni 5. septembra bolo CTBTO pripravené pomenovať túto „udalosť“. T.j. že sa začala v rámci 42-štvorcových míľových vrstiev nerovného terénu, ktoré sa prekrývajú s jadrovým testovacím centrom Severnej Kórey. A bolo to „v súlade s umelou explóziou“, ktorá otriasla Zemou s takou energiou ako zemetrasenie o veľkosti 6.1.

CTBTO nemôže potvrdiť, že výbuch bol jadrový. To by si vyžiadalo odhalenie oblaku rádioaktivity. CTBTO tiež nespomína výkon výbuchu alebo koľko výbušnej energie zariadenie uvoľnilo. To nie je práca našej organizácie: akonáhle sprístupnime krajinám naše technické analýzy a surové dáta, ktoré podpísali zmluvu, potom „je to už na nich,“ hovorí Alamneh. „Z nášho hľadiska sme svoju prácu skončili.“

Avšak oficiálne zverejnenie Severnej Kórey o úspešnom jadrovom teste nenechalo nikoho na pochybách, že to bolo šieste podzemné jadrové testovanie tejto krajiny. Analytikom Jonathanovi a jeho kolegom, zhromaždeným okolo počítačových obrazoviek, jedna vec bola viac než dosť jasná: „Mohli by sme povedať, že to, na čo sa v tejto chvíli pozeráme, je oveľa väčšie, ako sme sa už s podobnými vecami stretli predtým.“

Zdroj: The Verge, originálny článok bol čiastočne upravený a skrátený.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here