Indiana Jones 5 (Indiana Jones a nástroj osudu / Indiana Jones and the Dial of Destiny) sa točí okolo takzvaného „ciferníka osudu (Dial of Destinity)“, zariadenia na otočenie času, ktoré údajne vytvoril staroveký grécky matematik a vynálezca Archimedes. Zatiaľ čo jeho schopnosti týkajúce sa cestovania v čase sú čistým nezmyslom, rovnomenný objekt je založený na skutočnom archeologickom artefakte: mechanizme Antikythera.

Mechanizmus Antikythera sa v súčasnosti nachádza v Národnom archeologickom múzeu v Aténach.

Túto pozoruhodnú relikviu našli potápači a lovci morských húb medzi troskami z vraku lode pri pobreží gréckeho ostrova Antikythera v roku 1901. So svojimi mohutnými ozubenými kolesami a ozubenými kolesami nerozdrvenými storočiami trosiek vyzerá ako niečo zo steampunkového grafického románu.

Pôvodne bola získaná ako jeden kus, ale odvtedy bola rozdelená do troch samostatných komponentov obsahujúcich najmenej 82 častí vrátane 37 zaberajúcich bronzových ozubených kolies. Predpokladá sa, že zariadenie bolo pôvodne umiestnené v drevenej škatuli, hoci to už dávno erodovalo.

Významné časti zariadenia sa v minulosti stratili, ale odhaduje sa, že malo veľkosť robustného hriankovača, približne 34 × 18 × 9 centimetrov (13,4 × 7,1 × 3,5 palcov).

Relikvia je stará viac ako 2000 rokov a je najstarším analógovým počítačom na svete, ktorý dokáže predpovedať polohy Slnka, Mesiaca a planét, ako aj zatmenia. Už viac ako storočie tento objekt vyvolával mystifikáciu archeológov, pretože sa zdalo, že sa spolieha na znalosti a technológie, ktoré výrazne predbehli svoju dobu. Mechanizmus vypočítal dátumy zatmenia Mesiaca a Slnka, modeloval jemné zdanlivé pohyby Mesiaca po oblohe … a sledoval dátumy udalostí spoločenského významu, ako sú olympijské hry.

Rekonštrukcia mechanizmu Antikythera v časoch jeho rozkvetu.

Pri práci so strojom by človek otáčal kľukou rukou, aby spustil pohyb série ozubených kolies. Ako sa ozubené kolieska otáčajú, pohybujú sa časti zariadenia, aby sa zvýraznili rôzne symboly a grécke texty označujúce rôzne astronomické prvky.

Išlo v podstate o mechanické orrery = mechanické planetárium, ktoré sa dalo použiť na predpovedanie zatmení, sledovanie pohybu Slnka, Mesiaca a hviezd a polohy piatich planét, ktoré vtedy poznali starí Gréci: Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. Ak chcete zobraziť astronomické udalosti z minulosti, používatelia mohli jednoducho otočiť kľukou na druhú stranu.

James Mangold, režisér filmu Indiana Jones and The Dial of Destiny, vysvetlil, že toto tajomné zariadenie bolo priamou inšpiráciou pre film. Naznačuje však, že mnohé časti príbehu objektu boli prehnané pre fantastický efekt.

„Všetky filmy o Indiana Jonesovi sú postavené na fúzii fantázie a reality, extrapolácii toho, čo mohlo byť, na to, čo môže byť nemožné,“ povedal médiám režisér filmu James Mangold . „A ja som si myslel, že mechanizmus Antikythera je veľká relikvia.“

Je zrejmé, že mechanizmus Antikythera nebol strojom na cestovanie v čase (aspoň o tom vieme).

Neexistujú ani dôkazy o tom, že by ho vlastnil Archimedes. Niektorí vedci však tvrdia, že medzi slávnym mysliteľom a mechanizmom Antikythera existuje jasná súvislosť.

V roku 2021 vedci z UCL zrekonštruovali mechanizmus Antikythera, aby pochopili, ako vypočítal astronomické cykly. Keď sa hrabali v histórii tohto zariadenia, výskumníci zistili, že má nápadné podobnosti s orrery zariadeniami, ktoré údajne vyrobil Archimedes pred niekoľkými storočiami.

„Tento stroj znie presne ako mechanizmus z Antikythéry. Pasáž naznačuje, že Archimedes, hoci žil predtým, ako sme uverili, že zariadenie bolo skonštruované, mohol založiť tradíciu, ktorá viedla k mechanizmu Antikythera. Je možné, že mechanizmus Antikythera bol založený na návrhu Archimedesa,“ napísal pre Scientific American profesor Tony Freeth, hlavný autor výskumu z roku 2021 z UCL Mechanical Engineering.

Ďalšie články:

Scientists may have solved ancient mystery of ‚first computer‘

A Model of the Cosmos in the ancient Greek Antikythera Mechanism

Antikythera mechanism: Ancient celestial calculator

The Antikythera Mechanism Secret Solved

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here