Tradičnú spoločnosť založil v roku 1884 G.- Léon Breitling vo švajčiarskej Jure. Sám Breitling zohral dôležitú úlohu pri vývoji náramkových chronografov. Tak v roku 1915 vynašiel prvý nezávislý posúvač chronografov.

Chronograf Breitling Vintage TOP TIME Ref. 2211

V tom istom roku vznikol aj jeden z prvých náramkových chronografov na svete. O osem rokov neskôr bol systém zdokonalený a boli oddelené funkcie štart, stop a neutrál. Takto by bolo možné pridať niekoľko po sebe nasledujúcich časových mier bez toho, aby bolo potrebné nastaviť ukazovateľ na nulovú pozíciu. Patentovaný vynález sa veľmi osvedčil pri športových súťažiach a meraní letového času. V roku 1934 sa Breitlingovi podarilo vytvoriť druhú samostatnú spúšť pre nulovú polohu a chronograf dostal svoju modernú tvár. V roku 1941 vytvoril Breitling ohromujúce hodinky, chronograf s praktickým posuvným pravítkom a manuálnym zdvihom, „Chronomat“. Pomenovanie je slovným výtvorom z „chronografu“ a „matematiky“.

S vývojom chronomatov sa Breitlingu podarilo vytvoriť nepostrádateľné bezpečnostné zariadenie pre letovú navigáciu a tak sa stal dodávateľom pre britské a americké letectvo.

 

Legendárny Navitimer – slávna vlajková loď od Breitlingu

       

Breitling Navitimer Chronograph                     Breitling Navitimer Chronograph Quantieme

Automatic Ref. A2332212                              Perpetual Rattrapante Ref. P4622C2B

V roku 1952 sa narodil jeden z najznámejších chronografov na svete – Breitling Navitimer. Je to absolútny kultový objekt medzi pilotmi a je považovaný za primárny kameň všetkých automatických chronografov. Táto ikona pilotných hodiniek s mechanizmom manuálneho naťahovania má otočnú lunetu na oboch stranách. V minulosti bolo pravidlo multifunkčného kotúča používané pilotmi na určovanie rozsahov dosahu (napríklad výpočet spotreby paliva, priemerných rýchlostí, stúpania a klesania atď.) bez počítačom riadenej elektroniky. Pohodlná bola aj možnosť prepočtu míľ na kilometre a naopak. Navitimer dostal oficiálne odporúčanie ako pilotné hodinky od záujmov pilotov a vlastníkov lietadiel (AOPA). Eufória z tohto nástupcu chronomatov trvá dodnes.

 

Automatický kaliber 11 „Chronomat“

                                

Breitling Vintage Chrono-Matic  Breitling Vintage Chrono-Matic      Breitling Vintage Super    „Bull Head“ Ref. 2117               Ref. 2112                                    Ocean Chrono-Matic                                                                                                        Ref. 2105

V roku 1965 sa renomované švajčiarske spoločnosti G. Leon Breitling SA, Heuer-Leonidas  SA a Dubois Dépraz SA spojili, aby uviedli na trh prvý chronograf na svete s automatickým náťahom. Spoločnosť Buren SA dostala zákazku na vývoj automatického hodinového stroja. 3. marca 1969 sa spoločnostiam v Ženeve, New Yorku, Hong Kongu a Bejrúte podarilo prezentovať svoj produkt pod názvom „Caliber 11 Chronomat“. „Caliber 11“, v ktorom je pružinový domček hodiniek namontovaný pomocou excentrického zotrvačníka, je stále kľúčovým prvkom hodiniek. Bohužiaľ, arcirival Zenith bol tak o krok vpred. Mali možnosť predstaviť „El Primero“ („prvý“) niekoľko týždňov pred „Caliber11“,najpokročilejší chronograf na svete s automatickým pohybom chronografu s prepracovanou originálnou verziou Burenkaliber 12.

 

Breitling a letectvo

24. mája 1962 sa Scottovi Carpenterovi podarilo trikrát obísť Zem s vesmírnou kapsulou Mercury Aurora 7. Jeho veľkolepý let trval štyri hodiny, 56 minút a 16 sekúnd. Carpenter bol vybavený Breitlingom „Navitimer Cosmonaute“ s 24-hodinovým ciferníkom, aby dokázal vo vesmíre rozlíšiť aj deň a noc. Cosmonaute bol vyvinutý na základe klasického „Navitimer-a“.

Všetky hodinky alebo prístroje značky presvedčia presnosťou, silou a spoľahlivosťou. Od roku 1999 Breitling certifikuje všetky svoje diela ako chronometer COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres). COSC je pečať najvyššej kvality z hľadiska presnosti.

Breitling Vintage Cosmonaut Ref. 1809

Kremenná kríza v 80. rokoch zasiahla aj Breitling a spoločnosť musela vyhlásiť bankrot. Ernest Schneider, obchodník a nadšený pilot, kúpil meno spoločnosti a práva na značku a opäť sa sústredil na mechanický chronograf – s úspechom.

V roku 2009, 125. výročie výročia značky, sa Breitlingu opäť podarilo zapísať históriu chronografov. Vytvorenie prvého výrobného kalibru chronografu „B01“ s automatickou výškovkou a radiacim kolieskom.

Prepojenie s letectvom ovplyvňuje aj výber ambasádorov jej značky. Breitling si okrem hobby pilota a herca Johna Travoltu ako ambasádorov značky najal aj pilotku Aude Lemordant.

Breitling je známy nielen svojimi klasikami: Chronografom a Navitimerom. Jet team švajčiarskeho výrobcu luxusných hodiniek je najväčšou civilnou akrobatickou letovou arénou v Európe a pravidelne zaznamenáva letové rekordy.

 

Breitling pre Bentley

 

Breitling Bentley Chronograph                         Breitling Bentley GMT Chronograph

Big Date Ref. A44362                                      Ref. A47362

Najúspešnejším spojením medzi výrobcom automobilov a výrobcom hodiniek bola spolupráca medzi spoločnosťami Breitling a Bentley. Verní mottu „Mysli vo veľkom v malých veciach“, obaja výrobcovia zdôrazňujú, že zdieľajú rovnaké hodnoty ako výkon, prestíž a precíznosť.

Spolupráca začala v roku 2002, keď výrobca hodiniek z Grenchen navrhol technické vybavenie a navrhol hodiny na prístrojovej doske nového „Breitling Continental GT“. O rok neskôr sa Breitling pripojil k tímu Bentley ako nový hlavný sponzor na 24-hodinových pretekoch Le Mans. Tím Bentley vyhral a Breitling predstavil výnimočný a rafinovaný chronograf „Breitling for Bentley Motors“ (A25362) s rámom inšpirovaným mriežkou Bentley. S týmito robustnými hodinkami nastavil Breitling štandard pre všetky nasledujúce modely.

Okrem športových modelov, akými sú Bentley Motors a Bentley Barnato, kolekcia obsahuje aj hodinky extra triedy ako Bentley Mulliner Tourbillon, obdĺžnikový chronograf Flying B alebo limitovaný Mark VI Complications 29.

Tvárou Breitling for Bentley dnes nie je nikto menší ako David Beckham – svetoznáma ikona s britským štýlom.

Highlights

Breitling Vintage Superocean Chronograph Ref. 2005

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here