Nezáleží na tom, či ste nový vo svete milujúcom hodinky alebo už desaťročia skúmate svoje obľúbené modely – každý by mal vedieť o ikonických hodinkách v tomto odvetví. Či už vďaka ich jemnému remeselnému spracovaniu, priekopníckej technológii alebo fascinujúcej histórii – tu uvádzame 10 najlepších hodiniek, ktoré mali podstatný vplyv na hodinársky svet.

  • 1. Cartier Santos
  • 2. Jaeger-LeCoultre Reverso
  • 3. IWC Pilot’s Watch
  • 4. Patek Philippe Perpetual Calendar Chronograph
  • 5. Rolex Datejust
  • 6. Breitling Navitimer
  • 7. Rolex Submariner
  • 8. Omega Speedmaster
  • 9. Zenith El Primero
  • 10. Audemars Piguet Royal Oak

1. Cartier Santos

V roku 1904 vyvinul Cartier na žiadosť francúzsko-brazílskeho letca Alberta Santosa jedny z prvých náramkových hodiniek, ktoré ľudstvo pozná – Cartier Santos. Pred týmto momentom mal Santos problémy s kontrolou času uprostred letu, pretože bolo ťažké vytiahnuť vreckové hodinky a zároveň držať volant. Cartier Santos tento problém rýchlo vyriešil a v konečnom dôsledku spôsobil revolúciu vo svete hodinárstva. Nie je to však len história Santos, ktorá aj dnes chytí za srdce milovníkov hodiniek, je to klasický a elegantný dizajn hodiniek, ktorý ich robí tak lákavými. Dnes Cartier Santos kolekcia je rozdelená do radov Santos-Dumont a Santos 100, z ktorých obe očaria elegantnou príťažlivosťou a rozprávajú príbeh o priekopníckej histórii.

2. Jaeger-LeCoultre Reverso

Debutovali v roku 1931, hodinky boli vyrobené špeciálne pre britskú elitnú spoločnosť hrajúcu pólo a mali puzdro na hodinky, ktoré sa dalo otáčať, aby chránilo sklíčko hodiniek pred prasklinami spôsobenými čírou silou. Štýl hodiniek v štýle art deco sa okamžite stretol so súhlasom a dizajn hodiniek aj dnes veľmi oslovuje zberateľov hodiniek. Jeho hranaté puzdro a výrazné modré ručičky odlišujú Jaeger-LeCoultre Reverso , ktorý je poháňaný vlastným, pravouhlým strojčekom.

3. IWC Pilot’s Watch

Prvé špeciálne pilotné hodinky predstavila IWC v roku 1936 a hodinky pochádzajúce z tejto kolekcie odvtedy neustále robia dojem. Zo Special Pilot’s Watch pochádzajú napríklad legendárne Mark 11 – hodinky, ktoré boli vyrobené pre Royal Air Force. Hodinky majú vodotesné puzdro z nehrdzavejúcej ocele a mäkkú vnútornú železnú klietku, ktorá chráni strojček pred magnetickými poľami. Hodinky sú považované za jedny z najlepších vojenských hodiniek, aké boli kedy vyrobené, a dnes sa stali pôsobivým zberateľským kúskom. Nástupcovia Mark 11 , ako napríklad príkladný Big-Pilot , nesú názov a filozofiu pôsobivých pilotných hodiniek.

4. Patek Philippe Perpetual Calendar Chronograph

Prvým večným kalendárovým chronografom bol Ref. 1518 Patek Philippe , ktorý bol predstavený v roku 1941 a meral 35 milimetrov v priemere. Hodinky nielenže dokázali sledovať dátum bez akéhokoľvek potrebného nastavovania 200 rokov v kuse, ale boli schopné merať aj malé prírastky času, čím vzali komunitu milujúcu hodinky útokom. Postupom času Patek Philippe upravil hodinky, nakoniec sa vyvinuli na referenčné 2499 a tak ďalej. Dnes, večný kalendár Patek Philippestále vyvoláva senzáciu a je pravdepodobne jedným z najvyhľadávanejších kúskov zberateľov hodiniek. Aktuálny večný kalendár (Ref. 5270G) od značky je vybavený vlastným navrhnutým a vyrobeným strojčekom, ktorý obsahuje zložitý chronograf s deliacimi sekundami.

5. Rolex Datejust

Jednoduché, silné a presné, Rolex Datejust boli predstavené v roku 1945 a vyznačovali sa praktickou indikáciou dátumu na ciferníku hodiniek. Pôvodne sa dátum zobrazený na úplne prvých modeloch začal meniť hodiny pred polnocou. V roku 1955 však vďaka medziprevodom a pružinovému mechanizmu mohol dátum s úderom polnoci ľahko vyskočiť – táto vlastnosť bola považovaná za revolúciu v hodinárskom priemysle. Dlho známa ochranná známka Rolex Datejust, šošovka Cyclops, bola v skutočnosti predstavená až 9 rokov po predstavení hodiniek. Odvtedy sa celkový dizajn hodiniek takmer nezmenil. Hodinky, zdobené na zápästiach nespočetných vplyvných osobností, akými sú Winston Churchill alebo Dwight D. Eisenhower, zostávajú symbolom silného a elegantného charakteru.

6. Breitling Navitimer

Breitling Navitimer , známy pre svoje praktické posuvné pravítko, je obľúbený nielen medzi nadšencami letectva, ale aj zanietenými zberateľmi hodiniek a znalcami. Hodinky, ktoré boli predstavené v roku 1952, obsahujú tradičnú lunetu posuvného pravítka, ktorá sa používa na výpočet zložitých operácií, ako je spotreba paliva, rýchlosť vzduchu a vzdialenosť. Nie sú to však len praktické vlastnosti hodiniek, ktoré oslovujú trh milujúci hodinky, ale aj odvážna a výrazná estetika samotných hodiniek. Nápadné puzdro, rohatkový rám a červená sekundová ručička zaisťujú, že Breitling Navitimer sú hodinky, ktoré si na zápästí všimnete.

7. Rolex Submariner

Submariner boli predstavené v roku 1953 a boli prvými potápačskými hodinkami s vodotesnosťou do 100 metrov. Rolex vzbudil veľkú pozornosť a povedomie okolo modelu pred jeho uvedením na trh, pretože sa vykonali mnohé prísne testy v teréne, aby sa zabezpečila optimálna funkčnosť. Keď boli hodinky konečne predstavené čakajúcej verejnosti, vyznačovali sa bezkonkurenčnou technológiou – systémom skrutkovacej korunky s názvom Twinlock. Estetika hodiniek navyše zanechala skvelý dojem na komunitu milujúcu hodinky a nakoniec zdobila zápästie Seana Conneryho, prvého herca, ktorý stvárnil elegantného agenta MI6, Jamesa Bonda. Dnes Rolex Submarinersú považované za dokonalé potápačské hodinky a sú prvými hodinkami, ktoré vám napadnú pri premýšľaní o objavovaní podmorského sveta.

8. Omega Speedmaster

Omega Speedmaster , ktorý sa tiež nazýva „Moonwatch“ alebo „Speedy“, bol uvedený na trh pred viac ako pol storočím a je jedným z najznámejších hodiniek na svete. Speedmaster, pôvodne vytvorený ako profesionálny prístroj pre pretekársku dráhu, nakoniec prešiel prísnym testovaním NASA a stal sa oficiálnou časomierou pre americkú vesmírnu agentúru. Speedmaster neboli len prvé hodinky, ktoré sa nosili na povrchu Mesiaca; počas misie Apollo 13 v roku 1970 zachránila aj životy astronautov NASA. Odvtedy nedošlo k žiadnym zásadným zmenám v estetike hodiniek, hoci boli vylepšené modernizovanými strojčekmi.

9. Zenith El Primero

Zenith El Primero sú hodinky známe svojou maximálnou presnosťou. Výrobcom hodiniek trvalo celých sedem rokov, kým dokončili komplexný hodinový strojček, ktorý bije vysokou frekvenciou 36 000 vibrácií za hodinu, vďaka čomu je možné presne merať čas s presnosťou na 1/10 sekundy. Okrem vysokej frekvencie umožňujú hodinky pôsobivú rezervu chodu viac ako 50 hodín. Niet divu, že názov El Primero sa v esperante prekladá ako „prvý“ a je obzvlášť vhodný, pretože hodinky boli prvým automatickým chronografom, ktorý bol vytvorený. Dnes sú Zenith El Primero stále považované za jeden z najpresnejších chronografov všetkých čias, a preto sú jedny z najznámejších hodiniek na svete.

10. Audemars Piguet Royal Oak

Audemars Piguet Royal Oak začali ako avantgardné hodinky, ktoré spôsobili počiatočný rozruch na trhu. Audemars Piguet , známy ušľachtilými materiálmi a nadčasovými formami, čelil finančným problémom počas quartzovej krízy a rozhodol sa predstaviť hodinky, ktoré by predefinovali luxusné hodinky. Royal Oak navrhol revolučný Gérald Gentabol inšpirovaný tradičnou potápačskou prilbou a pozostával z robustnej nehrdzavejúcej ocele – materiálu, ktorý bol vo svete kvalitných hodiniek prakticky nepoužívaný. Bol predstavený na Bazilejskom veľtrhu hodiniek v roku 1972 a okamžite zožal obrovský medzinárodný úspech. Hoci sa hodinky v priebehu rokov mierne vyvíjali v dizajne a technologických aspektoch, charakteristické črty hodiniek – osemhranný tvar a odkryté skrutky – zostali nezmenené.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here