Inteligentná domácnosť (smart home) nie je niečo nové. Už sci-fi filmy z 90.-tych rokov predpovedali budúcnosť, v ktorej byt vie s vami komunikovať a dokáže splniť vaše zadanie. Od odomknutia dverí až po zhasnutie lampy. Vytvoriť naozaj funkčnú inteligentnú domácnosť je teraz oveľa ľahšie ako v minulosti. Môžeme ovládať televíziu, kúrenie, svetlá, alarmy, žalúzie, práčky aj kávovary. A to len stlačením tlačidla alebo hlasovým príkazom z pohodlia postele.

Čo je inteligentná domácnosť (Smart Home)?

Ako vyzerá inteligentné bývanie?  Čo to je „Smart Home“? Vytvorením inteligentnej domácnosti budete môcť ovládať:

 • osvetlenie – nielen doma, ale aj na chodbe, v záhrade či na prístupovej ceste
 • žalúzie, kúrenie, klimatizáciu alebo vybrané elektrické zásuvky (elektroinštaláciu)
 • rádio, televíziu (napríklad ich hlasitosť), počítač, kávovar, varnú kanvicu a ďalšie spotrebiče
 • sledovanie spotreby energií v domácnosti a ich šetrenie
 • monitorovanie teploty, uzatvorenie vody a plynu
 • alarm a bezpečnosť domácnosti (napríklad i rozbitie okien), kamery alebo zámky dverí na diaľku cez inteligentný telefón
 • v prípade rodinných domov zariadenia vonku – otváranie a osvetlenie garáže, zavlažovanie trávnika, teplotu, ohrev vody a filtráciu v bazéne alebo vetranie skleníka

Ako vyzerá inteligentná domácnosť alebo dom? Detailnejšie informácie nájdete v článku Co všechno dnes dokáže skutečně inteligentní domácnost, Forbes

Dnes už existuje celý rad sofistikovaných riešení, ktoré aj z obyčajného bytu urobia „inteligentný“. A podobne ako u väčšiny technologických riešení, aj riešenia inteligentných domácností môžeme rozdeliť do rôznych kategórií. Tie sa odlišujú svojou funkcionalitou, možnosťami, ale aj náročnosťou inštalácie.

Riešenia od Telekom, SPP a ZSE

Vlastné riešenia inteligentnej domácnosti ponúkajú kľúčoví poskytovatelia služieb domácnostiam. Telekomunikačný operátor Telekom ponúka MAGENTA SMARTHOME. Poskytovateľ elektriny ZSE ponúka Inteligentá domácnosť. SPP ponúka SMARTHOME Technológie.

MAGENTA SMARTHOME / Telekom

ZEON Smart Domov / ZSE

SMARTHOME technológie / SPP

Ako si môžete sami urobiť (vyskladať) inteligentnú domácnosť

Ďalšiu skupinu možných riešení ponúkajú predajcovia elektroniky – Alza, Nay a ďalší.

SmartHome – inteligentná domácnosť, Alza

Inteligentnú domácnosť si môžete ľahko zriadiť sami aj bez rekonštrukcie či zložitej inštalácie zariadenia. Mnohé riešenia a produkty, ktoré sú v predaji, spotrebiče, senzory a ďalšie príslušenstvo fungujú bezdrôtovo cez Wi-Fi, internet alebo bluetooth.

Prvým krokom je rozhodnutie či chceme:

 1. jednoúčelovú súpravu alebo vzhľadom na budúcnosť investujeme do
 2. centrálnej jednotky

Priaznivci značky Apple majú k dispozícii ešte jednu alternatívu v podobe systému Apple HomeKit.

Jednoúčelové súpravy

Jednoúčelové súpravy sú relatívne lacné a jednoduché na inštaláciu – prakticky stačí všetko vybaliť zo škatule, rozmiestniť po byte a zapnúť. Tieto súpravy však nie sú veľmi dobre rozšíriteľné o ďalšie zariadenia a plnia iba jeden účel – typickým príkladom je inteligentný alarm alebo termostat, ku ktorému síce môžete dokúpiť bezpečnostné snímače alebo ďalšie termohlavice, ale keď si budete chcieť kúpiť napríklad inteligentné žiarovky, budete mať na ich ovládanie ďalšiu samostatnú aplikáciu. Čím viac svoju inteligentnú domácnosť rozšírite, tým viac budete mať aplikácií, čo nie je práve pohodlné.

Centrálne jednotky

Srdcom dobre previazanej inteligentnej domácnosti je centrálna jednotka (hub), ktorá komunikuje prostredníctvom konkrétneho protokolu – napríklad ZigBee alebo Z-Wave. Zvyčajne ju stačí pripojiť do elektrickej siete a k vášmu routeru. K takejto jednotke je možné kedykoľvek dokupovať ďalšie zariadenia, a tvoriť tak komplexnú inteligentnú domácnosť. Výhodou je jednoduché a pohodlné ovládanie, rozmanitosť a previazanosť celého systému. Inštalácia aj nastavenie sú na rozdiel od jednoúčelových súprav o niečo komplikovanejšie, aj tak by to však mal zvládnuť aj menej technicky zdatný používateľ.

Apple HomeKit

Samostatnú kategóriu tvorí Apple HomeKit. Ten sám o sebe nepotrebuje žiadnu centrálnu jednotku – tvorí ju váš Apple iPhone, iPad alebo iPod Touch a operačný systém iOS. Stačí len nakupovať smarthome zariadenia označené logom „Works with Apple HomeKit“. Výhodou je to, že nie ste závislí na žiadnom komunikačnom protokole a môžete vybudovať komplexnú inteligentnú domácnosť ovládanú prostredníctvom jedinej aplikácie.

Prehľad komunikačných protokolov pre inteligentnú domácnosť

Jednotlivé zariadenia v rámci inteligentnej domácnosti spolu komunikujú prostredníctvom rôznych protokolov. Majte na pamäti, že ak chcete mať skutočne funkčnú inteligentnú domácnosť, musia všetky jej prvky podporovať rovnaký protokol.

ZigBee a Z-Wave

Jednotlivé smarthome zariadenia komunikujú s centrálnou jednotkou tak, že signál „preskakuje“ z jedného zariadenia na druhé, pokiaľ nedosiahne centrálnu jednotku – to umožňuje komunikáciu na podstatne väčšie vzdialenosti. Oba protokoly využívajú zabezpečenú komunikáciu so 128-bitovým šifrovaním. Kým ZigBee komunikuje na frekvencii 2,4 GHz, Z-Wave využíva frekvenciu 868 MHz pre Európu a 908 MHz pre USA a Kanadu.

Pri rozhodovaní medzi ZigBee a Z-Wave sa zamerajte na to, či všetky zariadenia, ktoré chcete zaobstarať, využívajú rovnaký komunikačný protokol (napríklad termostat kompatibilný so ZigBee nekomunikuje so Z-Wave a naopak).

Wi-Fi

Na komunikáciu s používateľom cez smartfón a s centrálnou jednotkou (hubom).

Bluetooth

Na priame pripojenie smartfónu či tabletu k smarthome zariadeniu. Bluetooth je oproti Wi-Fi viac náchylné na rušenie a má nižší dosah (do 10 metrov).

GSM

Využíva sa predovšetkým v zabezpečovacích systémoch na informovanie používateľa o dôležitých udalostiach zavolaním, zaslaním SMS, MMS, e-mailu alebo notifikácie.

Scény a profily v inteligentnej domácnosti

Hádam najväčšou výhodou systémov inteligentnej domácnosti sú scény a profily. Len čo vami vybraný profil aktivujete, centrálna jednotka spustí sekvenciu príkazov, ktorými ovláda niekoľko zariadení naraz. Pozrite sa na príkladové profily:

 • Profil „Ráno“ – zapne rýchlovarnú kanvicu, roztiahne žalúzie, zvýši teplotu termostatu a rozsvieti svetlá.
 • Profil „Príchod domov“ – odomkne vstupné dvere, rozsvieti svetlá a zapne termostat.
 • Profil „Ísť spať“ – zhasne svetlá v domácnosti, až na lampičky na nočnom stolíku, zatiahne žalúzie, zamkne dvere a stlmí termostat.

Profily sa navyše môžu spúšťať automaticky na základe nastavenia času alebo miesta. Môžete tak jednoducho nastaviť, v koľko hodín sa stlmí termostat alebo čo všetko sa má stať v dome pri vašom odchode.

Najčastejšie typy produktov pre SmartHome

Osvetlenie

Inteligentné osvetlenie ovládané smartfónom, bezdrôtovým vypínačom alebo stmievačom. Osvetlenie je dostupné ako v bielom, tak aj farebnom variante a líši sa podľa typu pätice. Farbu a intenzitu osvetlenia možno pomocou používateľských profilov rôzne meniť a prispôsobiť aktuálnej atmosfére alebo nálade.

 • Svetelné zdroje – inteligentné LED žiarovky, ktorými môžete osadiť existujúce svietidlá a LED pásiky.
 • Svietidlá – svietidlá s integrovaným zdrojom svetla od lampičiek, nástenných svietidiel až po reflektory.
 • Príslušenstvo – ovládacie prvky (bridge), vypínače, stmievače, pohybové senzory, senzory okolitého svetla a ďalšie.
Elektroinštalácia
 • Inteligentné zásuvky – prostredníctvom aplikácie v smartfóne umožňujú sledovať spotrebu energie alebo odpojenie spotrebiča v dôsledku skratu.
 • Inteligentné spínače – na ovládanie osvetlenia, žalúzií, hudby alebo aj niekoľkých spotrebičov naraz.
Termostaty

Termostaty zefektívňujú vykurovanie, prinášajú prehľad o spotrebovanej energii a umožňujú ovládanie vykurovacích telies odkiaľkoľvek pomocou smartfónu alebo webového prehliadača. Nezáleží na tom, či kúrite plynom, tuhými palivami, drevom alebo máte ústredné vykurovanie. Niektoré termostaty dokážu ovládať aj zásobník teplej vody alebo klimatizáciu.

Zabezpečenie
 • Alarmy  – GSM alarmy s pohybovým senzorom na zabezpečenie dverí aj okien, detektory CO2 a dymové detektory.
 • Smart Lock – inteligentné zámky. Slúžia na bezdrôtové odomykanie a zamykanie dverí smartphonom. Ďalej monitorujú prístupy jednotlivých osôb, umožňujú nastaviť prístupové práva pre jednotlivé osoby a monitorovať počty prístupov pre každú z nich.
 • Príslušenstvo – od rozširujúcich senzorov a jednotiek na zabezpečovacie zariadenia, cez sirény až po bezdrôtové klávesnice k alarmom.
Kamery

Inteligentné kamery umožňujú sledovanie deja v reálnom čase v okolí vášho domu alebo bytu odkiaľkoľvek. Nahrávanie môže byť spustené používateľom manuálne alebo automaticky v kombinácii s detektorom pohybu. Existujú aj termokamery, ktoré znázorňujú teplotu okolitých predmetov, živočíchov a osôb vo farebnej škále. Väčšinou sa vyrábajú ako príslušenstvo k telefónom, takže je ľahké s nimi vyraziť do terénu.

Meteostanice

Inteligentné meteostanice vás informujú o vývoji počasia až 7 dní dopredu, sile vetra, teplote a kvalite ovzdušia vnútri miestnosti aj vonku, koncentráciu CO2 a podobne. Dáta zobrazíte pohodlne vo vašom smartfóne.

Rovnako aj ďalší predjacovia elektroniky majú vlastné zameranie na inteligentnú domácnosť. Ponuku spoločnosti NAY môžete nájsť v časti INTELIGENTNÁ DOMÁCNOSŤ.

Domotron

Dnes už Česko-Slovenská spoločnosť Domotron ponúka svoje vlastné riešenia inteligentnej domácnosti. Viac informácií nájdete na ich stránke The spirit of the perfect home.

Rozhovor s obchodným riaditeľom spoločnosti o ich riešení.

LOXONE

Viac informácií ako riešia inteligentný dom nájdete Chytrý dúm.

SMARTHOME

Mnohé z produktov nájdete na stránke internetového predajcu riešení pre inteligentné domácností smarthome.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here