Na Slovensku ľudia zvyčajne zapínajú ústredné kúrenie v októbri a používajú ho každý deň až do marca alebo apríla. To sa cca. zhoduje s časom striedania z letného na zimný.

Vykurovanie domácností predstavuje viac ako 70% spotreby energie v domácnosti. Zníženie tohto čísla – a to pri udržaní dostatočného tepla v domácnostiach – nielenže znižuje účty za energie, ale pomáha tiež plniť záväzky týkajúce sa znižovania uhlíka, ktoré má vláda SR zo zákona dodržiavať (Národný program znižovania emisií).

Podobne ako aj v iných krajinách existuje isté percento domácností, ktoré si nemôžu dovoliť vykurovanie (udržiavať teplo). Napríklad vo Veľkej Británii štatistiky ukazujú, že 2,38 milióna domácností  trpí palivovou chudobou – čo v podstate znamená, že takmer 11% britských domácností si nemôže dovoliť zahriať sa. Aj keď je rozsah tohto problému značný, nie všetky riešenia musia byť zložité a nákladné. Tu je teda 10 jednoduchých tipov, ako udržať váš domov v teple za malé alebo žiadne ďalšie náklady – práve včas pred prichádzajúcim zimným obdobím.

1. Využívajte závesy

Teplo zo slnka je zadarmo, takže ho využite naplno. Roztiahnite závesy / záclony a cez deň nechajte slnečné svetlo, aby ste využili toto bezplatné teplo. Keď sa zotmie, zatiahnite závesy, ktoré pôsobia ako ďalšia vrstva izolácie a udržujú teplo vo vašich miestnostiach. Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že nemáte žiadne netesnosti alebo medzery, aby mohol zostať teplý vzduch vnútri a studený vzduch von – to tiež pomáha znižovať kondenzáciu.

2. Používajte časovače na ústrednom kúrení

Centrum pre udržateľnú energiu radí, aby ste naprogramovali svoj kotol tak, aby sa zapínal o niečo skôr – napríklad 30 minút predtým, ako ráno vstanete – pri nižšej teplote je to lacnejšie ako zapínanie kotla, keď ho potrebujete pri vyššej teplote. To je spôsobené tým, že kotol sa ohrieva konštantnou rýchlosťou, či už nastavíte termostat na 20 ° C alebo 30 ° C. Nerobte však tú chybu, že ponecháte vykurovanie celý deň (hoci aj v nízkom režime) – pretože potom skrátka platíte za teplo, ktoré nepotrebujete.

3. Premiestnite vašu pohovku

Môžete sa cítiť úžasne, keď budete mať svoje obľúbené kreslo, pohovku, skr. obľúbené sedenie pred radiátorom, ale bohužiaľ to absorbuje teplo, ktoré by mohlo zohriať váš domov. Oddialením akýkoľvek väčších vecí od radiátora môže horúci vzduch voľne cirkulovať. To isté platí pre vaše záclony alebo sušenie odevov – držte ich ďalej od radiátora, aby ste mohli čo najlepšie využívať svoj zdroj tepla.

4. Maximalizujte izoláciu

Pokiaľ ide o teplo, strechou sa stratí asi 25%. To sa dá ľahko znížiť nainštalovaním 25 cm izolácie do celého podkrovia. Tiež stojí za to vidieť, čo sa deje vo vašich stenách, pretože takto sa stratí asi tretina tepla v neizolovanom dome. Aj keď to nie je také lacné ako inštalácia podkrovia, izolácia dutých stien by mohla ušetriť až cca. 200 eur ročne na účtoch za kúrenie. Tiež stojí za to skontrolovať u dodávateľa energie, či nemá spustené nejaké izolačné schémy – čo môže niekedy znamenať lacnú alebo bezplatnú inštaláciu.

5. Zabaľte teplo

Ak máte zásobník na teplú vodu, uistite sa, že je všetko správne a je dobre izolovaný. Takto udržíte vodu teplejšiu dlhšie a znížite náklady na vykurovanie. Energetické spoločenstvo počíta s tým, že izolácia neizolovanej nádrže na vodu by mohla ušetriť až 150 libier ročne – ale už len modernizácia „starého plášťa“ vašej nádrže pomôže ušetriť peniaze.

Ak vás tento článok zaujal a chcete vedieť ďalšie tipy, potom originálny článok nájdete tu 10 ways to keep your house warm (and save money) this winter,THE CONVERSATION.

 

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here