V marci 2014 let MH370 zmizol zo všetkých radarov. Doteraz nie je úplne jasné čo sa vtedy s lietadlom stalo. Avšak podľa najnovšej správy – „60 Minutes Australia“ – leteckí experti sa domnievajú, že vedia, čo sa v osudné hodiny stalo s leteckou linkou MH370 Malaysia Airlines, ktorá zmizla krátko po štarte na ceste do Pekingu.

Viac ako štyri roky po zmiznutí lietadla s 227 cestujúcimi a 12 členmi posádky na palube, zverejnené vyšetrovanie expertov na spravodajskej relácii dospelo k záveru, že zmiznutie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom zámerného konania pilota, kapitána Zaharie-a Ahmad-a Shah-a.

Správa, ktorú vypracoval nezávislý tím odborníkov v oblasti letectva a ktorá prezentovala túto drámu na uvedených správach, nemá žiadnu oficiálnu váhu. Ašak poskytuje dostatočnú dôveryhodnosť voči špekuláciám, ktoré sa datovali minimálne do roku 2016, keď sa ukázalo zrejmým, že Shah zámerne zmanévroval nečakaný kurz lietadla. (Let 370: Fotografie z hľadania chýbajúceho malajzijského lietadla).

Podľa správy CBS News jeden z expertov v rámci panelovej diskusie použitím údajov vojenského radaru presne rekonštrukoval poslednú cestu lietadla. Zistil, že lietadlo prechádzalo pozdĺž okrajov hraníc medzi Malajziou a Thajskom – efektívnou taktikou, aby sa zámerne vyhlo detekcii radarov. Zistil tiež, že Boeing 777 „pravdepodobne“ ponoril svoje krídlo nad rodisko Šahu mestom Penang v severozápadnej Malajzii, čo naznačovalo snahu o výhľad z okna (?).

„Chcel sa zabiť, bohužiaľ počas toho zabil všetkých ostatných na palube a urobil to zámerne,“ tvrdí kanadský letecký vyšetrovateľ Larry Vance pre „60 Minutes Australia.“

Experti tiež dospeli na základe fyzických dôkazov získaných oficiálnymi vyšetrovateľmi k záveru, že lietadlo nenarazilo prudko do vody, ako sa predpokladalo v predchádzajúcich správach, ale bolo pravdepodobne kontrolované až do konca, havarujúc ďaleko od pobrežia a mimo doterajšieho priestoru hľadania.

V každom prípade je dôležité pripomenúť, že tieto závery tejto komisie nemajú žiadnu oficiálnu váhu a tieto závery sú dedukcie, nie skutočné poznanie Shah-ových zámerov. Shah-ova rodina spochybňuje závery tohto panelu a odvoláva sa na potrebu priamych dôkazov na základe nájdenia lietadla.

Ak máte záujem, môžete si viac prečítať o stratenom lietadle na Live Science tu.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here