Spoločnosť Google nás každý rok prostredníctvom konferencie Google I/O zoberie na svoju cestu posúvania hraníc v oblasti technológií pre spotrebiteľov. A hoci ani Google nie je úplne otvorená kniha a existuje mnoho projektov, ktoré prebiehajú za zatvorenými dverami, spoločnosť je pomerne dosť otvorená, pokiaľ ide o jej hlavné zameranie. A tak i tohtoročná konferencia Google I/O 2018 (8-10. mája 2018) bola prehliadkou všetkých kľúčových tém, ktoré sa v Google dejú.

Ako sme si už v poslednom čase zvykli, opäť bola umelá inteligencia (AI, artificial intelligence) medzi hviezdami tohtoročnej show a Google Asistent bude zohrávať stále  dôležitejšiu rolu v ekosystéme spoločnosti. Tiež sme sa mohli pozrieť na novú verziu systému Android P (momentálny názov beta verzie), ktorý je k dispozícii každému, kto si ho chce nainštalovať na svojom telefóne (budú podporovať aj iné smartfóny). Spoločnosť zverejnila všetky tieto a ďaľšie zaujímavé veci počas jej hlavnej prezentácie Google I/O 2018 a tu je krátky sumár, či výber tých asi najdôležitejších.

GOOGLE ASISTENT

Google asistent tento rok získa mnoho nových funkcionalít a vylepšení. Napríklad:

 • Asistent dostal šesť nových hlasov, vrátane speváka, skladateľa a držiteľa niekoľkých ocenení Grammy Johna Legenda
 • Do konca roka bude hovoriť viac ako 30 jazykmi, vrátane češtiny, bohužiaľ podľa mapy pokrytia slovenčina zatiaľ chýba
 • V budúcnosti by mohol konverzovať podobne ako my vďaka Google Duplex, ktorá umožňuje asistentovi volať na telefónne čísla firiem a dohodnúť za vás napríklad rôzne stretnutia, v demu Google dohodol návštevu u kaderníka a návšetvu reštaurácie
 • Asistent môže vychovávať vaše deti, aby boli zdvorilé a Google navrhol novú frázu na aktivovanie asistenta – „Pretty Please“ (prosím pekne).

Na konferencii boli demonštrované dve demá. Ani v jednom nemá Assistant zjavne robotický hlas, znie prirodzene, zrozumiteľne a prípadné pochybnosti o svojom ľudskom pôvode sa snaží zahnať spontánnymi zaváhaniami či klasicky ľudským „Mm Hmm“.

Veď posúďte sami presvedčivosť hlasu asistenta 🙂

 

ANDROID P

Google už v marci zverejnila ukážku opračného systému Androidu P, ale za pár mesiacov sa toho veľa môže zmeniť. Teraz sme mali možnosť vidieť oficiálny update Androidu P spolu s niektorými novými funkciami:

 • Google sa zameral na tri parametre – jednoduchosť, inteligenciu a digitálnu pohodu. Android P sa pyšní prepracovaným rozhraním zameraným na gestá (podobné rozhranie predstavil Apple u iPhonu X)
 • Systém odstraňuje tradičné tlačidlá Home, Back, Multitasking, skrátka „Goodbye trojtlačidlová navigácia“ a namiesto nich, rovnako ako u iPhonu X, je v dolnej časti pre gestá podlhovasté navigačné tlačidlo
 • Prinesie tiež takzvaný Android Dashboard, ktorý vám ukáže, koľko času trávite na telefóne a v jednotlivých aplikáciách, môžete si nastaviť časový limit (Digital Wellbeing)
 • Medzi nové črty patria Adaptive Battery a Auto Brightness na základe osobných preferencií. Umelá inteligencia odhadne, aké aplikácie budete používať v najbližšom čase a aké nie, pričom adaptívne batérie dokážu predĺžiť až o 30% výdrž smartfónu, a to tým, že obmedzia prebudenie aplikácií, ktoré práve nepoužívate.
 • Umelá inteligencia dokáže na základe vašich zvyklostí navrhnúť akcie v aplikáciách
 • Google tiež zavádza funkciu Do Not Disturb (Nerušiť), ktorá sa automaticky aktivuje cez funkciu Shush, ktorá sa aktivuje automaticky vždy, keď otočíte smartfón obrazovkou dole
 • V systéme Android P sa objaví celá rada ďalších funkcií, ako sú zjednodušené ovládacie prvky hlasitosti, vylepšené notifikácie, lepšie screenshoty a ďalšie.

Pre vývojarov aplikácii Google poskytne machine learning ML Kit.

GOOGLE APLIKÁCIE

Nové funkcionality, ktoré uvidíte vo svojich mobilných aplikáciách:

 • Google Maps budú mať nové vylepšenia a budú mať sekciu Pre vás, ktorá bude personalizovaná a nájdete v nej všetko, čo by ste mali vedieť o okolí a to samozrejmě podľa vašich preferencií.
 • Na zaujímavé vylepšenia sa môžu tešiť užívatelia Gmailu. Gmail automaticky dokončí váš celý e-mail, keďže dostane novinku vo forme inteligentnej kompozície (Smart Compose), ktorá vám bude navrhovať pri písaní emailu frázy, ktoré je možné v správe využiť. Vďaka tomu by sa tak mohla mailová komunikácia výrazne zrýchliť, pretože by ste mali vďaka tejto novinke dopisovať do emailu veľmi málo vlastných viet. Vďaka AI (machine learning) stačí napísať pri bežných veciach, ako je oslovenie alebo pozdravenie, jedno-dve slová a AI navrhne a dopíše zvyšok. Čím viac slov, tým presnejší je odhad zvyšku vety.
 • Google Photos budú už čoskoro ponúkať doporučené akcie (Suggested actions), vďaka čomu bude práca s nimi jednoduchšia. Ak sa napríklad vyfotíte s kamarátom, umelá inteligencia ho identifikuje a ponúkne vám, či nechcete odoslať túto fotografiu. Tešiť sa však môžete aj na rôzne ponuky úprav fotografií, ktoré budú tiež riadené umelou inteligenciou, vrátane konverzie klasických fotiek do pdf formát alebo kolorovanie čiernobielych fotografií, apod.
 • Google News majú nový redizajn a tiež sú podporené AI. Vďaka novej funkcionalite „Full Coverage” budú zobrazené “top správy z rôznych zdrojov, videá, lokálne správy, atď.

ĎAĽŠIE NOVÉ VECI

 • Google Lens – umelá inteligencia od Googlu už bude lepšie rozoznávať aj to, na čo sa pozerá. Respektíve, čo je na displeji alebo čo vidí cez objektív kamery smartfónu. Vylepšené Lens dokážu rozoznať objekty a nie iba informovať o čo ide. Napríklad stačí nasmerovať objektív na nové tenisky a systém rovno zobrazí ich predajcov. Efektívne vyzerá aj nová funkcia rozoznávania písaného textu. Lens ho vie skopírovať do digitálnej formy a potom preložiť, zdieľať alebo vyhľadávať na internete. Pokojne si tak môžete len pomocou mobilu napríklad preložiť text z knihy písanej po japonsky.

Napokon tu je ukážka z prezentácie čo dokážu Google Maps a Lens

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here