Môžete bežať pred humanoidným robotom Atlas spoločnosti Boston Dynamics, no nič by ste tým nezískali, pretože – robot môže bežať za vami.

Humanoid robot Atlas je v pohybe (Credit: Boston Dynamics)

Vo videu zdieľanom pred pár dňami (10. mája) výrobcom robotov, humanoid Atlas demonštruje bežeckú schopnosť, ktorá pripomína ľudskú. Robot beží systematicky po krajine, tráve, na pozadí stromov prerušovaných niekoľkými samostatnými budovami.

Scéna je takmer mierumilovná a idylická, s výnimkou prenikavého vrčania a rinčania Atlasových motorov, ozubených kolies a kĺbov a uvedomenia si nášho rastúceho znepokojenia, ktoré prichádza s týmito dôkazmi o neúprosnom prístupe našich budúcich robotických „vládcov“ (Super inteligentné stroje: 7 Budúcnosť robotov).

Boston Dynamics predstavuje video s titulkom vo forme otázky – „Dostal si sa na vzduch, Atlas?“ – akoby Atlas náhle dostal chuť utiecť von. Robot, opísaný na webovej stránke Boston Dynamics ako „najdynamickejší humanoid na svete“, beží pomaly, ale stálym tempom po tráve, potom cez pole s miernym sklonom a následne sa zastaví pred kmeňom. Atlas sa napriami, mierne zohne v „kolenách“, zdvihne „ruky“ a preskočí guľatinu. Dopadne bez toho, aby sa rozhýbal. Je to efektný obraz, podobný našim akciám človeka.

Nie je to po prvýkrát, čo sa Atlas“predvádzal.“ Už sa objavil vo zverejnenej videonahrávke na YouTube vo februári 2016 a v novembri 2017. Ale toto je prvý záznam, ktorý ukazuje „ako beží Atlasu vonku.“ Nové video môže znázorňovať test rovnováhy robotov a ich schopnosť navigácie v krajine, ktorá je nerovnomernejšia ako keď boli na podlahe v sklade. Nakoľko podľa webovej stránky Boston Dynamics senzory robota sú určené na to, aby mu umožnili plynule sa pohybovať po „nerovnom teréne“ a aby sa rýchlo dostal do pôvodnej polohy, ak náhodou zakopne alebo spadne.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here