V piatok 11. mája 2018 (o 22:14 nášho času) spoločnosť SpaceX úspešne vyslala do vesmíru nový model rakety Falcon 9 vo verzii Block 5. Odštartovala z rampy LC-39A Kennedyho kozmického strediska na Cape Canaveral a na prechodovú dráhu k geostacionárnej dráhe vyniesla 3 500 kg telekomunikačnú družicu Bangabandhu-1 (nazvanú podľa prezývky zakladateľa moderného bangladéšskeho štátu Mudžíbura Rahmána).

Ide o konečnú verziu rakety, nazývanú Block 5 (Falcon 9 v1.2 Block 5). Táto významne vylepšená verzia podľa spoločnosti SpaceX umožní okolo desať opakovaných štartov prvého stupňa bez väčšej údržby. „Jediné čo bude nutné urobiť,“ povedal Elon Musk, majiteľ a generálny riaditeľ SpaceX, „bude nutné naplniť nádrže pohonnými hmotami.“ Samozrejme po nevyhnutných bezpečnostných kontrolách bude už použitý prvý stupeň spojený s druhým stupňom s užitočným zaťažením a aerodynamickou hlavicou a prevezený na štartovaciu rampu. Predpokladá sa, že každý takýto opätovne používaný prvý stupeň bude možno využíť až na 100 štartov.

Na tlačovej konferencii, Elon Musk prehlásil, že Block 5 umožní tiež uskutočniť dva štarty rovnakého prvého stupňa v priebehu 24 hodín a že tento ďalší krok SpaceX chce vyskúšať čo najskôr, možno do konca tohto roku, ale skôr v budúcom roku. Podľa Elona Muska by do konca tohto roka niektoré prvé stupne mohli mať za sebou už tri alebo štyri opakované štarty a na sklonku budúceho roka by mohol prinajmenšom jeden nový prvý stupeň absolvovať spomínaných desať úspešných štartov. Terajší Block 5 však hneď tak znova do kozmu nepoletí, pretože práve preto, že ide o prvý letový exemplár, bude podrobený veľmi starostlivým prehliadkam a kontrolám.

Už ani teraz plne využívaný stupeň nazvaný Block 4 nekladie vysoké nároky na kontrolu, nutnú údržbu a prípadné opravy pred novým štartom. Všetky práce obvykle vyžadujú dobu okolo desať dní. Posledná zásadná úprava rakety Falcon 9 na verziu Block 5 by takto mala zásadne zmeniť efektivitu kozmických štartov a výrazne by mala znížiť finančné náklady na jednotlivé komerčné lety. Stane sa základom ponuky SpaceX na celosvetovom kozmickom trhu.

Musk tiež uviedol, že po skúsenostiach s prvými štartmi novej verzie nepochybne ešte dôjde k niektorým doplňujúcim úpravám, ale predovšetkým preto, aby sa dosiahla čo najvyššia spoľahlivosť a efektívnosť výroby. Výroba by sa tak mala postupne zamerať na výrobu druhých stupňov a teda na rad potom prídu úpravy a zmeny druhého stupňa vrátane aerodynamického krytu užitočného zaťaženia, aby raketa čo najviac vyhovovala rôznorodým požiadavkám zákazníkov.

Spoločnosť SpaceX dnes dominuje globálnemu trhu štartov orbitálnych rakiet, ktorý USA až do minulého roka prenechali Rusku a Európy. Štarty takmer každý druhý týždeň – pri vývoji obrovskej opakovane použiteľnej rakety na Mars a sústave 4 425 satelitov – SpaceX sa stala jednou z najcennejších súkromných spoločností na svete v hodnote takmer 28 miliárd dolárov.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here