Aj keď by vedci nikdy nenašli Lochnesskú príšeru, tento lov by mohol vedcom veľa povedať o tom, čo žije v Loch Nesskom jazere.

Niektorí ľudia strávia roky honom zvierat, ktoré takmer určite vôbec neexistujú. Títo ľudia vytvorili fotoaparátové pasce pre Sasquatcha alebo lovili Yetiho na svahoch Himalájí. Ale snáď svätým grálom pre týchto kryptolovcov je Lochnesská príšera. A hoci bolo v priebehu rokov uskutočnených viacero prieskumov jazera Loch Ness, nikto nikdy nepodal jedinú nezvratnú stopu tohto údajného monštra.

Samozrejme, toto je asi pretože príšera neexistuje, ale aj tak to nezastaví nadšených lovcov. A teraz tu máme novú skupinu, ktorá sa chystá nájsť legendárnu príšeru pomocou jednej z najnovších techník vedy: techniky vzorkovania DNA.

Keď ryba alebo cicavec alebo zvláštna neznáma príšera pláva cez masy vody, zanecháva za sebou stopy vlasov alebo šupín. A tieto kúsky organického odpadu obsahujú DNA zvieraťa. Vedci môžu zhromažďovať vzorky vody, sekvencovať DNA, ktorú v nej nájdu, a určiť, ktorý druh žije v týchto vodách.

Použitím tejto metódy sa skupina vedcov z UK, Dánska, USA, Austrálie a Francúzska chystá prečesať Loch Ness zhromaždením vzorkiek DNA zo všetkého, čo nájdu. Ak nájdu niečo, čo nepoznajú, alebo sa to bude podobať na starovekého plesiosaura, ktorý žije milióny rokov po tom, ako údajne jeho druh vyhnul, potom by to bolo dobré znamenie, že možno „Nessie“ nie je len mýtus.

Je to nepravdepodobné, pretože Lochnesská príšera takmer určite neexistuje. Napriek tomu, aj keď výskumný tím nenájde stopy žiadneho monštra, naučí sa veľa o tom, čo tam skutočne žije. Vedci dúfajú, že ich štúdium pomôže vedeckým pracovníkom pochopiť viac o ekosystéme jazera a hrozbe invazívnych druhov.

A možno aj po ceste, naozaj vedci objavia dôkazy o Nessie. Koniec koncov, všetko je možné, či nie?

Zdroj: Reuters

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here