Dôležitosť rodinných vzťahov k šťastiu je v podstate považovaná za danú. Pokrvné vzťahy prichádzajú s blízkosťou, ktorá sa nenachádza nikde inde v sociálnych vzťahoch. Genetici a sociológovia nám vedia prostredníctvom vedy povedať, prečo je to tak.

Priatelia predsa len sa vezú na periférii, hoci tieto vzťahy sú uznávané ako dôležité, avšak zriedka sú predmetom dôkladného skúmania a vedeckého bádania. Je to zvláštne, pretože mnohé rodiny sú geograficky vzdialené, ľudia robia v iných krajinách, prijímajú zahraničné pracovné príležitosti a mnohé iné dôvody. Dni, kedy náš strýko bol za rohom a rodičia žijú na rovnakej alebo blízkej ulici, nie sú už normou ani v našich malých mestách alebo vidieku. Navyše rodinné interakcie môžu byť plné politiky a stresu. Priatelia sú v súčasnosti v mnohých prípadoch našou náhradnou rodinou.

William Chopik, asistujúci profesor psychológie na Michiganskej štátnej univerzite, uverejnil pred nedávnom review o priateľstve, ktoré poskytuje istý pohľad na to, ako a prečo sú priateľstvá dôležité, najmä neskôr v živote. Avšak aj priateľstvo prichádza so svojimi vlastnými stresormi.

Najkurioznejším zistením v Chopikovom review je, že pre mnohých ľudí priateľstvo prináša väčšie zdravie a šťastie než rodinné vzťahy (mimo manžela/-lky, partnera a detí). Toto sa u ľudí zvyšuje v strednom a vyššom veku.

„Rodinné vzťahy sú stále dôležité, ale zdá sa, že priateľstvo sa časom stáva dôležitejšie a stávajú sa potom istým druhom milých škriatkov v rodinných vzťahoch,“ hovorí Chopik.

Chopik túto informáciu vytiahol z prieskumu zahŕňajúceho 270 000 dospelých všetkých vekových kategórií, ktorí odpovedali na otázky týkajúce sa vzťahov, ako aj z prieskumu, ktorý sa zameral na podporu a napätie sociálnych vzťahov medzi 7 400 seniormi.

Hoci rodinné vzťahy môžu byť plné psychologického napätia, vzťahy medzi priateľmi majú tiež temnú stránku. Štúdie ukazujú, že zlé návyky majú tendenciu „sa otierať“. Jedna štúdia so vzorkou 12 000 ľudí, ktorá sa objavila v časopise The New England Journal of Medicine preukázala, že mať obéznych priateľov zvyšuje riziko obezity osoby o takmer 60 percent.

Chopik zistil, že seniori zažívajú väčší stres od priateľov, než z rodiny. Stres môže mať za následok zdravotné problémy.

„Keď boli zdrojom napätia priatelia, účastníci prieskumu mali viac chronických ochorení; keď priatelia boli zdrojom podpory, účastníci boli šťastnejší,“ píše Chopik v review. „Toto zistenie je v súlade s predchádzajúcim výskumom, ktorý ukazuje, že kvalita priateľstva často prorokuje zdravie viac ako kvalita iných vzťahov.“

Priateľov si ´vyberáme ako čerešničky´, len to najlepšie, kým členov rodiny nie.

Prečo toľko ľudí uprednostňuje priateľov voči rodine napriek týmto výzvam? „Priateľov si ´vyberáme ako čerešničky´, t.j. len to, čo sami považujeme za najlepšie, kým členov rodiny nie,“ hovorí Chopik.

Podľa profesora Chopika, „našich priateľov si vyberáme a robíme to pretože máme radosť z ich spoločnosti. Trávime s nimi veľa voľného času. Naproti tomu rodinné vzťahy môžu byť pre nás nudné alebo niekedy skutočne stresujúce. Skrátka, na selektívnosti priateľstva naozaj veľmi záleží.“

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here