Tí čo navštívia tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale 2018 v Rusku (od 14. júna do 15. júla 2018) sa budú tešiť na futbal a kultúru. Ale na pozadí tohto futbalového sviatku číhajú isté bezpečnostné obavy. Či už ide o hrozbu rasovej neznášanlivosti, futbalového chuligánstva alebo možnosť stať sa obeťou podvodu, mnoho futbalových fanúšikov má dobrý dôvod byť ostražitý. Avšak popri týchto tradičných hrozbách aj cestujúci fanúšikovia (cezpoľní), hráči a podporné tímy by mali byť obozretní aj pokiaľ ide o počítačovú kriminalitu.

Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku predstavujú množstvo príležitostí pre zločincov. Budú tu tí, ktorí chcú využiť atmosféru tohto sviatku futbalu tým spôsobom, že budú chcieť ukradnúť peniaze, zariadenia alebo dáta od prichádzajúcich fanúšikov a futbalistov. Pokiaľ ide o objem peňazí odcudzených počítačovou trestnou činnosťou (cyber crime, kyberkriminalita) očakáva sa zdvojnásobenie z 3 biliónov dolárov v roku 2015 na 6 biliónov dolárov do roku 2021. Skrátka táto hrozba je veľmi reálna. V nasledujúcej časti článku nájdete všetky spôsoby ako fanúšikovia alebo futbalisti alebo skr. prichádzajúci navštevníci na nadchádzajúce MS 2018 v Rusku sa môžu stať obeťou počítačového útoku. A zároveň tu nájdete najlepšie rady pre vašu bezpečnosť.

WiFi

Mnohí fanúšikovia aby sa vyhli nákupu drahých dátových roamingových balíkov nebudú používať 4G pripojenia. Namiesto toho sa budú spoliehať výlučne na bezplatné WiFi v hoteli, kaviarňach a reštauráciách. Priaznivci, keď si chcú pozrieť výsledky dôležitých zápasov, skontrolovať svoj bankový účet alebo stiahnuť mapu na miestny štadión, by si mali možné hrozby dvakrát premyslieť ešte pred tým než použijú verejnú WiFi. Chabé a laxné bezpečnostné prvky na verejných WiFi sieťach uľahčujú hekerom ukradnúť vaše informácie ešte počas prehliadania. Ovládaním siete hekeri majú možnosť vidieť informácie odoslané medzi zariadením a cieľovým zariadením. T.j. ak použijete heslá alebo odošlete citlivé informácie, hekeri by vám mohli tieto údaje ukradnúť. Jednoduchosť nastavenia verejných hotspotov z telefónov alebo iných zariadení znamená, že hekeri môžu mať invazívnejší prístup bez použitia existujúcich WiFi hubov.

WEBOVÉ STRÁNKY

Niektorí fanúšikovia budú cestovať do Ruska bez lístkov, či už preto, že si chcú vychutnať atmosféru okolo majstrovstiev alebo s nádejou, že získajú lístky na mieste. V druhom prípade priaznivci futbalu by mali byť tiež opatrní.

Hoci sa verejnosť postupne stala obozretnejšou, pokiaľ ide o výpredaj vstupeniek a potenciálnych falošných predávajúcich, stále existuje prosperujúci online trh na opätovný predaj (reselling) skutočných a falošných lístkov. Toto pretrváva vďaka zvýšenému počtu webových stránok registrovaných pod rúškom tváriacich sa ako oficiálne stránky. Nelegálne stránky, ktoré by mohli byť zamieňané s oficiálnymi webovými stránkami, zvyšujú riziko a pravdepodobnosť, že niektorí fanúšikovia môžu byť oklamaní, aby výmenou za vstupenky poskytli osobné a finančné údaje. A keďže veľa ľudí používa rovnaké heslo pre všetky svoje účty (login na rôzne weby), používanie toho istého rovnakého hesla na prihlásenie sa na falošnú stránku zvyšuje v širšom kontexte vaše osobné riziko.

Futbaloví fanúšikovia v Rusku by mali byť opatrní pred možnými kybernetickými hrozbami (Zdroj: Wikimedia, CC BY).

APLIKÁCIE

Keďže fanúšikovia aktualizujú svoje telefóny s najnovšími aplikáciami majstrovtiev sveta, zber dát zostáva stále významnou obavou. Mali by sme vedieť, že pri siedmich z desiatich aplikácií (pre smartfóny) zdieľame údaje s tretími stranami. A preto je prvoradé, aby si fanúšikovia dávali pozor na typ informácií, ktoré zdieľajú v týchto aplikáciách. Vo výsledku sa môže stať to, že aplikácie zbierajú vaše informácie alebo majú prístup k iným adresárom, ako sú napríklad vaše kontakty.

Falošné aplikácie sľubujúce najlepšie pokrytie alebo ponuky lístkov predstavujú vážne ohrozenie osobných informácií uložených vo vašich zariadeniach. Aplikácie, ktoré vyžadujú osobné informácie alebo viac povolení ako je bežne obvyklé, majú vyšší potenciál ukradnúť vaše informácie.

ZARIADENIA

Smart telefóny, tablety, hodinky a ďalšie zariadenia tvoria dôležitú súčasť futbalového zážitku. Priaznivci futbalu si budú chcieť skontrolovať výsledky zápasov, zobraziť zostavy tímov a zdieľať svoje vlastné názory či dojmy na rôznych platformách. Niektorí sa možno rozhodnú, že zoberú svoje zariadenia do Ruska, ale nechajú ich vo vnímanej bezpečnosti svojich hotelov, ukryjú ich v šuplíku alebo uzamknú v trezore. Znepokojujúcim problémom je softvér na klonovanie telefónu, ktorý umožňuje používateľovi kopírovať telefón a následne potom získať zachytené hovory a texty. Technológia klonovania telefónov sa stala dnes podstatne dostupnejšou.

HRÁČI

Potenciálne hrozby uvedené vyššie sa vzťahujú aj na samotné tímy a futbalové asociácie ako celok. Športoví hráči a futbalové asociácie sa už v minulosti  stali obeťami kybernetických útokov. V dôsledku toho sa mnohé krajiny budú obzvlášť zaujímať o ochranu svojich vlastných hráčov.

Minulý rok v USA boli ukradnuté údaje týkajúce sa 1 200 amerických futbalistov (NFL, americký futbal) vo veľkom počítačovom hekingu. Anglická futbalová asociácia sa už tiež stala obeťou kybernetického útoku. Minulé leto ruská hekerská skupina Fancy Bears zverejnila mnohých futbalistov, ktorí boli na zozname používania zakázaných liekov na MS 2010.

Skupina  hráčov, trénerov a podporných členov tímu predstavuje v oblasti kybernetickej bezpečnosti mnoho výziev. Preto sa nemôžeme čudovať, že hráči Anglicka sa budú informovať u GCHQ (Poznámka pre slovenského čitateľa: Government Communications Headquarters, britská vládna spravodajská a špionážna organizácia, počas II. svetovej vojny bola v Bletchley Park – zohrala kľúčovú rolu pre prelomení nemeckého kódu Enigma) o zariadeniach a všeobecnej kybernetickej bezpečnosti na MS 2018 v Rusku.

ZOSTAŤ V BEZPEČÍ A TEDA BYŤ „SAFE“

Skrátka, dobrá rada je aby ste sa vyhli používaniu verejných WiFi, ak je to možné – v prípadoch, keď neexistujú žiadne iné možnosti, používajte to veľmi šetrne. Aplikácie ako napríklad Whatsapp sa môžu pochváliť šifrovaním typu end-to-end – ale ani to nie je zárukou bezpečnosti.

Pretože falošné (fake) výpredaje lístkov sú neslávne známe svojou vynaliezavosťou, pokiaľ ide o replikovanie skutočnej veci, majte na pamäti, že zabezpečenie toho, aby vaše lístky prešli licencovanými zdrojmi, obmedzí šance, že  pôjde o podvod. Použitie oficiálnych aplikácií a starostlivé vyberanie odkazov, na ktoré chcete kliknúť, by malo dostatočne zabezpečiť bezpečnosť pred väčšinou počítačových hrozieb. Futbaloví priaznivci by tiež mali mať stále svoje zariadenia zablokované heslom a mať ich vždy pri sebe, aby sa zabránilo manipulácii.

Majstrovstvá sveta vo futbale by mali byť príjemným zážitkom, ale priaznivci a fanúšikovia by mali zostať obozretní pokiaľ ide o rastúci počet kybernetických hrozieb.

 

Zdroj: Originálny článok bol publikovaný THE CONVERSATION a mierne upravený (autorom originálu je Conor Deane-McKenna, PhD doktorand v oblasti kybernetických vojen, University of Birmingham).

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here