Obchodovanie bolo naučiteľné viac, ako som si predstavoval. Hoci som bol vtedy jediný, kto si myslel, že sa to dá naučiť  … bolo to naučiteľné ďaleko viac než bola moja najdivokejšia predstava.

Richard J. Dennis

Mladý a úspešný obchodník s komoditami Louis Winthorpe III a pouličný podvodník Billy Ray Valentine si zo dňa na deň musia vymeniť svoje miesta, ktorá im boli dávno určené v ich živote. To je ale iba začiatok dômyselných intríg, v ktorých pozadí stoja dvaja starší namyslení boháči Randolph a Mortimer. Pre nich to je obyčajný „vedecký experiment“ v cene jedného dolára. Kým mladý Louis Winthorpe III je úplne pokorený svojím nečakaným spoločenským pádom dole, jeho nový zástupca si čoskoro nachádza svoje miesto vo svete bohatých.

Každá hra má však nielen svoje pravidlá, ale aj slabiny umožňujúce vzniknutú situáciu nejako využiť  … je to vydarená americká komédia z roku 1983. V tom istom roku sa odohráva skutočný príbeh skupiny vybraných jednotlivcov, takzvaných Turtles (korytnačky), ktorým americkí investori v rámci testu požičali po milióne dolárov a naučili ich svoj obchodný systém.

Slávny experiment s Turtles

Slávny príbeh je spojený s rovnako slávnym traderom Richardom J. Dennisom, známym aj ako „Prince of the Pit“ (v preklade „princ parketu“). Dennis chcel zistiť, či skvelí obchodníci sa narodia alebo sa trading dá naučiť (?). Inými slovami večná otázka: Môže za to „matka príroda“ alebo výchova? V polovici r. 1983, tento slávny trader s komoditami sa sporil práve o túto dilemu so svojim dlhoročným priateľom Billom Eckhardtom.

Dennis bol uznávaným vo svete tradingu ako veľmi úspešný obchodník. Podarilo sa mu premeniť počiatočný kapitál pod 5 tisíc dolárov na viac než 100 miliónov. Iné zdroje hovoria, že si na začiatku 70-tych rokov požičal 1600 dolárov a o 10 rokov mal 200 miliónov. Tak či onak, isté je, že bol veľmi úspešný trader. A Dennis veril, že by vedel naučiť aj druhých ľudí, aby sa stali rovnako skvelými obchodníkmi. Veril, že jeho schopnosť obchodovať, nie je vrodený dar. Naopak Eckhardt si myslel, že určujúcimi faktormi sú genetika a inteligencia.

Aby tento spor vyriešili, rozhodli sa urobiť snáď najznámejší experiment v tradingu. Urobili nábor na obchodníkov, zaškolili ich a dali im skutočné účty na obchodovanie. A to všetko, aby zistili, ktorý z nich má pravdu. Aj vzhľadom k tomu, že Richard patril v tom čase k veľmi slávnym obchodníkom, prihlásilo sa 1000 uchádzačov z ktorých vybrali 80 na osobný pohovor.

Túto skupinu zredukovali na 10 a rozšírili na konečných 13 obchodníkov (Richard pridal troch ľudí o ktorých už vedel, že budú na zozname). Študenti boli nazývaní „Turtles“(korytnačky, pretože Dennis sa po návrate z Ázie, keď začal program, vyjadril, že: „Budeme „vychovávať“ obchodníkov rovnako rýchlo a efektívne,ako rastú korytnačky v Singapure.“).

Turtles boli pozvaní do Chicaga a po dobu dvoch týždňov prešli tréningom. Obchodovať začali najprv malé účty. A keď im to šlo dobre, dostali 1 mil. dolárov. Pretože počas nasledujúcich štyroch rokov „korytnačky“ dosahovali návratnosť v priemere 80% ročne, experiment Turtles sa stal najslávnejším experimentom v histórii obchodovania.

Dennis dokázal, že obchodovanie sa dá naučiť. Inými slovami povedané, Dennis dokázal, že s jednoduchým súborom pravidiel, môžete ľudí s malými alebo žiadnymi obchodnými skúsenosťami naučiť obchodovať a urobiť z nich vynikajúcich obchodníkov.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here