MUŽ A JEHO HODINKY: PRÍBEH LÁSKY
naozaj, vzťah mnohých z nás k našim milovaným hodinkám by sa dal považovať za kvázi transcendentálny, taká je láska, ktorú k nim máme. Pre niektorých mužov to platí aj vtedy, keď sa stanú svetoznámymi a lídrami vo svojich odboroch.
Veľa sa popísalo o slávnych hercoch a športovcoch, ktorí nosili určité hodinky, dokonca aj nad rámec bežných komerčných odporúčaní, ktorým sa niektorí z nich tešia so statusom celebrít. Ale nie sú to jediní muži, ktorí si obľúbili hodnotnú vec na svojich zápästiach (alebo vo vreckách, ako sa čoskoro dočítate). Boli aj prezidenti a premiéri, ktorí radi vlastnili a obdivovali hodinky, nehovoriac o tých, ktorí určovali trendy a kreatívne odvážni muži, ktorí zmenili spôsob, akým vnímame umenie a kultúru.
V tomto článku sa budeme snažiť o pochopenie jedinečného vzťahu a spriaznenosti, ktorú niektorí slávni muži mali k svojim hodinkám. Je to vzťah, ktorý vypovedá o mužovi, jeho pohľade na život a dokonca aj o dobe, v ktorej žil.
POLITICI
JOHN F. KENNEDY
Známa je posadnutosť JFK hodinkami. Kennedy bol jedným z tých šťastlivcov, ktorému dal doslova všetky hodinky, ktoré kedy vlastnil, niekto iný. To však nezmenšilo jeho lásku k hodinkám. Napríklad pri svojej inaugurácii 20. januára 1961 mal Kennedy na sebe Omega Ultra Thin (Reference OT3980), ktoré mu dal Grant Stockdale, senátor z Floridy. Na zadnej strane hodiniek bol nápis „Prezidentovi Spojených štátov John F. Kennedymu od jeho priateľa Granta“. Hovorí sa, že JFK nosil hodinky pre šťastie v ten deň, keďže mu ich Grant dal niekoľko mesiacov predtým, teda skôr, ako Kennedy porazil Richarda Nixona vo všeobecných voľbách len o niekoľko tisíc hlasov.
Obľúbenými hodinkami boli vodeodolné, pokryté 14 karátovým žltým zlatom, automatické hodinky Nastrix, ktoré JFK daroval washingtonský spoločenský pár a hlavní darcovia Kennedyho, David a Evangeline Bruce-oví. Podľa prezidentovej sekretárky Evelyn Lincolnovej JFK často nosil hodinky počas ranného kúpania v bazéne Bieleho domu. Ďalšími obľúbenými hodinkami boli Hamilton, ktoré mu v roku 1962 ponúkol vtedajší guvernér David Lawrence z Pennsylvánie a ktoré mali na ciferníku vyryté fotografie Kennedyho dvoch detí, Caroline a Johna.
Snáď jeho najneslávnejšie známe hodinky boli tie, ktoré mu darovala hollywoodska ikona Marilyn Monroe. Hovorí sa, že prezident bol šokovaný týmito zlatými Rolexkami (spolu s ľúbostnou básňou od Monroe), na ktorých bolo napísané „JACK – S láskou ako vždy od MARILYN – 29. máj 1962“. Pretože nechcel, aby sa jeho manželka Jackie dozvedela o jeho vášnivom romániku s filmovou hviezdou. Hodinky nikdy nenosil, a prikázal svojmu asistentovi, aby sa ich zbavil. A potom tu boli najtragickejšie z mnohých hodiniek JFK: Cartier z 18-karátového zlata, ktoré mu dala Jackie na výročie svadby v roku 1957, ktoré mal na zápästí, keď bol 22. novembra 1963 za bieleho dňa v Dallase brutálne zavraždený.
WINSTON CHURCHILL
Každý, kto poznal slávneho britského premiéra z čias vojny, vedel o jednom z jeho najcennejších majetkov – o tom, ktorý nazval „the Turnip (repa)“. Spomínaná „zelenina“ bola v skutočnosti celkom krásnymi vreckovými hodinkami Breguet , ktoré boli pripevnené k ťažkej zlatej retiazke vesty. Churchill dostal hodinky od svojho otca niekedy v 90. rokoch 19. storočia, keď bol Winston ešte mladý muž. Vždy ich nosil okolo pása a mnohí rozprávajú, ako sa bez neich takmer nikdy nezaobišiel.
Vreckové hodinky zostávajú v perfektnom prevádzkovom stave a dnes ich vlastní Churchillov pravnuk Randolph. Slávne hodinky boli veľmi podrobne popísané, za zmienku stojí to, že: na konci retiazky je malé okrúhle zlaté puzdro, ktoré obsahovalo niektoré z nasledujúcich prvkov: znak V ako víťazstvo; strieborná hlava Napoleona Bonaparta, ktorého Winston veľmi obdivoval; granátový kameň vsadený do zlatého srdca, ktorý mu darovala jeho manželka Clementine v deň ich svadby v septembri 1908; a ďalší darček od Clementine, zlaté srdce, ktoré dostal k 90. narodeninám, necelých osem týždňov pred smrťou.
Existuje mnoho nádherných príbehov o Churchillovi a jeho drahocennom „Turnipe“.Jedným z príbehov bolo, ako jedného dňa po obede „testoval“ svojho vedeckého poradcu, profesora Lindemanna. Hovorí sa, že Winston položil svoje vreckové hodinky na stôl a svojim neporovnateľným, dunivým hlasom povedal: „Profesor, povedzte nám slovami jednej slabiky a nie dlhšie ako päť minút, čo je kvantová teória.“ Lindemann sa postavil tejto výzve a urobil tak bez váhania, čo vyústilo do nadšeného potlesku a veselosti od Churchilla a všetkých zhromaždených! Ďalší príbeh rozpráva Edmund Murray, ktorý bol Churchillovým osobným strážcom, o čase, keď Winstonovi povedal, že je jedna hodina, a teda čas obeda. Churchill vytiahol vreckové hodinky Breguet, pozrel sa na ne a potom vyhlásil: „Nie, je to len o päť jedna hodina. Prečo ma chceš pripraviť o päť minút môjho života?“
Churchill nebol jediný muž, ktorý miloval svoje vreckové hodinky dlho potom, čo vyšli z módy. Ďalším slávnym mužom, o ktorom sa hovorilo, že miloval vreckové hodinky, bola hollywoodska legenda 50. rokov minulého storočia James Dean. Pozrieme sa na dvoch ďalších hollywoodskych hercov a ich láskavý vzťah k hodinkám.
HERCI
PAUL NEWMAN
Len málo hercov bolo slávnejších tak dlho ako Paul Newman. A bol to práve Newman, ktorý sám premenil rešpektovaný, no nie tak populárny model hodiniek na jedny z najslávnejších hodiniek vôbec. V skutočnosti to boli tieto ikonické hodinky, ktoré vytvorili vtedajší rekord pre najdrahšie hodinky, aké sa kedy predali. Hodinky boli Newmanove vlastné hodinky Rolex 6239 Cosmograph Daytona z roku 1968 s bielym ciferníkom pandy, ktoré sa v októbri 2017 predali na aukcii vo Phillips‘ New York za konečnú cenu 17 752 500 dolárov. Pre mnohých boli Newmanove Rolexky považované za „svätý grál“ slávnych historických hodiniek. Zdalo sa, že hodinky nejakým spôsobom presahujú „púhe“ zbieranie hodiniek, taký bol ich ťah na tých, ktorí majú skutočné peniaze, ktoré minú za superdrahé hodinky.
ROBERT DOWNEY JR.
Áno, Iron Man má v hodinkách skutočný vkus. Kriticky uznávaný herec Robert Downey Jr. sa vďaka úlohe v akčných filmových trhákoch o hrdinoch stal v tom čase najlepšie plateným hercom Hollywoodu. O jeho láske k hodinkám sme sa určite dozvedeli počas rozhovoru s GQ Style pre ich debutové číslo v máji 2016. GQ dokonca nakrútil Youtube video, v ktorom herec žartuje o svojej kolekcii hodiniek, ktoré si môžete pozrieť tu a ktoré mali viac ako 10,5- miliónov zobrazení na Youtube od júna 2020.
Ak otvoríte jeho šperkovnicu, môžete sa o mužovi veľa dozvedieť.
Robert Downey jr.
Video GQ vyzdvihuje deväť hodiniek v jeho zbierke, ktoré zahŕňajú nádherné Jaeger-LeCoultre AMVOX3 Tourbillon GMT v hodnote skvelých 125 000 dolárov. Podľa Downeyho: „Nosil som ich v Iron Man 2, sú to pravdepodobne moje najlepšie hodinky.“ Nerobím si srandu . Pravdepodobne má schované ďalšie. Jeden recenzent hodiniek napísal dosť vystrašený celý článok o tom, keď Robert Downey Jr. nechal svoje odtlačky v cemente na jednej z tých slávnych ceremónií odtlačkov, ktoré hviezdy robia v TCL Chinese (predtým Grauman’s Chinese) Theatre v Hollywoode. Dôvod šialenstva? Ukázalo sa, že Iron Man mal na sebe hodinky Greubel Forsey Double Tourbillon 30° Technique v hodnote nie menej ako 560 000 dolárov. Ako blízko bol k tomu, aby náhodou tie hodinky spadli do mokrého betónu, keď sa naklonil, aby zanechal odtlačky rúk! Myslíme si, že tento spisovateľ mal dobrý názor.
TÍ ČO URČUJÚ TRENDY A IKONOCLASTY
GIANNI AGNELLI
Gianni Agnelli, bývalý predseda predstavenstva a svojho času hlavný akcionár talianskej automobilky FIAT, bol miliardárskym priemyselníkom. Agnelli bol mnoho rokov najbohatším mužom Talianska a svojho času dohliadal na to, čo predstavovalo 4,4 % celkového HDP krajiny. Bol majiteľom legendárneho talianskeho futbalového klubu Juventus so sídlom v Turíne a doživotným členom talianskeho senátu. Mal tiež početné aféry so ženami, a preto bol známy ako „Rake of the Riviera“ a bol dokonalým bonvivánom, ktorý vedel, ako žiť vysoký život. Bol ikonickým európskym playboyom a jetsetterom 60. a 70. rokov.
Agnelli bol tiež známy pre svoje krásne ušité obleky a dokonalý vkus v oblasti oblečenia a doplnkov. Jeho skladateľský zmysel bol legendárny. Ale jeho vkus by mohol byť eklektický a dokonca idiosynkratický. Napríklad bol známy tým, že k oblekom na mieru nosil turistické topánky alebo mokasíny, pretože to bolo pohodlné a páčilo sa mu to! Ale pravdepodobne jeho najikonickejší príspevok k móde súvisel s hodinkami – alebo skôr s tým, ako ich nosil. Bol to Gianni Agnelli, ktorý predstavil svetu jednoduchý koncept: nosiť hodinky nie na zápästí, ale cez manžetu košele.
Prečo takto nosil hodinky, nie je celkom známe, aj keď na to existujú názory. Jeho priateľ, grécky spisovateľ a novinár Taki Theodoracopulos, mal teóriu, že Agnelli nosil hodinky na manžete, pretože vtedajší talianski krajčíri strihali manžety košele veľmi blízko zápästia, a tak Agnelli nosil svoje hodinky, ktorých mal veľa a ktoré tak rád zbieral, cez manžetu. Bolo tiež naznačené, že to Agnelli urobil preto, aby jednoducho ušetril čas pri pohľade na hodinky alebo aby sa hodinky neodierali o ručne vyrobené košele a nerozstrapkali ich. Nech už sú jeho dôvody akékoľvek, Agnelli odštartoval trend: taliansky módny návrhár Valentino uviedol, že to isté urobil so svojimi hodinkami, rovnako ako obchodný manažér umelca Andyho Warhola Fred Hughes. Keď už hovoríme o Andym…
ANDY WARHOL
Andy Warhol, kráľ pop-artu a jeden z ikonoklastických tvorcov trendov 20. storočia, bol vášnivým zberateľom hodiniek, najmä tých pútavých. Jeho vkus pre hodinky bol trochu podobný jeho vlastnej estetike ako umelca a človeka, ako aj jeho slávnemu newyorskému štúdiu. The Factory: industriálny, ale rafinovaný a trochu minimalistický, ale vždy eklektický a dokonca bláznivý.
Jeho obľúbeným bol vzácny 4021 Rolex zo 40. rokov v 18-karátovom puzdre z ružového zlata. Boli to nádherné hodinky so strieborným ciferníkom a modrými ručičkami s arabskými značkami hodín. Asi najužšie spojené hodinky s Warholom boli Cartierov Tank Louis. Je známe, že miloval jednoduché, ale dramatické línie hodiniek a urobil veľa pre popularizáciu tohto modelu Cartier medzi trblietkami v New Yorku a medzinárodným módnym setom. Warhol povedal o svojom tanku Cartier toto: „Nenosím hodinky Tank, aby som vedel určiť čas. V skutočnosti to nikdy nenamotám. Nosím tank, pretože sú to hodinky, ktoré sa majú nosiť.“
Na rozdiel od mnohých zberateľov hodiniek sa Warhol nezaujímal o značky hodiniek alebo dokonca o históriu starších mien v hodinárskom priemysle. Ako pre skutočného umelca to bolo pre neho všetko o dizajne, estetike. Niektoré hodinky miloval pre to, ako naňho vyzerali a čo evokovali, nie preto, aké boli alebo kto ich vyrobil. To je dôvod, prečo sa Warholova kolekcia hodiniek stala známou ako jedna z najeklektickejších vôbec. A bola to poriadna zbierka. Po jeho náhlej smrti v roku 1987 sa v jeho dome našlo najmenej 100 hodiniek.
Verí sa, že Andy Warhol údajne uchovával svoju veľkú zbierku hodiniek vo veľkej krabici ukrytej na dne svojej skrine. Hovorilo sa, že často rád otváral škatuľu, aby sa jednoducho pozrel na ich farby a cítil ich. Pre Andyho Warhola boli hodinky predovšetkým o vizuálnej a hmatovej stránke. Medzi zberateľmi hodiniek by v tom určite nebol sám.
Rovnako ako u nás všetkých, ktorí milujeme a obdivujeme hodinky, existuje mnoho slávnych mužov, ktorí poznali nesmiernu radosť, ktorú môže do života priniesť vlastniť hodinky. Aké šťastie pre nich – aj pre nás.
Zdroj: Famous Men & Their Watches, LIV