Albert Einstein kedysi povedal: „Ak to nevieš vysvetliť jednoducho, tak tomu dosť dobre nerozumieš.“ Jeho „E = mc²“ je najznámejšou rovnicou. Prečo? Pretože aj napriek svojmu rozsiahlemu významu je veľmi jednoduchá a zrozumiteľná. Práve táto unikátna kombinácia významu s jednoduchosťou je príčinou, prečo je najznámejšou rovnicou všetkých čias. Ani investovanie nemusí byť zložité. Práve naopak. Investovanie by malo byť jednoduché, tak aby tomu porozumel aj laik.

Zjednodušovanie ako efektívna cesta

V živote je jednou z najúčinnejších ciest, všetko na čo narazíme, čo najviac zjednodušovať. Ale napriek tomu, pre mnohých z nás, udržať veci jednoduché je problém. Na vine je naša ľudská povaha, ktorá mnohokrát skomplikuje všetko čoho sa chytíme. A práve jednou z vecí, ktorú si veľmi vážim na ľuďoch, je ich výnimočná schopnosť prijať tie najzložitejšie veci a zjednodušiť ich. Tí z nás, ktorí sú najlepší z najlepších vo svojej profesionálnej oblasti, obvykle majú veľký talent vziať veľmi zložité problémy a pretvoriť ich na ľahko zrozumiteľné. Bohužiaľ, s výnimkou tých naj z naj, často krát strácame toto umenie jednoduchosti.

V živote je jednou z najúčinnejších ciest, všetko na čo narazíme, čo najviac zjednodušovať. Ale napriek tomu, pre mnohých z nás, udržať veci jednoduché je problém. Na vine je naša ľudská povaha, ktorá mnohokrát skomplikuje všetko čoho sa chytíme.

V investovaní to platí tiež. Pochopenie významu jednoduchosti je rozhodujúce pre dosiahnutie úspechu na finančných trhoch. Jednou z príčin, prečo napríklad obchodníci na finančných trhoch nezarábajú konzistentne, je skutočnosť, že svoje obchodovanie pre-komplikujú. Obzvlášť táto tendencia prevláda medzi začínajúcimi investormi a obchodníkmi. Títo zúfalo hľadajú jeden dokonalý obchodný systém, „svätý grál“, ktorý by ich urobil milionármi za jednu noc. Neustále hľadajú jeden obchodný systém, ktorý by im priniesol okamžitý úspech. A tak trávia dlhé hodiny času a míňajú množstvo peňazí, aby nakoniec prišli na to, že samotný systém nikdy problémom nebol.

Prečo si veci komplikujeme? Ľudia prirodzene predpokladajú, že stať sa konzistentným obchodníkom musí byť ťažké. Pretože úspech v mnohých iných oblastiach je náročný, vyžaduje roky štúdia a vzdelávania. Napríklad, byť úspešný lekár znamená najprv absolvovať niekoľkoročné štúdium medicíny na univerzite, potom pokračovať v štúdiu a byť neustále v obore. Ale k úspechu v investovaní nepotrebujeme dosiahnuť „doktorský titul“. Úspech na finančných trhoch závisí na našej jedinečnej perspektíve vnímania a predpovedania trhu. Toto samo o sebe je založené na jednoduchosti.

Táto jednoduchá perspektíva v kombinácii so správnou sebadisciplínou zaistia, aby sme neriskovali príliš veľa. Ale mnohí ctižiadostiví investori a obchodníci robia pravý opak. Majú veľmi malú sebadisciplínu, používajú systém založený na zložitých indikátoroch alebo obchodných programoch, ktoré sú pre-komplikované a mätúce. A čerešničkou na torte je skutočnosť, že mnohokrát svojim systémom, vzhľadom na ich komplikovanosť, sami nerozumejú. Výsledkom je popri stratách, že sa o trhoch nič nedozvedia.

Investovanie môže byt jednoduché

Áno, pravdou je, že sa musíme naučiť pár vecí a naučiť sa robiť niektoré rozhodnutia. A tieto ak majú byť úspešné si vyžadujú určité minimum znalostí. Ale nemusí to byť naša celodenná práca.

Tiež si budeme musieť všímať čo sa deje v médiách, tzn. vnímať svet, ktorému sme možno predtým nevenovali príliš veľa pozornosti. Ak sme doteraz nikdy neinvestovali, asi sme sa napríklad nestarali o to, čo sa deje na finančných trhoch alebo čo povedal Fed či ECB. Nezaujímali sme sa ktoré podielové fondy majú najlepšie výhľady na budúci rok, apod.

Bohužiaľ médiá sú silné a vedia byť veľmi presvedčivé. Často nás budú presviedčať, že musíme „niečo“ urobiť s našimi peniazmi.Inými slovami povedané, emocionálne „útoky“na naše „vnútorné Ja“ sa nikdy nezastavia.A bez ohľadu na to, či to bude alebo nebude pravdivé, musíme sa naučiť s tým žiť. Mnohokrát sa to bude meniť a staré správy nahradia nové. Jediné, čo s tým môžeme urobiť, je kontrolovať samých seba a naučiť sa ovládať naše vnútorné „Ja“.

Ako investovať jednoducho?

Ak sme stotožnení s tým, čo bolo doteraz vyššie povedané, potom tu je niekoľko jednoduchých klasických tipov, ako zlepšiť naše šance na úspech. Zároveň nám môžu ušetriť čas a energiu, t.j. vyhnúť sa komplikovanému investovaniu.

Po prvé, nemusíme vybrať tie najlepšie investície. Samozrejme, bude lepšie, ak sa nám to podarí, ale to je niekedy veľmi ťažké. Tiež nemusíme mať veľké investície, pretože ak budeme používať hoci aj na polceste „primerané“ investície, môžeme dosiahnuť naše ciele. Ak sme mali to šťastie a konzistentne investovali veľké čiastky počas celého života, budeme to mať síce trochu pohodlnejšie, ale nie až o toľko, ako si väčšina ľudí myslí. Mnoho investorov sa v takejto situácii snaží naháňať za výkonnosťou. Avšak v skutočnosti, suma ktorú pravidelne usporíme, má väčší vplyv, ako samotná výkonnosť investície.

Po druhé, riziko je faktickou realitou. Jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré musíme urobiť, je, ako veľké riziko chceme podstúpiť. V živote, bohužiaľ, nič nie je zadarmo. T.j. vyšší potenciál pre vyššie výnosy (spolu s potenciálom pre väčšie straty) znamené vyššie riziko. Skrátka nemôžeme mať všetko.

Po tretie, diverzifikácia pomáha investovaniu. Predsa len, ak je niečo zadarmo, pokiaľ ide o investovanie, potom to je diverzifikácia. To staré známe, že nemusíme mať všetky vajíčkav jednom košíku, je triviálne a užitočné riešenie. Avšak i diverzifikácia môže znížiť riziká na nesprávnom mieste a v nesprávny čas.

A nakoniec, hovorí sa, že „ak neviete kam idete, môžete skončiť niekde úplne inde“. Inými slovami, je dôležité mať aspoň základný plán pre naše ciele  a investovanie. Napríklad, ak investujeme na dôchodok, potrebujeme vedieť: čo očakávame od odchodu do dôchodku,čo musíme urobiť, aby sme sa tam dostali, apod. Aby investovanie bolo pre nás čo najjednoduchšie, môžeme ísť napríklad štandardnou cestou a využiť jednoduché podielové fondy.Stačí si vybrať fond alebo ich skombinovať, tak aby zodpovedali nášmu riziku. A potom už len, z času na čas,budeme musieť skontrolovať svoje investície. Jedenkrát alebo dvakrát ročne, čo je asi primeraný čas pre väčšinu z nás.

Nie všetko je jednoduché

Tak ako ani jednoduchá Einsteinova rovnica nepopisuje všetky prírodné zákonitosti, tak ani celá škála investovania sa nedá úplne zjednodušiť. Kým jednoduché priame investovanie bežných podielových fondov, dlhopisov alebo akcií je rizikové, riziko sa môže ešte výraznejšie zvýšiť priamo úmerne s mierou zložitosti v prípade zložitých alebo štruktúrovaných produktov.

Tieto zložitejšie investície môžu mať riziká, ktoré nie sú zrejmé a ľahko pochopiteľné. V ich prípade môže byť veľmi náročné určiť, ako bude takáto investícia zarábať peniaze. Napríklad, keď si kúpime klasický akciový fond, vieme, že zarobíme ak akciový trh pôjde nahor. Avšak, ak investujeme napríklad do hedžových fondov, je takmer nemožné určiť, ako investor zarobí. Tzn. je to obvykle jedna veľká neznáma. Podobne je to aj s inými derivátovými alebo štruktúrovanými produktami. Nevieme posúdiť či sa jedná o „dobré“ investície, alebo nie. A zvyčajne čím je produkt zložitejší, tým je z pohľadu rizík menej transparentný. Napokon táto skutočnosť bola tiež jednou z príčin finančnej krízy. Mnoho investorov dokázalo porozumieť potenciálu realitného trhu a prípadnej hrozbe exekúcií, avšak len málo z nich dokázalo odhadnúť ako budú jednotlivé štruktúrované produkty citlivé na realitný trh.

Obecne platí, že nákup jednoduchých produktov je obvykle lacnejší ako nákup zložitejších. Kúpa bežného podielového fondu alebo akcií je pomerne lacná záležitosť (ak vezmeme do úvahy, že ide o dlhodobú investíciu v rokoch).

Na druhej strane, keď investujeme do zložitejších produktov, na prvý pohľad sa nám môžu zdať lacné, najmä keď nemajú žiadne počiatočné poplatky. Ale musíme mať na pamäti, že platíme za produkty, ktoré sú pomerne veľmi ziskové. Ako pre predajcov (investičných poradcov), ktorí tieto produkty predávajú, tak aj pre spoločnosti, ktoré ich vytvárajú. Poplatky sú obvykle zabudované do samotnej štruktúry produktov a teda nie sú pre investora ľahko viditeľné.

Ďalším úskalím zložitých produktov je asymetrická informácia. Veľmi jednoducho povedané, predajca a investor nemajú rovnaké množstvo informácií. Napríklad, ak si kupujeme nové auto a predajca áut má príliš „navrch“ (viac informácií), sme v nevýhodnej situácii a ľahko sa nám môže stať, že zaplatíme viac ako v skutočnosti má auto cenu. A to isté platí aj pre zložité finančné produkty. V prípade zložitých komplexných alebo štruktúrovaných investičných produktov, máme tendenciu zaplatiť viac, než v skutočnosti majú tieto produkty hodnotu. Je to neraz dôsledok našej neznalosti, malého množstva informácií o produkte a chamtivosti, ktorá nás ženie za výnosmi.

Na obranu poradcov treba dodať, že charakter zložitosti produktov a veľké produktové portfólio ich zavalia tak enormným množstvom informácií, že to nemajú reálnu šancu prečítať a naštudovať. Tzn. sami predajcovia niekedy nevedia 100%, čo vlastne predávajú investorom. Jednoducho povedané, pri zložitých investičných produktoch platí že, „diabol je ukrytý v detailoch“. Čítanie toho, čo je napr. drobným písmom, by malo dôležitou podmienkou investovania pre každého investora. Pamätajme, že príklady, ktoré sú uvedené pri popise produktu, obvykle prezentujú produkt spôsobom, ktorý zvýrazňuje jeho určité hlavné vlastnosti, ale nie jeho limity. Toto je dôležité si uvedomiť. Takéto príklady by nemali byť kľúčové pri našom rozhodovaní o kúpe zložitého investičného produktu.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here