Hovorí sa, že čítanie zvyšuje inteligenciu. Okrem toho, že s knihou v ruke ste aj viac sexi, prospešných účinkov čítania je o mnoho viac. Vedecká štúdia ukázala, že puzzle, šach a čítanie znižujú až 2,5-krát riziko Alzheimerovej choroby. Hoci to neznamená, že čítaním Alzheimerovi predídeme, štúdia naznačuje, že medzi prevenciou a intelektuálnymi aktivitami je istá korelácia. Je preukázané, že ľudia, ktorí čítajú, žijú aktívnejšie a že napríklad čítanie redukuje stres a navodzuje dobrú náladu. Čítaním sa učíme novým veciam. Pri čítaní nielen prijímame nové informácie, ale posilňujeme mozog pri ich uchovávaní až do staroby. Či už sme si toho vedomí, alebo nie, čítanie plní hlavu rôznymi informáciami, ktoré sa môžu zísť v najmenej očakávaných momentoch. Nech už sú naše dôvody k čítaniu akékoľvek, nepochybne aj naša snaha byť úspešným investorom tam zapadá. Veď kto chce urobiť rovnaké chyby ako ich urobili mnohí pred nami, keď ide o peniaze? Napokon hovorí sa, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k tomu aby si ju zopakovali. Preto čítať a učiť sa od druhých patrí k elementárnym vlastnostiam dobrého investora.

Svet finančných trhov očami slávnych investorov

Keď povieme slovo investovanie, tak ma napadne mnoho asociácií. V tomto momente nie sú podstatné. O mnoho dôležitejšie je to, čo o tom svete povedali známe osobnosti finančného sveta ako Warren Buffet, Peter Lynch, Charlie Munger, Seth Klarman a ďalší. Pretože oni sú tí „páni investori“, od ktorých sa môžeme alebo musíme učiť. Na tému vzdelávania už Benjamin Frankiln povedal, „Investícia do vedomostí je v našom najlepšom záujme.“ Inými slovami to povedal Albert Einstein, „jediná chyba v živote, ktorú môžete urobiť je, že sa nebudete snažiť – učiť.“ Pokiaľ ide o investovanie, nič sa neoplatí viac ako sa sám vzdelávať. Pred vykonaním akéhokoľvek investičného rozhodnutia je veľmi dobré urobiť všetko pre vlastný research a analýzu budúcej investície. Múdri ľudia nám týmto v podstate hovoria aj obecnú platnú skúsenosť, že život je z 10% to čo sa nám stane a z 90% ako na to zareagujeme.“

Predstavovať Warrena Buffeta by bolo nosením dreva do lesa. Tu je niekoľko jeho najznámejších a vplyvných myšlienok.

Cena investície je to, čo zaplatíte, hodnota je to, čo dostanete. Pravidlo č. 1: Nikdy nestratiť peniaze a pravidlo č. 2: Nikdy nezabudnite na pravidlo č. 1.

Investujte iba do toho, čo budete radi vlastniť aj v čase, ak by trhy padli na úroveň kde boli pred 10-timi rokmi. Snažme sa báť, keď sú ostatní chamtiví a buďme chamtiví, keď sa druhí boja. Riziko prichádza vtedy, keď nevieme, čo robíme. Nemusíme byť múdrejší ako ostatní, ale musíme byť disciplinovanejší ako ostatní. V čase krízy je hotovosť spojená s odvahou neoceniteľná. Ak máte vyššie IQ ako 120-130, pokojne zvoľnite tempo a už nezískavajte ďalšie informácie. Pretože na to, aby ste boli úspešní ako investor, nepotrebujete mať extrémne vysoké IQ. Ak vám robí problém sledovať pokles akcií o 50% bez toho aby ste spanikárili, potom by ste nemali byť na akciovom trhu. Príliš široká diverzifikácia je potrebná len vtedy, keď investori nechápu, čo robia. Nazývať niekoho, kto aktívne obchoduje na trhu – investorom, je ako keby sme nazvali niekoho romantikom – kto opakovane má rád lásku na jednu noc.

Každý kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fondov a investovania pozná úspešného investora, bývalého manažéra nemenej slávneho fondu Magellan z rodiny Fidelity Investments, Petra Lyncha. A čo hovorí o investovaní tento top investor, ktorého výkonnosť bola v priemere 29%?

Ak ste pripravení investovať do spoločnosti, potom by ste mali byť schopní veľmi jednoducho vysvetliť „prečo“. Tak aby to pomerne rýchlo pochopil aj piatak na základnej škole a nenudil sa pri tom.

Za každou akciou je spoločnosť, zistite, čo táto spoločnosť robí. Dvadsať rokov v tomto fachu ma presvedčilo (P. Lyncha), že každý normálny človek, ktorý využíva obvykle tri percentá mozgu, môže rovnako dobre vyberať akcie, ak nie lepšie, ako priemerný expert na Wall Street. Vedzte, čo vlastníte, a vedzte, prečo to máte. Ak nesledujete a neštudujete žiadne firmy, máte pri  investovaní do akcií rovnako pravdepodobný úspech ako pri hre pokru – keď stávkujete bez toho, aby ste si predtým pozreli svoje karty. Začnite podnikať, v čomkoľvek čo môže robiť každý idiot! Pretože pravdepodobne skôr či neskôr, sa nájde nejaký idiot a naozaj začne v tom podnikať. Aj keď niekedy na to častokrát zabúdame, akcia nie je žreb v lotérii … je to patričné vlastníctvo spoločnosti a teda jej podnikania.

Seth Klarman, 60-ročný americký investor a manažér hedge fondov, ktorý podobne ako aj vyššie spomínaní, je nasledovníkom investičnej filozofie Bena Grahama, je známy investovaním do neznámych podhodnotených aktív. O value investing (value investor – zameraný na hodnotu investície) hovorí, „hoci sa môže zdať, že ktokoľvek môže byť value investorom, základné charakteristiky tohto typu investorov ako sú trpezlivosť, disciplína a averzia voči riziku – môžu byť geneticky determinované“. Jednoducho povedané, nie každý nim môže byť. Akciový trh je príbeh cyklov a ľudského správania, ktoré je zodpovedné za naše prílišné reakcie v oboch smeroch. Obecne platí, že čím väčšia je stigma alebo odpor, tým lepšia je vyhliadka na výhodný obchod. Investovanie je prienikom ekonomiky a psychológie. Value investovanie je vo svojej podstate manželstvo kontrariána a kalkulačky. Zatiaľ, čo niektorí sa môžu mylne domnievať, že value investing je mechanický nástroj na identifikáciu výhodných obchodov, v skutočnosti to je komplexná investičná filozofia, ktorá zdôrazňuje potrebu urobiť detailnú fundamentálnu analýzu, sledovať dlhodobé investičné výsledky, obmedziť riziko a odolávať davovej psychológii.

Otcom hodnového prístupu v investovaní je už spomínaný Ben Graham, ktorý ovplyvnil investičné myslenie mnohých iných (zomrel v r. 1976). Graham okrem iného tvrdil, že „základné princípy zdravých investícií by sa nemali meniť už po desaťročia, ale uplatňovanie týchto princípov musí byť vždy prispôsobené významným zmenám finančných mechanizmov a klímy“. Graham hovorieval, že „individuálny investor by mal konať konzistentne ako investor a nie ako špekulant“. Ak nakupujete akcie spoločností, vyberajte si ich tak, ako keby ste si kupovali potraviny, nie spôsobom, ako keby ste kupovali parfémy. V konfrontácii s výzvou destilovať tajomstvo zdravých investícií iba do troch slov, si trúfame použiť jeho motto „Margin of Safety“ (preložené voľne ako miera bezpečnosti, t.j. investor kupuje len takú investíciu, ktorej trhová cena je výrazne pod jej vnútornou hodnotou). V krátkodobom horizonte je trh ako hlasovací stroj, ale z dlhodobého hľadiska je to skôr váha (to čím vážime hmotnosť). Nekupujte na optimizme, ale na základe počtov (aritmetiky). Rovnako ako v rulete, to isté platí aj pre obchodníka s akciami. Aj ten zistí, že náklady spojené s obchodovaním hrajú ako kocky v rulete proti nemu.

Je pozoruhodné, koľko dlhodobo úspešných ľudí ako my sa snažíme konzistentne nebyť hlúpi, namiesto toho, aby sme sa snažili byť veľmi inteligentní.

To tvrdí Charlie Munger, dlhoročný Buffetov partner. A tiež hovorí, že „našou úlohou je viac nájsť niekoľko inteligentných vecí, ktoré budú fungovať, než aby sme držali krok s každou zatratenou vecou, ktorá vo svete existuje“. Podľa Mungera jediné  inteligentné investovanie je investovanie do hodnoty, tzn. získať viac ako zaplatíme. Musíte ohodnotiť firmu, aby ste ohodnotili jej akcie. Na záver niekoľko životných skúseností a rád od rôznych investorov.

Na základe mojej osobnej skúsenosti (M. Whitman) – ako investora v posledných rokoch, ako aj odborného svedectva v minulých rokoch – sa zriedkavo dá počítať s viac ako tromi alebo štyrmi premennými. Všetko ostatné je šum. Ignorujeme výhľady a predpovede … sme v tom mizerní a priznávame, že … všetci ostatní sú tiež v tom mizerní, ale väčšina ľudí si to nechce pripustiť. Akékoľvek medzery pri premýšľaní alebo analýze sú hneď jasnejšie, keď si inteligentní ľudia začnú klásť dobré a logické otázky. Nemôžeme byť value investorom bez toho, aby sme boli nezávislý v myslení, t.j. keď vidíme ohodnotenia, ktoré trh nevyhodnocuje. Avšak je dôležité, aby sme pochopili, prečo trhy túto hodnotu, ktorú vy vidíte, nevidí. Ak ste dočítali tento článok až tu, snáď to nebola až taká nuda. Bohužiaľ vás asi sklamem, pretože investovanie nepatrí k zábavným činnostiam. George Soros to presne vystihol, „ak je investovanie zábavné, ak sa pritom bavíte, potom pravdepodobne investovaním žiadne peniaze nezarobíte. Pretože dobré investovanie je nudné.“

V čase písania tohto článku sa na jednom internetovom fóre opýtali Michaela Murdocka (inžiniera a počítačového experta, ktorý spolupracoval v spoločnosti Pixar a bol 24 rokov blízkym priateľom Steva Jobsa) „ako bol Steve Jobs inteligentný?“ Murdockova odpoveď znela, „Steve bol skvelý a brilatný mysliteľ. Jeho poznanie vyplývalo z pochopenia mnohých vecí v jeho živote i z jeho ciest. Neustále čítal a veľa si zapamätal. Keď mu niekto položil otázku, vždy mal odpoveď. Plynutím času bol ako špongia, ktorá vždy pohltí viac a viac informácií. Vždy sa učil, vždy čítal, vždy chcel veciam porozumieť. To bol Steve. Vždy zvedavý, ale vždy pripravený diskutovať a formulovať témy … to je môj pohľad na Steva a ako si ho pamätám …“

Pre tých ktorých som týmito výrokmi a radami, ktoré plynutím času len povtrdzujú svoju neustálu platnosť, nepresvedčil, potom tu je ešte jeden a posledný vedecký prieskum. Podľa jednej odbornej štúdie, inteligencia, hoci aj tá predstieraná, je pre ženy jednou z najatraktívnejších kvalít, ktoré si na mužoch všímajú. A čo lepšie evokuje inteligenciu ako otvorená kniha? A preto, páni, bez knihy už ani krok!

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here