Prečítať každý deň 500 strán. Tak sa získavajú znalosti, podobne ako keď sa nabaluje zložený úrok. A pritom každý z nás to môže urobiť. Bohužiaľ, ale len málo z nás to aj v skutočnosti urobí. Jeden z mojich obľúbených citátov Warrena Buffetta. Ak by sme podrobnejšie študovali úspešných ľudí, zdá sa, že jednu vec majú spoločnú. Vášeň a nadšenie pre čítanie. Vzhľadom na to, že som napísal dve investičné knihy a roky pravidelne prečítam viacero kníh o investovaní, chcem sa s vami podeliť o niektoré z titulov. Tie, ktoré považujem za základné čítanie každého investora alebo mám osobne veľmi rád.

Vytvoril som dva zoznamy. Prvý sú klasika. To by mal čítať každý individuálny investor. Ovplyvnili investičnú stratégiu viacerých úspešných investorov. Druhý sa skladá z kníh, ktoré boli vydané v posledných rokoch. Tento zoznam je s prichádzajúcimi novými titulmi premenlivý. Všetky knihy sú dostupné prinajmenšom na Amazon.com alebo u ďalších predajcov. Niektoré tituly boli preložené do češtiny a predávajú ich viaceré kníhkupectvá v ČR a SR. Napriek tomu, že tento výber je vždy tak trochu subjektívny, nie je prekvapením, že niektoré z mojich najobľúbenejších investičných kníh sú tiež na zozname svetoznámych investorov ako sú Buffett, Munger, Ackman, apod.

Klasika

„Inteligentný investor“ (The Intelligent Investor, B. Graham, 1949). Táto kniha bola prvýkrát publikovaná v roku 1949 a zamerala sa na Grahamovu stratégiu minimalizácie straty cez maximalizáciu zisku. Warren Buffett vo svojom predslove k jednému z vydaní knihy napísal, „Čítal som prvé vydanie knihy v roku 1950, keď som mal devätnásť rokov. Vtedy som mal pocit, že je to zďaleka najlepšia kniha o investovaní, ktorá kedy bola napísaná. Ten pocit mám dodnes.“ Inteligentný investor bola vôbec prvou knihou, ktorá z pohľadu individuálneho investora popisovala emocionálne pozadie a analytické nástroje, ktoré bolo nutné poznať k dosiahnutiu finančného úspechu. Kniha naďalej zostáva najlepšou knihou o investovaní z tých, ktoré boli napísané pre širokú verejnosť. Grahamova filozofia „hodnotového investovania“, ktorá chráni investorov pred závažnými chybami a učí ich rozvíjať dlhodobé stratégie, urobila z Inteligentného investora bibliu akciových trhov.

„Security Analysis“ (B. Graham, D. Dodd, 1934). Aj druhá Grahamova kniha vysoko čnie nad ostatnými a považuje sa za základ investičnej analýzy ako oboru vôbec. Graham a Dodd tu poskytujú dôkladnú diskusiu o tom, ako analyzovať spoločnosť. Hoci jazyk je zastaralý, pretože kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1934, jej znalosti a varovania sú naďalej už viac ako 80 rokov veľmi dôležité. Je potrebné upozorniť, že má viac ako 700 strán a nie je to ľahké čítanie.

„Common Stocks AndUncommon Profits“ (P. Fisher, 1958). Philip Fisher, ďalší priekopník vo svete finančnej analýzy, významne ovplyvnil modernú investičnú teóriu. Práve jemu je pripisovaná základná myšlienka analyzovania akcíí založených na rastovom potenciáli. Kniha nás naučí ako analyzovať kvalitu firmy a jej schopnosť produkovať zisk. Ak ste rastový investor, potom táto kniha by mala byť na vašom zozname povinného čítania. Fisher v nej poskytuje 15 otázok, ktoré by sme si mali položiť pri analýze spoločnosti. A hoci bežní investori nemôžu priamo nasledovať jeho návrhy, otázky poskytujú dobrý rámec pre analýzu obchodného modelu a najmä budúcich vyhliadok spoločnosti. Hoci aj táto kniha patrí k starším publikáciám, Fisherove lekcie sú rovnako použiteľné aj dnes. Buffett kedysi pri tejto knihe povedal, že ho ovplyvnili ako Graham tak i Fisher.

„Náhodná procházka po Wall Street“ (A Random Walk Down Wall Street, B. G.Malkiel,1973). Táto kniha spopularizovala myšlienku, že akciový trh je efektívny a jeho ceny sa správajú ako náhodná prechádzka. V podstate to znamená, že nemôžeme poraziť trh. Malkiel argumentuje, že ceny akcií sú nepredvídateľné a vysvetľuje, prečo pasívne investičné stratégie (investovanie do indexových fondov) fungujú. Autor viackrát aktualizoval túto knihu. Nech už budeme súhlasiť s Malkielovými názormi, alebo nie, je veľmi užitočné vydať sa na jeho cestu a sledovať ako k nim dospel.

„LearnTo Earn“ (1995), „One Up On Wall Street“ (1989) a „Beating The Street“ (1994) (P. Lynch). Peter Lynch sa dostal do povedomia verejnosti v 80.-tych rokoch cez vynikajúce výsledky Fidelity Magellan fondu, ktorý manažoval. Všetky tri jeho knihy popisujú jeho prístup „zdravého rozumu“. Ten kladie dôraz na skutočnosť, že ak individuálni investori, si dajútú námahu a urobia svoje domáce úlohy, potom môžu byť ich výsledky  rovnako dobré alebo dokonca i lepšie ako dosahujú odborníci. „Learn To Earn“ je zameraná na mladších investorov a poskytuje základy investovania, „One Up On Wall Street“ ponúka benefity vlastného investovania a posledná „Beating The Street“ ukazuje ako Lynch vyberal do slávneho Magellan fondu víťazné akcie, prípadne obchádzal tie stratové.

„CommonSense On Mutual Funds“ (John Bogle, 1999). Bogle je zakladateľom Vanguard Group a tvorcom prvého indexového fondu. Ak vlastníte podielové fondy, mali by ste si prečítať túto knihu. Kniha vás dôkladne oboznámi s podielovými fondami a činnosťou investovania, odkryje vám neuveriteľné množstvo investičných možností.

„The Essays Of Warren Buffett: Lessons For Corporate America“ (W. Buffett, L. Cunningham, 2001). Hoci Buffett málokedy komentuje svoje súčasné investície, miluje diskutovať princípy, ktoré stáli za jeho investičnými rozhodnutiami. Kniha je v podstate zbierka listov, ktoré Buffett napísal akcionárom počas posledných niekoľko desaťročí. Je to rozhodne zhrňujúca práca, v ktorej nájdete techniky najväčšieho investora na svete. Ďalšou skvelou Buffettovou knihou je „Warren Buffett Way“ od Roberta Hagströma.

K ďalším klasickým investičným knihám by som priradil „Stocks For The Long Run“ (J. Siegel, 1994)v ktorej profesor Siegel na základe intenzívnej analýzy za dve desaťročia odkrýva známe fakty o akciách – výnosy akcií v dlhodobom horizonte predčia ostatné aktíva a sú bezpečnejšie a predikovateľnejšie vo vzťahu k inflácii. Nakoniec v tomto zozname sa zmienim o zakladateľovi mediálnej spoločnosti Investor’s Business Daily, ktorý napísal knihu „How To Make Money In Stocks“ (2003). Ak sa zaujímate ako vyberať akcie, potom to môže byť dobrý štartovací bod.

Aktuálne

Dobré investičné knihy vydané v posledných rokoch.

„The Billion Dollar Mistake“ (S. Weiss, 2010). Niekedy je najjednoduchšie učiť sa z chýb druhých. Weiss zachytil najväčšie chyby, ktoré urobili 11 známi investori. Objasňuje nám stratégiu každého a podrobne popisuje, ako sa od nej odchýlili. Na konci každej kapitoly nájdeme „čo bolo nesprávne“. Je to fascinujúce čítanie a asi každý čitateľ bude niekedy len kývať hlavou nad týmito chybami.

„The Warren Buffetts Next Door“ (Matthew Schifrin, 2010). Investičný editor z Forbes, Matthew Schifrin, píše o bežných investoroch a znázorňuje profily desiatich individuálnych investorov. Ich výkonnosť výrazne prekonala široký trhový priemer. To, čo odlišuje každého z týchto investorov od ostatného davu,je ich ochota analyzovať jednotlivé cenné papiere. Schifrin nám vysvetľuje stratégie každého investora a poskytuje akčné kroky vychádzajúce z týchto stratégií.

Profiting from the World’s Economic Crisis: Finding Investment Opportunities by Tracking Global Market Trends (B. Conrad, 2010). Autor analyzuje neistý a neustále meniaci sa finančný svet, sleduje akčné kroky vlády a globálne trendy na predvídanie dlhodobého smerovania ekonomiky USA. Ak chcete lepšie pochopiť napríklad súkromný a verejný dlh, kroky vlády,či FED, rozhodne odporúčam si prečítať aj túto knihu.

The Great Reflation: How Investors Can Profit From the New World of Money (J. A. Boeckh, 2010). Kniha odhaľuje pretrvávajúce následky nedávnych finančných kríz, realitnej a úverovej bubliny, a zároveň nám radí, ako môžeme zarobiť v dnešnom meniacom svete financií.

Čítanie je nesporne veľmi dôležité. Získavaním nových informácií môžeme rozvíjať našu osobnú investičnú stratégiu. Avšak kľúčom k úspechu je sústrediť sa na naše vlastné finančné ciele a zostať verný našej vlastnej osobnosti.

Charlie Munger. Už ste o ňom počuli? Je to dlhoročný partner investora Warrena Buffetta, americký biznisový magnát a podpredseda Buffettovho investičného holdingu Berkhshire Hathaway, ktorý má podiely vo firmách ako Coca Cola, IBM, Wells Fargo či American Express. Mnohí Mungera považujú za jedného z najmúdrejších ľudí na tejto planéte, o čom sa vzhľadom na jeho bohaté znalosti a skúsenosti nedá pochybovať. Ak práve hľadáte tip na výnimočnú knihu, pozrite si 20 titulov, ktoré počas svojho života odporučil sám Munger. Nájdete na webe, podobne ako mnoho ďalších zoznamov a odporúčaní v tejto oblasti.

Existuje nespočetné množstvo ďalších kníh, ktoré by som mohol pridať do tohto zoznamu, ale v záujme stručnosti a obmedzeného priestoru tu tento zoznam ukončím. Zostávajúci kúsok priestoru si nechám pre radu, ktorú som získal čítaním investičných kníh všeobecne.

Čítanie je nesporne veľmi dôležité. Získavaním nových informácií môžeme rozvíjať našu osobnú investičnú stratégiu. Avšak kľúčom k úspechu je sústrediť sa na naše vlastné finančné ciele a zostať verný našej vlastnej osobnosti. Ako 20-ročný študent som vášnivo čítal knihy fyzika, nositeľa Nobelovej ceny, Richarda P. Feynmana. Jeho kniha „To nemyslíte vážne, pán Feynman“ zdanlivo nemá nič spoločné s investovaním. Podľa môjho názoru však práve tri nasledujúce vlastnosti potrebuje každý investor a mali by dominovať nad všetkými ostatnými: nezávislosť, skepsa a emočná sebakontrola. Čítaním Feynmanových spomienok, z jeho kariéry intelektuálneho objavovania, môžeme vidieť, ako tvrdo Feynman pracoval na zdokonaľovaní týchto vlastností. Aj táto kniha nás môže inšpirovať a to v našej snahe napodobniť ho svojou vlastnou cestou.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here