Navždy zostane záhadou, aké hodinky mal Sir Edmund Hillary na zápästí, keď 29. mája 1953 dosiahol vrchol Mount Everestu. Väčšina ľudí tvrdí, že nosil Rolex – predchodcu toho, z čoho sa nakoniec stal Rolex Explorer (Prieskumník). Ale iní, vrátane dnes už neexistujúceho anglického hodinára Smithsa, majú iný príbeh. Čo však vieme je, že Šerpa Tenzing Norgay mal na vrchole Rolexky. Aký je teda príbeh? Ako sa dve hodinárske spoločnosti dostali do lezeckého biznisu?

Britská výprava na Mount Everest z roku 1953 bola deviatou svojho druhu, ale bola prvou, ktorá úplne uspela. Zatiaľ čo iní sa pokúšali a nepodarilo sa im dosiahnuť najvyšší vrchol sveta, malý tím 15 ľudí z Veľkej Británie, Nového Zélandu a Nepálu umožnil prvý úspešný výstup.

29. mája 1953 o 11:30 dosiahli Edmund Hillary a Tenzing Norgay vrchol Mount Everestu. Správa o úspešnej výprave sa rýchlo rozšírila a o niekoľko dní sa slávila ráno v deň korunovácie kráľovnej Alžbety II.

V zákulisí však dvaja výrobcovia hodiniek pracovali desaťročia na tom, aby svoje hodinky nasadili na zápästia horolezcov. Jedno je možno najznámejšie meno v oblasti hodiniek, zatiaľ čo druhé je malý, teraz do značnej miery neznámy britský hodinár.

V dnešnej dobe digitálneho merania času a GPS sa význam hodiniek pre horolezeckú misiu môže zdať triviálny. Ale hodinky, ktoré mali Hillary a Norgay, zohrali v misii zásadnú úlohu a pomohli dvojici monitorovať zásoby kyslíka počas výstupu na vrchol.

 

Rolex a Everest

V roku 1933 začal Rolex sponzorovať expedičné párty do Himalájí. Spoločnosť poskytla svoje náramkové hodinky Oyster Perpetual horolezcom bezplatne, pričom expedície považovala za príležitosť otestovať svoje hodinky v extrémnom prostredí a zároveň za potenciálnu reklamnú príležitosť.

Pred úspešnou expedíciou v roku 1953 sa Šerpa Tenzing Norgay zúčastnil v roku 1952 švajčiarskej expedície na Everest. Zatiaľ čo tím nedokázal zdolať horu, dosiahol najvyšší bod svetového rekordu, keď prekonal Everest 8 595 metrov a dostal sa na 300 metrov od vrcholu.

Rolex, ako jeden zo sponzorov expedície, poskytol Norgayovi zlatý Rolex Datejust ako darček za jeho angažovanosť.

Rolex vybavil Sira Edmunda Hillaryho hodinkami Rolex pred misiou v roku 1953, Rolex Oyster Perpetual vyrobenými v roku 1950. Norgay podobne dostal hodinky Rolex – skorý prototyp toho, čo sa nakoniec stalo Rolex Explorer.

Keď Hillary a Norgay dosiahli vrchol, Norgay hrdo nosil svoju Rolex Oyster Perpetual na zápästí. Názory na hodinky na Hillaryho zápästí sa však líšia a mnohí tvrdia, že na vrchol priniesol hodinky Smiths vyrobené v Británii.

 

Hillary’s Smiths Watch

Všetkým, okrem tých najoddanejších nadšencov hodiniek, meno Smiths pravdepodobne nebude známe. Tento dnes už neexistujúci výrobca hodiniek začal svoj život ako S. Smith & Sons – podnik s automobilovými a leteckými prístrojmi, ktorý zaznamenal úspech v Británii počas druhej svetovej vojny.

Keď Hillary v roku 1953 dosiahol vrchol Everestu, mal so sebou nástroje Smiths a, ako sám priznal, hodinky Smiths De Luxe.

Uvedomujúc si marketingový potenciál Hillaryho úspechu, Smiths spustil novú reklamnú kampaň na propagáciu expedície, doplnenú citátom od Hillaryho, ktorý propaguje trvanlivosť a presnosť Smithsovho produktu. Spoločnosť dokonca uviedla na trh nový rad hodiniek Everest.

Nanešťastie pre Smithsa bol úspech spoločnosti krátkodobý. Keď sa koncom 70-tych rokov rozbehli kremenné hodinky, spoločnosť ukončila svoje pôsobenie v hodinárstve a konsolidovala svoje podiely v ropnom, plynárenskom a medicínskom zariadení.

 

Mount Everest a hodinárstvo dnes

Na pripomenutie si úspechov Hillary a Norgaya spoločnosť Rolex v roku 1953 uviedla na trh ikonický Explorer. Explorer, známy svojim nádherne jednoduchým ciferníkom, sa stal jedným z najdlhšie fungujúcich modelov značky, pričom od svojho uvedenia na trh pred viac ako 60 rokmi prešiel len malými kozmetickými úpravami.

Tak ako sa dobytie Mesiaca stalo takmer o dve desaťročia neskôr významným úspechom pre horológiu, expedícia na Mount Everest dokázala, že mechanické hodinky sa dokážu prispôsobiť aj tým najextrémnejším prostrediam.

Dnes si Rolex Oyster Perpetual Sir Edmund Hillary, ktorý mal na sebe na vrchole Mount Everestu, možno prezrieť v múzeu v Zürichu . Smiths De Luxe, ktoré nosí Hillary, sú vystavené v múzeu Clockmaker’s Company v Londýne v Anglicku.

Od roku 1953 vystúpilo na najvyšší vrchol sveta viac ako 4000 ľudí a mnoho ďalších výrobcov hodiniek otestovalo svoje hodinky Everest, vrátane (relatívnych) nováčikov  Bremont a Kobold. Zdá sa, že kolektívna fascinácia dobývaním extrémov Mount Everestu bude v dohľadnej budúcnosti pokračovať.

Zdroj: The Watches that Conquered Mount Everest, blog.crownandcaliber.com

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here