NASA úspešne otestovala jadrový reaktor, ktorý pošle do vesmíru. Agentúra vyvíja experimentálny reaktor s cieľom poskytnúť spoľahlivú energiu pre dlhodobé posádkové misie na mesiac, na Mars a na miestach mimo nej. Podľa Jima Reutera z vedenia NASA je pre robotické i pilotované misie vo vesmíre kľúčové mať k dispozícii bezpečný, efektívny a ľahko dostupný zdroj energie.

Reaktor Kilopower dokáže fungovať s výkonom 1 až 10 kilowattov nepretržite po dobu desiatich rokov alebo viac. Zdrojom tepla je pevné palivo s izotopom uránu U-235, teplo je transportované pumpou s tekutým sodíkom ako chladivom a premenené na elektrickú energiu Stirlingovým motorom. Ten funguje tak, že tok energie z vonkajšieho zdroja tepla vyvoláva tlak, poháňajúci piest spojený s alternátorom generujúcim elektrinu – oproti benzínovým motorom teda nedochádza k vnútornému spaľovaniu.

Po desaťročia sa kozmická loď spoliehala na jadrovú energiu ako kompaktný a spoľahlivý zdroj elektrickej energie, najmä na misie, pre ktoré nie je realizovateľná solárna energia, ako expedície do polárnych oblastí mesiaca. Kozmická loď Voyager 1 a 2, ktorá je dnes miliardy kilometrov od slnka, má po viac ako 40 rokoch dosť jadrovej energie na prenos signálov späť na Zem. Medzitým vozidlo Curiosity sa prechádza po okolí červenej planéty (Mars) už takmer šesť rokov s kufrom plutónia. (Jadrové generátory pre sondy NASA Deep Space / Infographic).

Kilopower na Mesiaci (Zdroj: NASA)

Experimenty prebiehali v štyroch etapách, z ktorých prvé dva – bez generovania elektriny, mali za cieľ vyskúšať správanie jednotlivých komponentov a porovnať ich s očakávanými procesmi. V priebehu tretej etapy bol výkon reaktora postupne zvýšovaný. Posledná fáza, pri plnom výkone, trvala 28 hodín, počas ktorej prešiel pohon simuláciou celej vesmírnej cesty vrátane nábehu, privedenia do plnej výkonnosti, trvalej prevádzky a vypnutia. Počas testov vedecký tím vyskúšal situáciu výpadku prúdu, poruchy pohonu a piestu. Experti boli s výsledkami spokojní, podľa nich preukázali robustnosť systému. „Vyskúšali sme naňho úplne všetko, bežné prevádzkové scenáre a mimoriadne podmienky, a náš KRUSTY (tak je pomenovaný, Kilopower Reactor Using Stirling Technology) nimi prešiel na jedničku,“ uviedol David Poston, hlavný inžinier pre vesmírne reaktory v Los Alamos National Laboratory.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here