Tento mesiac (Poznámka techclick.sk: článok je z júla 2019, 50.-te výročie pristátia na Mesiaci), keď sa svet kochá spomienkou na obrovský skok pre ľudstvo, sa mi vybavuje jedna fotografia. Je to okamžite rozpoznateľné: Buzz Aldrin sedí v kapsule a bezstarostne hľadí do kamery. Vlasy má nakrátko ostrihané, ľavú ruku má zdvihnutú cez hruď a na zápästí má hodinky s čiernym remienkom, čiernym ciferníkom a bielymi ručičkami.

Tieto hodinky, Omega Speedmaster Professional – tiež známe ako Moonwatch – sa predávajú na webovej stránke Omega za 5 350 dolárov a na zadnej strane puzdra majú vyrytý nápis THE FIRST WATCH WORN ON THE MOON (PRVÉ HODINKY NOSENÉ NA MESIACI) spolu s pripomenutím, že Speedmaster má letovú kvalifikáciu od NASA pre všetky vesmírne misie s ľudskou posádkou. Sú to jediné hodinky, ktoré si toto privilégium zaslúžili.

Niekoľko tisíc dolárov za hodinky sa môže zdať ako veľa peňazí – a aj to tak je – no nosenie Speedmaster schváleného NASA je najbližšie k skutočným cestám do vesmíru, čo je určite jedným z dôvodov ich pretrvávajúcej príťažlivosti. Tento model pravdepodobne pomohol Omege prežiť „kremennú krízu“ v 80. rokoch – katastrofu, o ktorej diskutovali milovníci hodiniek s rovnakou intenzitou ako južanskí farmári, ktorým v 20. rokoch zamorenie zdevastovalo polia s bavlnou  – keď hodinky poháňané kremenným kryštálom priniesli masám lacné meranie času, čo zničilo mnoho známych švajčiarskych hodinárskych spoločností.

Iné značky, ako napríklad Omega, ktoré predtým vyrábali relatívne cenovo dostupné hodinky, prežili vďaka tomu, že sa starali o bohatých. Speedmaster – „mechanické“ hodinky, čo znamená, že sú poháňané mechanizmom – zostávajú jednými z najpopulárnejších švajčiarskych hodiniek. Okrem ukazovania času má chronograf, čo v podstate znamená, že môže fungovať aj ako stopky, a tachymeter, ktorý meria rýchlosť. Tiež to vyzerá pozoruhodne, ak použijem odborný výraz, cool.

Ale skutočnosť, že ľudia stále kupujú hodinky – nehovoriac o tých, ktoré stoja tisíce dolárov – by nemala dávať zmysel. Náramkové hodinky mali ísť cestou astrolábu, astrária a gramofónu. Mechanické hodinky fungujú rovnako ako po viac ako storočie, no teraz sú obklopené lacnejšími a presnejšími alternatívami. Koniec koncov, mobilný telefón tiež udržuje čas; hodinky Apple Watch v hodnote 400 USD sledujú čas a merajú srdcový tep a uskutočňujú hovory; a quartzové hodinky Target za 30 dolárov ukazujú čas s väčšou presnosťou ako mechanické hodinky. Mechanické hodinky by mali byť anachronizmom. A predsa nie je . Ďaleko od toho – ak je meradlom úspešné úsilie o financovanie na Kickstarteri. V januári o tom informoval Swatch, materská spoločnosť Omegy, že v roku 2018 zaznamenala najsilnejší rast predaja značky ako Blancpain, Omega a Longines, ktoré sú súčasťou jej „prestížneho a luxusného sortimentu“.

„V tejto ére technológie na jedno použitie ľudia chcú veci, ktoré vydržia,“ povedal mi Paul Boutros, vedúci oddelenia Americas for Watches v aukčnom dome Phillips.

Inými slovami, Speedmaster a podobné hodinky poskytujú pocit stálosti vo veku, keď toho je málo. Speedmaster, ktoré sú dnes k dispozícii, sú prakticky rovnaké ako tie, ktoré nosil Aldrin na Mesiaci, alebo dokonca tie, ktoré Omega predstavila už v roku 1957 ako nástroj pre pretekárov.

Sú nezmenené, pretože nie je čo meniť: Mechanické hodinky sú spolu s bicyklom nepochybne dokonalým vynálezom. Ak sa natiahnu každý deň a pravidelne sa vykonáva servis, môžu fungovať navždy. V našej ére rýchlej módy a dvojročného upgrade-u telefónov nie je veľa vecí, o ktorých by ste to mohli povedať.

Časť pretrvávajúcej príťažlivosti je atavistická: Ľudská túžba zaznamenať plynutie času sa možno datuje do veku, keď sa ľudia po západe slnka schovávali v zdanlivej stálosti temnoty. Starovekí Egypťania používali slnečné hodiny viac ako 1000 rokov pred Kristom. Starovekí Gréci používali vodné hodiny ; presýpacie hodiny existujú prinajmenšom od stredoveku . Prvé moderné hodiny, také aké by sme poznali, boli vynájdené v 15. storočí. Ich mechanizmus bol taký zázrak, že ho zakladatelia dokonca prirovnávali k Bohu hodinárovi, ktorý po stvorení sveta veselo chýbal, keď fungoval. A v prejave z roku 1962, ktorým sa začalo americké dobytie Mesiaca, prezident John F. Kennedy zdvihol hodinky ako príklad technologickej vyspelosti: Raketa, ktorá vyletí na Mesiac, povedal davu na Rice University, by „zapadla spolu s presnosťou lepšou ako tie najlepšie hodinky.“ Bolo to – a muži vo vnútri sa spoliehali na Speedmaster, ktorý urobil viac, než len povedal čas.

„Hodinky… mali pre astronautov obrovský význam“, keďže čas bol taký rozhodujúci pre všetko, čo robili, povedala mi v nedávnom rozhovore Jennifer Levasseur, ktorá je kurátorkou chronografov v Smithsonian National Air and Space Museum, kde sú umiestnené Speedmasteri astronautov a ďalšie historické predmety NASA.

Naozaj v roku 1970, keď explodovala kyslíková nádrž na Apolle 13, astronauti použili funkciu chronografu Speedmaster na načasovanie kľúčového 14-sekundového manévru, ktorý im umožnil vrátiť sa na Zem.

Rob Staky, nadšenec hodiniek, ktorý zbiera hodinky Speedmasters a prevádzkuje webovú stránku s hodinkami Bazamu, mi povedal, že chronograf na svojom Speedmasteri používa na prozaickejšie funkcie: na načasovanie všetkého od rannej cesty do práce až po to, ako dlho trvá opekanie bagety. „Je to perfektný stroj,“ povedal.

Speedmaster nie je jediným modelom hodiniek Omega, ale je to jeho historicky najznámejší – fakt, ktorý hodinár využil. Za posledných 50 rokov vydala toľko pamätných mesačných hodiniek, že táto stratégia sa v komunite zberateľov hodiniek stala takmer vtipom .

Predajom to neublížilo: Nedávna špeciálna edícia Speedmasters s cenou v päťcifernom rozsahu sa vypredala za niekoľko hodín. Tieto kusy sa pravidelne objavujú na aukčných webových stránkach s výraznými prirážkami. Omega vydala dve špeciálne edície pri príležitosti 50. výročia pristátia na Mesiaci – jedno z nich v zlate (pre vás len za 34 600 dolárov).

Staky povedal, že história hodiniek je lákavá na sledovanie posadnutých ľudí, ako je on, ktorí majú radosť z toho, že môžu rozoznať jemné rozdiely v dizajne Speedmaster od 50. rokov minulého storočia. Zároveň podľa neho oslovuje aj tých, ktorí len tak bežne hľadajú nové hodinky. „Pre chlapa, ktorý chce svoje prvé hodinky a pravdepodobne si nekúpi ďalšie, sú to najlepšie hodinky na každý deň,“ povedal mi. „Sú všestranné. Môžete ich nosiť k obleku aj k džínsom““

„Chlap má len toľko spôsobov, ako komunikovať, o čo mu ide,“ dodal Staky. „Speedmaster hovoria niečo o osobe, ktorá ich nosí. Je to zdržanlivé a ocenené znalými.“

Hovoríme, samozrejme, o malej podskupine ľudí. Veď mnohí automobiloví nadšenci obdivujú Porsche 356 len z diaľky a mnohí milovníci umenia vidia holandských majstrov len v múzeách. A keď som sa spýtal kurátorky Smithsonianu Levassuerovej, či kvôli jej záujmu o hodinky nosí Speedmaster, povedala mi, že by to bol konflikt záujmov, pričom citovala Smithsonove pravidlá. Čo teda nosí, aby jej ukazovali čas? „Fitbit.“

Zdroj: The Watch That Went to the Moon, Theatlantic.com

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here