Fanúšikovia Rolexiek sú jednou z najstabilnejších hodinárskych komunít na svete. Naozajstní fanúšikovia radi prezývajú svojich osobných miláčikov hravými označeniami – „Hulk“, „Kermit“, „Pepsi“, „Cola“ atď. Možno by ste však nečakali, že slovo „Lemon“ bude použité v tej istej vete ako pekné Rolexky. Existuje však výnimka, keď príde reč na jeden veľmi špecifický príklad histórie hodinárstva.

Naprieč „vintage“ zbierkami Rolexiek existujú úrovne a potom sú v rámci týchto úrovní ďalšie vrstvy. V hornej vrstve, ktorá je pre mnohých zberateľov považovaná za svätý grál, sú hodinky „Lemon“ Paul Newman Daytona. Ich slávna história a spojenie s tak oslavovaným jedincom sú len niektoré z dôvodov, prečo sú od 80. rokov 20. storočia tak uctievané. V skutočnosti je tento variant taký výrazný, že v poslednej dobe bolo meno zosnulého herca vypustené z ľudovej reči hodiniek, takže sa bežne označujú jednoducho ako „PN“.

„Naprieč „vintage“ zbierkami Rolexiek existujú úrovne a potom sú v rámci týchto úrovní ďalšie vrstvy. V hornej vrstve, ktorá je pre mnohých zberateľov považovaná za svätý grál, sú hodinky „Lemon“ Paul Newman Daytona.“

Ale toto uznanie už nejaký čas prichádzalo pre „Lemon“ Daytonu. V skutočnosti, podľa štandardov Rolex, ich začiatky boli kamenisté. Zatiaľ čo Daytona je dnes veľmi spájaná s motošportom, pri svojom uvedení na trh bola pre hviezdy nádejou Rolexu. Ale tento „kozmograf“ – chronograf určený pre kozmonautov vo vesmíre – čelil v polovici 60. rokov tvrdej konkurencii Speedmasteru od Omega. A akékoľvek nádeje dostať sa do vesmíru počas misie Apolla 11 na Mesiac v júli 1969 boli nakoniec úplne zmarené, keď sa NASA rozhodla použiť Speedy. (Nakoniec elektronika Omegy nebola schopná zvládnuť mesačnú atmosféru, čo prinútilo Neila Armstronga nechať ich v lunárnom module, kým išiel na svoju historickú dvojhodinovú prechádzku po Mesiaci).

Na začiatku sa Daytona  predávali slabšie, pričom Rolex sa rýchlo pokúšal zvýšiť záujem vylepšeným číselníkom. Reštartovaný „exotický“ ciferník Daytony (pomer 1:20), výrazná trojfarebná predná strana s „krokom“ a subčíselníky s číslicami v štýle Art-Deco a štvorcovými indexmi. Toto sa neskôr stalo známe ako ciferník „Paul Newman“.

V šiestich referenciách – 6239, 6241, 6262, 6264, 6263 a 6265 – meno Paul Newman pochádzalo z referenčnej série 6239, ktorými ho obdarovala jeho manželka Joanne Woodwardová. Na zadnej strane puzdra bolo vyryté ‚DRIVE CAREFULLY ME‘, ako jasný odkaz na jeho lásku k pretekárskym autám.

Newmanova posadnutosť pretekaním bola iskrou v prechode Rolexu z NASA na NASCAR, kľúčový moment v následnom úspechu Daytony. Aj keď to nebolo plánované – Newman nebol oficiálnym veľvyslancom, ani ho Rolex nijako nekompenzoval – bola to jeho skutočná náklonnosť k hodinkám, ktoré ich naplnili skvelými peniazmi, ktoré sa jednoducho nedali kúpiť – bol tu skvelý chlapík, ktorý robil skvelé veci. Nosil hodinky len preto, že sa mu úprimne páčili.

Hoci sa hovorí, že pozorovatelia talianskeho štýlu zachytili Newmanov Rolex po tom, čo ho videli nosiť ho v módnom časopise – katalyzátor pomenovania odkazu, ako aj šialenstvo, ktoré nasledovalo – je stávkou na istotu, že exotická iterácia číselníka Daytony by stále dosiahla svoj súčasný prestížny status, dokonca aj bez pozornosti v Európe.

Vzhľadom na obmedzenú produkciu sú všetky referencie Paula Newmana Daytona vzácne, ale je to séria, ktorá nasledovala po 6239 a 6241 (akrylová luneta), ktorá sa považuje za najvzácnejšiu zo série. Prechodné 6262 a 6264 nahradili vyššie uvedené hodinky Paul Newman Daytona a boli takmer identické, s výnimkou skutočnosti, že boli vybavené aktualizovaným strojčekom Valjoux kalibru 727 a vyrábali sa extrémne (a myslím extrémne) krátke obdobie . Teraz zohľadnite skutočnosť, že iba malé percento referenčných 6264 bolo vyrobených z 18-karátového zlata, a potom choďte o krok ďalej a vezmite do úvahy, že ešte menšia časť týchto zlatých verzií mala to, čo sa považuje za „Lemon“ ciferník – a pochopíte, že v súčasnosti je známych menej ako 11 príkladov.

 

Napriek tomu sa po prvýkrát v tomto storočí v Spojenom kráľovstve predáva „Lemon“ ciferník 6264. V rámci septembrového výpredaja hodiniek Sotheby’s Fine Watch v Londýne tento príklad z roku 1970 nesie všetky znaky vysoko cenených zberateľských hodiniek a okrem iných zdokumentovaných referencií je skutočným nálezom jednorožca.

Tom Heap, špecialista na hodinky zo Sotheby’s v Londýne, komentuje: „Keď sa pozeráme na hodinky tohto rodokmeňa, skutočne zvažujeme tri veci: stav, vzácnosť a pôvod.“ Po zaškrtnutí všetkých políčok sa predmetný príklad vyznačuje robustným puzdrom s mohutnými očkami, zlato má silnú patinu z rokov skladovania (čo znamená, že ho jeho súčasný majiteľ dlho dobre uchovával) a pochádza od osvedčeného zberateľa .

„Toto je pravdepodobne jeden z najlepších príkladov Paula Newmana, s ktorým sa pravdepodobne stretnete, a to ani neberieme do úvahy jeho vzácnosť,“ tvrdí Heap. ‚V tejto sfére zbierania už nemôžete ísť oveľa vyššie‘.“

„Toto je pravdepodobne jeden z najlepších príkladov Paula Newmana, s ktorým sa pravdepodobne stretnete, a to ani neberieme do úvahy jeho vzácnosť,“ tvrdí Heap. „V tejto sfére zbierania už nemôžete ísť oveľa vyššie.“

Tieto hodinky, ktoré sa vyznačujú jedinečne farebným ciferníkom, sú dokonalým príkladom toho, ako môžu jemné detaily zohrávať kľúčovú úlohu pri zbieraní roliek. Hoci je kontrast oveľa zreteľnejší, keď sú vedľa seba umiestnené ciferník Champagne a Lemon, jeden z jasných rozdielov možno nájsť v odtieni žltej. Zatiaľ čo niektoré ciferníky boli opísané tak, že vyskakujú alebo „vyskakujú“ na nositeľa, „citrón“ hladko vyžaruje. A pri bližšom preskúmaní nemá hladký, rovný povrch, ale skôr zelenú textúru, ktorá mu dodáva povrch podobný kôre. Značky na pomocných ciferníkoch sa tiež nachádzajú v nedotknutej bielej farbe, a nie v zvyčajnom pozlátenom písme, ktoré je vidieť na odkaze Champagne.

Keďže ide o hodinky, ktoré sa v roku 2018 predávali za takmer 750 000 USD a potom v roku 2022 prekročili hranicu 2 miliónov USD, táto nadchádzajúca šarža by mohla veľmi dobre vidieť ďalšiu rekordnú cenu. Po tom, čo prežili búrlivé uvedenie na trh, keď sa predávali za stovky dolárov, aby sa stali jednými z najzberateľnejších hodiniek za posledné dve desaťročia, je ľahké vidieť, že tento citrón nie je nič iné, len nie citrón.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here