Audemars Piguet je jediná tradičná švajčiarska hodinárska spoločnosť, ktorá je aj po 140 rokoch stále v rodinnom vlastníctve. Zakladatelia Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet pochádzali z tradičných hodinárskych rodín, ktoré už po generácie žili vo švajčiarskom meste Le Brassus vo Vallée de Joux. Obaja vyštudovali hodinárstvo a založili rodinný podnik v roku 1875. Audemars bol nadšený inovatívnymi strojčekmi a prevzal technický manažment, zatiaľ čo Piguet sa venoval komerčným úlohám a otvoril jednu z prvých predajných pobočiek hodinárstva v Európe a Amerike.
Od roku 1881 sa spoločnosť „Audemars, Piguet & Compagnie“ zameriavala na výrobu vysokokvalitných vreckových hodiniek, ale so zvláštnym záujmom o výrobu pod vlastnými menami, namiesto iných značiek.
„Grand Complication“
„Grand Complication“ prezentovaná na svetovej výstave v Paríži získala špeciálnu cenu. Vreckové hodinky po prvýkrát obsahujú niekoľko komplikácií: chronograf, večný kalendár a minútový opakovač. „Grand Complication“ ( 1889) predstavovala prvý vrchol v nedávnej histórii spoločnosti.
Malá garsónka v rodičovskom dome Audemars už nevyhovovala požiadavkám , takže v roku 1907 musela byť postavená továreň. Táto továreň je dodnes sídlom spoločnosti manufaktúry. Po prvej svetovej vojne manufaktúru prevzali synovia zakladateľov. Svetová hospodárska kríza priviedla aj Audemars Piguet takmer na pokraj bankrotu, len obnovenie výroby pre zahraničné značky dokázalo firmu zachrániť pred krachom.
Základ pre prosperujúci rast a úspech značky sa vytvoril v povojnovom období. AP vyrobil ultra-ploché ručné a automatické kalibre, napr. „Jules Audemars“.
Royal Oak – revolúcia v nerezovej oceli s kultovým statusom
Luxusná značka slávila najväčší úspech v 70. rokoch s „Royal Oak“ – medzičasom medzi hodinkami AP s kultovým statusom. Veľkú časť sortimentu dodnes tvoria spin-off modely Royal Oak, napríklad robustný Royal Oak Offshore.
Audemars Piguets „Royal Oak“ boli na svoju dobu veľmi revolučné športové hodinky. „Všetci si mysleli, že nešťastne padneme,“ spomína riaditeľ múzea Audemars Piguet na dôchodku Martin Wehrli. Pre hodinky vyrobené z ocele namiesto zlata, so zvykom núdze, ktoré navrhol legendárny dizajnér hodiniek Gérald Genta, sa predpovedal iba neúspech. Všetko by však malo byť inak. Keď v roku 1974 šéf Fiatu Gianni Agnelli začal nosiť svoj model na zápästí, hodinky z nehrdzavejúcej ocele s osemhrannou lunetou postúpili na ikonu dizajnu. „Zoznam celebrít, ktoré nenosili Royal Oak, by bol vytvorený rýchlejšie ako zoznam slávnych majiteľov Royal Oak,“ hovorí hrdo Martin Wehrli. Royal Oak sa stal nielen trendom luxusných športových hodiniek, ale stále sú považované za klasiku medzi pánskymi hodinkami manufaktúry. Vintage modely „Royal Oak“ prvej série sú dnes veľmi vyhľadávanými zberateľskými modelmi.
Najznámejším značkovým ambasádorom luxusnej značky je futbalová hviezda Lionel „Leo“ Messi. V roku 2005 dostal Leo kráľovský dub za svoj titul brankára španielskej ligy. Model v ňom vyvolal lásku k hodinkám a stal sa z neho zberateľ.
V roku 1986 bol uvedený na trh prvý Tourbillon v púzdre zo žltého zlata s mechanickým strojčekom. Boli to prvé extra ploché hodinky v histórii moderného hodinárstva.
Zbierka Millenary od Audemarsa Pigueta
V roku 1995 švajčiarsky hodinár predstavil kolekciu Audemars Piguet Millenary. Táto jedinečná kolekcia sa vyznačuje neoklasicistickými princípmi. Pohľad na trojrozmerné hĺbky, decentralizovaný ciferník a mimoriadny eliptický tvar puzdra okamžite nadchnú. S Millenary 4101 Audemars Piguet realizuje sen každého milovníka hodiniek tým, že úplne zviditeľní mechaniku hodiniek.
Chronometer „Jules Audemars“.
Chronometer „Jules Audemars“ patrí k nadčasovým, klasickým modelom slávnej hodinárskej manufaktúry. Náramkové hodinky z tejto kolekcie zaujmú tradičným okrúhlym puzdrom, vynikajúcim spracovaním, ako aj rafinovanými komplikáciami. Časomiery radu „Jules Audemars“ stelesňujú know-how Audemars Piguet v oblasti ultra-energického kalibru, ktorý v priebehu rokov dokázal vytvoriť celý rad rekordov. Pri výrobe hodiniek Jules Audemars sa používajú iba drahé kovy.
Od svojho vzniku vyrába Audemars Piguet ročne na troch miestach vo Švajčiarsku okolo 26 000 exkluzívnych hodiniek najvyššej cenovej triedy. Všetky hodinky svetoznámej značky sú vyrábané ručne a spája sa v nich precíznosť, zručnosť a tradícia, ktoré sa dedia po generácie.