20. júl je dňom, kedy Neil Armstrong v roku 1969 urobil pre ľudstvo odvážny skok vpred. Zatiaľ čo novinárske zdroje dnes budú písať o technických detailoch a drobnostiach pristátia na Mesiaci, my, ako milovníci hodiniek, upriamime všetku svoju pozornosť na Speedmaster. Na počesť tohto ikonického dátumu by sme sa radi pozreli späť do histórie Moonwatch a pripomenuli si ich vynikajúci výkon.

Speedmaster pred pristátím na Mesiaci

50. roky boli obdobím veľkých úspechov pre ľudstvo. V roku 1957, v čase, keď bola predstavená prvá Omega Speedmaster, však pojem „Moonwatch“ jednoducho nemal žiadny význam. Vtedy bolo nepredstaviteľné, že by jednotlivec niekedy vstúpil na povrch Mesiaca. Prvý Speedmaster nevznikol ako astronautské hodinky, ale ako robustný športový a pretekársky chronograf. Koncom 50-tych rokov sa automobilové preteky tešili čoraz väčšej obľube a cieľom Omegy bolo viac zaujať klientelu, ktorá sa intenzívne venuje motoršportu.

Úplne prvé hodinky Speedmaster (Ref. CK2915) boli vytvorené, aby splnili štýlovo orientované potreby pretekárov a nadšencov motoristického športu a skutočne, dizajn a funkčnosť hodiniek vysoko demonštrujú popredné postavenie výrobcu v hodinárskom priemysle. Speedmaster sa považuje za prvé hodinky, v ktorých bola stupnica tachymetra presunutá z ciferníka hodiniek na lunetu hodiniek, aby pomohla pri meraní rýchlosti. Vďaka tomuto novému dizajnu získal ciferník hodiniek prehľadnosť a zlepšila sa celková čitateľnosť displeja. Vzhľadom na štýlové sklony 50. rokov 20. storočia bola veľkosť Speedmastera pomerne veľká s oceľovým puzdrom s rozmermi 39 milimetrov.

Znalci rozlišujú úplne prvú generáciu Speedmastera na základe dvoch charakteristík: prvou je tvar ručičiek „Broad Arrow“ a druhou je rám z nehrdzavejúcej ocele. Pokiaľ ide o väčšinu nástupníckych modelov – a teda neskorší model Moonwatch – pôvodná luneta a široké šípové ručičky boli nahradené hliníkovou lunetou a obuškovými ručičkami. Klientela Omega s potešením prijala počiatočný „predmesačný“ Speedmaster, ale veľký prielom hodiniek ešte len mal prísť.

NASA hľadá: Najlepšie hodinky na svete

Rok 1961 bol rokom, kedy charizmatický John F. Kennedy prebudil vieru v srdciach ľudí. Prezidentove slová dojali nielen občanov Spojených štátov amerických. Srdcia jednotlivcov na celom svete, zvedavých na také vzrušujúce a odvážne dobrodružstvo, boli nadšené bezprecedentným a odvážnym cieľom človeka vydať sa na vzdialený Mesiac a späť.

Domnievam sa, že tento národ by sa mal zaviazať k dosiahnutiu cieľa ešte pred uplynutím tohto desaťročia, ktorým je pristátie človeka na Mesiaci a jeho bezpečný návrat na Zem.
(John F. Kennedy, 25. máj 1961)

V rámci príprav na misie Gemini a Apollo sa NASA zaoberala hľadaním hodiniek, ktoré by mohli presne fungovať a zároveň odolať extrémnym podmienkam vesmíru. Práve tu sa fanúšikovia hodiniek hádajú o tom, či NASA vyzvala značky hodiniek, aby predložili svoje hodinky na testovanie, alebo či NASA nezávisle vopred vybrala hodinky na testovanie z vlastnej vôle.

Najnovšia verzia príbehu hovorí, že zamestnanec NASA James H. Ragan oficiálne vyžiadal ponuky od niekoľkých značiek, aby im predložili hodinky, ktoré budú následne testované na konkrétnu kvalifikáciu. Keď boli hodinky obstarané od niekoľkých rôznych značiek, prešli prísnym testovaním. NASA testovala funkčnosť v oblasti nulovej gravitácie, odolnosti proti nárazom a odolnosti voči magnetickým poliam medzi niekoľkými ďalšími kompetenciami. Existoval však iba jeden model, ktorý dokázal prekonať prísny a náročný test NASA, a to Omega Speedmaster.

Speedmaster vo vesmíre

3. októbra 1962 sa Speedy po prvý raz vydal do vesmíru, keď astronaut Walter Schirra nosil svoje osobné náramkové hodinky na palube slávnej kozmickej lode Mercury Atlas 8. Až o tri roky neskôr, v marci 1965, Speedmaster splnil rozsiahle požiadavky vesmírnej agentúry a získal oficiálny štatút hodiniek NASA – hodný pripútania na zápästie všetkých astronautov, ktorí sa pokúšali o vesmírne misie NASA. V ten istý mesiac sa Speedmaster ocitol na palube misie Gemini 3.

3. júla 1965 sa uskutočnila následná misia Gemini 4, ktorá sa preslávila prvou americkou vesmírnou prechádzkou. Ed White, jeden z astronautov na palube misie, sa odvážil vystúpiť z kozmickej lode a voľne sa vznášal v atmosfére vesmíru. Fotografie Whitea sa zapísali do histórie a cez ľavú ruku má neporovnateľný Omega Speedmaster.

Aby sa zdôraznilo oficiálne používanie hodiniek vo vesmíre a vynikajúci výkon Speedmaster, Omega začlenila slovo „Professional“ do názvu Speedmaster od roku 1966. Od tej doby zdobí ciferníky hodiniek názov „Speedmaster Professional“.

Prvé hodinky nosené na Mesiaci

To je malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.
(Neil Armstrong, 20. júl 1969)

Misia Apollo 11 bola kritickým míľnikom pre civilizáciu ľudstva. Raketa Saturn V 16. júla 1969 odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska misiu s cieľom pristáť prvých ľudí na Mesiaci. Posádku tvorili Neil Armstrong, Edwin „Buzz“ Aldrin a Michael Collins – všetci boli vybavení spoľahlivým Omega Speedmaster.

20. júla 1969 sa lunárny modul Eagle zapísal do histórie a pristál na povrchu Mesiaca. O šesť hodín neskôr vystúpil Neil Armstrong na mesačný povrch. „To je malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo!“ – toto je fráza, ktorú väčšina dobre pozná. Niektorí milovníci hodiniek však možno nevedia, že Armstrong, ktorý bol prvým astronautom, ktorý vkročil na povrch Mesiaca, zanechal svoj Speedmaster (Ref. ST105.012) za sebou. Preto boli prvé hodinky nosené na Mesiaci pripevnené okolo ramena Aldrina.

Po bezpečnom pristátí misie Apollo 11 sa Armstrong a Aldrin stali medzinárodnými hrdinami a spolu s nimi sa stal Omega Speedmaster ikonickým časomerom. Po misii na Mesiac sa Speedmaster začal označovať ako Moonwatch a nie je prekvapujúce, že sa stal časom nesmierne významným. Odvtedy je fráza „First Watch Worn On The Moon“ vyrytá do zadnej časti puzdra Speedmaster Professional „Moonwatch“.

Svätý grál: Mesačné hodinky (Moonwatch) Buzza Aldrina

Rovnako ako pristátie na Mesiaci, aj Moonwatch je zahalená mýtmi a okolo hodiniek, ktoré Aldrin nosil, existuje veľa legiend. Bohužiaľ, po návrate z Mesiaca sa Aldrinov Speedmaster nakoniec stratil na ceste do Smithsonovho inštitútu.

Aldrinove hodinky sú vo svete hodiniek považované za svätý grál a nadšenci vintage hodiniek sa dlhé roky dohadujú o možnom umiestnení hodiniek a o tom, aké konkrétne referenčné číslo bolo hodinkám pridelené. Bol to ST145.012 alebo starší ST105.012? Podľa najnovších zistení sa zdá, že to bol referenčný ST105.012, hoci pátranie po pôvodných Moonwatch pokračuje.

Apollo 13 – Najväčší test pre Speedmaster

Hoci Speedmaster už prešiel náročným testovaním NASA, najväčšia výzva čakala na spoľahlivé hodinky. V roku 1970 čelil Speedmaster svojej najväčšej skúške počas núdzového pristátia misie Apollo 13.

Neúspech nie je možnosť.
(Eugene F. Kranz, NASA-Flugdirektor, 1970)

Viac ako tri štvrtiny cesty na Mesiac oslabujúca explózia kyslíkovej nádrže servisného modulu zanechala pristávaciu misiu Apollo 13 na Mesiaci v stave život ohrozujúcej krízy. „Houston. Máme problém.“ – Jim Lovell vyhlásil legendárny výrok pre riadenie misie 14. apríla 1970. Vzhľadom na obmedzené sily a zdroje bola misia na Mesiac opustená a vesmírna posádka musela rýchlo určiť akčný plán na bezpečný návrat na Zem. Astronauti na palube rozhodli o záchrannom pláne vo veľmi krátkom čase s pomocou podpornej posádky späť v Mission Control Center v Houstone v Texase. Veliaci modul bol úplne mŕtvy a kvôli nedostatku energie bol lunárny modul takmer úplne vypnutý, takže komunikačné systémy mohli zostať životaschopné. preto gravitačná sila Mesiaca bola využitá, aby kozmická loď obiehala okolo Mesiaca v režime rezervy energie a pokračovala v ceste späť na Zem. Keď kozmická loď dokončila svoju slučku okolo Mesiaca, mohla sa bezpečne vrátiť na Zem.

Kozmická loď však potrebovala urobiť dve korekcie kurzu na ceste späť k ľudstvu. Keďže výkon lunárneho modulu musel byť zachovaný a palubná elektronika sa už nedala využívať, práve tu sa Omega Speedmaster zapojil do záchrannej úlohy. Jack Swiggert použil svoj mechanický Speedmaster na meranie presnej sekundy, v ktorej sa zapáli motor letu a opraví jeho dráha viazaná na zem. Na zaistenie správnej trajektórie a následného bezpečného pristátia späť na Zemi bolo potrebných iba 14 sekúnd.

Speedmaster demonštroval bezpodmienečnú silu mechanických hodiniek a čo je dôležitejšie, bol spoľahlivým nástrojom, ktorý zaisťoval bezpečné pristátie misie Apollo 13.

Cena Snoopy pre Omega Speedmaster

Vďaka brilantnému výkonu Speedmaster Professional počas misie Apollo 13 mu bola udelená Snoopy Award – pocta, ktorú NASA udeľuje za vynikajúce úspechy v oblasti bezpečnosti ľudského letu alebo úspechu misie. Omega odvtedy oslávila toto špeciálne ocenenie uvedením špeciálnych edícií Omega Speedmaster, ako je napríklad ocenenie Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award. Spolupráca medzi Omega a NASA pokračuje dodnes a Omega Speedmaster Professional zostáva medzi oficiálnym vybavením, ktoré používajú astronauti NASA.

Unsolved Mystery: The Story of Buzz Aldrin’s Omega Speedmaster

Omega Speedmaster: Legenda, ktorá stále pokračuje

Omega Speedmaster Professional sú veľmi žiadané hodinky a zostali neoddeliteľnou súčasťou kolekcie Omega po celé desaťročia. Omega navyše neriskuje výrazné zmeny na svojom vlajkovom modeli: až do dnešného dňa zostali hodinky Speedmaster Moonwatch ručne naťahovanými hodinkami, ktoré sú vybavené sklom Hesalite a priemerom 42 milimetrov.

Zatiaľ čo na Speedy neboli vykonané žiadne vonkajšie úpravy, vnútorné fungovanie hodiniek prešlo niekoľkými zmenami. Úplne prvý Speedmaster bol osadený Caliberom 321, ktorý vyvinula Omega v spolupráci s Lemaniou. Výkonný Caliber 861 nahradil tento strojček v 60. rokoch. Omega potom v 90. rokoch začala vyrábať svoje vlastné strojčeky a následne premenovala strojček osadený v Speedy na Caliber 1861 – strojček, ktorý poháňa zberateľské hodinky dodnes. V modeloch vybavených priehľadným zadným dielom púzdra tiká rhodiovaný Caliber 1863. Počas histórie Speedmaster Professional sa na strojčeku robili len to, čo možno považovať za nevyhnutné. Týmto spôsobom sa strojček, ktorý bije v srdci dnešného Speedy, veľmi podobá pohybu pôvodných Moonwatch.

Ak by Omega urobila drastické zmeny na Speedmaster Professional, nielen my milovníci hodiniek by sme boli viditeľne naštvaní. Legendárny Moonwatch je známy po celom svete a je neodmysliteľnou súčasťou histórie. Tieto hodinky predstavujú ľudskú schopnosť odvážne hľadať neznáme a riskovať to všetko kvôli múdrosti, pokroku a rozvoju.

Zdroje obrázkov: NASA, CHRONEXT AG

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here