Kolekcia hodiniek kráľovnej Alžbety II. bola v mnohých ohľadoch taká, akú by ste od nej očakávali. Hovorím to s maximálnou úctou. Spoľahlivosť kráľovnej bola vlastnosť, na ktorú sa mnohí Briti začali spoliehať a ktorá im bude po jej odchode určite chýbať. Keďže som sa narodila a vyrastala v Spojenom kráľovstve, sama uznávam tento ohromujúci pocit úcty k zosnulému panovníkovi.

Moja rodina v žiadnom prípade nie sú royalisti; v skutočnosti sme o kráľovnej nikdy veľa nehovorili. Okrem každoročnej tradície, keď moja stará mama na Vianoce sledovala jej každoročný prejav v televízii, bola kráľovná Alžbeta v našom dome tichou prítomnosťou. Samozrejme, boli oslavy a jubileá, ktoré sa v škole dodržiavali – a rada na ne spomínam. Vždy sa cítili ako okamihy jednoty a hrdosti zabalené v strapcoch Union Jack a posypané zvyškami nezdravo sladkej piškótovej torty Victoria so smotanou a džemom.

Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952 a zotrvala tam 70 rokov. Svoj život zasvätila službe a verejnej službe a vo veľmi mladom veku našla svoje pevné miesto na svetovej scéne, kde dominovali muži. Žila svoj život na očiach verejnosti, ale dbala na to, aby fungovala spôsobom, ktorý nepútal pozornosť, s výnimkou jej brilantne pestrých kreatív. Vždy som obdivovala jej štýl, najmä jej vidiecke oblečenie mimo služby: hodvábne šatky na hlave, kašmírové dvojkolky, kilty, jazdecké čižmy a samozrejme jej bundu Barbour, ktorú často nosila za volantom svojho Land Roveru.

Výzor kráľovnej mimo službu, zobrazený na Royal Windsor Horse Show v roku 1988. Má na sebe Cartier Tank Cintrée ‚Dual Time‘.

 

Bolo urobených veľa pozorovaní a napísaných nespočetné množstvo článkov o výbere šatníka kráľovnej a posolstvách, ktoré sprostredkúvajú. O jej zbierke hodiniek sa toho popísalo oveľa menej.

Od roku 1987 neexistuje žiadny konečný počet ani oficiálna dokumentácia jej rôznych hodiniek, ale niektorým sa v priebehu rokov podarilo uchmatnúť si svoj spravodlivý podiel na pozornosti. Tu je niekoľko na zapamätanie.

Jaeger-LeCoultre 101

Jaeger-LeCoultre Calibre 101, ktoré jej dal Vincent Auriol, bývalý francúzsky prezident, dal jej kráľovnej Alžbete pri korunovácii v roku 1953. Hodinky, ktoré sú pre JLC tiež historickým úspechom ako Caliber 101, boli vyvinuté v roku 1929 a dodnes sú najmenším mechanickým hodinkovým strojčekom, aký bol kedy vyrobený . Meria 14 mm na dĺžku, 4,8 mm na šírku a 3,4 mm na hrúbku, skladá sa z 98 dielov a váži iba 1 gram – jeho miniatúrna veľkosť sa často porovnáva s hlavičkou zápalky. Hodinky boli počas jej korunovácie v plnej paráde, no mohli si ich ľahko pomýliť s diamantovým náramkom. O čo išlo.

Ženy, ktorým etiketa zakazovala pozerať sa na verejnosti na hodinky, nosili časomiery rafinovane zamaskované ako šperky. Náramkové hodinky, vtedy známe ako „náramky Montres“, nosili pred 20. storočím výlučne ženy. Bol to Patek Philippe, ktorý v roku 1868 vyrobil vôbec prvé švajčiarske náramkové hodinky pre grófku Koscowicz z Maďarska. Korunovácia kráľovnej JLC bola v súlade s dámskou tradíciou, štíhly diamantový kúsok s miniatúrnym ciferníkom.

Tieto hodinky sú pravdepodobne najznámejšie z celej jej kolekcie – čiastočne preto, že sa nosili pri takej významnej príležitosti, a možno aj preto, že predstavujú skutočný prechod medzi „haute horology“ a „high“ šperkami (kategória, s ktorou sa kráľovná častejšie spája). V každom prípade sa hovorilo, že hodinky zmizli, ale v roku 2012 generálny riaditeľ JLC daroval kráľovnej nové 101 na oslavu jej diamantového jubilea.

Vacheron Constantin 4481

VC 4481 darovali kráľovnej v roku 1947 Švajčiarska konfederácia v deň jej svadby s poručíkom Philipom Mountbattenom, ktorý bol potom známy ako princ Philip, vojvoda z Edinburghu. Kokteilové hodinky v zlate a diamantoch boli neskôr odovzdané Diane, ktorá mala hodinky na sebe len párkrát – Dianu neskôr videli a častejšie spájali so svojimi milovanými Tank Louis Cartier a Tank Française.

Kráľovná Alžbeta II na sebe Vacheron Constantin 4481.

Princezná Diana s kráľovniným VC 4481 na filmovej premiére s princom Charlesom v roku 1983.

 

Patek Philippe Ref. 4975 / 1G

Kráľovná často nosila výrazný odtieň a dramatický klobúk, aby vynikla v dave. Vzhľadom na jej drobnú postavu potrebovala byť okamžite rozpoznateľná a viditeľná pre svoje publikum. Vždy si však dávala pozor, aby nikdy neprevyšovala korunovačné klenoty výberom oblečenia alebo doplnkov. A hoci táto konkrétna elipsa – vyrobená na mieru pre kráľovnú od Pateka Philippa – je posiata briliantovými a bagetovanými diamantmi a je pripevnená k jedinečnému náramku zloženému z viacerých prameňov perál, na jej zápästí zostala rafinovaná a jemná. Pri pohľade na hodinky v roku 2006 v Snemovni lordov na štátnom otvorení parlamentu 15. novembra 2006 hodinky vyzerali úplne vhodne k zvyšku jej majestátneho oblečenia.

Kráľovná Alžbeta II v Snemovni lordov na štátnom otvorení parlamentu 15. novembra 2006.

V roku 2015 zapožičala hodinky spoločnosti Patek na jej výstavu Watch Art Grand v Londýne: jeden z mála prípadov, kedy verejnosť videla zblízka hodinky patriace kráľovnej Alžbete.

 

Patek Philippe Ellipse Ref. 3609 / 1

Ďalšími z najznámejších hodiniek Alžbety II. by boli bezpochyby jej zlaté elipsy Patek Philippe, ktoré možno vidieť na portréte kráľovnej Yousuf Karsh z roku 1984 . Tieto hodinky sa nedávno dostali na titulky, keď bolo vidieť rappera Drakea so svojou vlastnou verziou tohto veľmi vzácneho 34 mm diamantového setu Patek. Pre niekoho nezvyčajná voľba, pre mňa menej nezvyčajná, keď vezmete do úvahy trajektóriu slávnych mužov, ktorí nosia malé, ženské hodinky. Ale to je téma na inokedy.

Kráľovná Alžbeta II bola videná s Patek Ellipse Ref. 3609 / 1 pri rôznych slávnostných príležitostiach.

Omega DeVille Ladymatic

Po uvedení na trh v roku 1955 mal „Ladymatic“ najmenší certifikovaný strojček s automatickým chronometrom na svete. Bolo to nezvyčajné vzhľadom na skutočnosť, že dámske hodinky v tom období boli zriedkavo vytvorené pre mechanickú cnosť, pretože sa kládol dôraz na estetiku. Kráľovná bola pri niekoľkých príležitostiach videná oblečenú v štýle art deco Ladymatic.

Denní vodiči kráľovnej: Audemars Piguet Jules Audemars a Patek Philippe Ref. 4706/11

Kráľovná sa nakoniec obliekla do svojej verzie uniformy: monochromatické trio šiat, kabáta v línii A a krásneho klobúka spolu s kabelkou Launer, pramienkom perál, brošňou pokrytou drahokamami a bavlnenými bielymi rukavicami Cornelia James.

Jej hodinky Jules Audemars spolu so vzácnym 20 mm kremeňom Patek Philippe Ladies Calatrava v 18-karátovom žltom zlate na náramku s „ryžovými korálkami“ boli považované za jej praktickejšie voľby. Hodinky zo žltého zlata nosila často a náramky mala tendenciu nosiť dosť voľné.

Kráľovná vo veľkom štýle a v hodinkách

V hodinkách aj v oblečení mala kráľovná konzistentný vzhľad – odkaz štýlu, ktorý bol v mnohých ohľadoch predvídateľný, no zároveň mal upokojujúci účinok. Často sme videli, čo mala kráľovná oblečené, a počuli sme veľmi málo z toho, čo hovorila, a to bolo zámerne. Žiadna časť jej oblečenia, vrátane hodiniek, nebola vybraná bezdôvodne.

S nesmiernou popularitou The Crown , nehovoriac o všetkých najnovších správach, sa celosvetový záujem o kráľovskú rodinu obnovil – posledný rok alebo dva oživili britskú históriu pre mladšiu generáciu, ktorá možno nebola nablízku, aby videla kráľovnú v jej mladších rokoch (alebo Dianu pred jej vlastnou smrťou).

Členovia kráľovskej rodiny nepochybne žijú na úplne inej úrovni existencie ako my ostatní, no môžeme sa s týmito hodinkami spojiť, ak sa na ne pozeráme ako na dedičstvo. Rovnako ako mnohé iné, budú sa spájať s generáciami, ktoré prídu po kráľovnej.
Kráľovná Alžbeta II. vo svojej obývačke na zámku Windsor v roku 1977.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here