Preteky v jadrovom zbrojení opäť akcelerujú – a preto sa opäť hovorí o studenej, temnej nukleárnej zime, ktorá by mohla nasledovať v pätách jadrovej vojny.

V prvých mesiacoch tohto roku USA a Rusko stiahli dohody o kontrole zbraní. Podľa Defense News Spojené štáty v súčasnosti pripravujú novú mini atómovú zbraň (mini-nuke), ktorá by mohla zmeniť situáciu jadrového konfliktu. A nezdá sa, žeby Severná Kórea bola príliš ochotná sa čoskoro vzdať svojich jadrových zbraní. A tak, keď sa nukleárne napätie začína znovu zvyšovať, hrozba nukleárnej zimy sa vracia na scénu.

„Táto téma stojí za zmienku“, hovorí Richard Turco, emeritný profesor na UCLA a jeden z autorov vedeckej práce z roku 1983, ktorá ako prvá pojednávala o tejto predstave. „Hoci existuje len relatívne nízka pravdepodobnosť, že nukleárna zima nastane, potenciálne následky by boli katastrofické – a to zničenie ľudskej civilizácie,“ hovorí Turco v e-maile pre portál The Verge.

Myšlienka je, že globálna jadrová vojna by mohla zapáliť celé mestá, ako Alex Ward opisuje pre Vox. Sadze z požiaru by mohli sa mohli dostať až do časti hornej atmosféry nazývanej stratosféra. Tam, podľa teórie, sadze zatienia Zem voči Slnku – v dôsledku čoho dôjde k poklesu teplôt, zničeniu úrody, vysychaniu dažďa, a poškodeniu ozónovej vrstvy. „Nebude to trvať dlho, kým ľudia zomrú,“ hovorí Alan Robock, profesor environmentálnych vied na Rutgers University, ktorý študuje nukleárnu zimu od 80. rokov.

Potencionálne dôsledky by boli katastrofické.

Je to temná predpoveď pre post-apokalyptický svet a vedci stále zisťujú, aké zlé by to mohlo byť, ak by sa to naozaj udialo. Koniec koncov, od čias, keď USA bombardovali Hirošimu a Nagasaki, nikto nikdy nezhodil atómovú bombu na mesto (našťastie). To znamená, že pre vedcov, ako je profesor Robock, existuje len malé množstvo údajov z reálneho sveta. Profesor k tomuto dodáva, „Táto teória nie je to, čo by sme naozaj chceli v reálnom svete otestovať.“

Takže vedci sa spoliehajú na simulácie a udalosti, ako sú lesné požiare a sopečné výbuchy, aby overili svoje modely. Rôzne modely sa rozchádzajú – hoci prof. Robock nerád diskutuje o rozdieloch a namiesto toho ich radšej nazýva obecne oblasť aktívneho výskumu. Tak napríklad Robock a jeho kolegovia odhadujú, že ak by sa India a Pakistan začali navzájom bombardovať, konflikt by mohol spôsobiť, že globálne teploty prudko klesnú. Ale ďalšia štúdia publikovaná v roku 2018 vedcami z Los Alamos National Laboratory tvrdí, že nie dostatočné množstvo sadzí by sa dostalo do hornej atmosféry, čo spôsobuje veľké zmeny klímy (autor štúdie neodpovedal na viaceré žiadosti o komentár.).

„Teraz sa dostávame k vedeckému problému, ktorý je jadrom kontroverzie,“ hovorí Kerry Emanuel, profesor atmosférických vied na MIT, ktorý písal o koncepte nukleárnej zimy v osemdesiatych rokoch. „Sú požiare dostatočne horúce alebo dosť veľké na to, aby sa materiál dostal do stratosféry?“

Robock a Julie Lundquist-ová, docentka na katedre atmosférických a oceánskych vied na University of Colorado Boulder, sa to snažia zistiť. Vieme, že dym sa môže dostať do stratosféry, hovorí Lundquist-ová. Vedci, ktorí študovali požiare v roku 2017 v Britskej Kolumbii, napríklad zistili, že búrkové mraky, ktoré vznikli v dôsledku dymu, nazývaného oblaky pyrocumulonimbus, pomohli dodať častice sadzí do stratosféry. To je miesto, kde by sadze museli ísť, ak by mali spôsobiť dlhodobé klimatické zmeny: sadze v nižšej atmosfére sa rýchlo usadzujú zo vzduchu, často padajú na zem s dažďom.

Lundquist-ová a jej kolegovia však nevedia, ako často sa budú nad bombardovanými a horiacimi mestami tvoriť oblaky pyrocumulonimbus alebo ich mladší súrodenci, pyrocumulus mraky. Musia byť vytvorené správne podmienky, pokojným vietor a dostatočná vlhkosť, atď.

Bez ohľadu na to, ako sa veda vyvinie, existuje mnoho ďalších dôsledkov jadrového konfliktu, ktoré by sme pocítili ďaleko predtým, než by sme sa dostali do nukleárnej zimy. Ako odpovedá profesor Emanuel z MIT, „Je to hlavný dôvod, prečo by ste sa chceli vyhnúť jadrovej vojne? Neviem. Možno je to dôvod, ale existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo nechcete ísť touto cestou.“

Zdroj: Nuclear winter is still a hot topic as a new arms race heats up, The Verge,  

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here