Každý kúsok kódu, ktorý vývojári softvéru napísali alebo ešte len napíšu, je vo veľkej miere zodpovedný za progresívny a prepojený svet, ktorý momentálne zažívame. Veľkým spôsobom to zmenilo osud ľudstva. Takže, vývojári … musíte byť hrdí na to, čo ste urobili a musíte konať zodpovednejšie, pretože celý svet sa na vás pozerá, aby ste vytvorili viac mágie a umožnili viac inovácií.

Aj tento rok 2019 vyzerá sľubne a zároveň náročne. Videli sme v minulých rokoch, ako AI (Artificial Intelligence) a ML (Machine Learning) zvyšujú veľké nádeje u vizionárov, ako sa blockchain bez ohľadu na zmätok okolo Bitcoinov javí ako najsľubnejšia technologická inovácia súčasného storočia.

Celá automatizačná vlna sa valí naprieč všetkými priemyselnými odvetviami. Všetky tieto sľubné tech trendy v nás vyvolávajú pocity úžasu. Avšak nesmieme zabúdať na programovacie jazyky a algoritmy, ktoré sú hlavným hnacím motorom tohto fenoménu.

Tento článok sa zaoberá súčasným a budúcim svetom programovacích jazykov. Pretože práve oni umožňujú vývojárom novej generácie, aby sa stali kľúčovým hráčom pri vytváraní tohto digitálneho sveta, tak aby bol ešte viac robustnejší, prepojenejší a zmysluplnejší.

Top 3 programovacie jazyky, ktoré sa vývojári musia/mali by naučiť

1. Python:

Python nie je vo svete programovacích jazykov ničím novým. Bol vytvorený Guido van Rossum-om a prvýkrát zverejnený v roku 1991. A aj keď je to bežec na dlhé trate, v súčasnosti v kombinácii s AI, ML, Data analytics, získal si pozornosť svetovej verejnosti a stal sa miláčikom pre väčšinu generácie súčasných programátorov a sezónnych programátorov.

S Industry 4.0 a v čase? keď sa automatizácia stáva stále väčšou prioritou pre business a podnikateľov, ktorí sa snažia expandovať a rásť, python sa stáva mimoriadne dôležitým pre všetkých vývojárov.

Je to skutočný favorit pre začiatočníkov aj skúsených vývojárov, a to nielen kvôli svojej jednoduchosti učenia sa, ale aj kvôli stále rastúcemu dopytu.

Python bol vždy obľúbený pre svoju jednoduchú syntax a jednoduchosť použitia a niet divu, prečo je tak populárny.

PYTHON APLIKÁCIE:

1. DATA ANALYTICS:

Áno, pokiaľ ide o data science, štatistiku, analýzy, ML, Pyhton je jedným z najviac legitímnych jazykov, ktoré máte pri vašej voľbe. Áno, má tvrdú konkurenciu s R. R je štatistický programovací jazyk. Ak pracujete v tejto oblasti, potom môžete zvážiť učenie R.

Ale python je univerzálny programovací jazyk a nepoužíva sa len pre štatistické programovanie, ale je tiež vhodný na programovanie hier, webových stránok, obchodných aplikácií a mnoho ďalšieho.

Je to jednoducho povedané žiadaný programovací jazyk a mali by ste ho pridať do svojej výbavy programátora. Budete nielen viac zarábať, ale tiež sa veľa naučíte pokiaľ ide o rýchlosť a čas. Ak zvažujete python, je to ideálna úvaha vzhľadom na budúcnosť tech sveta.

2. WEB DEVELOPMENT:

Python sa veľmi dobre hodí na vývoj webovej aplikácie, ak nie je veľmi zložitostá (complexity). Má bohatú sadu knižníc a internetových protokolov ako sú

  • Requests — An HTTP client library
  • BeautifulSoup — An HTML parser
  • Feedparser — For parsing RSS/Atom feeds
  • Paramiko — For implementing the SSH2 protocol
  • Twisted Python — For asynchronous network programming

Má tiež veľmi silný framework ako Django, Pyramid & microframeworks ako Flask and Bottle, ktoré vám pomahájú v rýchlom a efektívnom vývoji webu.
Môžete písať CGI scripts, a tiež sú k dispozícii pokročilé content management systems ako Plone and Django CMS v pythone.

Tvorba webu pomocou Pythonu môže byť ľahko prijatá pre všetkých nováčikov a profesionálov, ktorí chcú zmeniť svoj jazyk.

3. SCIENCE AND NUMERIC APPLICATIONS:

Python sa stáva miláčikom mnohých data scientists jednoducho vďaka svojej kolekcii knižníc určenej na štatistickú a numerickú analýzu:

  • SciPy — A collection of packages for mathematics, science, and engineering.
  • Pandas- A data-analysis and -modeling library
  • IPython — A powerful shell for easy editing and recording of work sessions. It also supports visualizations and parallel computing.
  • Also, NumPy lets us deal with complex numerical calculations.

4. VZDELÁVANIE – ŠKOLY A UNIVERZITY:

Python sa učí na väčšine škôl a vysokých škôl vzhľadom na jednoduchosť, ktorú prináša všetkým novým žiakom a študentom.

5. ERP DEVELOPMENT:

Python sa využíva pri vývoji softvéru pre podnikové podnikové riešenia. Už mnoho populárnych ERP ako Odoo & Tryton existuje, čo poháňa malé a veľké podniky riadiť ich celkovú prevádzku a skladové zásoby.

Odoo je postavený na pythone a je kompletnou sadou podnikových aplikácií na správu.

5. GAMES DEVELOPMENT:

Áno, môžete vyvíjať hry pomocou pythonu, aj keď najviac preferovaný framework pre vývoj hier je Unity, python majú PyGame, PyKyra framework pre vývoj hier s Pythonom. Taktiež získate množstvo 3D knižníc na vykresľovanie 3D hier.

A mnoho ďalších aplikácií, ako je pripojenie k databáze, networking, programming, robotika, web scrapping, AI, ML je to, čo robí Python najrobustnejší jazyk, ktorý by ste sa mali naučiť v roku 2019.

2. Javascript:

To je ďalší silný uchádzač, ktorý challeng-uje zvrchovanosť Python-a. Hlavným dôvodom, prečo sa postupne stáva obľúbenou voľbou medzi vývojárskou komunitou, je jeho jednoduchosť a schopnosť podporovať plnohodnotný vývoj webových aplikácií a mobilných aplikácií.

Všetko vďaka popularite NodeJs & MEAN technology stack, ktorú rýchlo prijímajú veľké  tech spoločnosti pri vytváraní svojho produktu pomocou javascript.

Pomocou JavaScriptu môžete vytvárať Web Apps, Server Backends, Desktop Apps a Mobilné aplikácie. Sotva existuje jazyk, ktorý vám dáva takú silu robiť viac vecí jedným jazykom.

Pozrime sa, ako vám javascript pomáha vytvárať svetové a škálovateľné produkty:

1. SERVER-SIDE DEVELOPMENT:

NodeJS sa stal prínosom pre mnohých back-end vývojárov. To vytvorilo veľmi silnú základňu pre všetkých programátorov JS, pomáha im budovať tak desktopové, ako aj serverové aplikácie v JavaScripte, bez potreby prehliadača. Áno, JavaScript mimo prehliadačov.

2. MOBILE DEVELOPMENT:

S rastúcim dopytom po mobilných aplikáciách takým rýchlym tempom existuje veľký tlak na korporácie a SMEs (malé a stredne veľké firmy), aby prijali stratégiu Go-Mobile ako stratégiu na zvýšenie ich rastu. Aby sa naplnil tento stále rastúci dopyt, stáva sa z mnohé frameworky sa stávajú populárnymi, čím sa znižuje čas a náklady. AngularJs, React Native pomocou javascriptu poháňajú túto rozvojovú stratégiu na vybudovanie „cool“ mobilných riešení.

3. OČIVIDNE RÝCHLE JavaScript ENGINES:

Všetky populárne powerhouse/y prehliadačov Mozilla, Google a Apple – súťažia v snahe vybudovať najrýchlejšie JavaScript interpreter/y vo vašom prehliadači tak, aby prehliadač bol schopný napodobňovať prostredie podobné natívnej aplikácie. Javascript posilňuje víziu uvedenia natívnej aplikácie do prehliadača a uľahčenie život webových vývojárom.

JS FrameWorks: Musíte sa naučiť

Existuje mnoho populárnych JavaScript frameworkov, ktoré debutovali v nedávnej minulosti. Jedným z dôvodov je aj silná komunita, ktorá sa vytvorila okolo JS.

  • AngularJS
  • ReactJS
  • Vue.js
  • Meteor.js
  • Backbone.js
  • Polymer.js

3. GO: With GO Language

Go je open source programovací jazyk, ktorý uľahčuje vytváranie jednoduchého, spoľahlivého a efektívneho softvéru.

Je to jeden z nových súťažiacich vo svete programovania.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here