Dnes (v pondelok 21. mája 2018) z kozmodrómu na ostrove Wallops vo Virgínii úspešne odštartovala raketa Antares spoločnosti Orbital ATK. Raketa vyniesla nákladnú loď Cygnus, so sextantom a so „supermraziacim“ zariadením CAL medzi nákladom, ktorá sa vydala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Ide o deviaty komerčný zásobovací let, ktorý pre americkú vesmírnu agentúru NASA zabezpečuje spoločnosť Orbital ATK. Jej kozmický kamión tentoraz na orbitálny komplex mieri s približne 3,4 tonami zásob a ďalšieho nákladu, vrátane dôležitého materiálu na zabezpečenie viac ako 250 vedeckých a výskumných experimentov, na ktoré čaká súčasná posádka ISS. Pristátie Cygnus je naplánované na štvrtok.

Zaujímavou súčasťou nákladu je spomínaný klasický ručný sextant, zariadenie, ktoré v minulosti dlho slúžilo námorníkom pri navigácii na určenie zemepisnej polohy. NASA totiž testuje, či by tieto prístroje nemohli v núdzových situáciách, ako v prípade prerušeného spojenia so Zemou, slúžiť pri vesmírnych výpravách do hlbokého vesmíru ako záložná navigácia.

Na palube Cygnus je tiež zariadenie CAL (Cold Atom Lab), schopné podľa NASA vytvoriť teplotu desetimiliardkrát chladnejšiu, než aká existuje vo vesmírnom vákuu, a pomocou lasera a magnetického poľa potom takmer znehybniť atómy. Výsledky tohto výskumu môžu pomôcť k vylepšeniu radu technológií, vrátane senzorov, kvantových počítačov a atómových hodín využívaných k vesmírnej navigácii.

Iným zaujímavým experimentom, s ktorým Cygnus mieri na orbitálny komplex, je BEST (Biomolecule Extraction and Sequencing Technology). Jeho cieľom je zdokonaliť genetické sekvencovanie na identifikáciu mikroorganizmov prítomných na ISS, ktoré doterajšie metódy zistiť nedokážu, a zároveň umožniť posúdenie prípadných mutácií, ku ktorým môže dôjsť v beztiaži.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here