Existuje veľká šanca, že keď dnes odídete z domu, nasadíte si na tvár rúško, ktoré vám zakryje ústa. Takéto krytie môže ovplyvniť našu schopnosť komunikovať a predstavuje osobitnú výzvu pre tých, ktorí potrebujú vidieť pery, aby rozumeli reči.

Čo však s očami, ktoré zostávajú nekryté? Shakespeare povedal, že oči boli oknami do duše. Nie som si istý „dušami“, ale je zrejmé, že oči môžu poskytnúť veľa informácií.

Preto hráči pokru niekedy nosia tmavé okuliare kvôli obavám z rozdávania „tell“, malému takmer nepostrehnuteľnému podnetu pre ostatných hráčov, že držia good hand, alebo blafujú. Môže to byť obyčajná múdrosť, ale existuje aj istá veda, ktorá to podporuje.

Naše emócie sú to, ako rozumieme druhým a ako oni chápu nás. A výskum zistil, že je možné interpretovať emócie ľudí analýzou ich očí. V roku 2017 vedci z Cornellovej univerzity ukázali dobrovoľníkom obrázky očí vyjadrujúcich rôzne emócie: smútok, znechutenie, hnev, radosť, prekvapenie alebo strach.

Účastníci boli schopní konzistentne hodnotiť, ako dobre sa rôzne slová popisujúce duševné stavy zhodovali s „očným prejavom“. Vedci dospeli k záveru, že oči poskytujú nevyhnutný personálny náhľad a že rôzne aspekty očí (napríklad to, ako sú otvorené alebo naklonené čelo) poskytujú informácie o rôznych mentálnych stavoch.

Ak vás článok zaujíma, tak tu Face masks: why your eyes might be saying more than you realise nájdete originál, THE CONVERSATION

 

 

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here