Ak ste vo svete projektového riadenia nováčikom, množstvo neznámej terminológie a procesov môže pôsobiť odstrašujúco. Koniec koncov, projektoví manažéri plnia mnoho rolí a zodpovedností ako súčasť každodenných funkcií svojich pracovných pozícií.

Projektoví manažéri sú zodpovední za vytvorenie efektívneho plánu projektu a všetkých potrebných doplnkových plánov pre projekty, nad ktorými vykonávajú dohľad. Identifikujú a riadia riziká spojené s ich projektmi. Musia zabezpečiť, aby projekty zostali v rámci svojich rôznych obmedzení. Zoznam pokračuje.

Ale predtým, ako sa budete môcť podrobnejšie venovať týmto podrobnostiam, musíte zvoliť správnu metodiku riadenia projektu, ktorá vás prevedie úsilím a uvedie váš projekt do konca.

Existuje veľa rôznych metodík, z ktorých si môžete vybrať, a každá z nich je najvhodnejšia pre rôzne typy projektov. Dva z najbežnejších (a často zjednotených) prístupov k riadeniu projektu sú Agile a Scrum. Vzhľadom na podobnosti týchto dvoch prvkov je ľahké pochopiť, prečo ich niekedy možno zameniť, ale v skutočnosti ide o dva odlišné pojmy.

Tu je pohľad na to, čo v projektovom manažmente znamenajú Scrum a Agile, ako sa navzájom líšia a ako zvoliť správny prístup pre váš projekt.

Čo je to Agile Project Management?

Zjednodušene povedané, Agile project management je projektová filozofia alebo rámec, ktorý k dokončeniu projektu používa iteračný prístup.

Project Management Institute (PMI) tvrdí, že cieľom agilného prístupu je vytvoriť včasné, merateľné ROI prostredníctvom definovaného a iteratívneho dodania funkcií produktu.

Vzhľadom na iteratívny charakter agilných prístupov je potrebné neustále zapojenie klienta, aby sa zabezpečilo zosúladenie očakávaní a aby sa projektový manažér mohol prispôsobiť zmenám v priebehu celého procesu.

Podľa Josepha Griffina, docenta pre program Master’s in Project Management na Northeastern, „Agile je predovšetkým filozofia projektového riadenia zameraná na konkrétne hodnoty a princípy. Predstavte si Agile v širšom zmysle ako orientačnú orientáciu v prístupe k projektovej práci. “

Charakteristickým znakom agilného prístupu sú tie kľúčové hodnoty a princípy, ktoré sa dajú potom uplatniť v rôznych konkrétnych metodikách.

Napríklad, ak pri správe svojich projektov dodržiavate agilnú filozofiu, mali by ste mať pravidelné interakcie s klientom alebo koncovými používateľmi; zaviazali ste sa k otvorenejšiemu porozumeniu rozsahu (scope), ktorý sa môže vyvinúť na základe spätnej väzby od koncových používateľov; a zaujmete iteratívny prístup k dosiahnutiu „scope of the work“.

Na implementáciu agilnej filozofie sa používa veľa rôznych metodík projektového riadenia. Medzi najbežnejšie patria Kanban, Extreme Programming (XP) a Scrum.

Čo je Scrum Project Management?

Scrum Project Management je jednou z najpopulárnejších agilných metodík používaných projektovými manažérmi.

„Zatiaľ čo Agile je filozofia alebo zameranie, Scrum je špecifická metodológia spôsobu riadenia projektu,“ hovorí Griffin. „Poskytuje postup, ako identifikovať prácu, kto ju bude robiť, ako sa bude robiť a kedy bude dokončená.“

Metodika Scrum je charakterizovaná krátkymi fázami alebo „šprintmi“, keď dôjde k projektovej práci. Počas plánovania sprintu projektový tím identifikuje malú časť rozsahu, ktorý sa má dokončiť počas nadchádzajúceho sprintu, čo je zvyčajne dvoj- až štvortýždňové obdobie.

Na konci šprintu by mala byť táto práca pripravená na doručenie klientovi. Nakoniec sa šprint končí revíziou a retrospektívou šprintu, respektíve poučením. Tento cyklus sa opakuje počas celého životného cyklu projektu, až kým nebude dodaný celý rozsah.

V mnohom to odráža aspekty tradičného projektového riadenia. Jedným z kľúčových rozdielov je však to, ako človek počas cesty vytvorí „zasielateľné“ časti projektu, než aby dodal všetko na samom konci. To umožňuje klientovi uvedomiť si hodnotu projektu v priebehu celého procesu, a nie čakať, kým sa projekt uzavrie, aby si pozrel výsledky.

Rozdiel medzi Agile a Scrum

Na prvý pohľad je ľahké pochopiť, prečo môžu byť Agile a Scrum často zmätení, pretože obaja sa spoliehajú na iteračný proces, častú interakciu s klientom a spoločné rozhodovanie. Kľúčový rozdiel medzi Agile a Scrumom je ten, že zatiaľ čo Agile je filozofia riadenia projektu, ktorá využíva základnú sadu hodnôt alebo princípov, Scrum je špecifická agilná metodológia, ktorá sa používa na uľahčenie realizácie projektu.

Je dôležité mať na pamäti, že hoci je Scrum agilný prístup, agilný nemusí vždy znamenať scrum – existuje veľa rôznych metodík, ktoré využívajú agilný prístup k riadeniu projektu.

Agile vs. Scrum: Výber správneho projektového prístupu

Keď budete mať jasné pochopenie toho, čo sú Agile a Scrum a ako spolupracujú, môžete začať uvažovať o uplatnení týchto prístupov na svoje vlastné projekty. Vzhľadom na rozdiely medzi nimi by to však nemala byť otázka, či by ste mali zvoliť agilný alebo scrum prístup.

Namiesto toho, ak sa rozhodnete, že pre konkrétny projekt je vhodný agilný prístup, otázka znie: Ktorú agilnú metodiku by ste mali použiť? Odpoveďou môže byť Scrum alebo jedna z ďalších rôznych agilných metodík, ktoré existujú.

Ak sa chcete rozhodnúť, či je Agile pre váš projekt správny, musíte sa pozrieť na príslušné špecifické požiadavky a obmedzenia. Agile bol pôvodne vytvorený v rámci projektov vývoja softvéru a je v tejto oblasti obzvlášť efektívny. Z tohto hľadiska nebude agilný prístup efektívny pre projekty s veľmi prísnym rozsahom a vývojovými požiadavkami. Hlavné zásady agilnej filozofie sa však široko používajú v mnohých rôznych druhoch projektov.

Ak je pre váš projekt vhodný agilný prístup, potom budete musieť zistiť, či je alebo nie je Scrum najlepšou agilnou metodikou pre vaše konkrétne potreby a ciele. Scrum je typicky najvhodnejší pre projekty, ktoré nemajú jasné požiadavky, je pravdepodobné, že dôjde k zmenám a / alebo vyžadujú časté testovanie.

Je dôležité mať na pamäti, že kľúčom k úspešnému projektu nie je len výber správnej metodiky, ale jej vykonanie zručným spôsobom. To si vyžaduje odborné pochopenie metodiky, ktorú sa nakoniec rozhodnete použiť, v spojení s ďalšími dôležitými schopnosťami riadenia projektu. Aby boli projektoví manažéri úspešní, musia tiež vedieť, ako efektívne komunikovať, viesť tím, aplikovať schopnosti kritického myslenia a riešenia problémov a byť schopní prispôsobiť sa organizačnej dynamike a zložitosti vo vašom okolí.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here