Je dobre známe, že mať nadmerné množstvo tuku v páse (okolo brucha) môže byť škodlivé pre vaše zdravie a zvýšiť riziko vzniku chorôb, ako je cukrovka 2. typu a srdcové choroby. Ale nedávna štúdia zistila, že bez ohľadu na váhu mali ľudia, ktorí majú viac tuku okolo brucha, vyššie riziko skoršieho úmrtia, tj v skutočnosti došlo k 11%-nému nárastu úmrtia s každým ďalším prírastko +10 cm obvodu pása počas sledovania.

Vedci do svojho výskumu zahrnuli 72 štúdií, ktoré obsahovali údaje o 2,5 milióne ľudí. Potom analyzovali kombinované údaje o mierkach tvaru tela, pričom sa zamerali na pomer pása k bedrám, pomer pása k stehnám a obvod pása a stehien – inými slovami, všetkých oblastí, kde si človek prirodzene ukladá tuk.

Okrem zistenia ohľadom brušného tuku vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí majú tendenciu ukladať si viac tuku na boky a stehná – namiesto brucha – majú nižšie riziko skoršieho úmrtia, tj každých ďalších 5 cm obvodu stehna je spojených so znížením rizika smrti o 18% počas sledovacieho obdobia (medzi 3 až 24 rokmi, v závislosti od štúdie). Ale prečo by to tak malo byť? Odpoveď súvisí s typom tukového tkaniva, ktoré máme tendenciu ukladať v určitých častiach tela.

Ak vás tento článok zaujal, tak tu nájdete originálny zdroj Belly fat linked to higher risk of premature death, regardless of your weight, THE CONVERSATION

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here