Sir David Salomons (1851 – 1925) bol mužom mnohých a rôznorodých záujmov – jeho dom severne od Tunbridge Wells (ktorého bol v istom čase starostom) je dnes zachovaný ako múzeum, ale počas jeho života to bolo ohnisko vedeckého a inžinierskeho výskumu. Salomonsa fascinovala elektrina a dom bol jedným z prvých vybavených elektrickým osvetlením. V priestoroch mal vlastný generátor a jeho dielne boli vybavené tisíckami obrábacích strojov; bol tiež držiteľom patentov týkajúcich sa elektrického osvetlenia, ako aj rôznych nástrojov a iných elektrických zariadení. Neprekvapivo sa zaujímal aj o automobily a aeronautiku.
Bol tiež posadnutý horológiou, a najmä dielom Abrahama Louisa Bregueta, o ktorom slávne napísal: „Nosiť pekné hodinky Breguet znamená cítiť, že máte vo vrecku mozog génia.“ (Čo ma vždy núti nasledovať „a srdce svätca v nádobe s formaldehydom pod posteľou“, ale možno teraz nie je čas byť neúctivý). Počas svojho života zhromaždil najväčšiu zbierku Breguetových hodín a hodiniek, akú kedy kto zostavil, vrátane mnohých Breguetových najznámejších diel, ako napríklad hodinky „Duc de Praslin“, ktoré daroval Musée des Arts. et Métiers v Paríži v roku 1924; sú to druhé najkomplikovanejšie hodinky, aké kedy Breguet vyrobil. Sú však oveľa menej známe ako jediné najkomplikovanejšie hodinky, aké kedy Salomons vlastnil, alebo ktoré kedy vyrobili Breguet, čo je samozrejme Breguet č. 160, známejšia ako veľká komplikácia „Marie Antoinette“. Salomons v roku 1921 vytvoril kompletný, vlastným nákladom vydaný katalóg svojej zbierky, ktorý sa stal klasikou literatúry o Breguetovi (hoci bolo po mnoho rokov veľmi ťažké osobne konzultovať; bolo vytlačených iba 1 000 zväzkov originálu a do tlače sa vrátil až v roku 2015).
Zbierka Salomons nakoniec našla domov na možno nepravdepodobnom zdanlivom mieste: v Múzeu islamského umenia L. A. Mayera v Jeruzaleme. Múzeum založila Salomonsova dcéra Vera; Múzeum o svojej zakladateľke hovorí: „Sama Vera Salomonsová videla umenie ako most medzi ľuďmi a spôsob ich spájania. Jej rozhodnutie založiť múzeum, najmä v Jeruzaleme, ktoré by predvádzalo islamské umenie v celej jeho nádhere, bolo zamýšľal zmierniť nepriateľstvo medzi Židmi a Arabmi a vybudovať most medzi ich kultúrami. Fond, ktorý múzeu nechala, zabezpečuje jeho ďalšiu existenciu bez verejného financovania.“
Väčšina nadšencov hodinárstva si je vedomá toho, že viac ako polovica zbierky Salomons Breguet bola ukradnutá z múzea v roku 1983 a jej miesto zostávalo dlhé roky záhadou. Ale hodinky boli nakoniec obnovené v roku 2006 (celý príbeh nájdete v článku Nezvyčajný príbeh hodiniek Márie Antoinetty) a dodnes ich možno vidieť v múzeu. (Jednou z mojich najživších spomienok bol veľmi neočakávaný telefonát od nikoho iného ako Nicholasa G. Hayeka v nedeľu ráno, nie menej, pred obnovením zbierky; nejako sa dozvedel o mojom záujme o zbierku a povedal mi som veľmi zaujímavý sluch – mimochodom jedna z prvých vecí, ktoré mi povedal, aby som urobil, bolo porozprávať sa s Joeom Thompsonom, teraz samozrejme mojím kolegom tu v HODINKEE).
Zdroj: Auctions Three Breguet Watches From The David Salomons Collection In The Mayer Museum Of Islamic Art Will Come Up At Sotheby’s, HODINKEE