Je férové povedať, že Steve McQueen bol na veľkej obrazovke stelesnením mužnosti. Jeho tvrdá výchova z neho urobila éterickú, mlčanlivú osobnosť vo filmových scénach, kde mal vo zvyku trhať množstvo strán zo svojich scenárov, aby minimalizoval svoje repliky. Mimo plátna v podstate nebol iný, v rámci hollywoodskej scény to bol samotár, ktorý radšej trávil čas so svojou rozsiahlou zbierkou motoriek, áut a lietadiel. To spolu s jeho tragicky predčasnou smrťou zabezpečilo, že McQueen sa stal jednou z „cool-ových“ ikon všetkých čias. Jeho šatník bol nemenej dôležitý – od oblekov a bežného oblečenia až po topánky a doplnky (ale najmä hodinky), McQueen dokazoval, že vyzerá jednoducho dobre.
Hviezda bola vždy spájaná s hodinkami – zjavne pre ne mal skutočnú vášeň a vo svojich filmoch často nosil hodinky z vlastnej kolekcie. Bolo to, samozrejme, dávno predtým, ako Hollywood naskočil do rozbehnutého vlaku umiestňovania produktov, ale môžete vidieť, prečo výrobcovia hodiniek milovali zobrazovanie na obrazovke – dobré hodinky dokážu naozaj zladiť outfit a sú ako stvorené na detailné zábery.
McQueenove osobné hodinky, ktoré si vybral, boli Rolex Submariner, ktoré vždy nosil na pravom zápästí, no hodinky, s ktorými sa najviac spája, sú Heuer Monaco 1133. Možno je to preto, že príbeh o tom, ako ich začal nosiť na počesť najstarších hodiniek na svete vytrvalostné motoristické preteky, Le Mans, boli také zaujímavé.
Tu je krátky prehľad o mužovi, filmoch a hodinkách…
Hodinky a film
Hoci sa nikdy nevedelo, že by ich nosil po skončení výroby, Heuer Monaco 1133 sú hodinky, ktoré budú vždy spojené so Stevom McQueenom. Ako taký bude vždy so sebou niesť určitú záplatu. Jack Heuer uviedol na trh štvorcové, vodeodolné Monaco v Bazileji v roku 1969. Vždy vpredu nadviazal Heuer silné partnerstvo s pretekárom Joom Siffertom na propagáciu značky v rámci Formuly 1. Keď Siffert počul, že jeho priateľ McQueen chce autentický šatník pre svoj nový film Le Mans , prirodzene navrhol, aby si obliekol Heuer.
Jack bol pozvaný na natáčanie, aby predviedol niekoľko modelov, a vy by ste si mysleli, že producenti by si vybrali Autaviu, Siffertov obľúbený model. Potrebovali však tri rovnaké a jediný model, ktorý mal Heuer v ten deň tri, bolo Monako. Tak sa tvorili dejiny filmu (a pozerania).
Heuer Monaco 1133 bol na svoju dobu revolučný, nielen preto, že obsahoval automatický chronograf, ale aj preto, že bol zapuzdrený v štvorcovom ráme, ktorý bol tiež odolný voči vode. Aj keď sa hodinky pri uvedení nestretli s veľkým nadšením, za tie roky sa stali neskutočne žiadanými, a to nielen kvôli prepojeniu McQueen a rôznym reedíciám, ktoré nasledovali.
Hodinky a film
Veľký útek (The Great Escape, 1963)
Jedno vysvetlenie, prečo mal McQueen na sebe Rolex Speedking vo filme Veľký útek , ktorý upevnil jeho status superhviezdy, je nasledovné: Keď britskí vojaci dorazili do nemeckých zajateckých táborov, strážcovia im bežne ukradli hodinky. Rolex sa o tom dozvedel a začal ich vymieňať, pričom často posielal hodinky s balíčkami Červeného kríža priamo do tábora. Najmenej jeden dôstojník, ktorý sa zúčastnil na masovom úteku zo Stalag Luft III v roku 1944, mal na sebe Rolex, keď sa plazil tunelom, a dokonca sa predpokladá, že útek bol načasovaný pomocou Rolex Oyster.
Hodinky a film
Aféra Thomasa Crowna (The Thomas Crown Affair, 1968)
Hodinky a film
Klasický noir thriller Sama Peckinpaha obsadil McQueena ako podmienečne prepusteného bankového lupiča „Doca“ McCoya spolu s Ali MacGraw ako jeho manželku Carol, ktorí hľadajú veľké skóre spolu s kúskom pomsty.
McQueenov šatník pre tento akčný film bol minimalistický a funkčný v celom rozsahu, ktorý sa hodil k postave, ktorá mala málo času. Jedným z jeho jediných ústupkov štýlu bola zlatá Gruen Precision, ktorú nosil počas bankovej lúpeže, ako vždy na pravom zápästí. Gruens sú inovatívne, štýlové hodinky a v porovnaní s ostatnými hodinkami na tomto zozname sa dajú kúpiť pomerne lacno. prečo? Môže to byť preto, že keď spoločnosť v 70. rokoch ukončila činnosť, všetky jej záznamy spred roku 1958 zmizli, takže bolo takmer nemožné ich datovať alebo oceniť.
Hodinky a film
The Towering Inferno (1974); Lovec (The Hunter, 1980)
Rovnako ako jeho dlhoročný rival Paul Newman, aj McQueen mal po ňom pomenovanú Rolexku, Explorer II. Napriek tomu v The Towering Inferno, trháku, kde sa konečne podelil o účtovanie s Newmanom, mal McQueen na sebe svoju osobnú ponorku. Hodinky videli veľa času na obrazovke, pretože veliteľ McQueenových hasičov vykonal veľa telefonátov zblízka.
The Submariner bol tiež na McQueenovom zápästí pri natáčaní The Hunter . Akčná komédia o starnúcom lovcovi odmien bude jeho posledným filmom.
V roku 2009 McQueen’s Submariner ref. 5512 by sa predal za viac ako 230 000 dolárov. Model 5512, ktorý sa datuje od polovice do konca 50. rokov, mal vždy väčšiu hodnotu ako neskorší model 5513, pretože bol certifikovaný oficiálnym švajčiarskym inštitútom pre testovanie chronometrov pre svoju presnosť a presnosť.
Napriek jeho afinite k jeho Rolex Submariner, žiadne iné hodinky nie sú tak často spojené s McQueenom ako Heuer Monaco 1133, čo je skratka „McQueen Monaco“. Steve McQueen sa bude vždy pamätať na jeho hodinky, čo je trochu ironické, pretože jeho vystúpenia na obrazovke sú tak nadčasové.