Hodinky ženevskej manufaktúry Patek Philippe patria medzi najlepšie na svete už viac ako 175 rokov.
Ako posledná nezávislá ženevská manufaktúra v rodinnom vlastníctve, Patek Philippe naďalej verne napĺňa vízie svojich zakladateľov, Antoina Norberta de Pateka a Adriena Philippa – „najlepšie a najkrajšie hodinky na svete“. Úspech Patek Philippe spočíva v pevnom zakorenení v tradícii, vynikajúcej remeselnej zručnosti a neustálej technickej inovácii.
Antoine Norbert de Patek a Adrien Philippe
Po vojne bol poľský dôstojník a šľachtic Antoine Norbert de Patek nútený opustiť svoju vlasť a požiadať o politický azyl vo Švajčiarsku. Tam sa stretol s poľským emigrantom a hodinárom Franciszkom Czapekom, s ktorým v roku 1839 založil hodinársku manufaktúru. Spočiatku vyrábali vreckové hodinky pre poľských emigrantov a vlastencov, no ich spolupráca trvala len krátko a cesty oboch mužov sa rozišli.
V roku 1845 sa Patek v Paríži stretol s talentovaným francúzskym hodinárom Jeanom Adrienom Philippom, ktorý sa neskôr stal jeho obchodným partnerom. Spoločnosť následne premenovali na Patek Philippe & Co. a od začiatku ju poháňala ambícia dosiahnuť absolútnu dokonalosť. Táto filozofia zostáva základom manufaktúry dodnes: každé hodinky musia spĺňať tie najvyššie štandardy kvality a neustále inovácie a jedinečný dizajn majú zabezpečiť technologický náskok pred konkurenciou.
Opakovač minút Patek Philippe Savonette
Patek Philippe sa rýchlo etabloval ako líder v hodinárskom priemysle. Adrien Philippe, pragmatický obchodník a vizionár, zohral kľúčovú úlohu pri modernizácii výrobných procesov. Zaviedol nové obrábacie stroje a prispel k industrializácii hodinárskeho remesla. Vďaka početným prezentáciám na prestížnych výstavách v Amerike a Rusku si spoločnosť získala solventnú klientelu po celom svete.
Medzi prvými významnými zákazníkmi bola anglická kráľovná Viktória, ktorá vlastnila zlaté vreckové hodinky s korunkovým náťahom – revolučnou technológiou tej doby. Patek Philippe si však obľúbili aj mnohí ďalší panovníci a aristokrati. Prvé náramkové hodinky manufaktúry boli vyrobené v roku 1868 pre uhorskú grófku Kocewiczovú, čím sa začala nová éra luxusného hodinárstva.
Opakovač minút Patek Philippe Savonette
Hodinky Patek Philippe Vintage Gentlemans Rectangular z roku 1922
Odborníci sa síce nezhodujú, ale je možné, že práve toto boli prvé hodinky v histórii hodinárstva. Aj po smrti Antoina de Pateka nepoľavil inovatívny duch Adriena Philippa. Jeho najväčším technickým úspechom bolo skonštruovanie mechanizmu s večným kalendárom v roku 1889. Tento prelomový systém automaticky zohľadňoval rôznu dĺžku mesiacov aj prestupné roky, takže jeho displej nebolo potrebné manuálne upravovať.
Po Philippovej smrti v roku 1894 prevzal vedenie spoločnosti jeho zať Joseph-Antoine Benassy-Philippe, ktorý ju na prelome storočí transformoval na Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie. S.A.. Koncom 19. storočia si manufaktúra užívala celosvetovú prestíž a patrila medzi najvýznamnejšie hodinárske domy na svete.
Inovácie od Patek Philippe
Adrien Philippe bol nielen brilantný vynálezca, ale aj vizionár. V roku 1845 navrhol moderný korunkový naťahovací mechanizmus pre mechanické hodinky – jeden z najrevolučnejších objavov v dejinách hodinárstva, ktorý dosiahol svoju finálnu podobu v roku 1861.
V tom istom roku zakladateľská dvojica Antoine Graf de Patek a Jean-Adrien Philippe dosiahla ďalší prelom – vynašli princíp minútovej repetície, mechanizmu, ktorý umožňoval hodinkám odbíjať čas na požiadanie. Len o dva roky neskôr predstavil Adrien Philippe napínaciu pružinu s voľným koncom upevneným na vodítku, čo sa neskôr ukázalo ako kľúčový krok vo vývoji automatických hodiniek.
Medzi rokmi 1845 a 1996 získala manufaktúra Patek Philippe viac ako 70 patentov. Medzi najvýznamnejšie patrí dvojitý chronograf, prvé náramkové hodinky s večným kalendárom (1925) a prvý náramkový chronograf (1927), čím si značka upevnila svoje miesto na čele hodinárskeho priemyslu.
Chronograf Patek Philippe Ref. 130
Patek Philippe Vintage vodotesný chronograf Ref. 1463R
Patek Philippe Vintage Perpetual Calendar Chronograf Ref. 1518 až 1950
Najkomplikovanejšie vreckové hodinky a náramkové hodinky na svete
Z ženevskej manufaktúry pochádzajú jedny z najkomplikovanejších vreckových a náramkových hodiniek, aké boli kedy vyrobené.
Patek Philippe Perpetual Calendar Moon Phase Chronograf-Rattrapante Ref. 5004J
Calatrava – vlajková loď ženevského hodinárskeho umenia
V roku 1930 predstavila manufaktúra Patek Philippe model Calatrava – klasické hodinky s nadčasovým dizajnom, ktoré sa stali ikonou značky. Názov Calatrava pochádza od najstaršieho španielskeho rytierskeho rádu Calatrava, katolíckych rytierov, ktorí ubránili rovnomenné mesto a kláštor pred arabskými dobyvateľmi, čím prispeli k zachovaniu európskej nezávislosti. Symbolom tohto rádu je ľaliový kríž, ktorý dnes zdobí korunku a zadnú stranu puzdra hodiniek Patek Philippe.
Hodinky Calatrava sú dodnes často napodobňované, no zostávajú neprekonané, a to najmä vďaka svojmu precíznemu mechanizmu. Ich dizajn čerpá inšpiráciu z jednoduchých foriem Bauhausu, pričom obsahuje prvky ako Clou de Paris dekor či široké leštené lunety. Séria Calatrava dnes zahŕňa množstvo exkluzívnych chronometrov, medzi ktorými vyniká ikonický model Calatrava No. 96.
Patek Philippe Calatrava Ref. 3919J
Patek Philippe Calatrava Ref. 3796P aus 1995
Patek Philippe „Henry Graves Supercomplication“ – najkomplikovanejšie hodinky na svete
V roku 1962 predstavila manufaktúra Patek Philippe prvé náramkové hodinky na svete s večným kalendárom a automatickým náťahom.
O štyri roky neskôr, v roku 1966, dizajnér Jean Daniel Rubeli navrhol model Ellipse, ktorý sa stal ikonou značky. Táto pánska hodinka sa vyznačuje oválnym tvarom, založeným na princípoch zlatého rezu, ktorý je považovaný za dokonalý pomer v umení a architektúre.
Patek Philippe Ellipse d’Or Ref. 3738
Patek Philippe Ellipse White Gold Ref. 3738G
Patek Phillipe Vintage Ellipse TV-Screen Automatic Ref. 36041
Model Ellipse d’Or sa vďaka svojmu jedinečnému dizajnu a nadčasovej elegancii zaradil medzi najpopulárnejšie hodinky Patek Philippe.
Patek Philippe Nautilus – klasika medzi športovými hodinkami
V roku 1976 predstavila prestížna ženevská manufaktúra Patek Philippe model hodiniek, ktorý dokonale vystihoval ducha sedemdesiatych rokov. Dizajn Nautilusu s automatickým strojčekom a oceľovým púzdrom vytvoril legendárny dizajnér Gérald Genta. O svojom diele povedal:
„V tom čase som predstavil nový štýl, ktorý bol charakterizovaný jemnými líniami.“
Športové hodinky s dizajnom lodných okien sa však spočiatku stretli s nepochopením. Dnes je Nautilus ikonou hodinárskeho dizajnu, ktorá si získala obľubu u mužov aj žien.
Patek Philippe Vintage Nautilus Patek Philippe Nautilus Chronograph Ref.
Ref. 3700 from 1978 5980 from 2014
Patek Philippe Nautilus Power Reserve Patek Philippe Nautilus Ref. 3800 from
Patek Philippe Nautilus Ref. 5711 Patek Philippe Nautilus Ref. 5712R
Patek Philippe Calibre 240
V roku 1977 výskumné oddelenie ženevskej manufaktúry ohromilo svoje publikum s Calibre 240, najplochejším automatickým strojčekom, ktorý mal iba 2,40 mm na výšku. Tento prielomový strojček sa stal jedným z najvýznamnejších úspechov v hodinárstve a dodnes je symbolom technickej dokonalosti a presnosti.
Patek Philippe Perpetual Calendar Ref. 3940

Patek Philippe Kaliber 89
Pri príležitosti 150. výročia manufaktúry bol v roku 1989 predstavený legendárny Calibre 89, ktorý vznikal počas deviatich rokov vývoja. Tento vreckový hodinový stroj je považovaný za superlatív medzi hodinkami, s 33 komplikáciami a 1728 komponentami. Obsahuje minútovú opakovaciu s veľkým a malým mechanizmom zvonenia, budíkom, tourbillon, večným kalendárom a chronografom.
Patek Philippe Aquanaut
V roku 1997 sa objavil model Patek Philippe Aquanaut, ktorý vychádza z úspešného modelu Nautilus. Model Reference 5167 je vybavený čiernym ciferníkom, ktorý je pokrytý líniami pripomínajúcimi glóbus. Pánska séria Aquanaut je vodotesná až do hĺbky 120 m. Zvýraznené číslice, ktoré sú vybavené luminiscenčnými prvkami, robia z Aquanaut ideálny potápačský model.
Twenty 4 Star & Caliber 2000
V roku 1999 boli uvedené na trh prvé oceľové hodinky posiate diamantmi – Twenty 4, nasledované jednými z troch najkomplikovanejších vreckových hodiniek na svete, Star Caliber 2000 v roku 2000.
Sky Moon Tourbillon Ref. 5002
V roku 2002 tradičná firma zo Ženevy predstavila model Sky Moon Tourbillon Ref. 5002, jedny z najdrahších hodiniek na svete (platinová verzia stojí približne 800 000 eur). Obsahuje tourbillon, večný kalendár s zobrazením veku mesiaca (počet dní od poslednej splnu), prestupné roky, deň v týždni, mesiac a dátum. Ide zároveň o prvé „Doubleface“ hodinky od Patek Philippe. Na zadnej strane sa nachádza hviezdna mapa severnej pologule pod zafírovým kryštálom. Kvôli extrémnej náročnosti výroby sa každý rok vyrobia len dva kusy Sky Moon Tourbillon.
„10 Jours“ Tourbillon
Pánske hodinky v štýle Art Deco, ktoré sú zároveň prvým mechanickým strojčekom vybaveným 10-dňovou rezervou chodu, boli uvedené na trh v roku 2003.
Patek Philippe Gondolo Ref. 5100J
Patek Philippe Perpetual Chronograph Ref. 5270
Presne 70 rokov po vydaní slávnej Referencie 1518, Patek Philippe predstavil Referenciu 5270G-001 na výstave „Basel World 2011“. Písmeno G označuje šedé alebo biele zlato a -001 označuje variant číselníka. Zatiaľ čo staršie referencie ešte obsahovali strojčeky Lemania a Valjoux, Referencia 5270 sa úplne spolieha na vlastný manufaktúrny strojček. Chronografový strojček CH 29-535 PS Q sa skladá z 456 dielov a má rezervu chodu 65 hodín.
Patek Philippe Perpetual Calendar Moon Phase Chronograph Ref. 5270G
Hodinky Patek Philippe – Peňažné investície s trvalou hodnotou
Medzitým rodina Sternovcov vedie, už v štvrtej generácii, jednu z mála nezávislých hodinárskych spoločností, ktorá pokračuje pod menom Patek Philippe. V súčasnosti je generálnym riaditeľom hodinárstva Thierry Stern, ktorý v roku 2009 nahradil svojho otca Philippea Sterna. Rodinná spoločnosť je jedinou manufaktúrou, ktorej celá produkcia mechanických strojčekov získala pečať Ženevského označenia (Poinçon de Genève). Pod vedením Charlesa a Jeana Sterna bolo rozhodnuté vyvinúť vlastné ebauches, čím sa posilnila nezávislosť Patek Philippe. Až do roku 1932 tikali v hodinách tejto spoločnosti obnovené ebauches od Victorin Piguet alebo Jaeger LeCoultre.
Na aukciách veľkých aukčných domov, ako sú Christie’s, Bonhams alebo Sotheby’s, klasiky tradičnej spoločnosti, ktoré sú viditeľné na slávnom kríži Calatrava na korunke, pravidelne dosahujú závratné ceny. Luxusné hodinky Patek Philippe sa dnes kupujú nielen ako spotrebný tovar, ale aj ako investície s hodnotou. Medzi preslávenými nositeľmi Patek Philippe sú mená významných osobností ako bývalý prezident Francúzska Nicolas Sarkozy, miliardár George Soros, Eric Clapton a hudobná legenda Sir Paul McCartney. Medzi 20 najdrahších pánskych hodiniek, ktoré boli kedy predané na aukciách, patria výhradne hodinky od manufaktúry Patek Philippe.
Najzaujímavejšie modely
Patek Philippe Vintage Patek Philippe Vintage Patek Philippe Vintage
Patek Philippe Perpetual Patek Philippe Perpetual Patek Philippe Annual
Patek Philippe Perpetual Patek Philippe Worldtimer Patek Philippe Worldtimer