Aj keď mnohí lídri nepatria k fanúšikom kina a filmov domnievam sa, že filmy môžu vylepšiť naše myslenie o leadershipe. V tomto článku nájdete prehľad vybraných filmov, ktoré ilustrujú naše úvahy, poznatky o leadershipe v konkrétnom konaní – akcii.

Sledovaním vodcovstva v akcii sa môžeme všetci veľa naučiť a teda stať sa lepšími lídrami. Zároveň môžu byť pre nás dobrým zdrojom inšpirácie o princípoch leadershipu a taktiež doplnkom pri jeho trénovaní. Zároveň si myslím, že niekedy film nás môže naučiť o mnoho viac ako desiatky kníh. Pretože sa vám asi tiež už mnohokrát stalo, že po zhliadnutí filmu „všetko to videné a prežité“ malo na vás veľký vplyv a premýšľali ste o príbehu, myšlienkach určitý čas. Toto sa neudeje v takom rozsahu pri čítaní kníh na tému leadreshipu a businessu.

KÝM TEÓRIE A KONCEPTY PRECHÁDZAJÚ NAŠIMI HLAVAMI, PRÍBEHY ROZPRÁVAJÚ K NAŠIM SRDCIAM. VŠETCI ROZUMIEME TEÓRIÁM, ALE PREŽÍVAME PRÍBEHY.

Účinok knihy alebo článku (čistý text) nikdy nebude taký ako keď si pozrieme film. Vysvetlenie je prosté. Kým teórie a koncepty prechádzajú našimi hlavami, príbehy rozprávajú k našim srdciam. Všetci rozumieme teóriám, ale prežívame príbehy.

Alexander Veľký (Alexander)

Veľkolepá historická sága mapuje život i legendu jednej z najvýraznejších postáv svetovej histórie, odvážneho a neúprosného dobyvateľa, Alexandra Veľkého, ktorý vo veku 32 rokov vytvoril najväčšie impérium všetých dôb.

Prečo by ste mali vidieť 

Film je skvelým stvárnením životného príbehu a vodcovstva Alexandra Veľkého, nájdete tu mnoho lekcií o vedení ľudí.

Apollo 13 (Apollo 13)

Najúspešnějšia neúspešná akcia v dejinách americkej astronautiky – Apollo 13.

Prečo by ste mali vidieť 

Bola to úspešná demonštrácia leadershipu v kríze, s tímovou spoluprácou medzi centrálou v Houston-e a posádkou kozmickej lode – bojovým poľom. Nájdete tu mnoho skvelých lekcií, napríklad:

  • Silný líder definuje premenné. Napriek všetkým negatívnym diskusiám, líder definuje misiu. „Zlyhanie nie je voľba.“
  • Silný líder rešpektuje názor špecialistov. „Z mojej pozície, to je jediná odpoveď. A bez energie, posádka nemá nič.“
  • Kreativita je definovaná obmedzeniami. Dodatočný CO2 konvertor „musíme urobiť z týchto častí.“ Kus zariadenia zachraňujúci život bol vytvorený z toho, čo na kozmickej lodi mali.
  • Myslíme medzitým, keď konáme. Nebola to situácia, kde bolo „Konanie, konanie, konanie.“ Bolo to „ak urobíme toto, nastane nasledujúca vec a ľudia zomrú.“

Forrest Gump

Hrdinom filmu je prosťáček Forrest Gump, typický obyčajný muž, ktorý od detstva robil, čo sa mu povedalo.

Prečo by ste mali vidieť

  • Viesť spôsobom, že zostanete verní sebe. Možno si kladiete otázku, čo má spoločné s leadershipom tento film? Ale má, pretože vodcovstvo je o vplyve. Cez svoj životný príbeh, hoci viac nevedome, Forrest sa dotkol mnohých životov iba jednoducho tým, že bol úprimný a verný k sebe samému. Vzhľadom na svoj duševný stav, Forrest odkrýva svoje skutočné a nefalšované JA prostredníctvom svojho životného príbehu. Dlhodobo môžeme ovplyvniť ľudí len tým, že budeme takí akí naozaj sme. To je najdôležitejšia lekcia leadershipu, ktorú nás učí Forrest Gump.
  • Prerozprávaný príbehu hovorí k srdcu. Nezáleží na tom ako veľmi sa snažíte kázať alebo hlásať svoje sny, pretože jednoduchý príbeh môže získať toto miesto oveľa rýchlejšie. Film artikuluje príklad ako môže prostý človek hlboko ovplyvniť druhých. T.j. zdielaním jednoduchého príbehu, namiesto toho aby hovoril ľuďom „nasledujte svoje sny.“

Invictus

Pohľad do života bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu (Morgan Freeman) v priebehu jeho prvého prezidentského obdobia.

Prečo by ste mali vidieť

Je to jedna z najlepších prípadových štúdií na tému, ako transformatívny líder praktizuje svoje remeslo. Film vykresľuje Mandelovo geniálne vodcovstvo, z ktorého si môžeme vziať napríklad tieto lekcie:

  • Prejavovať zdvorilosť a láskavosť. Prvé ráno, už ako prezident v novom úrade, Mandela pomaly prechádzal okolo štábu prezidentských úradníkov, udržiavajúc očný kontakt, usmievajúc sa a hovoriac, „Dobré ráno,“ každému koho míňal. Vrátane belochov predchádzajúceho prezidenta, ktorí si balili krabice, očakávajúc, že by mali byť neskôr prepustení.
  • Budovať tím pre budúcnosť. Mandela šokoval ako svojich priaznivcov tak i pochybovačov vytvorením personálneho štábu z oboch strán, černochov i belochov. Takto bola jeho osobná ochranka rozšírená tak, že bola zastúpená černochmi i belochmi, ktorí boli predtým v čase apartheidu proti nemu. Mandela chcel zjednotenú krajinu a pochopil, že jeho vlastný tím musel odrážať tento cieľ.
  • Podporovať vaše priority so smelými cieľmi. Mandela mal dve okamžité priority ako prezident – zmierenie medzi černochmi a belochmi a vytvorenie ekonomickej bázy krajiny. Chytil sa cieľa – víťazstvo v majstrovstvách sveta – ako prostriedku na podporu zmierenia. Na ekonomickej fronte, film zachýtava Mandelu ako strávil veľa svojho času na cestách po celom svete a povzbudzuje ostatné krajiny, aby investovali v Južnej Afrike.
  • Viditeľne podporovať ciele. Mandelov tím sa ubezpečil, že jeho stretnutia so svetovými lídrami ohľadom investovania v jeho krajine boli pokryté médiami. Bol vytrvalý a odvážny zúčastňovaním sa ragbyových zápasov na štadióne naplneného desiatkami tisíc ľudí, ktorí boli nepriateľskí k nemu osobne a na to, čo reprezentoval.
  • Využiť účinok. Mandela chápal, ako spojiť silu jeho úradu s osobnou pokorou, aby vytvoril spojenia, ktoré silne motivovali ľudí. Aby presvedčil kapitána, Francois-a Pinnear-a, ktorého rugbyový tím hral dôležitú úlohu v budúcnosti krajiny, pozval ho na čaj do prezidentského úradu a bezprostredne s ním viedol voľnú debatu o športe. V jednej scéne vo filme, Mandela sa pýta na mená hráčov tímu Springbok. O pár scén neskôr, keď prezidentský vrtuľník pristál na tréningovom poli, Mandela pristúpi ku každému hráčovi, potrasie im ruku, reaguje na nich podľa mena a praje im úspech. Kombinácia využitia účinku jeho úradu a prejavenia osobnej láskavosti motivovalo ľudí urobiť úžasné veci pre nich samých a ich krajine.

Kráľovstvo nebeské (Kingdom of Heaven)

Režisér Ridley Scott vo filme Kráľovstvo nebeské rozpráva o krížovej výprave očami mladého rytiera Baliana, ktorý odchádza na kraj známeho sveta bojovať za svoj ideál.

Prečo by ste mali vidieť

Určite stojí za zamyslenie:

  • Prijatie cesty. Ukazuje ľuďom ako ich životy môžu byť zmenené z priemernosti k veľkosti, ak sa rozhodnú vydať na cestu. Balian prichádza zo svojho starého života kováča ako beznádejný vrah, ktorý stratil svoju ženu, aby sa nakoniec stal veľkým mužom integrity, princípu na obranu veľkého mesta Jeruzalema.
  • Otcovstvo a mentoring. Tento film tiež ukazuje význam otcovstva a mentoringu, a ako v našom živote osobnosť otca môže nás iniciovať a viesť, aby sme sa stali ešte viac skvelými ľuďmi vo veci charakteru a princípov.
  • Stáť na strane pravdy. Vo svetle lákavej ponuky stať sa kráľom Jeruzalema, zabitím skorumpovaného rytiera – generála, Balian stojí na strane pravdy, „Kráľovstvo nebeské je buď kráľovstvo svedomia alebo to nie je nič.“

K-19: Stroj na smrť (K19 Widow Maker)

Dramatický príbeh na motívy skutočných udalostí. Rok 1961, Severnej atlantik. Prvá sovietska jadrová ponorka s označením K-19 sa vydala na svoju prvú ostrú plavbu.

Prečo by ste mali vidieť

  • V roku 1961, v dobe kedy svet stál každý deň na pokraji jadrovej vojny, keď obe krajiny (USA a ZSSR) súperili v tom kto dokáže vyrobiť viac jadrových zbraní, sa odohráva príbeh o odvahe, cti, poslušnosti a zodpovednosti.
  • V roliach ruských námorných dôstojníkov jadrovej ponorky môžete vidieť Harrisona Forda (Alexej Vostrikov) a Liama Neesona (Michail Polenin), ktorí predstavujú dva rôzne protipóly a vodcovské štýly – autoritatívnydemokratický. Autoritatívny a tvrdý prístup Vostrikova zaznieva už v jeho úvodnom prejave k posádke: „Je to najlepšia ponorka na svete. Vám bola udelená pocta byť jej posádkou a mne zasa pocta byť jej kapitánom. Bezo mňa nie ste nič. Bez vás nie som nič ja.“

Master & Commander: Odvrátená strana sveta (Master & Commander)

Námorný kapitán Jack Aubrey sa stáva prvýkrát veliteľom lode, ktorá mieri do oceánu, priamo do jednej z námorných bitiek proti Napoleonovým lodiam.

Je to jeden z najlepších filmov na leadership á la Nelson a vôbec. Kapitán Jack Aubrey nám poskytuje niektoré excelentné príklady vodcovstva „na pracovnom mieste našich organizácií“ – napriek tomu, že sa nachádza na palube vojnovej lode na začiatku 19. storočia. Každý snímok filmu Master and Commander je manifestáciou leadershipu, prejavujúcim sa v sile, rešpekte a disciplíne. Okrem iného nám poskytuje:

  • Jasný cieľ. Jack má jediné zameranie zmýšľania – na svoj cieľ. Všetky jeho rozhodnutia sú nasmerované na tento cieľ jeho „podniku“ a jeho plány sú rozvíjané pamätaním na tento cieľ. Toto je základná charakteristika leadershipu. Jack prispôsobuje svoje plány na dosiahnutie svojho cieľa, a prijíma nové a inovatívne prístupy k jeho dosiahnutiu.
  • Zdielanie leadershipu. Jack dáva menej skúseným dôstojníkom šancu viesť úlohy, oddiely a oblasti. V prípade nutnosti tieto úlohy sú na úrovni vyššej ako tá, ktorá by bola normálne očakávaná vzhľadom na hodnosť dôstojníka.
  • Udržovanie prehľadu. Hoci je úplne doma v detailoch každej úlohy, a je odborníkom v námorníctve, delostreľbe, apod., Jack sa drží v pozícii, kde si môže udržať prehľad. Uisťuje sa, že tí – s určitou zodpovednosťou – ho neustále informujú.
  • Cirkulácia – neustály pohyb. Pravidelne sa pohybuje v okolí, ktoré kontroluje. Jack si udržiava permanentnú dobrú informovanosť a využíva svoj čas v každej oblasti k pochvale a povzbudzovaniu svojej posádky.
  • Budovanie tímového ducha. Jack prináša svojich dôstojníkov do formálnych a spoločenských udalostí. Zdieľa svoje cieľe spolu s nimi, vysvetluje svoje úvahy a rozhodnutia a získava ich podporu. A baví sa bez toho, aby šiel tak ďaleko, že stratí kontrolu a rešpekt.
  • Kapitán Jack Aubrey preukazuje mnoho ďaľších veľmi dôležitých atribútov vynikajúceho vodcovstva, ako napríklad rozhodnosť a energickosť, štandardy, tréning & koučing druhých, preberanie riadenia, hrdosť, zdieľanie svojho myslenia, oslava úspechu a inšpirácia druhých, apod.

Posledná pevnosť (The Last Castle)

Do väzenia privezú nového trestanca, bývalého trojhviezdičkového generála Eugena Irwina (Robert Redford), ktorý je uznávanou osobnosťou.

Prečo by ste mali vidieť

Posledná pevnosť je príbeh o leadershipe, ktorý prezentuje internú štrukúru organizácie a taktiež paralelu medzi dvomi vodcovskými štýlmi: trojhviezdičkového generála Irwina a šéfa väznice Wintera. Vodcovský štýl dvoch jednotlivcov bude mať dôsledky na ľudí, ktorých vedú a na finále konfliktu. U generála Irwina uvidíte:

  • Tradičné silné vodcovské vlastnosti, ako sú rešpekt a integrita.
  • Charizma lídra  a jeho strategické myslenie.
  • Súdržnosť jeho skupiny.

Posledný samuraj (The Last Samurai)

Japonsko – rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie.

Prečo by ste mali vidieť

Poskytuje lekcie ako sú:

  • Vernosť, česť, odvaha, povinnosť a sebaobeta. Filmový príbeh je manifestáciou práve týchto kľúčových cností, ktoré tvoria „Bushido“ znamenajúci „Cestu bojovníka“, ktorá reprezentuje japonský kódex správania.
  • Rozvoj a zmena. Kapitán Nathan Algren prijíma myslenie, spôsob života samurajov a postupne sa mení jeho arogantný postoj k životu smerom k cenným hodnotám ako sú napríklad loajalita, rešpekt, apod.

Schindlerov zoznam (Schindler’s List)

Je koniec roka 1939 a do Krakova prichádza Oskar Schindler (Liam Neeson), člen nacistickej strany a neúspešný priemyselník, ktorý si robí zálusk na rýchle zbohatnutie v podobe továrne na smaltovaný riad.

Prečo by ste mali vidieť

Film predstavuje variácie etických vodcov od Aman-a Goeth-o, ktorý stelesňuje čisté zlo po Itzhak-a Stern-a, ktorý je poctivý ľudomil. Medzi tieto dva extrémy je zasadený Oskar Schindler. On je príkladom evolučného prechodu od neetického vojnového zbohatlíka k sebaobetujúcemu lídrovi. Z popola hrôzy holokaustu Schindler povstal nakoniec ako etický vodca, ktorý zachránil vyše tisícky Židov.

Statočné srdce (Braveheart) 

Film je inšpirovaný skutočnou historickou postavou Williama Wallace, ktorý sa v 13.storočí postavil do čela odporu proti anglickému kráľovi Eduardovi I.

Prečo by ste mali vidieť

Je to klasický film v úplnom podaní Mela Gibsona, ktorý demonštruje charizmatické vodcovstvo a že:

  • Bojovať o svoju slobodu za každú cenu.
  • Nikdy neustupovať zo svojich hodnôt.
  • Každý človek nakoniec zomrie, ale nie každý bude žiť.

Údolie tieňov (We Were Soldiers)

V nedeľu 14. novembra 1965 sa vo vietnamskom údolí Ia Drang prvýkrát stretli Američania s nepriateľmi z komunistického severného Vietnamu.

Prečo by ste mali vidieť

  • V Údolí tieňov je príbeh o odvahe, súdržnosti, integrite skupiny vojakov. Hoci ide o vojnový príbeh, lekcie nie sú o vojne, ale o vodcovstve a poslušnom nasledovaní, o zdielaných hodnotách.
  • Inšpirujúci príbeh plukovníka Harold Hal-a“ Moore-a, veliteľa prvej jednotky vo Vietname, doprevádzanej intenzívnym použitím vrtuľníkov na prepravu a vzdušnou podporou. Moore a jeho prápor bol odvelený do situácie, ktorá sa ukázala pascou zo strany Viet Cong-u.
  • Moore vytvoril vynikajúci tím, a viedol ho vlastným príkladom, sľúbujúc im, že prvý vkročí na bojové pole a posledný odíde preč. Film je ukážkou mnohých príkladov ako lídri budujú dôveru a loajalitu svojich nasledovníkov.

Zachraňte vojaka Ryana (Saving Private Ryan)

Druhá svetová vojna bola rozhodujúcou udalosťou 20. storočia a pre Ameriku sa stala určujúcim dejinným zvratom.

Prečo by ste mali vidieť

Je to skvelý film, ktorý nás učí:

  • Heroizmus a obetovanie. Je to dojímavý príbeh o mužoch, ktorí dali svoje životy pre misiu. Môžeme sa naučiť veľmi veľa o obetovaní našich vlastných životov pre druhých.
  • Film tiež ukazuje hodnotu bratstva.

Výber uvedených filmov nie je a nebude úplný, môže byť čiastočne intuitívny a subjektívny. Cieľom je poskytnúť niekoľko príkladov, ktoré môžu byť užitočné pri vzdelávaní na tému leadership (Poznámka. Slová „leadership“, „vodvcovstvo“ a „vedenie“ používame v tomto článku ako rôzne slová s tým istým významom).

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here