Koronavírus. Slovo, ktoré dnes veľmi často počujeme a čítame patrí k najskloňovanejším v celej našej spoločnosti. Koronavírus zasiahol nielen naše krajiny, ale celý svet. Väčšina z nás teraz sleduje a hľadá všetky dôležité epidemiologické informácie o COVID-19. Pre koronavírus sa zdá, že svet je hore nohami. A nie je jasné, ako dlho to všetko bude ešte trvať.
Ak sa nám táto situácia javí ako niečo nepoznané – tak áno tak to v skutočnosti naozaj je. Naše generácie nikdy neboli konfrontované s takou pandémiou a jej rozsiahlymi účinkami na naše životy, ekonomiku, financie a i investície. Svet nikdy predtým nezažil takúto udalosť. Novú pandémiu, ktorú sprevádzajú drastické odstavenia celej ekonomiky a agresívne obmedzenia miliónov ľudí na ich domovy. Ani matematické nástroje štatistickej analýzy a nové technológie, ktoré sú v súčasnosti tak silné, nedokážu primerane posúdiť, čo svet v realite prežíva.
Neexistujú žiadne skúsenosti s finančnými trhmi, ktoré by boli úplne analogické. A preto si mnohí z nás kladieme otázku, „Čo máme teraz a/alebo zajtra urobiť?“ Ponúkame možné odpovede na tieto a podobné otázky v optike financií a investícií.
Koniec januára je začiatkom môjho osobného príbehu na pozadí koronavírovej epochy. 7. februára som sa ocitol na JIS-ke v nemocnici so silným obojstranným zápalom pľúc. Začalo to zvýšenou teplotou, zostal som doma a po pár dňoch vyhľadal lekárka. Lekársku diagnózu potvrdil röntgen a ďalšie vyšetrenia (mal som chrípkový vírus typu A, na COVID-19 som nebol testovaný, situácia ohľadom testovania na koronavírus bola v počiatkoch a preto niektoré otázky, týkajúce sa načasovania mojej choroby, podobnosti s koronavírusom, agresivita priebehu, apod., asi zostanú nezodpovedané …? …). A potom to všetko šlo veľmi rýchlo.
V čase keď som prišiel na JIS-ku som lapal po dychu a bez umelého kyslíka som už nedokázal dýchať. Po troch dňoch ma z JIS-ky presunuli na ARO a bol som uvedený do umelého spánku. Môj boj o život sa týmto začal, v spánku som zotrval vyše 3 týždne, v 4.-tom týždni – po utlmení zápalov, zničení vírusu, komplikácii s nemocničnými baktériami, atď. – ma lekári začali prebúdzať. Po vyše 5.-tich týždňoch v nemocnici ma prepustili domov a začala v mojom živote ďalšia fáza – rekonvalescencia – návrat do normálneho života. Počas niekoľko týždňového spánku mi ochablo svalstvo, t.j. teraz sa učím chodiť, získavam opäť svaly, fyzickú kondíciu, apod.
Asi sa zhodneme na tom, že naša životná cesta sa môže zmeniť. Môj príbeh dokazuje, že zmena sa niekedy môže udiať z hodiny na hodinu, nečakane. Krízy, ako je napríklad súčasná pandémia, menia naše životy ich základoch. Je normálne, že ciele, ktoré sme si kedysi zvolili ako dôležité, nám v takýchto situáciách alebo postupom času prídu ako zbytočnosť. Nič nie je dané navždy a s obľubou hovorím, „život nie je betón.“ A niekedy v živote musíme zažiť na vlastnej koži veci, aby sme sa stali silnejšou verziou seba samého.
Ako koronavírus a moja osobná skúsenosť ovplyvnili moje investovanie a stratégiu? Čo som robil pred a robím počas tejto krízy?
Našťastie väčšina dobrých a základných usmernení pre naše financie a investície, ktoré by sme mali dodržiavať teraz v čase koronavírusu sú tie isté ako tie v „normálnom čase“. Áno, povaha tohto obdobia pandémie je nová a zásadne iná. Avšak z hľadiska investovania a financií sa to, čo by sme urobili počas akejkoľvek ekonomickej neistoty, dá dobre uplatniť. Tu je niekoľko konkrétnych vecí, na ktoré treba pamätať. Čo by sme mali ako investori robiť? Keď nastane panika na finančných trhoch, keď trhy sú vysoko volatilné.
Prvou radou je nikdy nekapitulovať! Mať plán a neprepadať panike. Panika môže mať mnoho podôb súčasne. Ak ide o naše peniaze investori častokrát spanikária a nerozvážne predávajú investície. Alebo rovnako začnú s nákupom investícií. Alebo míňajú kopec peňazí na zásoby potravín či domáceho tovaru. Skrátka, my ľudia keď podľahneme panike obvykle začneme ignorovať financie, investície a bežne zaužívané pravidlá. A dúfame, že to všetko vyjde.
Panika však zriedkavo funguje dobre ako stratégia. Bez ohľadu na to, či je táto stratégia úmyselná alebo neúmyselná. Áno, momentálne žijeme veľmi náročné obdobie. Avšak predtým, ako začneme robiť nejaké veľké rozhodnutie (vyššia hodnota investície), nezabudnime „trochu ustúpiť, urobiť krok späť a zhlboka sa nadýchnuť“ a uistime sa, že ich nevyrábame v panickom režime.
Druhou radou by mohlo byť – využime zlú situáciu vo svoj prospech. Keď je panika na finančných trhoch, často dochádza k prehnanej reakcii. To môže vytvoriť príležitosť pre investorov, ktorí sa zameriavajú na dlhodobé investovanie. V čase písania tohto článku (v strede apríla) sú akciové indexy oproti začiatku roka v dvojciferných stratách: S&P 500 je okolo -15%, EuroStoxx 50 -23% a Nikkei 225 -18%. Trhy po prudkom páde začali rásť. Na väčšie investovanie je pravdepodobne ešte príliš skoro, ale zotrvať pri sporení a teda priemerovaní nákladov (dollar-cost averaging) sa ukazuje byť dobrou investičnou radou.
Nemusíme byť géniovia. Investujme jednoducho. Zjednodušme si to napríklad prostredníctvom indexových ETF. Aj naďalej sporím do fondov počas pandémie a turbulencií na finačných trhoch. Navyše som ešte otvoril ďalšie sporenie do akciového indexového fondu.
A aké sú súčasné predpovede pre akciový trh v období koronavírusu? Asi z dlhodobého hľadiska môžeme byť opatrne pozitívny, pokiaľ ide o trh, obavy sú skôr zamerané na to ako dlho to bude trvať. Momentálne je isté jedno: epidémia sa v nasledujúcich týždňoch v krajinách – hovoríme o veľkých ekonomikách a hlavných finančných trhoch ako sú Spojené štáty, Veľká Británia, Nemecko, apod. – ešte zhorší.
Ale to, že kam smeruje akciový trh, je stále veľká neznáma. Bolo by príliš skoro predpokladať, že trh už so svojím prudkým poklesom započítal všetky prognózy epidemiológov týkajúce sa systému Covid-19. Vplyv pandémie na ceny aktív na finančných trhov (napríklad akcií) môžeme vnímať ako sériu emocionálnych reakcií na jedinečné udalosti. Investori dnes obchodujú s mobilnými telefónmi na „gauči v obývacej izbe“ s televíznymi správami o pandémii. V nasledujúcich týždňoch tieto správy budú ďalej rozšírené o presnejšie ekonomické dopady a prognózy, čo sa asi premietne do cien.
Čo teda by sme mali urobiť s našim portfóliom, resp. rizikovými aktívami? Z psychologického hľadiska môže byť dobré dodržiavať určité pravidlo, pokiaľ to neodporuje zdravému rozumu. Populárne investičné pravidlo, aby náš podiel akcií bol maximálne vo výške 100 mínus vek (napríklad pre mňa to znamená, 100 – 51 = max. 49% podiel v akciách), má určité výhody. Núti starších ľudí, aby podstupovali menšie riziká, napriek tomu ich povzbudzuje k tomu, aby podnikli obmedzené kroky v čase poklesov trhu, a nakupovali len toľko, aby obnovili stav akcií po poklese trhu.
V turbulentných časoch dramatických pádov na finančných trhoch, ak podnikneme nejaké kroky, môžeme sa cítiť lepšie. Ak to tak nie je, potom musíme skúsiť niečo iné, čo na nás funguje. Bohužiaľ neexistuje čisto vedecký spôsob, ako predpovedať obraty na akciovom trhu vzhľadom na druh zmien, ktoré momentálne v odbobí koronavírusu vidíme. Tieto zmeny musíme len prijať.
Prirodzene, ak premýšľame nad väčšími investíciami, tak sa pýtame, či dnes je trh lacný alebo je stále ešte drahý? Americký ekonóm Robert J. Shiller hovorí, “ ceny nie sú také vysoké, ako boli pred mesiacmi.“ A potom ďalej argumentuje, „Zoberme si cyklicky upravený P/E pomer ceny k zisku (C.A.P.E., skutočná cena akcií vydelená 10-ročným priemerom ziskov, nazývaná aj Shillerov P / E) k 31. januáru 2020. Hodnota bola vysoká.
Iba v dvoch predchádzajúcich obdobiach bola prekročená: v roku 1929 v čase vrcholu, tesne pred pádom trhov, keď hodnota bola 33, a v roku 2000, tesne pred 50% poklesom akciového trhu, keď tento pomer bol 44. Teraz C.A.P.E. je 23; pre porovnanie historický priemer od roku 1881 má hodnotu 17. Z tohto pohľadu sa zdá, že trh je síce drahý, ale nie príliš. Keď C.A.P.E. je na takejto úrovni, má tendenciu v priebehu nasledujúcich 10 rokov vykazovať mierne pozitívne výnosy.“
Podľa tohto Shillerovho vyjadrenia máme na nasledujúce desaťročie optimistické vyhliadky. Konzervatívne predpovede epidemiológov hovoria, že súčasná pandémia skončí o niekoľko rokov. Dovtedy môžeme mať očkovaciu látku a účinnú liečbu tohto ochorenia. Avšak niektorí ekonómovia sa obávajú, že súčasná úzkostná situácia môže zostať v kolektívnej pamäti celé desaťročia, rovnako ako bol krach akciového trhu z roku 1929. To by mohlo viesť k tomu, že ľudia budú viac averznejší voči riziku, čo by mohlo viesť k nižším oceneniam na akciovom trhu.
Z praktického hľadiska odpoveď a teda investičná rada by mohla byť nasledovná: pozrime sa na celé naše portfólio a uistime sa, že rizikové aktíva (ako sú akcie) sú v takom pomere k celkovému portfóliu, že ďalšie prípadné straty (riziko) sú ešte pre nás únosné. Ak áno, tak – keďže s najväčšou pravdepodobnosťou sa v nadchádzajúcich rokoch bude akciovým trhom dariť mierne dobre, aj keď existuje riziko, že budeme musieť byť veľmi trpezliví – naše vyhliadky na pozitívne výnosy sú dobré. V opačnom prípade by sme sa príliš nemali snažiť o investície na akciovom trhu, t.j. toto nie je pre nás téma a investujme do bezpečnejších aktív.
Po mesiaci umelého spánku som sa po prebudil do iného sveta. Pochopil som, že koronavírus zasiahol naše životy, prvé opatrenia vlády boli už zrealizované. Keď som sa zorientoval v čase a priestore, urobil som to, čo som robil dovtedy vždy. Prehodnotil som nielen investičné portfólio, ale aj rodinný rozpočet. Vždy je dobré ho skontrolovať a znížiť zbytočné náklady. Práve teraz by to mohlo byť obzvlášť rozumné. Keďže nevieme, ako dlho alebo ako dlho vydrží kríza okolo pandémie, zníženie výdavkov a/alebo ich natiahnutie v čase je dobrá voľba. Kontrolu rozpočtu, účtov, investícií, apod. robím vždy a pravidelne, 2-4 krát mesačne. V krízach obvykle naše príjmy idú nadol, v mojom prípade to je z dôvodu dlhodobej PN.
Malo by patriť k našej „osobnej finančnej hygiene“ mať po ruke vždy istú hotovosť (peniaze k dispozícii, na bežných alebo sporiacich účtoch). Pre prípad núdze. Mali by sme mať k dispozícii „núdzový fond“, ktorý nám poskytuje dostatok hotovosti na pokrytie životných nákladov na obdobie pár mesiacov. V tomto období platí, že hotovosť je kráľ. Buďme inteligentní, obozretní aj v tejto oblasti pôžičiek a úverov. Využime efektívne súčasné zdroje namiesto nových dlhov.
Nepochybne by sme tento zoznam investičných rád mohli ďalej rozširovať. Mojou ambíciou bolo zachytiť prvotné myšlienky, ktoré ma sprevádzali v prvých týždňoch obdobia koronavírusu v oblasti investícií. Netušíme a nikdy nevieme čo nás čaká zajtra a v neskoršej budúcnosti.
Koronavírus je strašný nepriateľ. Môže nám zmeniť život zo dňa na deň. Nesporne je teraz každá dobrá investičná rada veľmi cenná. Veď ide o naše úspory, peniaze, ktoré sme získavali mnoho rokov. Dnes v čase pandémie (narozdiel od ekonomických kríz v rokoch 1929, 2007-09, … ) musíme toto úsilie vyvážiť našou starostlivosťou o naše zdravie. Pokiaľ ide o ekonomiku a finančné trhy, som mierny optimista.
Domnievam sa, že ľudia, investori, firmy a ďalší hráči to napokon zvládnu. Verím v inteligenciu a schopnosti ľudí. V tejto chvíli by som si robil väčšie starosti s ochranou rodiny pred koronavírusom. Úprimne, držím nám všetkým palce!
Pozn. Článok bol publikovaný v 04/2020 v časopise Fondshop.