Je možné dlhodobo zarobiť peniaze hazardom?

Každý človek vraj má tri životy: verejný, súkromý a tajný. Tajný život Dana Mahownyho, usporiadaného a skromného úradníka jednej torontskej banky, vyšiel najavo začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia, keď bol zatknutý a obvinený z defraudácie. Celú dobu jeho profesionálnej kariéry nikto nemal najmenšie podozrenie. Jeho pozícia v banke bola natoľko pevná, jeho správanie tak bezúhonné, že len pomyslenie na niečo také musel každý okamžite zahnať ako absolútny nezmysel. A predsa suma, o ktorú nakoniec banka prišla, vyrazila každému dych. Rovnako šokujúce bolo však zistenie, že všetky tie peniaze, do posledného dolára, pohltil hazard. Pretože Danovi Mahownymu nešlo o bohatstvo.

Nehral pre peniaze. Ako pravý gambler, hral len pre vzrušenie, ktoré pri hre zažíval. To nie je fikcia, ale skutočný príbeh istého gamblera, ktorý obral druhú najväčšiu kanadskú banku o milióny dolárov. Prípad Mahowny, tak sa volá film, vychádza zo skutočného príbehu Briana Molonyho. Pre Briana nebolo nezvyčajné, že stratil stovky tisíc dolárov za jedinú noc. Stavil 5 tisíc dolárov na 40 futbalových zápasov, prehral každú stávku a strata za okamih bola 200 tisíc. Pri sledovaní tohto filmu, si položíme otázku, „je vôbec možné gamblingom dlhodobo zarobiť peniaze?“ A mnoho ľudí, keď nikdy neinvestovali, vraví že, „investovanie je rovnaké ako gambling“. Oba prístupy poskytujú možnosť zarobiť peniaze, v oboch prípadoch je to spojené s rizikom, preto takéto porovnávanie je vcelku logické.

Hazardné hry a teória pravdepodobnosti

Aby sme našli odpoveď na tieto otázky potrebujeme sa oboznámiť so svetom hazardných hier. Tieto fascinujú ľudí celé stáročia. Motivácia môže byť rôzna. Vidina rýchleho zisku, zábava, vzrušenie z hry, alebo až závislosť. Hazardná hra je definovaná ako hra šancí, náhody, pri ktorej je pomer vyplácanej sumy (výhry) nižší, než ktorý by zodpovedal skutočnému, matematicky vypočítanému, stávkovému pomeru na základe teórie pravdepodobnosti. Je to logické. Ak kasíno (prevádzkovateľ hry) chce z dlhodobého hľadiska zaručene profitovať, musí mať nad hráčmi určitú výhodu. Avšak, ako veľká táto výhoda bude, je záležitosťou každého jednotlivého hráča, t.j. jeho znalostí hier, stávok (predovšetkým skutočných stávkových pomerov), temperamentu, apod.

Aký je rozdiel medzi hazardom investíciou? Hazardu sa dopúšťa hráč, ktorý hraje s vedomím určitej nevýhody (výhody kasína) a dúfa, že bude mať šťastie, ktoré dokáže spomínanú nevýhodu prekonať. Naopak pri  investovaní predpokladáme, že investované prostriedky dokážeme nielen získať späť, ale tiež zhodnotiť. To ale neznamená, že každá investícia dopadne dobre a prinesie zamýšľaný zisk. Východiskovým predpokladom je však určitá, vysoká pravdepodobnosť úspechu. To je prípadom kasína (nie hráča), ktoré má vzhľadom ku svojej výhode, takmer vo všetkých kasínových hrách, dlhodobý zisk zaručený, a to na základe očakávanej hodnoty. Skrátka takmer všetky hazardné hry poskytujú kasínu určitú výhodu (house edge). Jednou z mála výnimiek je kartová hra Black Jack, kde v určitých prípadoch môže hráč výhodu obrátiť vo svoj prospech.

Pravdepodobnosť

Kasíno musi k zaisteniu svojej existencie a rozvoja dosahovať určitý zisk, preto ponúka výplatné pomery (payout) nižšie, než ktoré by zodpovedali skutočným, matematický vypočítaným, „férovým“ výplatnom pomerom. Využijeme znalosti pravdepodobnosti. Pravdepodobnosť je podiel počtu priaznivých udalostí k celkovému počtu udalostí, ktoré môžu náhodnom pokuse nastať. Aká je pravdepodobnosť, že pri hode kockou hodíme šestku? Je to P = 1/6. Iba iným vyjadrením pravdepodobnosti je šanca (odds) = P/(1 – P). Počet úspechov k počtu neúspechov. Napríklad šanca, že pri hode mincou padne jedna strana, je (0,5 / (1 – 0,5) = 1:1.

Aký je skutočný stávkový pomer a výhoda kasína v prípade kockovej hry, ktorá sa hrá s tromi kockami? Napríklad chceme staviť na tri šestky. Celkový počet kombinácií je 6x6x6 = 216. Pravdepodobnosť padnutia troch šestiek je 1/216. Šanca teda je 1:215. Šanca proti nám je 215:1 a to je hľadaný skutočný, férový, stávkový pomer. Ak by nám kasíno tento pomer vyplácalo, dosahovalo by nulový dlhodobý zisk. V prípade stávky na trojicu nám však kasíno vyplatí iba 180-násobok stavenej čiastky, tzn. výplatný pomer je 180:1 (83,72% skutočného stávkového pomeru). Obdobným spôsobom možno spočítať návratnosť hráčov (výhodu kasína) pri dlhodobom stávkovaní v akejkoľvek inej hre. Pre porovnanie, výhoda kasína pri rulete je 2,7%. V rebríčku hazardných hier, tzn. ktorá hra je (ne)výhodná pre hráča, je na tom najlepšie Black Jack (návratnosť hráča je 99-99,5% a teda výhoda kasína len 0,5-1%), podstatne horšie sú na tom hry ako automaty (pre hráča 80-90% vs pre kasíno 10-20%) a na konci sú napr. lotérie (24,29 % – 64,28 % vs 35,72 % – 75,71 %).

Návratnosť hráča je vopred daná. Pritom nesmieme zabúdať na to, že v jednej hazardnej hre môže existovať celá rada stávok, ktoré môžu kasínu/hráčovi prinášať rôzne veľkú výhodu/návratnosť. Hráč by mal byť oboznámený s výhodou kasína/svojou návratnosťou pri každej stávke, na ktorú vsádza. A v ideálnom prípade si vyberať také stávky, ktoré mu sľubujú najvyššiu šancu na výhru, tzn. s nízkou výhodou kasína. Je možné nad kasínom vyhrať a teda dlhodobo byť úspešný v zarábaní peňazí? Nie. Výhoda kasína sa v dlhodobom období prejaví, keď pomaly ale isto zapracujú zákony pravdepodobnosti.

Šťastie je náhodná udalosť, ktorá nastane podľa nášho želania a ktorú sme pritom nemali možnosť ovplyvniť. V niektorých hrách, napr. v pokri, je možné šťastie ovplyvniť, našimi znalosťami hry, zručnosťami, odhodlaním a odhadovaním súperov a potom je možné dokonca aj stabilne vyhrávať. Ale tu obvykle lepší hráč prehraje slabšieho hráča. Aj keď je výhoda vždy na strane kasína, znalosť skutočných stávkových pomerov nám pomôže optimalizovať šancu na výhru alebo eliminovať zlé stávky. Ďalšou vecou, ktorú môže hráč ovplyvniť, je spôsob hry. Vo výnimočných prípadoch, napríklad pri kartovej hre Black Jack, zdatný hráč môže dokonca získať nad kasínom matematickú výhodu. Vyžaduje si to ale veľkú dávku umenia a pevné nervy, pretože kasína podobné techniky (napríklad počítanie kariet) vidia veľmi neradi. Podarilo sa to americkému hercovi Benovi Affleckovi a bol za to vykázaný z kasína. Takíto hráči sú na čiernej listine kasína a už si tam nezahrajú. Skrátka kasína majú radi hráčov, ktorí im peniaze prinášajú, nie odnášajú.

V čom sa odlišuje investovanie od hazardných hier?

Aj keď priemerný človek asi nechodí do kasína alebo nehrá online hazardné hry, a najčastejším príkladom, kde sa stretne s hazardným hrami je športové stávkovanie, ako sa stávkovanie alebo obecne gambling odlišuje od investovania? Známy investor Peter Lynch povedal, že „pri investovaní, šance sú vo váš prospech, pri hazarde, šance sú proti vám.“ Inými slovami, kasíno v dlhodom meradle nemôžeme poraziť. Nanajvýš tak slabšieho hráča, napríklad v zmienenom pokri. Rozdiel medzi oboma prístupmi je tiež v tom, že pri gamblingu nie sú žiadne stratégie na eliminovanie straty.

Pri investovaní, investor môže umiestniť stop loss pokyn, napríklad 10% pod nákupnú cenu a takto si ochráni 90% vloženej investície. Investovanie je kontinuálny proces, kým hazardná hra je okamžitá udalosť alebo séria udalostí. Tzn. investícia môže trvať niekoľko rokov a môže byť v čase zhodnocujúca (napr. výnosy v podobe dividendy, rast ceny). Investovanie je obvykle sporením na špecifické ciele, ako je odchod do dôchodku, zatiaľ čo hazard tento účel neplní. Ďalším rozdielom medzi nimi je dostupnosť informácií. Informácia je cennou komoditou a pri investovaní je kvantifikovateľná, čo hazard nepozná. Rozdiely môžeme vyjadriť aj slovami, „investori sú averzní voči riziku, zatiaľ čo gambleri riziko vyhľadávajú.“ Práve relatívna ochota prijať riziko je u oboch skupín výrazne odlišná. Položme si otázku, „chceli by sme radšej 50 eur alebo šancu 50/50  na 100 eur? Ak odpovieme, že chceme mať 50 eur, sme bližšie k investorovi. Ak sa vydáme cestou, že všetko alebo nič, sme skôr gambler.

Ak očakávame rýchle zdvojnásobenie svojich peňazí, je to pravdepodobne gambling, aj keď by sa to udialo na finančných trhoch či Wall Street, a nie v kasíne Las Vegas. Investori vedia, že investovanie je založené na zručnostiach a vyžaduje si určitý systém, ktorý je založený na prieskume (research). Úspech hazardných hier je založený viac na šťastí, než na systémovom prístupe. Zaiste, aj investovanie je spojené s rizikom. Naše šance na úspech niekedy môžu tiež byť 50/50. Avšak pri investovaní vstupujú do hry ďaľšie faktory, ktoré nenájdeme pri gamblingu. V prvom rade trhy nie sú kasíno, tzn. nemajú automatickú výhodu. Ďalej to je investičný horizont, diverzifikácia, apod. Tieto skutočnosti relatívne riziko investovania (pri porovnávani s gamblingom) eliminujú.

Napriek malým podobnostiam, investovanie a gambling sú už v samotnej podstate ich definície a charakteristík výrazne odlišné. Stoja na rôznych brehoch. Avšak, aby investovanie nebolo „hazardom“ a veľmi riskantným spôsobom ako zarobiť peniaze, je dôležité o tom niečo vedieť. Každé riešenie problému, začína štúdiom problému, analýzou a nakoniec riešením. Albert Einstein tvrdil, že keby mal hodinu na zvládnutie problému, na ktorom by závisel jeho život, potom by štúdiu venoval  40 minút, analýzou by sa zaoberal 15 minút a 5 minút jeho riešením. Investovanie nie je výnimkou …

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here