S nárastom počtu čitateľov obvykle prichádza aj nárast tých, ktorí stránku navštívia možno prvýkrát, alebo možno sú na začiatku svojho milostného vzťahu s hodinkami. Domnievame sa, že HODINKEE je fantastický zdroj z hľadiska kvantity aj kvality s takmer siedmimi tisíckami príbehov publikovaných od prvého uvedenia stránky do prevádzky v roku 2008 ako vedľajší projekt pre zakladateľa Bena Clymera. Obrovské množstvo príbehov a rôzne záujmy redaktorov a prispievateľov znamená, že tu naozaj môžete nájsť niečo pre každého, bez ohľadu na vaše konkrétne horologické záujmy.

Môže však byť veľmi ťažké vedieť, kde začať, a zoznámiť sa s HODINKEE a s tým, čo môže stránka ponúknuť, chvíľu trvá. Redakčný tím HODINKEE dal dokopy dvadsať článkov, o ktorých si myslíme, že poskytujú skvelý prehľad o tom, o čo nám ide, a zároveň ponúkajú dômyselné pohľady na to, aby sme pomohli tým novým v hodinárstve a hodinárstve, ako aj tým novým na stránke. niektoré z najvýznamnejších momentov v histórii zberateľstva, ako sa vyrábajú hodinky, na čo myslia zberatelia pri kúpe hodiniek, a čo je možno najdôležitejšie, ako sú hodinky súčasťou väčšieho sveta. Dúfame, že sa vám budú páčiť a že táto zbierka príbehov o hodinkách bude užitočná. Aj keď ste dlhoročným čitateľom, dúfame, že sa vám bude páčiť vidieť niektorých z týchto starých priateľov a možno aj urobíte nové objavy.

 

1. Vlastný vs. dodaný strojček

Jedným z prvých a najzákladnejších faktov, ktoré sa dozvieme, keď sa prvýkrát dostaneme k hodinkám a hodinárstvu, je, že existujú dva druhy strojčekov – mechanizmy vo vnútri náramkových hodiniek, ktoré sú v skutočnosti zodpovedné za udržiavanie času. Tieto dva typy sú takzvané vlastné (in-house) strojčeky, ktoré z veľkej časti vyrába firma, ktorej meno je na ciferníku, a dodávané strojčeky, ktoré zabezpečuje externý výrobca. Mnoho rokov sa uznávalo, že vnútropodnikové hnutie je lepšie ako dodávané, ale či je to pravda a čo znamená „lepšie“, je predmetom neustálej diskusie. Mnoho nováčikov je prekvapených, keď zistia, že pre väčšinu histórie výroby náramkových hodiniek vo Švajčiarsku boli dodávané strojčeky pravidlom, nie výnimkou – dokonca aj pre niektoré z najmodrejších značiek s modrými čipmi.
Úvod k celej otázke a pohľad na širokú škálu názorov v odpovediach na príbeh nájdete v Letter From The Editor: Has The Term ‚In-House Movement‘ Become Obsolete?

 

2. Rozhodnutia, rozhodnutia: Výber vlastných automatických náramkových hodiniek

Pre argumentáciu povedzme, že áno rozhodujte o interných záležitostiach za vás – a môže na tom záležať z akéhokoľvek počtu opodstatnených dôvodov. Môžete mať pocit, že je to prestížnejšie, alebo že vlastný strojček bude prirodzene príjemcom väčšej starostlivosti a myslenia v konštrukcii. No, aj keď je pravda, že existuje množstvo prevedení dodávaných strojčekov, ktoré sú trochu v šedej zóne medzi väčšinou neupravenými a tak vysoko modifikovanými, že je to pravdepodobne úplne nový strojček, je tiež pravda, že existujú spoločnosti, ktoré sú oveľa viac vertikálne integrované ako ostatné a vyrábajú prakticky všetky komponenty sami. Traja z nich sú priemyselní titáni Seiko/Grand Seiko, Omega a, samozrejme, Rolex. Všetky tri spoločnosti používajú interné kalibre a všetky tri vyrábajú kritické, vysoko presné komponenty, ako sú vyrovnávacie pružiny a únikové prvky (escapements).
Všetky tri spoločnosti majú tiež nejaké automatické hodinky, ktoré sú silnými kandidátmi na titul prvých serióznych hodiniek – a skvelá vec je, že všetky môžu byť aj vašimi poslednými hodinkami. Nie je to tak dávno, čo sa redaktori HODINKEE Jon Bues, James Stacey a Jack Forster posadili, aby sa pozreli na tri z nich – a vďaka jedinečným vlastnostiam každých hodiniek je tento Three On Three (štandardný stĺpec videí HODINKEE) obzvlášť zaujímavý. Ďalšie informácie nájdete v časti  Three On Three: Comparing Entry-Level, In-House Automatics From Grand Seiko, Omega, And Rolex.

 

3. Môžu byť len jedny … Alebo môžu existovať?

Vlastníte jedny hodinky a máte hodinky. Vlastníte dvoje a máte zbierku – alebo aspoň možné začiatky jednej. Tiež ste si začali uvedomovať, že ak sú dvoje hodinky lepšie ako jedny, troje môžu byť ešte lepšie ako dvoje – a než sa nazdáte, ste na fórach a webových stránkach ako HODINKEE a zisťujete, čo by ste mohli chcieť ďalšie vlastniť. Existuje však aj iná cesta – čistejšia, možno strohejšia, no možno aj prospešnejšia cesta. Toto je cesta One Watch Only – cesta, po ktorej kráča len málokto, ak vôbec niekto, kto často chodí na HODINKEE, no je to cesta, na ktorú sú mnohí z nás zvedaví.

V roku 2013, keď mal HODINKEE iba päť rokov, prispievateľ Jason Heaton (spoluautor s Jamesom Staceyom podcastu The Grey NATO , ktorý je pravidelným týždenným príspevkom na HODINKEE) napísal o stretnutí s mužom pri sledovaní udalosti v púšti pri Roswelle v Novom Mexiku. Dotyčný pán nosil tie isté Rolex GMT-Master od chvíle, keď si ich kúpil v Kinshase v roku 1974. Boli to jeho jediné hodinky a keď ich videl a predstavil si, čím všetkým prešiel, primälo Jasona (vždy jedného z našich filozoficky naladených spisovateľov) zaujímalo by ma, aké by to bolo, keby išiel rovnakou cestou.

Ak sa chcete pozrieť na to, čo si celoživotný dobrodruh a nadšenec do hodiniek (ak ešte nepoznáte Jasonovu prácu, je to mimoriadne skúsený potápač, ktorý podľa všetkého trávi toľko času ponorený ako na hladine), myslí na „Way Of Only One Out“  Fantasies Of Being A One Watch Guy, Inspired By A GMT From The Jungle.

4. Pasce, nebezpečenstvá a nástrahy: Chybám, ktorým sa treba vyhnúť, keď začínate

Pozor na jednu vec: svet hodiniek je obrovský. Existujú stovky značiek a stovky rokov histórie. Len „Pán Boh“ vie, koľko kúskov informácií a dezinformácií pláva okolo. Rovnako ako v každej oblasti nadšencov, kde spoľahlivá dokumentácia niekedy neexistuje a často sa pri absencii faktov môžu vytvárať vehementne silné názory, je ľahké chytiť to, čo sa javí ako jednoduché riešenia problému preťaženia informáciami.

Problém je v tom, že to môže viesť k vytvoreniu pevných názorov trochu predčasne, a keďže veľká časť diskusie o hodinkách je spoločenská a odohráva sa online, môžete sa pristihnúť, že čoraz pevnejšie obhajujete možno chybnú perspektívu jednoducho preto, že je to vaša perspektíva . Ben Clymer zo spoločnosti HODINKEE sa nad týmto problémom zamyslel pred štyrmi rokmi, v roku 2016, a zostavil zoznam dvanástich bežných chýb, ktorých sa niekedy dopúšťajú nováčikovia v hodinárstve. Nie je to, prirodzene, komplexné, ale je to skvelý pohľad na zamyslenie nielen na bežné chyby, ale aj na to, ako môžu niekedy znamenať, že vám chýbajú zaujímavé zážitky a hodinky.

Ak začínate, toto môže byť jeden z najzaujímavejších a najužitočnejších príbehov, ktoré si kdekoľvek na HODINKEE prečítate. Zistite viac o tom, ako sa vyhnúť zubatým skalám dezinformácií, ktoré čakajú na to, aby ste sa stali zakladateľom, horologicky povedané, v knihe Ben’s s In-Depth: Twelve Mistakes New Watch Guys Make, And How To Avoid Them (From Someone Who’s Been There).

 

5. Odolnosť voči vode: Boj proti neľútostnému nepriateľovi

Počas väčšiny histórie hodiniek a hodinárstva bola vodeodolnosť oxymoron. Až s pokrokom vo výrobe zapečatených puzdier, vo výrobe tesnení a vynálezom vecí, ako sú skrutkovacie korunky, bolo možné opísať hodinky ako skutočne odolné voči vode. Nie všetky hodnotenia odolnosti voči vode sú však rovnaké. Niektoré hodinky sú testované v špeciálnych tlakových komorách na tlaky, ktoré by roztrhli trup jadrovej útočnej ponorky; na druhej strane sa zdá, že niektorí nie sú dostatočne vybavení na to, aby sa stretli s niečím tak miernym, ako je mierne vlhký deň.

Problém je umocnený skutočnosťou, že dezinformácie o veciach ako „dynamický vs. statický tlak“ a o tom, ako by sa mali interpretovať hodnotenia vodotesnosti, sú jedným z najčastejších zdrojov zmätku medzi zberateľmi hodiniek. Je 200-metrové hodnotenie minimum prijateľné pre rekreačné potápanie? Môžete si nechať svoje hodinky s vodeodolnosťou 30M nasadené, kým si umývate ruky? Čo máte preboha robiť vo vírivke?

Vľavo legendárna oceánografka Dr. Sylvia Earle; vpravo, Jason Heaton (Dr. Earleová sa potápa so zlatým Datejust-om).

Ako sa ukazuje, hodnotenia vodotesnosti pre hodinky niečo znamenajú a navyše znamenajú niečo všeobecne konzistentné (viac-menej) pre akúkoľvek značku, ktorá ich používa. Zistite viac o tom, do akej miery ste v bezpečí alebo nebezpeční, keď zasiahne vlhkosť (alebo ešte horšie), s technickým pohľadom Technical Perspective: A Tale Of Two ISOs, Or What Water Resistance Ratings Really Mean.

 

6. Všetko je v detailoch: Speedmasters

V mnohých oblastiach života existujú určité večné pravdy – napríklad také, ktoré by človek mal vedieť, hovorí sa, že jednou z nich je „každý miluje talianske jedlo“. Vo svete hodiniek je podobnou otrepanou pravdou: „Každý miluje Omega Speedmaster.“ Teraz, ako všetky pravdy, nie je to úplne pravda – som si istý, že existujú ľudia, ktorí o Speedmaster ani nezavadia. Ale jeho význam z hľadiska hodinárstva a histórie, ako aj jeho vzťah k iným skvelým chronografickým hodinkám z polovice storočia, spôsobili, že sa mimoriadne vášnivo zbierali.

Výzvou, samozrejme, je, že pre neodborníka môže byť veľmi ťažké ich rozlíšiť. Avšak to, čo sa nováčikovi zdá byť nepatrné a skutočne triviálne rozdiely, môže mať pre zberateľa obrovský význam. Je to charakteristika zbierania hodiniek, ktorú môžete veľmi prekvapiť, keď sa do nej začnete dostávať hlbšie a hlbšie – nielen abstraktne záleží na detailoch, ale môžu mať obrovský rozdiel v hodnote historických hodiniek.

Čítanie akéhokoľvek príbehu HODINKEE Reference Points story – našej rubriky, v ktorej ideme naozaj, naozaj hlboko do toho, čo je čo pri konkrétnych, vysoko zberateľských modeloch – je poučením o neuveriteľnej dôležitosti zdanlivo malých detailov pre skúsených zberateľov a nadšencov. Ak chcete získať predstavu, do akej hĺbky je možné sa ponoriť, pozrite si klasiku Bena Clymera z roku 2015,  Reference Points: Understanding The Omega Speedmaster.

 

7. Briggs Cunningham, Car Guy, Patek Enthusiast

Jednou z najúžasnejších vecí na hodinkách je, že sa dotýkajú mnohých rôznych svetov. Jeden zo svetov mimo hodiniek ako taký, ktorého sa dotýkajú, je svet Briggsa Cunninghama. Cunningham bol tým, čo by ste mohli nazvať postavou – potomkom bohatstva Proctor & Gamble, ďalej by sa definoval ako osoba bez svojho dedičstva. Bol to kapitán amerického pohára, prvý majiteľ amerického Ferrari (nájdime si chvíľu a zamyslime sa nad tým, aký typ človeka sa stal prvým Američanom, ktorý vlastnil Ferrari) a ako sa ukázalo, celkom seriózny chlapík s hodinkami, ktorý toho mal veľa, pred mnohými desaťročiami (hovoríme o 50. rokoch 20. storočia) položil základy toho, čo dnes zberatelia veľmi uprednostňujú pre haute horlogerie z nehrdzavejúcej ocele.

Briggs Cunningham s pretekárskou legendou Philom Hillom sediaci v Mercedese 300 SL

 

Ak ste s hodinkami (a možno aj s autami) relatívne nováčikom, toto je fascinujúci príbeh na viacerých úrovniach – v neposlednom rade spôsob, akým nám umožňuje vidieť, aké naozaj špičkové zbieranie hodiniek bolo len jednou časťou väčší svet. Nebol to len svet definovaný cenou – ako môžete vidieť v Ben Clymer’s In-Depth: The Incredible Watches (And Cars) Of Briggs Cunningham , bol to svet definovaný vysoko vycibreným vkusom na jednej strane a mimoriadne súťaživých jednotlivcov na strane druhej.

8. Príbeh z roku 2013 o veľmi verejných hodinách

Pre mňa je jednou z vecí, ktoré vždy definovali HODINKEE, je spôsob, akým stránka dokáže vziať hodinky a hodiny a umiestniť ich do širšieho kontextu kultúry a nášho každodenného života. Na zváženie vám teda predkladáme príbeh od Stephena Pulvirenta z roku 2013, ktorý sa pozerá na pomerne pozoruhodný kúsok miestnej krajiny dole v úseku New Yorku, ktorý jeho obyvatelia bežne nazývajú Wall Street.

Hodiny, ktoré odkryl, nie sú obyčajné hodiny. Verejné hodiny definovali črty verejného života prinajmenšom od 13. storočia, ak nie skôr, a ich zvony mali zvoniť, aby informovali robotníkov aj šľachticov, že je čas ísť na polia, čas vrátiť sa z polí domov a čas konať svoje každodenné pobožnosti. Najmä tieto hodiny však ležia pod nohami a pripomínajú tým, ktorí chodia tam a späť v Maiden Lane, že čas na nikoho nečaká.

Ste zvedavý? Bol som tiež a Stephen ma mal na „chodníku“. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto malom zázraku hodinárskej dlhovekosti, pozrite si The Story Of New York’s Sidewalk Clock, od SJP, ročník 2013.

9. Žiadny mesiac, žiadne záznamy, žiadna istota

Ak ste sa dostali až sem, pravdepodobne ste už prišli na to, že svet zbierania hodiniek môže byť tým najvnútornejším druhom baseballu, aký existuje. Jazyk kódových slov fontov, typov písma, údajov z Geigerových počítadiel a bohvie čoho všetkého ešte vytvára tienistý labyrint, v ktorom je všetko možné a nič nie je isté.

Vstúpte do HODINKEE Manažérka špeciálnych projektov a redaktorka Cara Barrett, ktorá prišla do HODINKEE z veľmi drsného sveta aukcií, kde sa reputácia vytvára alebo láme v okamihu. V roku 2017 sa pozrela z pohľadu skúseného dražiteľa na Patek Philippe Reference 3448 a záhady okolo neho. Jej vlastnými slovami:

„V tejto chvíli si kladiem veľa otázok, ktoré začínajú „prečo“. „Prečo sa ciferníky týchto šiestich hodiniek líšia? Prečo úryvky nezaznamenávajú ciferníky žiadnym zmysluplným spôsobom? Prečo bola polovica údajne vyrobená pre jednotlivcov, zatiaľ čo druhá polovica bola súčasťou prototypovej série? Prečo by Patek Philippe, spoločnosť, ktorá je známa svojou starostlivosťou a pozoruhodným archívnym systémom, nemá žiadne záznamy o týchto ciferníkoch? Prečo sa v priebehu ôsmich rokov dostalo na aukciu šesť dovtedy neslýchaných hodiniek? Prečo sme nevideli Senza Luna na aukcie za takmer desať rokov? A čo je najdôležitejšie, prečo nikto v aukčnom svete nie je ochotný verejne povedať čokoľvek o týchto hodinkách?“

Áno … otázky. Nemala odpovede a ani ja ich nemám, ale skutočnosť, že existuje toľko nezodpovedaných a nezodpovedateľných otázok o jedných z najexotickejších a najžiadanejších hodiniek Patek Philippe všetkých čias, je zaujímavá vec na zamyslenie. Prečítajte si viac o pravdepodobne nevyriešiteľnej záhade tu, s In-Depth: The Curious Case Of The Patek Philippe Reference 3448 ‚Senza Luna.‘

10. Dlhá cesta domov

Malo by sa povedať, že hodinky sú zaujímavé, pretože s nami prichádzajú na životné cesty – a tieto cesty môžu byť blažené, môžu byť pekelné a môžu byť všetkým medzi tým. Za najlepších okolností a dokonca aj za najhorších okolností môžu byť hodinky oveľa viac než len stroje na ukazovanie času. Niekedy sa z nich môžu stať talizmany – magické predmety, ktoré nás spájajú s časom a miestom.

Jednými z takýchto hodiniek sú aj tieto. Jedného osudného dňa v roku 1968 to mal na zápästí poručíka námornej pechoty a po zranení odovzdal hodinky námorníckemu zboru, ktorý mu ošetril zranenia. Obaja muži sa po vojne vydali každý svojou cestou, no o päťdesiat rokov neskôr sa opäť spojili – a bol tam aj Tudor Submariner 7928.

HODINKEE sa vždy snažila čo najviac ukázať nielen technické, historické či dizajnové aspekty hodinárstva. Vždy sme sa snažili spájať hodinky s väčším svetom a s ľuďmi a účelmi, ktorým slúžia. Ak chcete vidieť viac z tohto úžasného príbehu, pozrite si naše video s názvom The Long Return: Two Men, Fifty Years, And The Tudor That Took A Bullet In Vietnam.

A máme tu ďalší veľmi špeciálny pohľad na opravára s pozoruhodným príbehom a malou zbierkou hodiniek, ktoré ho sprevádzali počas jeho služby ako Navy SEAL vo Vietname a mimo neho. Je to jedna z našich najsledovanejších a najobľúbenejších epizód videa: Talking Watches With Moki Martin.

 

11. Rádio HODINKEE

Hlavným prostriedkom HODINKEE na zdieľanie toho najnovšieho a najlepšieho zo sveta hodiniek je naša webová stránka, no okrem denného streamu noviniek, zhliadnutí a recenzií od nášho redakčného tímu tu máme aj HODINKEE Radio, náš podcast, ktorý odvysielal svoju prvú epizódu v júli 2018. Rádio HODINKEE, ktorého moderátorom je Stephen Pulvirent a producentom Greyson Korhonen už druhý rok, pokračuje v poskytovaní týždenných prehľadov o tom, čo je horúce nielen v hodinárskom svete, ale aj vo svetoch, s ktorými sa spája. Rozprávali sme sa s ľuďmi z takých profesií, ako je film, televízia, architektúra a dizajn, podnikanie a ďalšie, ktorých spája spoločný záujem o horológiu.

S 83 epizódami vyrobenými v čase písania tohto článku je z čoho vyberať. Myslíme si však, že skvelý spôsob, ako si začať užívať rádio HODINKEE, je začať od začiatku. Prvá epizóda nepredstavuje nikoho iného ako zakladateľa HODINKEE Bena Clymera a moderátora Stephena Pulvirenta, ktorí spomínajú na začiatky v HODINKEE, keď celý tím pozostával len z týchto dvoch ľudí. Vypočujte si z prvej ruky, aké boli tie prvé roky, v HODINKEE Radio Episode 1: Ben Clymer.

12. Štyri revolúcie, ktoré formovali krajinu moderných hodiniek

Výkonný redaktor HODINKEE Joe Thompson pozorne sleduje vývoj hodinárskeho priemyslu už od roku 1979, keď sa zúčastnil svojho úplne prvého Baselworldu. Odvtedy videl priemysel cez niektoré z jeho najextrémnejších zmien – dobrých aj zlých. Pre mnohých z nás sa história hodinárstva začína viac-menej vtedy, keď sme sa začali zaujímať o hodinky, ale samozrejme, hodinky existujú už asi päťsto rokov a náramkové hodinky viac ako storočie. Veľa z toho, čo sa na hodinkách môže zdať mätúce, paradoxné alebo dokonca nevysvetliteľné, začne dávať o niečo väčší zmysel, keď pochopíte históriu tohto odvetvia – a nemýľte sa, priemysel to je.

Správne, výkonný redaktor HODINKEE Joe Thompson pri svojom stole v roku 1979.

 

Vo fascinujúcej sérii štyroch článkov, ktoré sa zameriavajú na všetko od takzvanej Quartz Crisis až po renesanciu mechanického hodinárstva, Joe živými ťahmi vykresľuje príbeh priemyslu, ktorý, aby prežil a potom rozkvital, musel znovu prežiť. -vynájsť sa tvárou v tvár opakovaným výzvam pokrokovej technológie – nie raz, ale niekoľkokrát. Prečítajte si jeho sériu Joe Thompson’s Complete Guide to the Modern Era Of Watchmaking a už nikdy sa na veci nebudete pozerať úplne rovnako.

 

13. Obchod HODINKEE

Jednou z najvýraznejších čŕt HODINKEE bol a stále je HODINKEE Shop . Obchod bol navrhnutý tak, aby urobil niečo, čo sme považovali za nesmierne dôležité – nahradiť to, čo je často bolesť a neistotu pri kúpe nových alebo historických hodiniek, s čo najväčšou istotou a pôžitkom. Hoci HODINKEE predáva doplnky a remienky k hodinkám už dlhé roky, v posledných rokoch sa Obchod stal plnohodnotnou destináciou. Nájdete tu tiež obrovské množstvo zdrojov pre príležitostných aj vážne oddaných nadšencov či zberateľov.

Exkluzívne v obchode HODINKEE: Skipper TAG Heuer x HODINKEE Carrera.

 

Obchod dopĺňa úsilie redakčného tímu HODINKEE tým, že nielen predvádza to, čo považujeme za jednu z najrozmanitejších a najzaujímavejších kolekcií nových a historických hodiniek dostupných kdekoľvek online, ale aj knihy, nástroje a samozrejme limitované edície hodiniek HODINKEE. , ako aj spolupráce so špičkovými značkami, ako je Leica (aby sme vymenovali len jednu). Spolupráca na hodinkách HODINKEE je partnerstvom s niektorými z najznámejších mien hodinárstva, vrátane Vacheron Constantin, Heuer a ďalších.

Aj keď tímy obchodu a redakcie fungujú oddelene od seba, sú zjednotené v celkovom záväzku spoločnosti HODINKEE prinášať znalosti, hodnotu, skvelé rozprávanie a podrobné informácie. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo znamená obchod pre HODINKEE a pochopiť, kde zapadá do celkovej štruktúry spoločnosti, pozrite si príspevok zakladateľa a generálneho riaditeľa Bena Clymera, Introducing The New HODINKEE Shop, pri príležitosti jeho spustenia v roku 2016 (a pozrite sa, ako ďaleko to zašlo za tri roky priamo tu).

 

14. Komunita HODINKEE

Nevyhnutnou súčasťou sveta HODINKEE pre mnohých našich pravidelných čitateľov je komunita HODINKEE. Komunita vyrástla z nášho pochopenia, že súčasťou toho, čo robí svet hodiniek a hodinárstva takým príjemným, je možnosť podeliť sa o radosť z hodiniek s inými podobne zmýšľajúcimi jednotlivcami. Komunita bola prirodzeným dôsledkom pôvodného a veľmi jednoduchého systému komentárov HODINKEE a od spustenia komunity v roku 2017 sme zaznamenali explóziu interakcie medzi jednotlivými čitateľmi a zamestnancami HODINKEE, ktorí sa bežne zapájajú do konverzácií o niektorých najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú v hodinárstve. Čiastočne je to vďaka tomu, že uverejňovanie komentárov bolo po prvýkrát umožnené prostredníctvom aplikácie HODINKEE (ktorá je teraz dostupná pre obe iOS Android ).

Byť súčasťou komunity HODINKEE znamená byť súčasťou jednej z najvitálnejších, najzaujímavejších a najhlasnejších komunít na svete – a to znamená, že budete prví, ktorí sa o nových funkciách komunity dozvedia a užijete si ich hneď, ako budú uvedené na trh. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako to začalo, pozrite si náš príspevok z roku 2017, ktorý predstavuje The All New HODINKEE Community Features, Including User Profiles, Commenting Tools, And Collection Sharing.

15. Časopis HODINKEE

HODINKEE dvakrát do roka vydáva časopis, ktorý sa na svet pozerá optikou kolektívneho videnia a individuálnych záujmov redakcie HODINKEE. Časopis ponúka širokú škálu rozprávania – od jeho uvedenia na trh sme sa pozreli na všetko od štýlu cez architektúru, cez zberateľov a zberateľstvo (a nie vždy len na hodinky), až po automobilový svet a tak ďalej.

Jadrom obsahu HODINKEE však sú a naďalej sú hodinky a ich prepojenie s udalosťami a ľuďmi okolo nás. Jeden z najpútavejších a najpálčivejších príbehov, ktoré sme v časopise uverejnili, si môžete prečítať aj online. Je to príbeh hodiniek – ale je to aj príbeh o tom, ako sa samotné hodinky stali kľúčom odomykajúcim celý skrytý svet a nešťastnou tajnou misiou, ktorá sa odohrala pred mnohými rokmi a ktorá sa zdalo, že zostane nevypočutá. Cole Pennington z HODINKEE má príbeh; pozrite si (a vypočujte si jeho čítanie) The Watch That Came In From The Cold.

16. Hovoriace hodinky: Kde to všetko začalo

Zoberme si dvoch chlapíkov, ktorí obaja milujú hodinky – jeden z nich je vychádzajúcou rockovou hviezdou vo svete online hodinkovej žurnalistiky a druhý je, no, rocková hviezda. Postavte ich oboch pred kameru, aby sa porozprávali o hodinkách a zbieraní hodiniek, a stane sa mágia?

IWC „Big Pilot’s Watch“ zo zbierky Johna Mayera.

Odpoveď je zrejme jednoznačné áno, ale to nebolo stopercentne zrejmé Benovi Clymerovi, keď sa v roku 2013 posadil s Johnom Mayerom, aby hovoril o jeho zbierke hodiniek. Bol to však začiatok niečoho veľkého. Talking Watches odvtedy komunikuje so zberateľmi, ktorých vkus sa pohybuje v celom spektre hodinárstva a v celom spektre zberateľstva. Rozprávali sme sa so zberateľmi, ktorí sa veľmi úzko zameriavajú na konkrétny model alebo rad modelov, a rozprávali sme sa s milovníkmi hodiniek, ktorých kritériom zaradenia do zbierky je jednoducho kúpa toho, do čoho sa zamilujú (čo môže byť čokoľvek od Casio G-Shock to a Lange Datograph, niekedy v rovnakej zbierke!) A máme prihlásených viac ako 50 epizód .

Ak chcete vidieť, ako to všetko začalo, urobte si výlet späť v čase do roku 2013, kde nájdete úplne prvú epizódu: Talking Watches With John Mayer (a ako bonus si pozrite, ako sa jeho zbierka v priebehu rokov vyvíjala, v pokračujúcej epizóde z r. 2019 ).

17. Nástroje obchodu

Aj keď si niektorí z nás kúpili svoj prvý nástroj s pružinovou tyčou tak dávno, že si vlastne ani nepamätáme, kedy to bolo (a tým menej, kde tá zatracená vec je teraz), všetko je prvýkrát. Hodinárstvo je fascinujúci podnik v tom, že je plné vysoko špecifických nástrojov, ktoré sú absolútne nevyhnutné, ak chcete niečo urobiť bez poškodenia hodiniek, prstov alebo pýchy.

Bergeon kliešte na pružinové tyče: Cadillac nástrojov na pružinové tyče.

Hoci používanie nástrojov na hodinkách je do značnej miery oblasťou skutočných hodinárov, nadšenci hodiniek si stále radi vyberajú, ako svoje hodinky uložiť, hľadajú optické zariadenia, ktoré im pomôžu lepšie oceniť jemné detaily hodiniek, a samozrejme vymieňajú remienky, čo znamená interakciu s hodinkami. veľmi šikovný, ale veľmi malý predmet nazývaný pružinová tyč , ktorý drží náramok alebo remienok na hodinkách. Vybaviť sa na túto poslednú úlohu – ako aj pozrieť sa na ďalšie malé, ale nevyhnutné vylepšenia pre radosť z hodiniek a zbieranie hodiniek – je predmetom príspevku redaktora obchodu HODINKEE, Logana Bakera, ktorý ponúka malý, ale nevyhnutný sortiment základných nástrojov pre všetko Essential Tools All Watch Enthusiasts Need.

18. Vo vnútri Rolex

V posledných desaťročiach mnohé značky hodiniek otvorili svoje dielne a postupne umožnili čoraz väčšiemu počtu návštevníkov, aby prišli cez svoje dvere a videli, ako sa hodinky vyrábajú. To, ako to vyzerá, sa môže výrazne líšiť od jednej značky k druhej v závislosti od vecí, ako je počet a rozmanitosť vyrobených hodiniek, ako aj zložitosť, úroveň dokončenia strojčeka a ďalej a ďalej. Jedna spoločnosť však otvorila svoje brány návštevníkom len nedávno: Rolex, ktorá bola väčšinu svojej histórie povestne tajná, no, takmer o všetkom. (Keď som prvýkrát začal písať o hodinkách, vtip medzi novinármi bol, že celé PR oddelenie Rolexu pozostávalo z jednej osoby v miestnosti bez okien v Ženeve s pečiatkou s nápisom „no comment“.

V roku 2015 sa Ben Clymer mohol pripojiť k veľmi malej skupine návštevníkov, ktorí absolvovali prehliadky nielen jedného, ​​ale všetkých štyroch hlavných výrobných zariadení Rolex vo Švajčiarsku – čo je vo svete hodiniek na rovnakej úrovni ako napr. obranný novinár dostal podrobnú prehliadku najnovšej ultratichej ponorky s balistickými raketami. Jeho správa o prehliadke ponúka nespočetné množstvo fascinujúcich pohľadov na výrobné postupy a metódy Rolex a tiež na to, ako sa spájajú všetky rôzne prvky spojené s výrobou moderných, veľmi technických mechanických náramkových hodiniek. Viac sa dozviete v jeho príbehu  Inside The Manufacture: Going Where Few Have Gone Before – Inside All Four Rolex Manufacturing Facilities.

19. Najdiskutovanejšia aukcia hodiniek všetkých čias

Je celkom možné, že ak ste sa nedávno zaujímali o hodinky, je to preto, že ste počuli o rekorde, ktorý bol stanovený v aukcii v roku 2017. V tom čase to bola najvyššia cena zaplatená v aukcii za náramkové hodinky. skutočného fenoménu v zberateľstve hodiniek, aký tu ešte nebol. Zaplatená cena bola 17,75 milióna dolárov a hodinky boli takzvané „Paul Newman“ Daytona, čo sa týka typu chronografu Rolex Daytona s nezvyčajnými ciferníkmi, z ktorých jeden vlastnil sám Paul Newman (odtiaľ prezývka).

Dražiteľ Aurel Bacs pri predaji Phillipsa Paula Newmana „Paul Newman“ Daytona.

Pochopenie toho, čo robí Rolex Daytona Paulom Newmanom, a pochopenie toho, ktoré z nich sú považované za najžiadanejšie, je samo o sebe veľmi hlboký ponor a rozlišovanie medzi rôznymi modelmi je niečo, čím sa mnohí, mnohí zberatelia zaoberali už mnoho rokov. Okolnosti okolo predaja vlastnej Daytony Paula Newmana v aukcii však umožnili úžasnú analýzu Cara Barrett z HODINKEE o udalosti, ktorá bola prinajmenšom taká zaujímavá z antropologického ako aj z hodinárskeho hľadiska. Pre viac informácií si pozrite In-Depth: The Sale Of Paul Newman’s Rolex Daytona, The Most Expensive Wristwatch Ever.

20. Breaking: Muž nosí, píše o hodinkách

HODINKEE sa vo všeobecnosti pozerá na hodinky na troch rôznych úrovniach detailov. Po prvé, vo všeobecnosti ide o to, čo jednoducho nazývame úvodný príspevok, v ktorom oznamujeme uvedenie nových hodiniek na trh (alebo zmeny existujúceho modelu); toto je menej recenzií ako hlásenie základných faktov o uvedení na trh. V našich praktických a hĺbkových príbehoch, ktorých cieľom je poskytnúť prvé dojmy z hodiniek „v kove“ z prvej ruky, začíname byť viac mienkotvorní (úvodné príspevky sú často založené na obrázkoch z tlače, keďže skutočné hodinky sú často nie sú k dispozícii na fotografovanie, keď je oznámené spustenie).

Naše najhlbšie ponory sú však vyhradené pre naše príbehy, ktoré pochodujú pod hlavičkou A Week On The Wrist. Jeden klasický príklad tohto žánru bol od Stephena Pulvirenta z HODINKEE, ktorý si v roku 2014 vzal klasický príklad moderného hodinárstva a žil, aby mohol rozprávať príbeh. Je to jeden z najdostupnejších, ale aj najpodrobnejších príkladov toho, čo má A Week On The Wrist ponúknuť. Hoci séria začala Jasonom Heatonom už v roku 2011 , zostáva dnes jednou z našich najočakávanejších a najčítanejších funkcií. Aby ste si namočili nohy, pozrite si Stephenovu knihu A Week On The Wrist: The Rolex Datejust.

S úplnou šírkou, rozsahom a množstvom príbehov HODINKEE, ktoré boli publikované v priebehu rokov, je to nevyhnutne len malá ukážka príbehov, ktoré by mohli byť zaujímavé a užitočné najmä pre niekoho, kto začína s HODINKEE alebo s horológiou, alebo oboje. Ak máte príbeh, ktorý na vás pri prvej návšteve urobil veľký dojem a pomohol prehĺbiť vašu fascináciu hodinkami, dajte nám vedieť v komentároch!

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here