Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Vladimir Putin pripomenul Západu, že Rusko má jadrové zbrane tým, že ich uviedol do „špeciálnej bojovej pripravenosti“.

Putinove činy naznačovali, že Rusko zvažuje ich použitie, aj keď skutočné spustenie bolo len vzdialenou možnosťou. Presne za akých okolností by Rusko mohlo použiť jadrové zbrane bolo ponechané nejasné – Putinovým zámerom bolo pravdepodobne vystrašiť NATO a odradiť jeho intervenciu v mene Ukrajiny.

Odvtedy sa veľa zmenilo – a nie k lepšiemu, pokiaľ ide o riziko jadrovej vojny.

Hoci NATO neposlalo vojakov bojovať na Ukrajinu, Západ zaviedol čoraz prísnejšie ekonomické sankcie proti Rusku a poskytol Ukrajine vojenské vybavenie  , ako sú tanky .

NATO je teraz zapojené do toho, čo je v podstate plnohodnotnou zástupnou vojnou proti Rusku . Nielenže štáty NATO – najmä Spojené štáty americké – poskytli Ukrajine celý rad rôznych zbraní , ale jednoznačne pomáhajú Ukrajine aj s ďalšími prvkami jej vojnového úsilia, vrátane spravodajských informácií – z ktorých niektoré boli použité na útoky proti ruským generálom .

Posmelená Ukrajina

Vojna neprebehla podľa plánu, od zlyhania dobyť Kyjev až po úmorné tempo sovietskych výdobytkov v regióne Donbas na východnej Ukrajine. Rusko utrpelo ťažké straty v dôsledku intenzívneho ukrajinského odporu.

Ruské jednotky pravdepodobne zakopú a budú sa snažiť upevniť svoje zisky na východe. Opätovné potvrdenie nezávislosti separatistických regiónov od Ukrajiny – podporované jednotkami na zemi – by Putin mohol prezentovať ako víťazstvo Ruska. Potom mohol vyhlásiť svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“ za ukončenú.

Ukrajina by následne mohla dospieť k nejakému druhu mierovej dohody s Ruskom, ktorá by zahŕňala stratu územia – takú, ktorá by sa pravdepodobne príliš nelíšila od dohody, ktorá by sa dala vyjednať dnes .

V súčasnosti nie sú žiadne známky ukrajinskej tendencie rokovať o regióne Donbas . Ukrajina nie je ani ochotná formálne sa vzdať Krymu, ktorého sa Rusko zmocnilo v roku 2014 po prozápadnej a protiruskej revolúcii Euromajdan na Ukrajine .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal jasne najavo, že jeho vojnovým cieľom je oslobodiť celé ukrajinské územie v rukách Ruska, vrátane Krymu . Jeho podporovatelia NATO – najhlasnejšie USA , Spojené kráľovstvo  a Kanada – sú ochotní poskytnúť Ukrajine prostriedky, aby tak urobila.

Tieto krajiny dúfajú, že Rusko vyjde z tejto vojny výrazne oslabené ako regionálna mocnosť .

Ruská jadrová hrozba

Hoci vyslanie síl NATO priamo na Ukrajinu je nepravdepodobné, niektorí jastrabí západní komentátori navrhli, aby to NATO mohlo urobiť bez toho, aby Rusko odvetilo jadrovými zbraňami .

Aj keď Rusko na začiatku vojny vyvolalo prízrak jadrových zbraní, v jej priebehu ruské zdroje naznačili, že jadrové zbrane budú použité iba v prípade existenčnej hrozby pre Rusko .

Nedávne rinčanie ruských jadrových šabľ – ako napríklad testovanie a rozmiestnenie pokročilejších rakiet alebo ruské televízne segmenty ukazujúce vplyv jadrového útoku na Spojené kráľovstvo – je nepochybne dôvodom na obavy, ale výrazne nezvýši použitie jadrových zbraní. pravdepodobnejšie v krátkodobom horizonte.

Čo by?

Ak by sa vojna obrátila v prospech Ukrajiny a ukrajinské sily začali nielen dobývať časti územia na východe, ale aj ohrozovať separatistické regióny – alebo Krym.

Niektorí západní pozorovatelia naznačili, že Rusko by za takýchto okolností mohlo použiť stratégiu „eskalovať až deeskalovať“ s použitím taktických jadrových zbraní . Oveľa väčší zmysel dáva ich vypustenie na území, ktoré bude pravdepodobne držať nepriateľ, namiesto toho, kde Rusko dúfa, že si udrží kontrolu.

Ak vojna eskaluje do bodu, keď Ukrajina podporovaná západom ohrozuje územie, ktoré Putin považuje za ruské, potom by sa šance na použitie jadrových zbraní dramaticky zvýšili.

Problém Krymu

Zelenskyj naznačil, že Ukrajina neprestane bojovať, kým Krym nebude v rukách Ukrajiny. Ale pre Putina a mnohých Rusov je Krym ruský.

Začlenenie Krymu do Ukrajiny v roku 1954 sa často považuje skôr za historickú nehodu než za prejav toho, že Krym je etnicky ukrajinský.

Tatárske obyvateľstvo Krymu bolo z veľkej časti vysídlené etnickými Rusmi – nie Ukrajincami – a ako Rus má dlhú históriu. Od Sevastpolských náčrtov Leva Tolstého až po román Vasilija Aksjonova zo 70. rokov Ostrov Krym je Krym v ruskej literatúre široko zastúpený.

Dôveryhodná hrozba Krymu podporovaná Západom by nepochybne predstavovala druh existenčnej hrozby pre ruské územie, ktorá by dramaticky zvýšila riziko použitia jadrových zbraní.

Vzdialená, ale zvýšená jadrová hrozba

Putinova frustrácia z ukrajinskej odolnosti a podpory zo strany Západu jednoznačne narastá – nedávne jadrové pózovanie je toho dôkazom. Jadrová hrozba sa od februára zvyšuje, aj keď použitie jadrových zbraní pravdepodobne nehrozí.

Dokonca aj použitie taktických jadrových zbraní s nízkou účinnosťou Ruskom by pravdepodobne vyvolalo nejakú reakciu Západu. Takáto reakcia by potom zvýšila pravdepodobnosť ďalšej eskalácie. Informované odhady naznačujú, že Rusko má viac ako 1900 nestrategických alebo taktických jadrových zbraní . Hranica ich použitia je nižšia ako pri väčších jadrových zbraniach.

Typy scenárov, ktoré by mohli viesť k použitiu jadrových zbraní, sú mimo bezprostredných hraníc Putinovej vojny na Ukrajine. Vyžiadalo by si to výrazné zhoršenie ruského bohatstva – a väčšie zapojenie Západu do konfliktu.

Od kubánskej raketovej krízy v roku 1962 alebo nukleárneho napätia na začiatku 80. rokov sa však v budúcnosti neobjavil taký veľký prízrak potenciálnej jadrovej vojny.

V roku 1962 politici na všetkých stranách nakoniec ukázali svoje štátnické kvality a ustúpili od hrozby použitia jadrových zbraní. Ostáva nám len dúfať, že to isté urobia aj ich nástupcovia nad Ukrajinou.

Zdroj: Originál článku nájdete Is Russia increasingly likely to use nuclear weapons in Ukraine?, THE CONVERSATION

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here