Čerstvé americké spravodajské informácie , ktoré kolujú v Kongrese, údajne naznačujú, že Rusko vyvíja protisatelitnú zbraň vo vesmíre s jadrovou zložkou .

Správy špekulujú o tom, čím by sa táto zbraň mohla nachádzať po tom, čo poslanec Mike Turner, R-Ohio, predseda výboru pre spravodajské služby Snemovne reprezentantov, 14. februára 2024 vydal tajomné, ale alarmujúce vyhlásenie týkajúce sa informácií, ktoré označil ako „ vážna hrozba národnej bezpečnosti“. Niektoré zdroje navrhovali jadrovú zbraň . Iní majú podozrenie na zbraň, ktorá má jadrový pohon, ale nie jadrovú hlavicu.

Biely dom nasledujúci deň potvrdil , že vyvíjaný ruský systém je vesmírna protisatelitná zbraň a že ak by bola nasadená, porušila by zmluvu o vesmíre z roku 1967 , ktorá zakazuje zbrane hromadného ničenia vo vesmíre. Kremeľ reagoval tým, že tieto správy odmietol ako „škodlivý výmysel“.

Zatiaľ čo presná zbraň zostáva verejnosti neznáma, udalosti vyvolávajú prízrak jadrových zbraní vo vesmíre v napätom čase. Vzťahy medzi USA a Ruskom sú najnižšie za posledné desaťročia a Rusko v súčasnosti vedie na Ukrajine agresívnu vojnu.

Ako odborník na jadrovú stratégiu viem, že správy USA prichádzajú v čase, keď sa jadrový svetový poriadok výrazne mení. Čína a iní rozširujú a modernizujú svoj arzenál. Irán je blízko k tomu, aby bol schopný vyrobiť jadrovú zbraň . Ostatné krajiny môžu nakoniec chcieť svoje vlastné jadrové zbrane.

Zároveň viaceré krajiny vyvíjajú nové zbrane na útoky na ciele vo vesmíre. Tento zoznam zahŕňa Rusko , USA , Čínu a Indiu , hoci v súčasnosti nie sú vo vesmíre žiadne zbrane.

Schémy studenej vojny

Nedávne odhalenia o ruských vesmírnych zbraniach vyvolávajú strašidlo, že krajiny sa môžu v určitom okamihu rozhodnúť rozmiestniť vo vesmíre jadrové zbrane. Niektorí to už skúšali.

USA a Sovietsky zväz skúmali jadrové detonácie vo vesmíre počas studenej vojny. Koncom 60. rokov Sovieti testovali raketu , ktorá by sa dala umiestniť na nízku obežnú dráhu Zeme a bola schopná vyjsť z obežnej dráhy a niesť jadrovú hlavicu na Zem.

Žiadna z krajín neumiestnila jadrové zbrane do vesmíru natrvalo. Obaja boli zmluvnými stranami Zmluvy o vesmíre a Zmluvy o čiastočnom zákaze skúšok z roku 1963 , ktorá zakázala jadrové detonácie vo vesmíre. Moskva a Washington vyjednali tieto zmluvy s cieľom obmedziť preteky v zbrojení počas studenej vojny.

Tieto zmluvy obmedzili správanie na konci studenej vojny. Ruské porušovanie zmlúv o kontrole jadrových zbraní, ako aj odstúpenie USA a Ruska od rôznych zmlúv od roku 2002 však naznačuje, že v budúcnosti sa tak nestane.

Jadrová bomba vo vesmíre

Ale prečo by krajina chcela vesmírne jadrové zbrane? Dôvodov je niekoľko.

Krajiny by mohli nasmerovať vesmírne jadrové zbrane na Zem. Teoreticky by sa zbrane z vesmíru mohli vyhnúť včasnej detekcii radarov a protiraketovej obrany. Odpaľovanie jadrových zbraní priamo z vesmíru má však značné nevýhody .

Umiestňovanie zbraní do vesmíru na zasiahnutie cieľov na Zemi môže mať obranné alebo útočné motivácie. Zbrane, ktoré sa vyhýbajú protiraketovej obrane, môžu zabezpečiť jadrové odstrašenie. Ide o obrannú stratégiu, ktorá má zabrániť agresii voči štátu, ktorý ich umiestnil do vesmíru.

Alternatívne môžu tieto zbrane pomôcť krajine dosiahnuť schopnosť prvého úderu. Prvý úder si vyžaduje schopnosť zničiť dostatočné množstvo jadrových zbraní protivníka – alebo jadrových veliacich, riadiacich a komunikačných systémov potrebných na ich riadenie – aby sa zabránilo jadrovej odvete.

Krajiny by mohli nasmerovať vesmírne zbrane do iných oblastí vesmíru, ako napríklad ruská zbraň vo vývoji . To vyvoláva obrazy jadrových zbraní zasahujúcich asteroidy na obranu Zeme pred kolíziou.

Satelitní zabijaci

Realita je menej dramatická, ale nie menej znepokojujúca. Najpravdepodobnejším použitím by bolo zničenie vojenských satelitov nepriateľa. Poškodenie navigačných satelitov by bránilo protivníkovej schopnosti viesť vojnu. Presné útočné zbrane aj pozemné sily sa pri hľadaní a dosahovaní cieľov spoliehajú na satelitné konštelácie ako GPS alebo ruský systém GLONASS .

Krajiny môžu tiež chcieť schopnosť ničiť nepriateľské vesmírne zbrane, vrátane vesmírnej protiraketovej obrany. Zatiaľ čo žiadna krajina tieto zbrane ešte nenasadila, lídri sa môžu obávať budúcich schopností a najskôr nasadiť vesmírne zbrane, aby sa pred touto hrozbou zabezpečili.

Najnebezpečnejšie je, že tieto zbrane môžu zničiť alebo poškodiť satelity dôležité pre nepriateľský jadrový systém velenia, riadenia a komunikácie, vrátane satelitov včasného varovania, ktoré sledujú štarty rakiet a komunikačných satelitov, ktoré prenášajú vojenské rozkazy.

Jadrové zbrane poškodzujú satelity v dôsledku vlny gama žiarenia , ktoré vzniká pri jadrovej detonácii. Toto žiarenie poškodzuje kritické subsystémy v rámci satelitu.

Takéto zbrane však majú značné nevýhody. Detonácia by poškodila všetky satelity v dosahu gama žiarenia – vrátane satelitov útočiacej krajiny, jej spojencov a neutrálnych krajín.

Vesmírna jadrová protisatelitná zbraň však môže mať určité výhody oproti iným možnostiam útočiacich krajín. Pozemné  protisatelitné systémy  môžu dosiahnuť ciele len na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Dokonca aj protisatelitná zbraň s jadrovým pohonom vo vesmíre by bez jadrovej hlavice vytvorila novú hrozbu . Takéto zariadenie by malo väčší dosah ako protisatelitné zbrane na zemi a mohlo by plniť svoju úlohu počas dlhšieho časového obdobia. Oba faktory by zvýšili počet satelitov, ktoré by mohli poškodiť alebo zničiť.

Mnohé zo satelitov, ktoré môže krajina chcieť vyniesť, sa nachádzajú na vyšších obežných dráhach mimo dosahu pozemných systémov. To platí pre niektoré americké systémy , na ktoré sa Rusko môže chcieť zamerať.

Záujem Kremľa o vesmírne zbrane by mohol byť pokusom znížiť schopnosť Ameriky viesť vojnu ; ohroziť jadrové systémy velenia, riadenia a komunikácie; alebo zabezpečenie proti vesmírnej raketovej obrane. Prípadne ruský obranný priemysel môže riadiť ich rozvoj za účelom zisku.

Nové preteky v zbrojení?

Bez ohľadu na ich pôvodný účel, umiestnenie jadrových zbraní vo vesmíre môže byť destabilizujúce. Hoci neexistuje všeobecne akceptovaná definícia strategickej stability, vedci ju často definujú ako kombináciu krízovej stability založenej na riziku jadrovej eskalácie počas vojenskej krízy a stabilite pretekov v zbrojení – keď sa krajiny môžu vyhnúť akciám a reakciám, ktoré sa krútia do špirály. nákladné a nebezpečné preteky v zbrojení.

Vesmírne jadrové zbrane zvyšujú riziko, že sa krajina počas krízy uchýli k jadrovým zbraniam. Zbrane smerujúce k Zemi a zbrane namierené na ciele vo vesmíre vytvárajú stimuly na preventívne použitie jadrových zbraní.

Hrozba jedného štrajku vytvára tlak typu „použite alebo stratte“ a podnecuje preventívny jadrový úder, aby sa obmedzili škody, ktoré môže spôsobiť protivník. Na druhej strane by preventívny jadrový útok pravdepodobne vyvolal ďalšiu eskaláciu , ktorá by nakoniec skončila totálnou jadrovou vojnou.

Umiestnenie jadrových zbraní vo vesmíre by mohlo vyvolať nové preteky v zbrojení. Pretože jedným z účelov vesmírnych zbraní je zničiť vesmírne zbrane protivníka, USA môžu reagovať na ruské zbrane svojimi vlastnými. Rusko potom môže kontrovať novými zbraňami, aby si udržalo svoju výhodu. Iné, ako napríklad Čína, môžu reagovať na americké zbrane, čo by mohlo vyvolať reakciu Indie, po ktorej by mohla nasledovať jedna z Pakistanu.

Stupňujúce sa tlaky a hrozba pretekov v zbrojení existujú aj v prípade, že prvý hýbateľ umiestni zbrane do priestoru defenzívne. Zavedenie vesmírnych zbraní by mohlo vytvoriť to, čo odborníci na medzinárodné vzťahy  nazývajú bezpečnostnou dilemou : akcie, ktoré posilnia bezpečnosť jednej krajiny, ale inú zneistia.

Obranné a útočné zbrane sú často na nerozoznanie . Zbrane, ktoré by mohli zvýšiť bezpečnosť jednej krajiny zabezpečením proti raketovej obrane vo vesmíre, by sa mohli použiť aj útočne proti jadrovým systémom velenia, riadenia a komunikácie. Aj keby si lídri v jednej krajine mysleli, že tá druhá dnes koná defenzívne, neexistuje spôsob, ako vedieť, že zajtra nebudú konať útočne.

Zdroj: Is Russia looking to put nukes in space? Doing so would undermine global stability and ignite an anti-satellite arms race, THE CONVERSATION

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here