23-ročný Louis Brandt sa v roku 1848 vo Švajčiarskurozhodol otvoriť si vlastný «Comptoir d’etablis-sage» v La Chaux-de-Fonds . «Comptoir d’etablis-sage» znamená továreň, v ktorej sa surové materiály a komponenty hodiniek zostavuje „etablisseur“ do hodiniek. Najprv cestoval po Európe, aby zásoboval zákazníkov. Neskôr túto úlohu prevzali jeho synovia Louis a César a názov spoločnosti sa zmenil na Louis Brandt & Fils. Synovia sa v roku 1880 s remeselnou firmou presťahovali do Biel, keďže tam bolo lepšie napojenie na dopravné cesty a mohli bezplatne využívať vodnú energiu mesta, čo bolo nevyhnutné pre mechanickú výrobu. Čoskoro nato sa majitelia spoločnosti rozhodli vyrábať vlastné hodinky s vlastnými mechanickými strojčekmi. Tento plán pokračoval a už v roku 1889 to bola najväčšia hodinárska továreň vo Švajčiarsku.
Omega Vintage Chronograph viacfarebný ciferník Ref. CK2393
Priradenie názvu Omega
Pred takmer piatimi desaťročiami spoločnosť niesla v názve Brandt, až do roku 1894, kedy bola premenovaná na Omega. Za tento čas sa opravárenský podnik rozvinul aj na manufaktúru. Nový názov – omega Ω, ktorý nájdeme ako posledné písmeno v gréckej abecede, je teda metaforou pre „dokonalosť“. Precíznosť tovární Omega presvedčila britské letectvo a krátko nato aj americkú armádu, takže od roku 1917 sa Omega stala oficiálnymi hodinkami v I. svetovej vojne.
Omega Vintage Chronometer Ref. 2367-4 from 1945
Omega so svojimi mechanickými chronometrami stála 93-krát na víťaznom stupni v súťažiach presnosti švajčiarskych observatórií Neuenburg a Ženeva. Na súťaži Chronometer v Kew Teddingtone (Anglicko) dokázala Omega dosiahnuť 97,8 zo 100 možných bodov v celkovom hodnotení z roku 1936. Výsledok, ktorý dodnes nebol prekonaný.
Výsledkom týchto úspechov je séria Omega Constellation, ktorá sa už niekoľko rokov umiestňuje na prvom mieste v testoch Chronometer.
Hodinky Omega: náramkové hodinky, športové hodinky, vojenské hodinky, pilotné hodinky, námornícke hodinky, dámske hodinky, potápačské hodinky
Omega Military Vintage Omega Vintage Railmaster Omega Vintage Ranchero
Chronometer Ref. 2254 Cal.284 Ref. CK2914 z roku 1957 Ref. 2990-1 z roku 1950
z roku 1935
Po smrti generálnych riaditeľov dostala manufaktúra názov SA Louis Brandt & Frère, Omega Watch Co., a viedli ju priami potomkovia. Tradičnej firme sa darí prinášať na trh náramkové hodinky, športové hodinky, vojenské hodinky, pilotné hodinky, námornícke hodinky, autohodinky, dámske hodinky a komplikácie.
V roku 1930 Tissot a Omega vstúpili do SSIH (Société Suisse pour l’Industrie Horlogère), prvého švajčiarskeho združenia hodinárov. Neskôr sa z toho mala vyvinúť skupina Swatch Group.
Hodinky Omega Divers z roku 1930
V roku 1932 prišli na trh hodinky Omega Marine. Boli to prvé švajčiarske potápačské hodinky. Zvláštnosťou na tom bolo, že kúsky boli vložené do seba. Omega umiestnila korunku do polohy 12 hodín, aby bolo možné obe časti puzdra tesne pritlačiť k sebe.
Omega – Oficiálna časomiera olympijských hier
Prvá olympiáda sprevádzala Omegu už v roku 1932 v Los Angeles. V tom čase sa objavil jediný hodinár nabitý 30-mi delenými sekundovými chronografmi, aby sa zabezpečilo meranie času. Pri tomto prvom vystúpení ako oficiálny časomerač olympijských hier dokázala Omega merať výsledky s presnosťou na desatinu sekundy. Odvtedy je Omega 25-krát oficiálnou časomierou olympijských hier. Oficiálneho časomerača nemožno zamieňať so sponzorom, čo je vytúžená práca, o ktorú sa musíte uchádzať.
Omega Olympia Broad Arrow Ref. 32130445201001
Aj v roku 2016 sa Omega zúčastnila olympijských hier v Riu. Vybavenie, ktoré mala Omega na presné meranie času v batožine, vážilo asi 450 ton.
Kozmická Omega a Omega Constellation
V roku 1951 Omega predstavila pánske náramkové hodinky Cosmic. Automatický kaliber Omega 2601 dosahuje vďaka svojim dvojitým hlavniam pôsobivých 72 hodín rezervy chodu. Produkcia je obmedzená na 1951 individuálne číslovaných exemplárov. O rok neskôr sa model Constellation uvádza na trh ako automatický chronometer a odvtedy hrá dôležitú úlohu v programe značky. Constellation bol kedysi vlajkovou loďou Omega a je veľmi obľúbený u zberateľov historických hodiniek.
Omega Speedmaster Professional „Prvé hodinky nosené na Mesiaci“
Astronaut Buzz Aldrin mal pri pristátí na Mesiaci v roku 1969 na zápästí robustný chronograf, v tom čase jednoducho nazývaný Speedmaster Professional. Omega Speedmaster musela vydržať rozsiahle testovacie postupy (nárazové testovanie, zrýchlenie, vibrácie a kolísanie teploty medzi -18 a +93 stupňov Celzia, 16-násobné zrýchlenie (g), tlak 200 m hĺbky vody, antimagnetizmus, pretlak, hluk) NASA.
Omega Speedmaster Pre-Moon Ref. 2915
Omega Speedmaster Pre-Moon „Lollipop“ Ref. 2998-1 z roku 1960
Omega Speedmaster Professional dokázala počas testu NASA presadiť stovky ďalších modelov a stala sa oficiálnymi hodinkami pre všetkých astronautov. Súťažiaci pochádzali zo známych domov ako Rolex a Longines. Omega aplikovala s modelom Speedmaster (ST105.003 z roku 1964), Rolex poslal takzvaný pre-Daytona model, chronograf Cosmograph (Ref. 6238) so strojčekom Valjoux 72. „Original-Speedmaster“, kaliber 321, nosil referenčné číslo CK 2915, existuje od roku 1957. Stále sa vedú diskusie, či je to práve tento model, ktorý mal Aldrin na zápästí, keď vstupoval spolu s Nielsom Armstrongom na mesiac. Dnes hriešne drahé zberateľské hodinky.
Medzitým sa chronograf známy ako Moonwatch už stal legendou a zaujíma veľmi zvláštne miesto v histórii vesmírneho výskumu. Pretekár Speedmaster sa zmenil na vesmírne hodinky NASA. Omega Speedmaster sa zúčastnil každej misie NASA s posádkou od marca 1965. Vďaka svojej presnosti a spoľahlivosti ukázal tento manuálny veterný chronograf posádke poškodenej kapsuly Apollo 13 cestu späť na Zem. Za tento prvotriedny príspevok získala OMEGA „Snoppy Award“, najvyššie ocenenie udelené astronautmi NASA. Medzitým existuje nespočetné množstvo verzií chronografu. Hodinky Omega boli prítomné pri 118 vesmírnych misiách a 6 pristátiach na Mesiaci. Sprevádzali celkovo 9 kozmických letov.
…………..
Omega inovácie
Tie sú teraz dostupné výhradne s mnohými modelmi Omega, ciferník je vybavený zodpovedajúcim písmom. Koaxiálny únik sa považuje za obzvlášť odolný voči vibráciám a nízkemu treniu a vystačí si aj s nízkym mazaním na dlhší čas……………
Omega De Ville Central Tourbillon
Klasicky elegantná kolekcia De Ville pre dámy a pánov obsahuje najnovšiu technológiu kalibru s antimagnetickými komponentmi. Omega De Ville Central Tourbillon stelesňuje dokonalosť vysokej hodinárskej výroby.Jediné hodinky na svete s centrálnym tourbillonom boli ručne vyrobené vybraným okruhom hodinárov v „Cellule Haut de Gamme“ Omega v Bieli.
Zvláštnosťou bolo, že klietka tourbillonu sa otáča okolo vlastnej osi raz za minútu, čím sa vyrovnávajú účinky gravitácie na presnosť hodiniek.
Omega De Ville Central Tourbillon Ref. 51333000 z roku 1999
Omega je jediným svetovým výrobcom, ktorý vyrába hodinky s centrálnym tourbillonom.Tourbillony vyrába Omega od roku 1947, model `Central Tourbillon` je však dôkazom know-how a špičkovej remeselnej zručnosti hodinárskeho priemyslu.
Omega Seamaster Professional 300M
Vo filme „GoldenEye“ nosil James Bond na zápästí Omega Seamaster Quartz Professional 300M. Urobilo to značku Omega opäť zaujímavou pre mladšiu cieľovú skupinu. Daniel Craig nosil rovnaký model o 20 rokov neskôr.
Dámske hodinky Omega
Ambasádorkou značky luxusných hodiniek Omega je okrem Cindy Crawford a Michaela Schumachera aj hollywoodska hviezda Nicole Kidman. V roku 2009 predstavila v Pekingu rad dámskych hodiniek Ladymatic, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1955. Ide o špeciálne vyvinutú sériu dámskych hodiniek s automatickým strojčekom a koaxiálnym únikom, čo je funkcia, ktorú majú iba hodinky Omega.
Vďaka šikovnému marketingu a unikátnym technológiám sa Omega podarilo v posledných rokoch dostať do prvej päťky v segmente švajčiarskych luxusných hodiniek.
Seamaster PloProf
Pre vodné športy Omega vytvorila vlastný rad potápačských hodiniek – Seamaster. Slávny námorný prieskumník Jacques Costeau prispel k vývoju Seamaster Plongeur Professional, známejšieho ako „PloProf“ (pre „Plongeur professionalel“). V roku 1971 prišli hodinky na trh. Vodotesnosť bola 600 metrov.