„Približne 200 aplikácií bolo suspendovaných, kým sa dôkladne nepreskúma, či skutočne nejaké údaje zneužili,“ uviedol viceprezident Facebooku Ime Archibong. Vyšetrovanie, ktoré ohlásil Zuckerberg, sa týka aplikácií, ktoré mali prístup k veľkému množstvu údajov, kým im ho Facebook v roku 2014 výrazne obmedzil.
Nie je jasné, že niektorá z týchto aplikácií skutočne zneužila prístup k používateľským údajom v službe Facebook, ale Facebook má určité obavy a pozastavuje ich prácu „až do dôkladného vyšetrovania toho, či skutočne zneužili akékoľvek údaje.“ Toto vyšetrovanie Facebook bude viesť realizáciou rozhovorov s vývojármi, vyžiadaním si informácií o aplikácii a údajoch, ku ktorým má prístup, spolu s auditmi, ktoré môžu zahŕňať kontroly na strane tvorcov aplikácie.
PRIBLIŽNE 200 APLIKÁCIÍ BOLO POZASTAVENÝCH
Určite je dobré vidieť, že Facebook v tejto veci koná, ale tieto prvotné výsledky môžu ilustrovať, aký veľký problém bol s touto platformou. Cambridge Analytica, ktorá mala prístup k miliónom užívateľov a ich dátam, bola nepochybne dosť zlá spoločnosť. Avšak skutočnosť, že mohlo existovať ďalších 200 potenciálne podobných firiem, ktoré mali podobný prístup po celé roky – aj kebyže to skončí zistením, že všetkých 200 aplikácií sú „úplne anjeli“ – nie je veľkým povzbudením.V prípade, že spoločnosť Facebook zistí, že viac aplikácií zneužívalo prístup k takýmto údajom o používateľoch, okamžite ich zakáže a bude informovať užívateľov. Facebook sa zameriava na aplikácie od roku 2014 a skôr, keď spoločnosť Facebook povolila aplikáciám získavať informácie nielen od bezprostredného užívateľa, ale aj od svojich priateľov, aj keď sami aplikáciu nepoužívali.