Tourbillon je jeden z najdômyselnejších mechanizmov hodinárskeho remesla a po piatich rokoch (1975 – 1800) sústavnej práce ho vymyslel francúzsky hodinár Abraham Louise Breguet. Roku 1801 si Breguet necháva tourbillon patentovať a krátko na to dodáva pre hodinársky trh prvé hodinky opatrené týmto krásnym, avšak jedným na svete najzložitejším mechanizmom vôbec.

Tento systém „eliminuje“ vplyv gravitácie na zotrvačku v polohách nosenia a vďaka tomuto chodia hodinky opatrené tourbillonom veľmi presne. Najväčšie trenie má totiž zotrvačka v mechanických hodinkách vo vertikálnej polohe, pretože leží na oboch čapoch. A v tejto polohe bývajú hodinky nosené najčastejšie. A práve tu tourbillon plní svoju funkciu a vďaka otáčaniu „klietky“, v ktorej je zotrvačka, kotva aj krokové koleso a toto celé sa otáča za minútu okolo svojej osi, je poloha zotrvačky menená a pohyb (kmity) zotrvačky týmto stabilnejší a plynulejší. Do klietky tourbillonu zaberá sekundové koleso súkolia a tým je daná frekvencia otáčania tourbillonu. Tourbillon nie je nutné regulovať vďaka svojmu princípu v toľkých polohách ako sa regulujú hodinky s bežným švajčiarskym krokom.

Systém tourbillonu je zhruba tento: celá klietka vrátane zotrvačky je pripevnená na hlavné (sekundové) koleso, ktoré nielen že prenáša energiu do krokového kolesa, ale práve otáča aj celou klietkou tourbillonu. Aj napriek zložitému výzoru mechanizmu je tento systém vcelku veľmi ľahký av žiadnom prípade hodinky s tourbillonom nemusia patriť medzi ťažké – samotný tourbillon váži pár desatín gramov. Tourbillon je vsadzovaný do skutočne luxusných hodiniek úrovne precízneho a drahého šperku.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here