NASA a SpaceX dokončujú kontroly menších zmien v kozmickej lodi Crew Dragon, ktoré by mali byť dokončené pred začiatkom prvej operačnej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu koncom októbra.

Počas série tlačových konferencií 29. septembra o nadchádzajúcej misii posádky 1 na ISS úradníci uviedli, že do návrhu kozmickej lode zapracovali poznatky získané z letu posádky Dragon Demo-2, ktorý sa uskutočnil toto leto.

Jednou z otázok je tepelný štít na kozmickej lodi. „Našli sme na dlaždici trochu väčšiu eróziu, ako sme chceli vidieť,“ uviedol Hans Koenigsmann, viceprezident spoľahlivosti stavania a letu spoločnosti SpaceX. Zdá sa, že problém bol s tým, ako vzduch prúdil okolo „napínacích spôn“ alebo skrutiek, ktoré spájajú kapsulu s kmeňovou časťou kozmickej lode, ktorá sa odhodila tesne pred návratom. „Videli sme nejaký tokový jav, ktorý sme skutočne neočakávali, a videli sme, že erózia je hlbšia, ako sme predpokladali.“

Zdôraznil, že erózia bola obmedzená na veľmi malú oblasť tepelného štítu a posádku Demo-2 neohrozil. „Je to pomerne ľahké opraviť,“ uviedol pomocou materiálu odolnejšieho proti erózii pre dlaždice okolo štyroch napínacích spojov. Táto zmena bola minulý týždeň testovaná v oblúkovej komore vo výskumnom centre Ames „a vyšla vynikajúco.“

Druhým problémom bolo nasadenie padáka, ktoré sa uskutočnilo v rámci toho, čo Koenigsmann nazval „povolenou schránkou“ pre návrat, ale o niečo nižšie, ako sa očakávalo. SpaceX mení prístroj, ktorý pomocou barometrického tlaku určuje nadmorskú výšku, aby problém napravil.

Tieto zmeny boli hlavnými problémami predtým, ako NASA formálne osvedčila kozmickú loď Crew Dragon pre operačné misie. „Veľká časť certifikácie je v týchto aktualizáciách,“ povedala Kathy Lueders, spolupracovníčka správcu NASA pre prieskum a operácie človeka. Medzi ďalšie oblasti zamerania patria nové možnosti pridané k misii Crew-1, ako napríklad možnosť dokovania s dvoma rôznymi prístavmi na stanici.

Väčšina zvyšných certifikačných prác je podľa nej dokončená, vrátane kontroly certifikácie na úrovni programu. „Sme v procese dokončovania posledných niekoľkých častí našej dokumentácie, ktoré sú potrebné na uzavretie našich certifikačných plánov pre ľudské hodnotenie,“ uviedla, práce, ktorej dokončenie očakávala, budúci týždeň až 10 dní. „Finálna záverečná“ certifikácia bude prebiehať pri kontrole letovej pripravenosti na misiu Crew-1, asi týždeň pred štartom.

Ďalšia zmena pre misiu Crew-1 sa zameria na problém po zasiahnutí misie Demo-2, keď sa okolo kozmickej lode rojili desiatky súkromných člnov. Koenigsmann uviedol, že NASA a SpaceX úzko spolupracujú s pobrežnou strážou USA na udržaní 16-kilometrovej „udržovacej zóny“ okolo miesta postriekania, ktorú budú hliadkovať ďalšie plavidlá pobrežnej stráže.

Misia Crew Dragon, ktorá bude lietať na misii Crew-1, obsahuje ďalšie vylepšenia vrátane možnosti podpory štyroch ľudí a zotrvania na obežnej dráhe 210 dní. Kozmická loď má tiež vylepšený zadný plášť, ktorý zvýši limity vetra pre návrat, uviedol Anthony Vareha, vedúci letového riaditeľa misie NASA. Pre Demo-2 povedal, že existuje len jedna šanca zo siedmich mať prijateľný vietor, ale „dostali sme to hneď na prvý pokus.“ Pre posádku-1 sa to zlepší na jedného zo štyroch.

Deň pred briefingom NASA oznámila, že oneskoruje štart posádky-1 o osem dní do 31. októbra. Jedným z dôvodov tohto sklzu bolo ukončenie certifikačných prác a poskytnutie viac času medzi príletom a odletom kozmickej lode Sojuz v polovici októbra a misie Posádka-1. „Je to pre nás veľmi rušný október,“ povedal Lueders.

Ďalším faktorom v oznámení o oneskorení bolo poskytnúť viac času na sledovanie úniku vzduchu na stanici. Krátko pred začiatkom brífingov NASA oznámila, že rýchlosť úniku sa zvýšila a bola izolovaná od modulu Zvezda v stanici. „Myslíme si, že sa tam niečo deje,“ uviedol Kenny Todd, zástupca vedúceho programu ISS v NASA.

Tento únik nepredstavuje pre posádku bezpečnostný problém a Todd uviedol, že na stanicu budú nalievané ďalšie vzduchové fľaše nákladnou kozmickou loďou Cygnus, ktorá je naplánovaná na štart 1. októbra. Dodal, že by to nemalo mať vplyv ani na misiu Crew-1. „Na základe aktuálnej miery úniku budeme v poriadku do jari budúceho roka,“ uviedol. „Toto nemusí byť nevyhnutne krátkodobý problém, pokiaľ miera úniku zostáva na dnešnej úrovni.“

Štyria astronauti, ktorí poletia na misiu Crew-1 – astronauti NASA Mike Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker a astronaut JAXA Soichi Noguchi – uviedli, že sú pripravení na let, keďže okrem niekoľkých absolvovali všetok výcvik na misiu záverečné simulátorové sedenia. Astronauti oznámili, že v nadväznosti na tradíciu misie Demo-2, kde astronauti Bob Behnken a Doug Hurley pomenovali svoju kozmickú loď Crew Dragon „Endeavour“, vybrali pre svoju kozmickú loď názov „Resilience“.

„Myslím si, že každý z nás môže súhlasiť s tým, že rok 2020 bol určite náročným rokom,“ uviedol Hopkins. „Názov ´Resilience / Odolnosť´ je skutočne na počesť tímov SpaceX a NASA a, úprimne povedané, je to na počesť našich rodín, našich kolegov, našich spoluobčanov, medzinárodných partnerov a vodcov, ktorí všetci preukázali rovnakú kvalitu, rovnakú kvalitu. charakteristický pre tieto ťažké časy.“

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here