Pamätám si na časy v dome u starých rodičov na dedine, keď bola v každej miestnosti pec, v ktorej sa kúrilo drevom alebo uhlím a do ktorých musel človek každú chvíľku vo dne v noci prikladať. Tieto časy sú u väčšiny domov minulosťou a dnes ich majitelia sa radšej spoliehajú na kotol. Tiež sa chystáte kúpiť si nový model? Poradíme vám, na čo sa pri výbere zamerať, aby ste si zaistili dostatok tepla nielen na chladné zimné večery.

Obstaranie kotla nie je rozhodne bezvýznamnú investíciou, a tak sa oplatí zvážiť všetky pre a proti jednotlivých typov a tiež vaše nároky a možnosti.

Výber vykurovacieho zariadenia závisí od viacerých faktorov a významne ovplyvní, koľko za teplo zaplatíte. Skúste si správne vybrať aj vďaka nášmu prehľadu a tipom na vykurovacie zdroje do rodinného domu, chaty či chalupy.

Ešte než sa ponoríte do ponuky kotlov na trhu, je potrebné si stanoviť, čo vlastne od kotla očakávate – akým palivom chcete kúriť, aký veľký objekt budete vykurovať a koľko chcete či môžete do obstaranie kotla investovať.

PLYN, DREVO ČI ELEKTRINA?

U zvažovaní vyššie uvedeného potom ešte berte do úvahy finančné a priestorové nároky na palivo. Všeobecne sa dajú kotle podľa paliva rozdeliť do troch základných skupín – na elektrinu, plyn a kotle na tuhé palivá (teda na uhlie, drevo a pod.).

Posledná menovaná skupina kotlov je stále veľmi obľúbená. Vykurovanie totiž patrí k tým lacnejším (predovšetkým ak máte kotol na drevo), avšak je potrebné počítať s tým, že musíte zaistiť palivo, napríklad v prípade dreva aj spracovať a sušiť, a hlavne uskladniť na vhodnom mieste.

To sa napokon týka aj populárnych kotlov na pelety. Na trhu zoženiete tiež kombinované kotly, v ktorých môžete použiť viac druhov paliva. Čo sa prikladania týka, nájdete v obchodoch ako kotly s ručným dávkovaním, tak aj automatické kotly na tuhé palivá (u nich počítajte s vyššou obstarávacou cenou, však šetrí množstvo spotrebovaného paliva).

S konkrétnym modelom vám iste poradia v obchode – zvážiť sa totiž oplatí aj spôsob prísunu spaľovacieho vzduchu alebo technológiu spaľovania, prípadne ďalšie funkcie, ktoré ako obyvateľ vykurovaného objektu oceníte.

1. Protherm Ray 12 KE elektrický kotol, od 585,59 EUR
2. Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE kondenzačný plynový kotol, od 865,9 EUR
3. Verner A602 automatický kotol, od 9 108,88 EUR
4. Atmos D 31 P automatický kotol na pelety, od 1 378,52 EUR
5. Atmos DC 25 SP kombinovaný kotol, od 2 800 EUR
6. Rojek TKA 15 automatický kotol na tuhé palivo, od 2 550 EUR

Vyššie uvedené príklady kotlov sú len indikatívne. Aktuálnejší prehľad kotlov nájdete napríklad v článku Najlepšie kotly – test a porovnanie 2019.

Na opačnom konci pomyselného spektra, čo sa finančnej náročnosti týka, stoja elektrické kotly. Napriek tomu však predstavujú pohodlný, efektívny, a hlavne ekologický spôsob vykurovania, ktorý sa hodí predovšetkým do dobre izolovaných, nízkoenergetických objektov (v opačnom prípade hrozí enormný účet za elektrickú energiu).

Počítajte tiež s tým, že je nutné mať vyššiu kapacitu siete (a oplatí sa požiadať o výhodnejšiu tarifu). Tiež elektrických kotlov nájdete na trhu celú radu typov, preto sa oplatí konzultovať konkrétny výrobok s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať presne podľa vašich požiadaviek a možností.

Prehľad kotlov – Najpredávanejšie kotly podľa Heureky.

PLYNOVÉ KOTLY

Poslednú skupinu tvoria plynové kotly. Predstavujú pomerne bezstarostné, energeticky úsporné a ekologické vykurovanie. Čo sa finančnej náročnosti týka, predstavujú akýsi kompromis medzi elektrickými modelmi a tými na tuhé palivá.

Pri nákupe je nutné zvážiť, ako prepojíte kotol s dymovou cestou. Môžete si zvoliť buď klasický kotol s odťahom do komína, alebo s núteným odťahom spalín (čiže turbo kotle).

1. Protherm Panther 25 KOV kombinovaný závesný kotol, od 755 EUR
2. Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 CE závesný kondenzačný kotol, od 1 155,46 EUR
3. Viessmann Vitodens 100 W 6,5-26 kW WB1C091 nástenný kondenzačný kombinovaný kotol, od 1 552 EUR
4. Buderus Logamax plus GB 172-24 závesný kondenzačný kotol, od 1 318 EUR
5. Viessmann Vitodens B1KC021 nástenný kondenzačný kombinovaný kotol, od 1630 EUR
6. Buderus Logamax Plus GB 062-24 závesný kondenzačný kotol, od 918 EUR

Vyššie uvedené príklady kotlov sú len indikatívne. Aktuálnejší prehľad kotlov nájdete napríklad v článku Najlepšie plynové kotly.

Poslednou dobou zažívajú „boom“ plynové kondenzačné kotly. Tie majú vysokú účinnosť, spotrebujú menej plynu a tiež sú ekologické (produkujú výrazne menej emisií ako klasické kotly).

Hoci ich obstarávacia cena nepatrí k najnižším, náklady sa vám pomerne skoro vrátia. Kondenzačné kotle produkujú počas spaľovania plynu vodu, ktorá sa mení na paru. Tá potom spoločne s oxidom uhličitým vytvára dodatočnú tepelnú energiu. Vykurovanie je tak maximálne efektívny.

Hoci sú kotle po správnom zapojení a naučení sa ovládania relatívne užívateľsky nenáročné, je ich prevádzka spojená s pravidelnými revíziami. Tie sa týkajú kotlov na pevné palivo a plynových (pri elektrických kotlov nedochádza k spaľovaniu, preto sú z revízií vyňaté).

Servis kotlov Bratislava - plynové kotly, elektrické kotle

Samozrejmosťou by potom mali byť aj pravidelné servisné prehliadky. Kontroly a údržbu je nutné vykonávať aj u spalinových ciest a komínov. Pravidlá a početnosť revízie kotlov pre jednotlivé typy sa oplatí starostlivo naštudovať – ​​nielenže vám za ich nedodržanie hrozia finančné sankcie či problémy s poisťovňou, ale ide predovšetkým o vaše vlastné zdravie.

NÍZKOTEPLOTNÝ (KLASICKÝ) KOTOL

Plynové kotly, alebo nízkoteplotné kotly sú zariadenia na vykurovanie domov, bytov a iných obytných zariadení.  Plynové kotly sa už postupne dostávajú do úzadia a nahradzujú ich moderné kondenzačné kotly. Uzatvorená spaľovacia komora, či už z plechu, alebo liatiny dávajú dlhú životnosť a veľmi jednoduché servisné zásahy. Vďaka nízkej cene sú stále žiadané medzi širokou verejnosťou. Plynové kotly je možné regulovať s klasickým izbovým termostatom, alebo v niektorých prípadoch podľa typu plynového kotla aj náročnejším ekvitermickým regulátorom. Dymovod plynového nekondenzačného kotla musí byt riešený plechovým komínom.

Oproti konvenčnému umožňuje aj prevádzku s chladnejšou vratnou vodou (35 až 40 °C). Táto potreba vznikla pri zavádzaní veľkoplošného (podlahového) vykurovacieho systému, ktorý má povrchovú teplotu 29 až 33 °C. Umožňuje to výmenník kotla z materiálov odolných proti korózii (najmä liatina, preto sú kotly najmä stacionárne). Kotol pracuje prevažne s tzv. suchými spalinami s teplotou 90 až 140 °C pri ich občasnej kondenzácii. Tieto kotly sa v súčasnosti bežne predávajú. Kotol možno pripojiť na vykurovaciu sústavu priamo bez zmiešavacích armatúr. Z využiteľnej energie zemného plynu sa do ohrievanej vody dostane 83 %.

KONDENZAČNÝ KOTOL

Kondenzačné kotly sú momentálne najpokrokovejšie a najmodernejšie zariadenia na vykurovanie domov, bytov, či kancelárii. Už zo slova kondenzačný je zrejme, že sa nejedná o klasický plynový kotol, ale o kotol, ktorý pracuje v tzv. kondenzačnom režime. Využíva teda latentné úbytkové teplo, ktoré vzniká aj pri kondenzácií a druhýkrát ho spotrebúva do vykurovacieho systému. Pre optimálne podmienky kondenzačného kotla je nutné aby teplota vykurovacej vody bola približne 50°C. Z toho dôvodu sú spaliny s nízkou teplotou. Kondenzačný kotol je doporučené používať v kombinácii ekvitermickej regulácie alebo klasického izbového termostatu. Všetky kondenzačné kotle regulujú svoj výkon moduláciou horáka alebo ventilátora. Dymovod alebo odvod spalín musí byť použitý s odolného materiálu voči kondenzátu, najčastejšie z plastu.

Aby bolo možné priamo v kotle využiť aj teplo zo spalín vznikajúce pri ich kondenzácií, sú na výrobu výmenníka použité ušľachtilé a ľahké materiály (ušľachtilá oceľ, zliatiny medi, zliatiny hliníka a horčíka), takže kotle sa bežne vyrábajú ako závesné (v ponuke sú aj stacionárne). Teplota vratnej vody môže byť prakticky ľubovoľná, spaliny dosahujú 40 až 90 °C. Spotreba plynu je nízka a kotle dosahujú vynikajúcu účinnosť – z využiteľnej energie zemného plynu sa do ohrievanej vody dostane až 97 %.

Moderné, vysokoúčinné zariadenia na spaľovanie plynu (až 109 , šetriace životné prostredie a peniaze užívateľa. Môžu byť napojené na radiátory, ale najmä na podlahové vykurovanie, kde sú najlepšou možnosťou použitia. Ide o nízkoteplotné kotly, ktoré zabezpečia v podlahovom vykurovaní optimálny tepelný spád 50/40 stupňov Celzia. Kondenzačné kotly sú vyrábané samostatné, s možnosťou pripojenia zásobníka na ohrev teplej úžitkovej vody, alebo priamo so zásobníkmi a tiež ako kotly s prietokovým ohrevom TÚV.

PLYNOVÝ KONDENZAČNÝ KOTOL

Palivo: zemný plyn
Cena zariadenia: od 950 €*
Ročné náklady na dodávku plynu:
1 073 €**
Kotol okrem tepla vznikajúceho pri horení využíva aj tzv. kondenzačné teplo spalín vznikajúcich pri horení plynu. Vhodný ako primárny zdroj tepla. Obzvlášť výhodný pri veľkoplošnom, napríklad podlahovom vykurovaní.

PLUSY
+ veľmi vysoká účinnosť – až 107 %
+ hospodárnosť, úspora 10 % oproti konvenčným plynovým kotlom
+ pri súčasných cenách plynu veľmi výhodné vykurovanie
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu

NA ČO DAŤ POZOR
– kondenzačný kotol pracuje najhospodárnejšie v tzv. nízko-teplotnom režime, tomu treba prispôsobiť vykurovaciu sústavu
– potreba plynovej prípojky, komína, neutralizácie a odvodu kondenzátu

NÍZKOTEPLOTNÝ ZÁVESNÝ PLYNOVÝ KOTOL (NEKONDENZAČNÝ)

Palivo: zemný plyn
Cena zariadenia: od 950 €*
Ročné náklady na dodávku plynu: 
1 166 €**
Je menej hospodárny ako kondenzačný kotol. Ide o vhodnú náhradu kotla na tuhé palivo alebo jeho doplnok v jednom systéme. Tepelný výmenník je z nekorozívneho materiálu. Vhodný ako primárny zdroj tepla.

PLUSY
+ účinnosť do 92 %
+ hospodárny spôsob vykurovania vďaka cene plynu
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu

NA ČO DAŤ POZOR
– hospodárnosť prevádzky je nižšia ako pri kondenzačných kotloch
– potreba zariadenia na odvod spalín cez stenu alebo do komína

NÍZKOTEPLOTNÝ ­STACIONÁRNY ­LIATINOVÝ PLYNOVÝ KOTOL (NEKONDENZAČNÝ)

Palivo: zemný plyn
Cena zariadenia: od 950 €*
Ročné náklady na dodávku plynu:
1 166 €**
Vhodný ako náhrada za kotol na pevné palivo alebo ako ďalší zdroj k nemu. Použitie liatinového telesa zaručuje vysokú životnosť kotla.


PLUSY

+ účinnosť do 92 %
+ hospodárny spôsob vykurovania vďaka cene plynu
+ cena kotla
+ vhodný aj na vysoké výkony
+ liatinový výmenník kotla má dlhú životnosť
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– hospodárnosť prevádzky je nižšia ako pri kondenzačných kotloch
– zaberie viac miesta na podlahe, vyššia hmotnosť, nemožno ho zavesiť na stenu
– potreba zariadenia na odvod spalín cez stenu alebo do komína

KONVENČNÝ STACIONÁRNY PLYNOVÝ KOTOL

Palivo: zemný plyn
Cena zariadenia: od 730 €*
Ročné náklady na dodávku plynu:
1 341 €**
Vhodný ako cenovo nenáročný, primárny vykurovací zdroj zastaranej konštrukcie. Využiteľný na chate, chalupe, ale aj v byte či rodinnom dome.


PLUSY

+ účinnosť do 80 %
+ cena kotla
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu

NA ČO DAŤ POZOR
– hospodárnosť prevádzky je nižšia ako pri kondenzačných kotloch
– potreba zariadenia na odvod spalín cez stenu alebo do komína
– zaberie viac miesta na podlahe, vyššia hmotnosť

PELETOVÝ KOTOL

Palivo: drevené pelety
Cena zariadenia: od 2 900 €*
Ročné náklady na dodávku peliet:
1 025 €**
Vhodný ako primárny zdroj vykurovania. Spája výhody kotla na pevné palivo a komfortnej obsluhy.


PLUSY

+ účinnosť do 85 %
+ lacné vykurovanie vďaka cene peliet
+ menej náročnejšia obsluha v porovnaní s kotlami na pevné palivo, len 2- až 3-krát za týždeň
+ veľmi dobrá regulovateľnosť výkonu, od 10 do 100 %
+ automatická prevádzka
+ šetrnosť k životnému prostrediu

NA ČO DAŤ POZOR
– cena kotla a podávacieho zariadenia
– doprava a skladovanie peliet
– potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva

PREHORIEVACÍ KOTOL NA KUSOVÉ PALIVO

Palivo: drevo, drevené uhlie, čierne uhlie, koks, brikety
Cena zariadenia: od 895€*
Ročné náklady na dodávku dreva:
770 €**
Drevo sa spaľuje prirodzeným spôsobom. Vhodný ako primárny zdroj vykurovania.


PLUSY

+ účinnosť až do 89 %
+ veľmi nízke náklady na vykurovanie pri súčasných cenách dreva
+ cena (jednoduchá konštrukcia)
+ dlhá životnosť a univerzálnosť (drevo/uhlie) pri liatinových výmenníkoch kotlov


NA ČO DAŤ POZOR

– pomerne častá potreba prikladania: každých 5 až 7 hodín
– nebezpečenstvo zamrznutia systému pri neprítomnosti obsluhy
– slabá regulovateľnosť výkonu
– potreba akumulačnej nádrže na ukladanie prebytočného tepla
– fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka (doprava paliva, prikladanie, odoberanie popola, spracovanie dreva)
– potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva
– väčšie znečistenie ovzdušia

SPLYNOVACÍ KOTOL

Palivo: drevo, drevené uhlie
Cena zariadenia: od 1 370 €*
Ročné náklady na dodávku dreva:
675 €**
Hospodárne spaľovanie plynov vznikajúcich zahrievaním paliva umožňuje lepšie využiť energiu z dreva. Vhodný ako primárny zdroj vykurovania.


PLUSY

+ vysoká účinnosť kotla až 90,4 % (lepšia ako pri prehorievacích kotloch na tuhé palivo)
+ lacná prevádzka vďaka nízkej cene palivového dreva
+ prikladať stačí ráno a večer (raz za 8 až 12 hodín)
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– vyššie investičné náklady v porovnaní s prehorievacím kotlom
– slabá regulovateľnosť výkonu, potreba akumulačnej nádrže na ukladanie prebytočného tepla
– nebezpečenstvo zamrznutia systému pri pomerne krátkej neprítomnosti obsluhy
– nižšia životnosť kotla v prípade spaľovania pri vyšších teplotách
– fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka
– potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva

AKO VYBRAŤ KOTOL

Vyberať kotol je potrebné s poriadnou dávkou rozvahy, keďže ide o dosť zásadný zásah do finančného rozpočtu. Berte do úvahy všetky špecifiká, pretože kotol budete používať po dlhý čas. Keďže ide o dlhodobú investíciu, peniaze na viac, vložené do kúpy úsporných a ekonomických kotlov sa vám vďaka ušetrenej energii časom vrátia späť.

Typ paliva

Najzásadnejšou otázkou, ktorú si musíte položiť je, akým typom paliva chcete topiť. V súčasnosti sú k dispozícii 4 rôzne typy paliva. Ako to už v živote býva, každý typ paliva má svoje plusy a svoje mínusy. Pri výbere preto majte na zreteli všetky špecifiká vytápaného objektu.

Drevo

Drevo predstavuje najlacnejšiu možnosť. Nízke náklady na samotné drevo sú ale kompenzované nárokmi na prípravu a uskladňovanie dreva.  Nízka cena v tomto prípade predstavuje nižší komfort. Moderné kotly na drevo sa oproti tým z minulosti vyznačujú vysokou účinnosťou. Tá je dosiahnutá modernými spôsobmi spaľovania. Príkladom môžu byť kotly využívajúce pyrolytické spaľovanie, behom ktorého drevo horí v troch fázach: zahriatie na teplotu cca 200 °C, potom na 600-700 °C a nakoniec na 1000 °C. Vďaka takémuto spaľovaniu sa maximalizuje efektívnosť kotla, čím je dosiahnutá vyššia výhrevnosť a taktiež minimalizovanie tvorby popola.

Uhlie

Uhlie ako druhá najlacnejšia možnosť má oproti drevu výhodu v tom, že s ním ďalej nemusíte pracovať, je ale potrebné ho celoročne uskladňovať.

Plyn

Plyn predstavuje komfortnú, no o poznanie drahšiu možnosť vytápania. Náklady na vytápanie sú naozaj vysoké, rovnako je vysoká aj miera komfortu, takmer bez údržbová prevádzka a rýchlosť vytápania.

Elektrická energia

Je najviac finančne náročnou alternatívou spomedzi spomínaných. Je však aj najpohodlnejšou alternatívou. Ak nemáte problém s vysokými nákladmi na vytápanie a vážite si predovšetkým vlastný komfort, je pre vás elektrina skvelou voľbou.

Potrebný výkon

Zistenie potrebného výkonu môže byť pomerne zložitý úkon, preto ak nemáte skúsenosti alebo vzdelanie, je lepšie sa obrátiť na odborníkov. Do výpočtu je totiž potrebné zahrnúť nielen vytápanú plochu, ale aj druh zateplenia domu, typ okien a rôzne ďalšie izolačné vlastnosti domu alebo bytu. Pre rýdzo orientačnú predstavu môžete použiť vzorec, kde na 1 m2 plochy je potrebný výkon 70-80 W pri novostavbách a cca 160 W pri starších nehnuteľnostiach.

Ohrievanie vody úzko súvisí s potrebným výkonom kotla a vhodným typom paliva pre kotol. Ak chcete svoj kotol využívať nielen na vytápanie ale aj na ohrievanie vody, máte k dispozícii tri rôzne druhy kotlov:

Kotly so vstavaným zásobníkom

Tento druh ohrievania je častý najmä pri plynových kotloch. Voda je ohrievaná v malom vstavanom zásobníku.

Kotly s ohrievaním v externom zásobníku

Druh ohrievania vody typický pre plynové a elektrické kotly. Kotol zohrieva vodu v závislosti od potreby ju prepustí do externého zásobníka.

Kotly s prietokovým ohrevom

Časté riešenie pre plynové kotly. Voda sa nezhromažďuje v zásobníku, ale zohrieva sa priamo pri používaní.

Manuálny alebo automatický kotol?

Ide o vec preferencie. Princíp je však jednoduchý. Kotly s manuálnou obsluhou sú lacnejšie, ale za cenu nižšieho komfortu. To znamená, že pri kotloch na tuhé palivá musíte niekoľkokrát denne ručne dopĺňať palivo.

V prípade plynových a elektrických kotlov zase musíte ručne regulovať teplotu, zapínanie a vypínanie. Automatické modely sú síce drahšie, no ponúkajú podstatne viac pohodlia. Automatická prevádzka kotlov je už bežná aj pri kotloch na tuhé palivo.

Veľké zásobníky na drevo umožňujú bezstarostné kúrenie na niekoľko dní. Automatické kotly na elektrinu alebo plyn sú celkom bežnou záležitosťou. Zainvestovať do automatickej prevádzky sa rozhodne vyplatí, a to najmä ak si vážite vlastný komfort. Tie najmodernejšie prístroje viete dokonca ovládať aj na diaľku pomocou vášho smartfónu.

 

STAVANÁ PEC ALEBO KACHLE

Palivo: drevo, drevené brikety
Cena zariadenia: od 2 500 €*
Ročné náklady na dodávku dreva:
825 €**
Vhodná ako hlavný aj doplnkový zdroj vykurovania. Pre dlhé rozkurovanie nevhodná do víkendových chalúp a chát.


PLUSY

+ účinnosť až do 83 %
+ veľmi hospodárna prevádzka
+ výborné akumulačné schopnosti, dlhé chladnutie
+ pomer sálavej a konvekčnej zložky tepla je ideálny pre človeka
+ esteticky pôsobivý prvok v miestnosti


NA ČO DAŤ POZOR

– vysoké vstupné náklady za lokálny zdroj tepla
– dlhé rozkurovanie
– fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka (doprava paliva, prikladanie, odoberanie popola, práca s drevom)
– zaberie pomerne veľa miesta
– potreba komína a suchého skladu paliva
– slabá regulovateľnosť výkonu

TEPLOVZDUŠNÝ KOZUB

Palivo: drevo, drevené brikety
Cena zariadenia: od 1 300 €*
Ročné náklady na dodávku dreva:
870 €**
Vhodný ako doplnkový zdroj vykurovania. Ideálny na temperovanie rodinného domu ako sekundárny zdroj tepla. Ako hlavný zdroj výborný na chate a chalupe.


PLUSY

+ účinnosť do 79 %
+ rýchle zahriatie a vykúrenie priestoru
+ príjemné teplo s optickým pôsobením plameňa zútulňuje obytné prostredie
+ niektoré kozubové vložky možno pripojiť aj na menší vykurovací okruh s radiátormi

NA ČO DAŤ POZOR
– fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka (doprava paliva, prikladanie, odoberanie popola)
– slabšia regulovateľnosť výkonu
– možnosť prúdenia prachu, občas treba prácne vyčistiť vzduchové potrubia
– zaberá pomerne veľa miesta z obytnej časti
– náročnejší na kvalitu paliva, znečistenie ovzdušia
– potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva

INTERIÉROVÝ KOTOL NA DREVO

Palivo: drevo
Cena zariadenia: od 1 645 €*
Ročné náklady na dodávku dreva:
787 €**
Vhodný na vykurovanie v menších objektoch, ako sú rodinné domy alebo chaty. Dizajnom pekne zapadne do interiéru. Možno napojiť na centrálne vykurovanie a zároveň využiť na ohrev teplej vody.


PLUSY

+ účinnosť až 87 %
+ minimálne tepelné straty, zvyšných 7 až 12 % tepla vyžaruje teleso interiérového kotla sálaním
+ technológia riadeného prívodu vzduchu, prikladať stačí každých 12 hodín
+ možnosť obojstranného prikladania, odpadá nutnosť manipulácie s palivom a popolom v obytnej miestnosti
+ možnosť pripojenia na systém centrálneho vykurovania
+ esteticky pôsobiaci prvok v miestnosti


NA ČO DAŤ POZOR

– fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka (doprava paliva, prikladanie, odoberanie popola)
– potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva

TEPELNÉ ČERPADLO

Pohon čerpadla: elektrina

Cena zariadenia: od 2 600 €*
Ročné náklady na dodávku elektriny:
920 €**
Tepelné čerpadlo využíva teplo akumulované vo vzduchu alebo v zemi. Čím vyšší je pomer tepelného výkonu a príkonu (tzv. výkonové číslo – 3,5 a vyššie je dobré), tým je čerpadlo lepšie. Vhodné je ako primárny aj sekundárny zdroj vykurovania na podlahové kúrenie.


PLUSY

+ najnižšie náklady na vykurovanie, výkyvy cien elektriny na ne vplývajú slabo
+ možnosť vykurovať aj chladiť jedným zariadením
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– vyššie až vysoké investičné náklady podľa typu čerpadla
– závislosť voľby tepelného čerpadla od charakteru lokality
– mierne zvýšená hlučnosť vo vonkajšom prostredí pri tepelnom čerpadle vzduch/voda
– náročnejšie na zemné práce pri tepelnom čerpadle zem/voda, resp. voda/voda
– potreba silnejšej elektrickej inštalácie

INFRAČERVENÉ SÁLAVÉ PANELY

Energia: elektrina
Cena zariadenia: od 85 €*
Ročné náklady na dodávku elektriny:
800 až 1 500 €**
Vhodné ako hlavný aj doplnkový zdroj vykurovania. Sklenené a mramorové panely sú peknými estetickými doplnkami interiéru.


PLUSY

+ účinnosť až 99 %
+ maximálny podiel odovzdávania tepla sálaním 60 – 80 % (oproti prúdeniu 15 – 25 %), čo je výhodné pri pocitovom vnímaní tepla
+ ľahká inštalácia
+ čistá bezprašná a komfortná prevádzka (teplotne rovnomerný ohrevný)
+ dobrá regulovateľnosť teploty
+ šetrnosť k životnému prostrediu bez vysušovania vzdušnej vlhkosti
+ bezúdržbová prevádzka


NA ČO DAŤ POZOR

– infravlnové spektrum sa pri dopade na sklo odráža späť do interiéru
– nevhodné pre osoby extrémne senzitívne a pre osoby so srdcovými chorobami a stimulátormi

ELEKTRICKÝ KOTOL

Energia: elektrina
Cena zariadenia: od 450 €*
Ročné náklady na dodávku elektriny:
2 680 €**
Vhodný ako primárny aj sekundárny zdroj vykurovania.


PLUSY

+ účinnosť až 99,5 %
+ dlhá životnosť
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu
+ čistá a komfortná prevádzka
+ veľmi dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– vyššie náklady na kúrenie z hľadiska ceny elektriny
– potreba silnejšej elektrickej inštalácie

ELEKTRICKÝ OLEJOVÝ RADIÁTOR

Energia: elektrina
Cena zariadenia: od 40 €*
Ročné náklady za dodávku elektriny:
2 950 €**


PLUSY

+ účinnosť 99 %
+ nízka cena radiátora
+ lokálny zdroj, kúri sa tam, kde je to potrebné
+ tepelná zotrvačnosť – hreje aj po vypnutí
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– drahšie vykurovanie pre vysokú cenu elektriny
– zaberie miesto na podlahe
– potreba trojfázovej elektrickej inštalácie

ELEKTRICKÁ AKUMULAČNÁ PEC

Energia: elektrina
Cena zariadenia: od 650 €*
Ročné náklady na dodávku elektriny:
2 550 €**
Je vhodná ako primárny alebo doplnkový tepelný zdroj. Akumulačný materiál – magnezit, magnetit.

PLUSY
+ objektívna účinnosť až 99 %
+ decentralizované elektrické vykurovanie – vykuruje sa len tam, kde je to potrebné
+ inštalácia je jednoduchá
+ komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu


NA ČO DAŤ POZOR

– drahšie vykurovanie pre vysoké ceny elektriny
– vysoká cena pecí
– teplý vzduch ženie ventilátor, možnosť prúdenia prachu v miestnosti
– zaberie miesto na podlahe
– potreba trojfázovej elektrickej inštalácie

Dobré rady

Nezávislosť

Z hľadiska nezávislosti na jednom zdroji energie si treba zabezpečiť doplnkový zdroj vykurovania v prípade výpadku hlavného zdroja – či už pre výpadok prísunu energie, alebo poruchy tepelného zdroja.

Komín v zálohe

Napríklad v Nemecku musí mať každý dom komín, ku ktorému sa v prípade výpadku plynu či elektriny môže pripojiť spotrebič na pevné palivá a vykurovať sa môže ďalej napríklad drevom. Napriek tomu, že naše predpisy nie sú koncipované na také dlhé obdobie, môžeme aj sami myslieť na zadné dvierka.

Pri rekonštrukcii

Kotla na pevné palivo sa v nijakom prípade netreba zbaviť, stačí k nemu pridať vhodný plynový kotol. Vykurovať môžeme plynom, v prípade výpadku zakúrime drevom. Kotol na pevné palivo zároveň dokáže ohriať aj vodu.

V novostavbe

Pri navrhovaní novostavby je dobrá kombinácia plynový kotol a teplovzdušný kozub, prípadne moderná plechová pec, ktorou si prikúrime v jarnom či jesennom období bez potreby štartovania veľkého systému.

Plyn a elektrina

 Ako sme počítali?
* Ceny spotrebičov sú orientačné
** Informatívna hodnota pre rodinný dom s úžitkovou plochou 150 m2, v ktorom žije 4-členná rodina. Ročne sa na vykurovanie spotrebuje 2 674 m3 zemného plynu, resp. 22 300 kWh tepla.
Ročné náklady sa môžu líšiť v závislosti od dodávateľa energie, lokality a konkrétneho spotrebiča

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here