Vedci v Číne zistili, že ľudia, ktorí nosia okuliare, majú podľa všetkého nižšie riziko chytenia COVID-19. Autori štúdie publikovanej v JAMA oftalmológii si všimli, že od vypuknutia koronavírusu vo Wu-chane v decembri 2019 bolo do nemocnice s COVID-19 prijatých len málo pacientov s okuliarmi. Na ďalšie preskúmanie zhromaždili údaje o nosení okuliarov od všetkých pacientov s COVID-19 ako súčasť ich anamnézy.

Ich malá štúdia zistila, že iba 16 (5,8%) z 276 pacientov prijatých s COVID-19 nosilo okuliare viac ako osem hodín denne. Keď zistili, že všetci títo pacienti boli krátkozrakí, následne vyhľadali podiel ľudí s krátkozrakosťou (krátkozrakosťou) v provincii Chu-pej, kde sa nachádza nemocnica. Zistili, že je to oveľa väčšie (31,5%), čo naznačuje, že podiel krátkozrakých hospitalizácií COVID-19 bol viac ako päťkrát nižší, ako by sa od tejto populácie dalo očakávať.

Toto je fascinujúce pozorovanie, ale ako pri všetkých jednotlivých štúdiách, aj pri výsledkoch je potrebné postupovať opatrne. Aj keď ochrana očí bola vždy dôležitou súčasťou osobných ochranných prostriedkov (OOP), rozsah rozdielov uvádzaný v tejto štúdii vzbudzuje podozrenie. To neznamená, že výsledky nemusia byť skutočné, ale skôr, že by sme nemali začať odporúčať rozsiahle zmeny správania (napríklad nosenie ochranných okuliarov spolu s našimi tvárovými maskami), kým nebudú nezávisle potvrdené.

Sú oči oknom pre vírus?

Jedným z kľúčových krokov pri akejkoľvek vírusovej infekcii je počiatočný vstup do tela. Zatiaľ čo väčšina nášho tela je pokrytá ochrannou pokožkou, ktorá veľmi účinne bráni prenikaniu vírusov alebo baktérií do nášho tela, oveľa tenšie „membrány“ pokrývajú naše dýchacie cesty, tráviaci systém a oči. Úlohou týchto tenších membrán je umožniť vpustenie vonkajších vecí, ako je kyslík, jedlo a v prípade očí, svetla, do nášho tela. Vírusy sa bohužiaľ naučili využívať tieto vstupné body.

To je dôvod, prečo sú OOP určené na ochranu týchto vstupných bodov pomocou tvárových masiek, okuliarov a ochranného odevu. Zatiaľ čo by sme si mohli predstaviť, že hlavný útok na tieto oblasti pochádza z vírusových častíc prenášaných vzduchom ako aerosóly, hlavný spôsob, ako sa vírusové častice dostanú do týchto slabých miest, je vlastne prostredníctvom našich rúk. Preto je odporúčanie COVID-19, aby sme si často umývali ruky po dobu 20 sekúnd alebo viac a nedotýkali sa našich tvárí.

Ak vás zaujal tento článk, tak originál nájdete tu Does wearing glasses protect you from coronavirus?, THE CONVERSATION

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here