Už len mesiac zostáva do prezidentských volieb v USA 3. novembra, nakazenie vírusom by mohlo mať politicky pozitívne alebo negatívne následky pre prezidenta Donalda Trumpa. Tie budú samozrejme závisieť od toho, ako závažná bude prezidentova choroba. Ale nemali by sme zatiaľ počítať s tým, že to pre Trumpa znamená automaticky „von“ a pre Bidena „dnu“.

Tu sú plusy a mínusy, ako by diagnóza mohla zmeniť voľby pre Trumpa.

Negatívne

  1. Trumpove dni v izolácii zastavia jeho intenzívny program kampaní. Trump bol oveľa lepší ako Joe Biden v tom, ako energizovať davy ľudí na v hangároch na letiskách. Táto výhoda je teraz preč.
  2. Trump je chorý človek. Kampaň v akejkoľvek podobe si vyžaduje silné zdravie. Akákoľvek fyzická výhoda, ktorá sa zrodila z toho, že ste mladší a zdatnejší z týchto dvoch kandidátov, je teraz preč.
  3. Pretože prezident často znevažoval virulenciu (krutosť) choroby, prezident čelí verejnému poníženiu, že je obeťou. Trump sa s ponížením nevie vysporiadať dobre – toľko kritizovaný výpoveď o jeho detstve, ktorú uviedla jeho odcudzená neter Mary L. Trumpová, je plná príkladov mladého Donalda, ktorý sa síce ozve, ale nedokáže sa ponížiť.
  4. Trump obchoduje so svojím imidžom silného muža celé desaťročia. Ak dostane zlú dávku, bude sa pozerať na všetkých svojich 74 rokov. Ak Trump bude mať rovnaké skúsenosti ako Boris Johnson, potom by mohol byť celé týždne mimo hry, pretože na neho bude doliehať psychologická výzva na zotavenie. Britský premiér, podľa pozorovaní jeho viacerých blízkych, sa stále zotavuje, stále je kognitívne a emocionálne narušený svojím osobným bojom s COVID-19.
Trump na zhromaždeniach stúpa, ale nebude sa ich môcť zúčastniť minimálne pár týždňov. AAP / AP / Jack Rendulich

Pozitívne

Trumpova diagnóza COVID má aj potenciálne politické výhody.

  1. Kvôli vírusu bol Joe Biden už pri osobných kampaniach opatrný. Ochorenie jeho mladšieho súpera môže Bidena udržiavať viac v suteréne a menej ochotným križovať štáty bojiska.
  2. Trump nie je prvým vodcom, ktorý vírus chytil. Zatiaľ čo Boris Johnson veľmi ochorel , brazílsky prezident Jair Bolsonaro mal relatívne miernu dávku . Z vlastnej skúsenosti mohol tvrdiť, ako málo ľudí, ktorí vírus chytia, je ním skutočne zabitých. Toto bol Trumpov základný refrén v priebehu pandémie. Nakazenie a zotavenie sa z vírusu potvrdí, že mal po celú dobu pravdu. Bude trvdiť, že výluky boli jednou veľkou prehnanou reakciou na nákazlivú, ale nie virulentnú chorobu.
  3. Dejiny hovoria, že nasledujúce voľby často vyhrávajú chorí prezidentskí kandidáti – Ronald Reagan takmer zomrel v roku 1981 na vražednú guľku, ale v roku 1984 zvíťazil – alebo že to ich strana bude chcieť. Keď Warren G. Harding zomrel v kancelárii (v roku 1923), jeho republikánska strana zostala v Bielom dome ďalších desať rokov.
  4. Atentátovaní prezidenti majú tendenciu zaručiť, aby si ich strana zachovala Biely dom pri ďalších voľbách: vražda Lincolna v roku 1865 bola príčinou jeho veľkého generála Ulyssesa S. Granta, ktorý zvíťazil v roku 1868. Vražda Williama McKinleya v roku 1903 posunula jeho viceprezidenta Theodore Roosevelt do funkcie na osem rokov. Atentát na Johna Kennedyho v roku 1963 viedol k tomu, že Lyndon Johnson v budúcom roku zvíťazil v drvivej lavíne. Umieranie samozrejme nie je Trumpovým plánom, ale choroba a smrť nemusia znamenať, že GOP stratí Biely dom.
  5. Najväčší prezident v histórii USA, meraný víťazstvami (1932, 1936, 1940 a 1944), Franklin Roosevelt, bol tiež najviac ohrozený jeho zdravím. Ako obeť obrny strávil celé predsedníctvo na invalidnom vozíku. Nejde o to, že by COVID mohol zmeniť Trumpa na FDR. Je potrebné sledovať, ako ďaleko môže choroba zmocniť prezidenta.
  6. Trumpova choroba by mohla mať pozitívny vplyv na tón politického diskurzu. Biden nebude chcieť byť videný, aby démonizoval chorého súpera. Prezidentské diskusie budú takmer určite zrušené – čo bude pravdepodobne znamenať civilnejšiu celonárodnú diskusiu.

Opäť môžeme začať správne odhadovať politické dôsledky Trumpovej diagnózy COVID-19, až keď spoznáme jeho prognózu. Je to ďalší prvok neistoty v týchto najpodivnejších a najneistejších volebných rokoch.

Zdroj: Donald Trump has COVID-19. How might this affect his chances of re-election?, THE COVERSATION

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here