Abraham-Louis Breguet (1747 – 1823) je považovaný za najbrilantnejšieho vynálezcu svojho cechu. V mnohých aspektoch spôsobil revolúciu v hodinárskom umení a všetko, čo po ňom prišlo vo vynálezoch v tejto oblasti, možno označiť za okrajové.

Jeho meno znamená množstvo vynálezov, z ktorých mnohé boli patentované. Repetition (haptica braille watch), takzvaná Breguetova špirála, Breguetov ukazovateľ, gilošovaný ciferník (1786), prvý axiálny „padák“, nazývaný „échappement naturel“ – systém ochrany proti nárazom (1790), a vynález tourbillonu (patentovaný v roku 1801). Tourbillon je jednou z najznámejších komplikácií luxusných hodiniek. Každý hodinár, ktorý niečo znamená, vytvoril model s tourbillonom.

Breguet Tourbillion Ref. 3357

V zozname jeho inovácií možno pokračovať donekonečna. V roku 1812 Breguet vytvoril prvé hodinky na svete, objednávku pre neapolskú kráľovnú Caroline Murat. Ako hodinár kráľovského námorníctva vynašiel v roku 1819 okulár pre astronomické ďalekohľady. Okulár umožňuje meranie „desatín sekundy a dokonca takmer stotín sekundy“. Len o rok neskôr vynašiel pozorovací chronometer, predchodcu dnešného chronografu.

Stručná história továrne Breguet

Breguet založil svoj podnik v roku 1775 s pomocou svojej manželky na Quai d‘ Horologerie v srdci Paríža, po úspešnom ukončení štúdia hodinárstva a matematiky. Vo veku iba 28 rokov bol uznaný za hodinára. Breguet, ktorý sa narodil v Neuchâtelskom rodákovi, uspel – uznanie jeho diel za jeho života, čo sa podarilo len máloktorej celebrite.

Po jeho smrti v roku 1823 prevzal spoločnosť jeho synovec Breguet & Fils, ktorý sa stal „Breguet Neveu & Cie.“ V roku 1870 sa jediným vlastníkom manufaktúry stal Angličan Edward Brown, o sto rokov neskôr v roku 1970 firmu získali dvaja parížski klenotníci Jacque a Pierre Chaumet. Cieľom bolo vytvoriť prestíž, kvalitu a exkluzivitu hodiniek Breguet po období úpadku.

Breguet Reserve du Marche Ref. 3137

V roku 1999 bol Breguet predaný skupine Swatch Group. Od tohto momentu sú k dispozícii potrebné finančné a technologické zdroje na pokračovanie kreativity a ducha vynálezcov Breguet v duchu zakladateľa. Dnes sa nezameniteľné hodinky Breguet vyrábajú vo Vallée de Joux, kolíske Haute Horologerie.

Slávni zákazníci: králi, cári, šľachtici, básnici, hudobníci a mnohí ďalší

Zoznam exkluzívnych zákazníkov Breguet je dlhý, vrátane kráľov, hláv štátov, akademikov, aristokratov a vysokopostavených vojakov z Francúzska, Ruska a Spojeného kráľovstva. Dokumenty dokazujú, že celá európska elita, ako Napoleon Bonaparte, Caroline Murat, Ľudovít XVI., kráľovná Mária Antoinetta, ruský cár Alexander I., Selim III., generál Davidoff, Alexander Puškin, Honoré De Balzac, Gioachimo Rossini, Winston Churchill, barón Rothschild , Alexander von Humboldt a mnohí ďalší zdieľali vášeň pre hodinky Breguet.

Breguet Le Reveil du Tsar Ref. 5707                        Breguet Reine de Naple

Aby sa ochránil pred početnými napodobeninami svojich hodiniek, začal hodinár v roku 1795 ponúkať podpis, viditeľný iba pod lupou, na ciferníku svojich hodiniek Breguet. Tento takmer neviditeľný podpis na ciferníku je stále zárukou pravosti.

Úcta k jeho inováciám a spomienka na Abraháma-Louisa Bregueta dodnes žije aj vo vzácnej známke, ktorá nesie jeho meno. Hodinky Breguet sú ručne vyrábané, dokonalé, prestížne a vysoko estetické hodinky.

Stendhal povedal o Breguetovi v roku 1817:

„Breguet vyrába hodiny, ktoré bežia bezchybne dvadsať rokov, ale nešťastný stroj, v ktorom žijeme, nás aspoň raz za týždeň trápi bolesťou.“

Breguet Highlights

                                     

Breguet Classic Calendar              Breguet Lady Marine                   Breguet Marine Hora

Moon Phase Ref. 7337                 Chronograph Ref. 8828                   Mundi Ref. 3700

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here